Gaziantep’te Ne Yenir? – Gaziantep’te Yenilmesi Gereken 20 Lezzet

Gaziantep’te Ne Yenir? – Gaziantep’te Yenilmesi Gereken 20 Lezzet

Gaziantep’te Ne Yenir?Gaziantep Yemeklerinin namını bilmeyen yoktur. Bu şehre gelmek isteyen herkesin tek bir amacı vardır o da olabildiğince çok yemek ve tatlı yemek. Peki Gaziantep’te Ne Yenir? diye halen merak ediyorsanız bu listeye bir bakın derim. İşte Gaziantep’te Yenilmesi Gereken 20 Lezzet!

Dünyada şehir mutfağı adı ile tescillenmiş ender şehirlerden ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı programının alt başlığı olan Gastronomi Şehirleri Ağına Türkiye’den girmiş olan ilk şehir. 2017’de Hatay da bu listeye dahil olarak Dünya çapındaki 19 şehirden biri oldu. UNESCO GASTRONOMİ AĞI.

UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞINA ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRAN İLK ŞEHRİMİZ 

Ayrıca Gaziantep; Antep Fıstık EzmesiAntep Firiği, Antep Köy Kahkesi, Antep Kuruluk Patlıcanı Antep Lahmacunu, Antep Muskası, Antep Peyniri, Antep Tırnaklı Pidesi, Antep Bulguru Antep Baklava, Antep Dolmalık Biber, Antep Fıstığı, Antep Haylan Kabağı ve KurusuAntep Katmeri, Antep Kurabiyesi, Antep Kutnu Kumaşı, Antep Pekmezi,  Antep Yuvarlaması, Antep Islahiye Biberi, Antep İşi, Antep Şiveydizi, Antep Beyranı gibi birçok üründe coğrafi işarete de sahip.

Gaziantep’te Ne Yenir?

1- Patlıcan Kebabı – Gaziantep’te Ne Yenir?

Patlıcan Kebabı - Gaziantep'te Ne Yenir?
Patlıcan Kebabı – Gaziantep’te Ne Yenir?

Gaziantep ve Şanlıurfa’ya gelenlerin denemesi gereken lezzetlerin başında geliyor. Şehrin birçok ünlü ya da sıradan mekanında deneyebilirsiniz. 25-40 TL arasında değişiyor fiyatlar. Ama en güzelini bir kasap bulup oraya kişi sayısını söyleyip, 1 saat sonrasında tepsinizi alıp bir parkta oturup yiyebilirsiniz. Hem daha ekonomik hem de daha doyurucu olur. Kasaplarda da kişi başına 15/20 TL’ye yaptırabilirsiniz.

2- Soğan Kebabı

Soğan kebabı Gaziantep’e özellikle kışın gelenlerin denemesi gereken bir kebap. Arpacık soğanlarının yanına ya da arasına et ve nar ekşisi kullanarak pişiriliyor. Anadolu Han Gane ve MSM Gaziantep’te deneyebilirsiniz . Kasaplarda da kişi başına 15/20 TL’ye yaptırabilirsiniz.

3- Küşleme

Her kuzunun sırt kısmından yaklaşık 300-400 gram arasında elde edilen özel bir et ile yapılır. Gaziantep diyince akla gelen ilk lezzetlerden biridir. Bu lezzeti menü haline ilk kez getiren ve yiyebileceğiniz en güzel yer Karşıyakalı Kebapçı Halil Usta (Kişi Başı 50TL – 2021) olarak bilinir. Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 11:00 – 17:00 saatleri arasında kebap çeşitlerini tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Pazar günleri kapalı olduğundan ve özellikle küşleme kebabı erken saatte tükendiğinden programınızı dikkatlice ayarlamanızı öneririm. Zeugma Mozaik Müzesi’nin hemen yanında olduğundan o civara kadar gitmişken küşlemeyi de aradan çıkartabilirsiniz.

4- Lahmacun

İşte Gaziantepliler ile en çok ayrışma yaşadığım kısım burası. Antep Lahmacunu içerik olarak Türkiye genelinde tüketilen lahmacuna göre farklı. Bu kısmı çok normal sorun yok ama sürekli lahmacunun hası böyle olur iddiaları geldiğinde orada uzun bir tartışma başlıyor. Antep Lahmacunu’nda soğan yok, bunun yerine fazlasıyla sarımsak, maydanoz bazen de nar ekşisi ve ceviz oluyor. Sıcak ve taze iken iyi gidiyor ama azıcık soğuduğunda yenmiyor. Ayrıca etli ekmeği andıracak büyüklükte olması hamur yeme hissi uyandırıyor.

Bu yüzden klasik lahmacunu daha çok seviyorum ve Gaziantep’e gelen birçok kişi de benimle aynı düşünceyi paylaşıyor. Yine de geldiğinizde mutlaka tadın ve kararı siz verin. Zaten birçok restoran ve lokantada önden küçük bir lahmacun ikramı yapılıyor. Adet fiyatı: 8-14 TL / Kasaplarda kişi başı 4-5 TL (en güzelini yine kasaplar yapıyor)

5- Yeni Dünya Kebabı

Gaziantep mutfağı Osmanlı mutfağına oldukça benziyor. Birçok yemek ve kebapta meyve et kadar önemli. Bunlardan biri de Yenidünya Kebabı. Mayıs, Haziran aylarında yetişen yenidünya meyvesi bu mevsimde kebap menülerinde de yerini almaya başlıyor. Erik, çağla gibi meyveler de yine sık sık kullanılan meyveler. Bu kebabı kesinlikle Anadolu Han Gane de yemenizi öneririm.

6- Alinazik – Gaziantep’te Ne Yenir?

Sıra geldi benim en sevdiğim yemek olan Alinazik’e. Her mevsim rahatlıkla bulabileceğiniz ama en lezzetlisini yine yaz aylarında yiyebileceğiniz yemek. Birçok restoranda etli ve kıymalı olmak üzere 2 şekilde servis ediliyor.

Yoğurt, sarımsak ve patlıcan ezmesinin muhteşem birleşimiyle lezzet doruğa çıkıyor. Porsiyon başı 40-45 TL arasında yiyebilirsiniz.

7- Nohut Dürüm

Nohut Dürüm - Gaziantep'te Ne Yenir?
Nohut Dürüm – Gaziantep’te Ne Yenir?

Gaziantep’e gelen birçok kişi, o kadar çok ete odaklanır ki, bu dürümü pas geçer. İlk kez yiyenlere başta ne kadar saçma gelse de birkaç seferden sonra müptelası olunabilecek bir dürüm çeşidi. Et suyu ile saatlerce haşlanan nohut, kimyon, pul biber ve karabiber ile harmanlanarak ekmeğin üzerine tane ya da ezme şeklinde sürülerek servis edilir. Dileyenler üstüne patates ve patlıcan kızartmasını da ekletebilirler.

Sabahları kahvaltıda sık sık yenen bir çeşit. Hatta birçok fırın da sabahları sıcacık ekmekle birlikte satıyor. Dileyen köpük tabakların içinde dilediği miktarda satın alıp evde ya da işyerinde yiyor. Fiyatı da oldukça ucuz. Yerine göre 5-10 TL arasında kocaman bir dürümü alabilir. Bitirmesi artık sizin kabiliyetinize kalmış 🙂

8- Kavurma

Oy oy oy… Benim için dürümlerin şahında sıra. Yine kebaba yüklenilip de ihmal edilen yemeklerden. Hemen hemen her kebapçı ve dürümcüde bulunan kavurmayı özellikle yağlı ve bol baharatlı yemek sevenlere şiddetle tavsiye ederim. Aslında hangi kebapçıya giderseniz gidin önce yarım kavurma ile önden bir giriş yapıp sonra kebabınızı yiyebilirsiniz. Akciğer ve bazen karaciğer de karıştırılarak saç tava ya da çelik tencelerde, bol baharat, yeşil biber, kırmızı biber ve soğanla pişirilir. Ekmeğin üzerine de bir güzel yayılarak servis edilir. Fiyatı da 10-14 TL arasında. Mutlaka yarım dürüm olsa da denemelisiniz.

9- Yuvalama

Yuvalama – Gaziantep’te Ne Yenir?

Gaziantep Mutfağı’nın bir başka muazzam lezzeti. Bu yemek ile ilgili konuşacaksanız bilmeniz gereken ne önemli şey Gaziantepliler buna çorba diyenleri dövüyor. Bu yemekten kesinlikle çorba diye bahsetmemeniz gerekir 🙂 Yoğurt, pirinç, irmik, un, nohut, incik eti gibi birçok bileşenin biraraya gelmesi ile hazırlanan bu yemek özellikle bayramlarda her evde pişirilir. Yuvalama’yı ve diğer birçok yöresel yemeği Gaziantep’te restoranlarda yemek konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Şehir kebap kültürü üzerine kurulu olduğundan bu yemekler biraz geri planda kalmış durumda. Anadolu Han Gane ve MSM Gaziantep’te denemenizi tavsiye ederim. Fiyat aralığı 25-35 TL arasında.

10- İçliköfte 

İçliköftesi olmayan il pek nadirdir. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz bölgesindeki şehirlerin mutfaklarında içliköftenin önemli bir yeri var. Bazılarında haşlanırken bazılarında da kızartılarak yapılır. Biraz haşlanmışa göre ağır ancak çok lezzetli. Genelde fix menü olarak servis yapan restoran / lokantalarda önden 1’er adet servis ediliyor. Eğer ayrıca yemek isterseniz de tane başı 6-10 TL arasında değişiyor.

11- Beyran

Beyran tıpkı Adana’nın Şırdanı, İzmir’in Kokoreçi, Diyarbakır’ın Ciğer Kebap’ı gibi Gaziantep’te bir yaşam şeklidir. Genelde gece ya da sabah erken saatlerde tüketilen bu yemek inanılmaz bir emekle hazırlanıyor. Her ne kadar paçayı andırsa da, tamamen kırmızı et ve pirinç ile hazırlanarak servis ediliyor. Kırmızı et saatlerce haşlanarak ve her bir beyran bakır tabaklarda ayrı ayrı pişirilerek hazırlanıyor. Özellikle alkol alanlar ayılmak için bol sarımsaklı ve acılı beyranı yemeden evine gitmiyor. Midesi alışık olmayanlar az acılı-acısız-az sarımsaklı olarak sipariş verebilirler.

Porsiyon fiyatı en hızlı artan yemeklerden biri diyebilirim. 25 TL’den aşağıya bulamazsınız. Beyran yerken saate aldırmadan soslu ya da nar ekşili soğanlar yerseniz yemeğin lezzetine lezzet katarsınız.

12- Şiveydiz 

Taze sarımsak, taze soğan ve kuzu etiyle yapılan, yoğurtlu sosu ile ekşimsi bir tat bırakan gerçek bir Antep yemeğiyle tanışın. Bunu dışarıda bulmak oldukça zor bazı yöresel yemek yapan mekanlarda deneyebilirsiniz. İçerdiği sarımsak ve soğan sebebiyle tam bir antibiyotik deposu. Sarımsak mevsimi olan Mayıs ve Haziran aylarında daha lezzetli olarak deneyebilirsiniz. Porsiyon fiyatı 25-30 TL arasında.

13- Firik Pilavı

Güneydoğu’ya özgü bir buğday türü olan Firik bulguru kendine has kokusu ve tadıyla çok farklı bir pilav çeşidi. Nohutlu, kıymalı, az sebzeli ve bol baharatlı olarak da hazırlanır. Özellikle Bakırcılar çarşısında bulunan Muhsinzade’de cuma günleri bir başka güzel oluyor. Cuma namazı çıkışında herkes oraya akın akın gidiyor. Fiyatı da çok ucuz. 8-12 TL’ye yiyebilirsiniz.

14-  Zeytinli Börek / Lor Böreği / Şekerli Börek

Gaziantep’te özellikle haftasonları fırınlarda yoğun bir trafik vardır. Bunun en büyük sebeplerinden birkaçı da herkesin evde hazırladığı zeytinli – lorlu ve şekerli börek içlerini fırınlara göndermesidir. Birçok lokantada da ana yemek öncesinde ara sıcak olarak minik versiyonları servis ediliyor. Zeytinli böreği ve şekerli böreği ben daha çok seviyorum. Özellikle antep fıstığı ile hazırlanarak yapılan şekerli börek inanılmaz lezzetli. Ayrıca sipariş etmek isteyenler böreğin boyutuna ve çeşidine göre 5 – 15 TL arasında ücret ödeyebilirler.

15- Ezogelin Çorbası 

Anadolu’nun en güzel çorbalarından biri olan Ezogelin çorbasını Gaziantep’te denemeden dönerseniz olmaz. Yoğun baharatlı, en taze mercimek , bulgur / pirinç ile yapılan bu çorbayı ağır yemeklerden önce midenizi yumuşatmak için mutlaka içmelisiniz. Porsiyonu 10-15 TL arasında değişiyor. Ben çorba ile bile doyarım derseniz az çorba diye sipariş edip sonra ana yemeğinizi yiyebilirsiniz.

16- Baklava

Sıra geldi tatlıların şahına. Dünya çapında üne kavuşan baklavanın patentine sahip olan Gaziantep’te, baklavayı nerede yerseniz yiyin tatmin kalacaksınızdır. Ancak öne çıkan markalarda yemek çok daha lezzetli bir hareket olur. Baklavanın yanı sıra şöbiyet, havuç dilimi, fıstık ezmesini de mutlaka denemelisiniz.

Baklava - Gaziantep'te Ne Yenir?
Baklava – Gaziantep’te Ne Yenir?

En güzeli karışık bir tabak isteyip hepsinden birer dilimi yemeniz olur. Porsiyonu 15 – 25 TL, kilosu  120 – 150 TL arasında değişiyor. Açıkçası bu fiyatların altında bulduğunuz baklavaları çok önermiyorum.

17- Katmer

Katmer - Gaziantep'te Ne Yenir?
Katmer – Gaziantep’te Ne Yenir?

Sırada özellikle sabahın erken saatlerinde ekürisi olan beyrandan sonra tüketilen yedikten sonra enerjinizi gün boyu bir türlü atamayacağınız lezzet olan katmerde. Her ne kadar yoğun talepten dolayı günün her saatinde bulabilseniz de sabahın erken saatlerinde yenilince başka oluyor. Yoğun kaymak, fıstığı sarıp sarmalayan incecik katmer hamurunun fırınlandıktan sonra muhteşem bir gıda orgazmına hazır olun. Porsiyon fiyatı 35 – 70 TL arasında değişiyor. Bazı mekanlar simit şeklinde de servis etmeye başladı. Ama ben orijinalini seviyorum . Yine Anadolu Han Gane de denemiştim ve çok beğendim. Orada da 60 TL civarında. (2021 İtibariyle)

18- Künefe – Gaziantep’te Ne Yenir?

Künefe her ne kadar Hatay ile anılsa da Şanlıurfa ve Gaziantep’te de yoğun olarak bilinen ve sevilen tatlılardan. 3 şehirde de içerik açısından farklılıklar var. Gaziantep hatayın kadayıf telini ve urfanın peynirini birleştirerek son zamanlarda bir tık daha öne geçti diyebilirim (Bunu bizzat Hataylı arkadaşlarımdan duydum, aman çaktırmayın !) Şehirde artık kapısında kuyruğa girmek zorunda olduğunuz mekanların sayısı oldukça artmış durumda. Genellikle 2 – 4 kişilik olarak servis edilen künefenin yanında verilen meyve, kaymak ve süt de olaya ayrı bir güzellik katıyor. 4 kişiyseniz tavsiyem önce 2 kişilik olarak sipariş vermeniz. Ayrıca künefenin 10’a yakın farklı versiyonunu da görmeniz mümkün ben burger şeklinde olanı yedikten sonra koptum artık 🙂

19- Antep Kahvaltısı

Bir Diyarbakırlı olarak Gaziantep kahvaltısının Diyarbakır kahvaltısının yanında hiçbir şansı olmadığını söyleyebilirim ancak diğer şehirlerle kıyaslandığında mutlaka konaklama ayarlarken kahvaltısız olarak oda tutmanızı tavsiye ederim. 1 sabah katmer 1 sabah da kahvaltı ideal olacaktır.  Peynirli ve Tahinli Börek, Kabak Böreği, Zeytin Piyazı, Nohut Piyazı, Maş ve Börülce Piyazları, Cacıklı Arap Köfte, Ispanaklı Fellah Köfte, Ciğer Kavurma, Simit Aşı, Patlıcan Piyazı, Yumurta Salatası, Yoğurtlu Patates Salatası, Antep Peyniri, Muhammara, Sahan Kaymağı, Haylan Kabağı Reçeli gibi birçok yöresel lezzeti kahvaltıda bir arada bulabilirsiniz. Fiyatlar 40 TL’den başlıyor.

20- Menengiç Kahvesi – Gaziantep’te Ne Yenir?

Her şeyi yedik içtik güzel. Artık hem günün yorgunluğunu atmak hem de biraz midemizi dinlendirmek için kahve içebiliriz. Menengiç ağacı, çiçeklenmenin ardından kırmızı tonlarında meyveler verir. Yine menengiç olarak isimlendirdiğimiz bu meyveler olgunlaştıklarında yeşil-mavi renge dönüşürler. Menengiç meyvesinin kurutulması, kavrulması ve öğütülmesiyle elde edilen menengiç kahvesi, kafein tüketmeyenler için en ideal seçeneklerden biri.

Menengiç kahvesi, Türk kahvesine nazaran daha odunsu ve baharatlı bir aromaya sahiptir. Şehrin birçok bölgesinde rahatlıkla bulabileceğiniz bu kahveyi 5-8 TL arasında içebilirsiniz. Beğenirseniz kavanozlarda satılmış halini de alarak evinize ya da sevdiklerinize götürebilirsiniz.  Menengiç Kahvesi

Ekşili Ufak Köfte, Gavurdağı Salatası,  Antep Dolma, Muhammara, Çağla Aşı, Pimpirim Aşı (Semizotu), Yoğurtlu Patates, Özbek Pilavı, Yağlı Yumurtalı Köfte, Ekşili Taraklık Tava, Elma Kebabı, Haveydi köftesi, Kakırdaklı Börek , Loğlazlı Aşı, Maş çorbası, Omaç , Sini Köfte, Sarımsak aşı, Müceddere, Semsek, Zeytin Piyazı, Şiş börek çorbası da diğer yöresel ve yer yer bulabileceğiniz yemekler.

Bu lezzetleri denerken sindirme aralarında gezip görebileceğiniz tüm yerleri de yazdığım yazı için tıklayın. Gaziantep’te Görülmesi Gereken 20 Mekan

Afiyet olsun.

2 Yorum
  1. cengiz diyor

    harika rehber.
    Buraya birde karın tokluğundan yiyemeyip aklımıza kalan kokusu ile tostçu Erol’u ilave edebiliriz:)

    1. reshontheway diyor

      Hocam bu yazı yöresel mutfak yazısı, Tostçu Erol da bu şehrin değeridir ama Tost denince akla Erol geliyor, Gaziantep değil 🙂 Tost Gaziantep’e ait bir lezzet değil .

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.