Eskişehir Müze Rehberi | Kültürün Başkentindeki En Güzel 8 Müze

0

Eskişehir Müze Rehberi

Merhaba ben Fulya, yeni gezgininiz. Bunca yıllık gezginim, dünyaları fethettim. Tabiki size hakkında en çok bildiğim yeri aktaracağım. Eskişehir! Bilen bilir Öğrenci Cumhuriyetidir. Çünkü köklü üniversitelerinin yanında parkları, bahçeleri, etkinlikleri, sanatı, kültürü ve müzeleri bitmez, devamı gelir. E o zaman, gelin de bi bakalım bu şehirdeki harika müzelere. Eskişehir Müze Rehberi ile karşınızdayız. Eskişehir Gezi Rehberi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

Eskişehir Müze Rehberi | Kültürün Başkentindeki En Güzel 8 Müze

1. Odunpazarı Modern Müze

Tarihi Odunpazarı Evlerinin hemen önüne kurulan bu müzede tam bilet fiyatı 20 TL veriyorsunuz. Sonra WOW, o da ne canım. Türkiye yetmemiş, tüm dünyadan eşsiz çağdaş sanat eserleriyle sergiler açmışlar. Kültür zehirlenmesi yaşamak için birebir bir yer. Harika sanatsal etkinlikler düzenlemişler, görsel şölenler var, öve öve bitiremem. Müzenin arka tarafında kafesi var(yahu endüstriyel tasarımın da mı iyi be şehir!), içinde bir Müze Dükkanı var. Uluslararası tasarımcının Dilara Fındıkoğlu’nun limitli parçaları satılıyor. Ve daha neler neler. Yani diyorum ki geldiniz gezmeye günübirlik ya da 3- 5 günlük, burası KESİNLİKLE gezilmesi gereken ilk yerlerden. OMM Resmi Sitesi

Eskişehir Müze Rehberi
Eskişehir Modern Müze – Eskişehir Müze Rehberi

2. Eskişehir Balmumu Müzesi

Ah bizim canımız ciğerimiz Yılmaz Büyükerşenimiz. Madamme Tussaud gibi dedik, heykellerini eleştirdik derken, aslında başkanımızın müzenin gelirlerini (tam 15tl gibi cüzi miktar) kız çocukları ve engelli çocukların eğitimi için harcadığını öğrendik. Zaten Odunpazarındasınız, OMM’nin yanıbaşında burası da(Çok uzaklaşmadan 3. Durağımıza da gideceğiz). Başkanımız ve öğrencileri 200 adet heykeli kendi elleriyle yapmışlar. Atatürk, Cumhuriyet, Osmanlı, Kurtuluş Savaşı bölümüyle başlayıp Havacılık, Basın Yayın, Dünya Liderleri, Bilim bölümleriyle devam ediyorsunuz. Türkiye’yi etkileyen birçok isim olduğu gibi, dünyadan da etkili liderler, sanatçılar ve bilim insanlarının heykelleriyle fotoğraf çektirebilirsiniz. Ama lütfen eğlenceli fotoğraf çekip #reshontheway etiketini kullanın da biz de biraz eğlenelim canımm.

3. Lületaşı Müzesi

E meşhur işte gördüğünüz gibi. Bakarsınız yani neler yapmışlar. Sanatçılarımız neler yapmışlar ya! Odunpazarı’nda Kurşunlu Külliyesi’ne gittiniz mi? Tamam hemen yanı burası da. Arkadaşlar girişler ücretsiz. Seyir bedava! Tabi gelmişken eşinize dostunuza lületaşından hediyeler almak birazcık parayla.

Eskişehir Müze Rehberi | Kültürün Başkentindeki En Güzel 8 Müze

Buraya gelmişken Ahşap Eserler Müzesi, Osman Yaşar Tanaçan Müzesi, Eti Şehir ve Göç Müzesi, Eski Eczacılık Müzesi, biraz sağdan aşağıya sarkınca da Eğitim Karikatürleri Müzesi, Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Eskişehir Kurtuluş Müzesi, Eskişehir Ticaret ve Sanayi Müzesi’ni gezebilirsiniz. Sakın ha Devrim Arabasını görmeden geçmeyin!

4. Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Vay efendim. Eskişehir demek, Anadolu Üniversitesi demek, güzel sanatlar demek. E doğru arkadaşlar. 2007’den beri faaliyette olan bu müzeyi bi gezin. Yurdum sanatçısı, nelerden neler üretmiş maşallah. Gurur duyarım. Hele camcılık atölyelerine denk gelirseniz göreceksiniz, bu sıcaklarda bu güzel emekleri zorbela gösteriyorlar. Helal olsun diyoruz. Sizi Tarihi Odunpazarı Evlerinde döndürdüm dolaştırdım, şimdi de hemen yakındaki bir sonraki durağımız götüreceğim. Next stop is…

5. Arkeoloji Müzesi – Eskişehir Müze Rehberi

Fazla uzaklaşmadan gelin şehrin göbeğinde, çok uzun zamandır var olan, ama maalesef fazla rağbet görmeyen müzemize göz atalım. Müzekartla giriş yapabilirsiniz, cüzi bir giriş ücreti ödeyebilirsiniz, yeter ki gelin görün. Çocuklarınız, simülasyonlarla hem eğlenip hem öğrenirken, siz de kültürümüze kültür katın. Anadolunun bağrında olduğumuz için, bu bağırdan çıkan eserleri görmeliyiz diye düşünüyorum. Gezdikten sonra siz de bize yorum yazın lütfen.

Çok gezdik, gördük eğlendik. Şehrin merkezine doğru ilerleyelim bi çibörek yiyelim de kendimize gelelim. Sonra yavaştan ister yürüyerek, ister taksi, dolmuş, otobüs, tramvayla sıradaki destinasyonumuza geçelim.

6. Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı

Zannedilmesin ki, bu şehir sanattan başka birşeyle bilinmez. Eskişehir dışından gelmişseniz, tepenizden geçen uçak sesleri sizi şok eder, afallar kalırsınız. Havacılığın size bu şehirde ne kadar önemli olduğunu bir de gelin bu nadide parkımızla anlatalım. Yine tavsiyemdir, çoluğunuzla çocuğunuzla gidin. Bu covid günlerinde açık havada kültürlenmenin eminim ki, ayrı bir yeri olacaktır gözünüzde. Geçmişten günümüze bir sürü uçakla haşır neşir olurken, size yapabileceğim tek uyarı, Eskişehir kış ayları ayazıyla, soğuğuyla bilinir, aman hava şartlarına dikkat ederek gezelim.

7. Eskişehir Bilim Deney Merkezi

Biraz vasıta kullanarak Sazova’ya geldik. Bakın burası çok önemli. Ben bu yaşımda (28) gittim öğrendim, fizik, matematik deneylerine katıldım. Yetmedi, havada bisiklete bindim, şahitlerim var! Deneyler yaptım.. Çocuk olsam, neler neler öğrenirmişim. Atlarmışım, zıplarmışım. Astronomi, basınç, bilim insanları, basit makineler, denge, doğa olayları, elektrik ve manyetik, denge, kimya, Da Vinci modellemesi, mekanik, optik, paleontololi, ses, Türk-İslam alimleri eserleri(as bayrakları), yerli mühendislik, zaman tüneli başlıkları altında şahsen yapmadığım kalmadı.

Eskişehir Müze Rehberi | Kültürün Başkentindeki En Güzel 8 Müze
Eskişehir Uzay Evi – Eskişehir Müze Rehberi

8. Uzayevi – Eskişehir Müze Rehberi

Bilim Deney Merkezinin arkasında. 9 film gösterimi oluyor sonsuz uzay fonunda. Ben mi çok etkilendim. Yok sanmam. Çok etkileyiciydi. Sanki belgesel izlemiyorum, belgesel yaşıyorum gibi. Kaç boyutlu sinema keyfi bilmiyorum. Sayamadım boyutlarını:( Evrende Yolculuk, Astronomi Sohbetleri, Öğretmenler Klübü etkinliklerine katılabilirsiniz. Mutlaka geliniz!

Vay efendim bu kadarcık mı, tabiki kültüre açsaydınız, yetmediyse, ekleyelim. Kırım Tatarları Müzesi, Kazan Yatarlar Müzesi, Daktilo Müzesi, Turistik El Sanatları Merkezi.. Her sokak ayrı müzeye çıkacak Odunpazarı’nda göreceksiniz. Hamamyolu’na yolunuz düşsün. Caddenin ortasından köprü geçiyor. Siz de köprüden geçin ki, belediyemizin halka sunduğu ufak ama önemli bi sergi görün. Yapın bunu arkadaşlar. E bunlar da yetmiyorsa, gözümüzü dört açalım ki, şehirdeki tüm heykelleri, daha da güzelleşsin diye elektrik trafolarındaki resimleri, sokak sanatçılarımızın grafiklerini, son olarak yaptıkları elektrik panolarını görelim. Kültürün coştuğu şehirde adım adım ilerledik. Umarım hayata farklı pencerelerden bakmaya başlamışsınızdır!

İyi Seyahatler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here