Iaşi Gezi Rehberi | Romanya’nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer

0

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya’nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer

Sevgili Reshontheway okurları merhaba, uzun bir aradan sonra bu yazıyı yazmaya vakit bulabildiğim için çok mutluyum. Bu nedenle de sizlere hayatımın en güzel yıllarından birini geçirdiğim Iasi şehrini Iaşi Gezi Rehberi ile tanıtmak istedim… 2012 yılında Avrupa Birliği gönüllü hizmetleri programı içerisinde gittiğim, hatta bu sayede de sitemizin kurucusu değerli dostum Reşat ile de o dönem tanışmıştık. Yaklaşık 12 ay Romanya maceramın baş şehri olan Iaşi’ı gezmeye hazır mısınız?

Iaşi Gezi Rehberi
Iaşi Gezi Rehberi – Golia Manastırı

Iaşi Gezi Rehberi

Iaşi; Romanya’nın Kuzeydoğu bölgesinde, Moldova sınırında bulunan büyük şehirlerinden biri ve aynı zamanda IT anlamında ticaret merkezlerinden bir tanesi. Çoğu ünlü yazılım firmalarının, e-ticaret sitelerinin bu şehirde birer üssü mevcut ve aynı zamanda da ciddi bir öğrenci popülasyonu olan bir şehir. Ben yaşadığım dönemde de çoğu arkadaşım öğrenci ve Erasmus programı ile gelen öğrencilerden oluşuyordu..

Romanya devleti kuruluşundan sonra kurulan ilk üniversite Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi (Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași) bu şehirde kurulmuş ve gerçekten ihtişamlı bir mimariye sahip diyebilirim. Bu nedenle zamanla da daha  kültürel bir şehir haline gelmeye başlamış. Toplam şehir nüfusunun 10’da 1’ni öğrenciler oluşturuyor desem yalan olmaz.

Tarihte Moldova’ya başkentlik yapmış ve 1792 yılında Rusya ve Osmanlı Devleti arasında imzalanan Yaş Anlaşması bu şehirde imzalandığı için adını Iaşi’den almış.

Iaşi’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Bükreş’e uçmanız gerekecek. Bükreş’ten tren, hava veya kara yolu ile Iaşi’a gitme seçenekleriniz var. Tren ulaşım aracı olarak bildiğiniz gibi Avrupa bölgesinde çokca kullanılmakta. Ben de Bükreş’ten Iaşi’a tren ile gitmiştim ve yaklaşık 10-12 saat kadar sürmüştü. Trenler konforlu olması nedeni ile bence tercih edilebilir. “Gara Iaşi” tren istasyonunun adı ve Bu Linkten  Romanya demiryollarına ulaşabilirsiniz.

Iaşi Gezilecek Yerler

Iaşi dindar bir şehirmiş ki arkadaşlarımın yalancısıyım, 400’e yakın klise olduğunu söylemiştiler. Bir çok tarihi orotodoks ve katolik kliseler mevcut şehirde gezerken de bolca gözünüze çarpacaktır.

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
Tarihi Opera Binası

Şehir içi ulaşım çok basit diyebilirim. Genelde halk otobüsleri ile her bölgeye ulaşabiliyorsunuz. Küçük büfe şeklinde her yerde bilet alma şansınız var. Ama en sağlıklı yöntem turizm merkezine danışmak olacaktır. Ayrıca takside kullanabili”rsiniz, ama tavsiyem kesinlikle yürüyerek gezmeniz olacaktır. Çünkü çoğu yer birbirine yakın bir mesafede.

Palace Culture (Palatul Culturii)

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
Palace

1955 yılına kadar Adalet Sarayı olarak kullanılmış ve sonrasında müze olarak hizmet vermeye başlamış. İlk olarak 1434 yılında yapımına başlanmış ve Moldova prensi tarafından yaptırlmaya devam edilmiş. Neo-Klasik tarzda başlayıp, Neo-Gotik tarzda inşaaya devam edilmiş. 1. Dünya Savaşı’nda inşaatına ara verilmiş ve 1900’lü yılların başında tekrardan inşaatına başlanmış. 1925’te tamamlanarak, bir yıl sonra Romanya Kralı I. Ferdinand tarafından resmen açılmış. Bu büyük sarayın 298 odası mevcut ve içerisine girdiğinizde hayran kalacağınız bir yapı. Palace’ın karşısında Palas Mall alışveriş merkezi mevcut. Burayı gezdikten sonra yemek yiyeceğiniz veya mola vereceğiniz kafeler mevcut. Resmi Sitesi

Metropolitan Cathedral Iasi

Romanya’nın tarihinde en büyük Ortodoks klisesi imiş. Klise şehir merkezinde bulunmakta ve bahçesinde sağlı sollu ağaçların bulunduğu uzun bir yoldan klisenin girişine ulaşıyorsunuz. 15-16 yy.’da inşaa edilmiş olan klise Barok tarzındadır.

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
Metropolitan Cathedral

Golia Monastery

Palas Mall’a yakın bir noktada olan manastıra girdiğinizde içeride kültürel eşyalar ve Romanya tarihine ait eserler göreceksiniz. Manastır yine şehir merkezinde ve özel bir alan içerisinde farklı binalara sahip. Saatlerine göre ziyaret edebilirsiniz. Eğer son zamanlarda değişmedi ise girişler ücretsiz.

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
Manastırda sergilenen kültürel eserler

Three Hierarchs Monastery (Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi)

Kilise, 1637-1639 yılları arasında kraliyet nekropolü olarak Vasile Lupu tarafından inşa edilmiş. Anıtın ünü, çoğunlukla orijinal haliyle korunan dış duvarların taş işlemeleridir. Kutsal Üçlü’nün bir sembolü olan üç unsurun iç içe geçmesinden oluşan heybetli bir yapı, kilisenin mimari kompleksini tamamlıyor. Stefan Bulvarı üzerinde bulunan yapıdan sonra kliseleri ziyaret edebilirsiniz. Ufak bir not , Rumence’de Bulvar kelimesi “Bulevardul” diye geçmektedir.

Cetatuia Monastery

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
Cetatuia Manastırı

Şehir merkezinden biraz uzakta bir bölge de olan Cetatuia Manastırı, 17. yüzyılda Gheorghe Duca (1665-1680) voyvodası tarafından kurulmuş bir Ortodoks keşiş manastırıdır. Iași’nin güney kesiminde, şehrin güzel bir panoramasını görebileceğiniz yüksek bir tepede yer alan Cetatuia Manastırı, heybetli bir kule tarafından korunan ve yıpranmış bir taş duvarla çevrili ince silueti ile manzaraya hakim.

Manastır bölgesinde üzüm bağları ve güzel bir yeşil alan mevcut. Manastırın mahzeninde tadım yapıp, satın alabileceğiniz şaraplar üretilmektedir.

Copou Park – Botanical Garden

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
Botanik Park

Saraydan başlayan rota Copou bölgesine doğru giderken burada çok güzel bir doğal ortam sizi karşılıyor. Elinize kahvenizi alıp, şehrin ortasında yürüyüş yapabilirsiniz.

Copou Park’ın hemen ilerisinde Botanik bahçesi mevcut. İçerisinde yüzlerce çeşit çiçek, bitkinin bulunduğu bahçede gezebilirisiniz. Eğer yemek yemek istersenizde hemen girişinde açık hava restaurantlar mevcut.

National Theatre

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
National Theatre

Iași Ulusal Tiyatrosu, Romanya’nın en eski ulusal tiyatrosudur ve hala da sergilenen tiyatrolarla en ünlü, prestijli tiyarolardan biridir. 1956’da ünlü Rumen oyun yazarı ve şair Vasile Alecsandri’nin adı verilmiş. İlk olarak 1840’lı yıllarda kurulan tiyatoro, 1888 yılında çıkan bir yangında yıkılmış ve sonrasında yeniden inşaa edilmiş. Tiyatronun içerisine girdiğinizde kendinizi tarihi dizilerde gördüğünüz o salonların içinde hissediyorsunuz. Tavandaki avize ve işlemeler, tiyatro salonuna giriş, merdivenler hepsi gerçekten mükemmel bir tasarım..

Piata Unirii – Iaşi Gezi Rehberi

Bu kadar gezdikten sonra bir nefes almak gerek. Piata Unirii Rumence’de meydan anlamında kullanılıyor. Iaşi Piata Unirii’de tarihi bir otel bulunuyor. Traian Otel 1888 yılında, ünlü Fransız mühendis Gustavo Eiffel tarafından yapılmış. Günümüzde hala asıl tarzını korumakta olan bu otel müşterilerine de açık. Güzel bir restaurantı ve bara sahip.

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
Piata Unirii – Iaşi Gezi Rehberi

Ayrıca size favorim olan bir kafe önereceğim. Eğer kış döneminde giderseniz muhakkak sıcak çikolatasını denemelisiniz. Cafeneaua Piața Unirii, hemen meydanın girişinde buluna güzel tatlıları ve kahveye sahip bir kafeterya. Yaz döneminde meydanın tam ortasında kurdukları masalara oturarak serin içecek sipariş edip, dinlenebilirsiniz. Günün her saatinde hareketli bir mekan. Kış döneminde sıcak çikolatamı içerken, camdan dışarıda yağan karı izlemeye bayılırdım..

Iaşi’de Ne Yenir?

Romanya’nın yöresel yemeklerini çok sevdiğimi söyleyemem. Ama tatlı, kek ve börek tarzı şeylerde damak zevklerimiz uyumlu diyebilirim. Covrigi, her köşe başında satılabilen bir simit aslında. Bir çok çeşidi de mevcut, çikolatalı, tavuklu, peynirli gibi. Ben her dışarı çıktığımda çikolatalısından yerdim. Bunun yanında ufak lokmalık şeklinde milföy börek ve tatlı çeşitlerinden de tadabilirsiniz, gayet lezzetli atıştırmalıklar.

Yemek kültürü olarakta karma bir mutfakları mevcut. Balkanlar, Türkiye biraz Ukrayna karma bir yemek kültürleri mevcut. Bunun yanında farklı mutfakların yemeklerini de bulacağınız bir çok restaurantta mevcut. Favori restaurantlarımdan; Fenice Palas, Cın Cın By Select, Panoromic misafirlerine şık bir ortam sunuyor.

Son olarak biraz da gece hayatından bahsetmek istiyorum. Romanya aslında gece hayatı ile de ünlü ülkelerden biri. Bizzat yaşayan biri olarak diyorum, gece klublerinden canlı müzik performanslarını görünce kadar bu işi biliyorlar  ve gerçekten eğlenmeyi seviyorlar diyorum. Eğer salaş pub tarzı ve R&B, rock, rap tarzı seviyor iseniz La Baza, Oddity, Sotarie mekanları size göre. Night club tarzı dans etmek, güzel coctailler içmeyi düşünüyorsanız; Skin Music Launge, Fratelli, Marilyn doğru adres olabilir. Bu mekanların hepsi şehir merkezinde olması nedeni ile ulaşım çok rahattır.

Iaşi Gezi Rehberi | Romanya'nın Öğrenci Şehrinde Gezilecek 8 Yer
Copou Park

Umarım sizinde güzel anılar biriktireceğiniz bir gezi olur…

Romanya gezinizde yardımcı olabilcek diğer bir yazılarımıza da göz atmayı unutmayın! Bükreş Gezi RehberiBraşov Gezi Rehberi

Sevgiler

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here