Eskişehir Gezi Rehberi – Türkiye’nin En Güzel Şehrinde Kaybolmak

0

Eskişehir’in Sokaklarında Kaybolmak – Eskişehir Gezi Rehberi

‘Her güne hayatının en güzel günü olması için şans ver ‘diyor Mark Twain. Kaçımız hayatımıza şans veriyoruz? Merak etmiyor değilim aslında. Hafta sonu için kendime şans vermeye karar verdim. Kısa bir yolculuk yapmalıydım. Diyeceksiniz ki nereye bu kısa yolculuk? Ben gezerken çok zevk aldım. Var mısınız benimle Eskişehir’i dolaşmaya. Eskişehir Gezi Rehberi yazımıza hoş geldiniz.

Eskişehir Gezi Rehberi
Oltu Taşı Müzesi

Öncelikle Yüksek Hızlı Tren ile (YHT) biletimi temin ettim. İsterseniz gişeden, isterseniz kendi sitesinden alabilirsiniz. Çok heyecanlıydım tren ile gideceğim için Eskişehir’e. Çünkü trenle ilk defa yolculuk yapacaktım. Sabahın erken saatine aldım bileti (06.05) Erken gitmek istiyordum kahvaltımı orada yapmalıydım. Dağların ve karların o bembeyaz örtüsü sayesinde dışarıyı izleyerek rahat bir yolculuk yaptım. Üç saat sonra vardık. Eşyalarımı otele bıraktıktan sonra, doğru kahvaltı yapmaya gittim. Bir sürü mekânlar vardı kafamda. Beni en çok etkileyen yerlere öncelik verdim.

Bir sürü gezilecek yerler vardı. Sazovaparkı Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Porsuk çayı, Odunpazarı evleri, Kurşunlu Cami ve külliyesi, Lületaş Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Arasta Çarşısı, Haller Gençlik Merkezi, Tülomsaş Müzesi(Devrim arabası),Atlıhan El Sanatları, Eti Su Altı Dünyası, Kent Park, Sabancı Uzay Evi, Japon Bahçesi, Reşadiye Cami.

Eskişehir Gezi Rehberi - Türkiye'nin En Güzel Şehrinde Kaybolmak
Sazova Parkı – Eskişehir Gezi Rehberi

Sazova Park’ına Ulaşım

Sazova Parkı şehrin batı kıyısında, Eskişehir –Kütahya karayolu üzerinde yer alıyor. Yeni Eskişehir stadyumun hemen yanındadır. Toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Taksi ile ulaşımda uygun.

Sazova Parkı – Eskişehir Gezi Rehberi

400 bin m2 üzerine kurulu olan bu park,2008 yılından beri hizmet vermektedir. Parkta görebilecekleriniz arasında Nuh’un Gemisi,25 bin metrekarelik bir Gölet, park çevresinde dolaşan buharlı mini tren, çocuk oyun alanları, Hayvanat Bahçesi, Bilim ve Deney Merkezi, Konser Alanları, Amfi Tiyatro, Masal Şatosu, Akvaryum, birçok aktiviteyi bularak uzun bir saatinizi ailecek eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Parka giriş ücretsiz. İçindeki eğlence yerleri cüzi miktarlar ödeyerek girebiliyorsunuz.

Masal Şatosunun İçi

Tasarım olarak ilk gördüğünüzde Disneyland’ı andıran Masal Şatosu Türkiye’de bulunan en önemli kule ve tarihi yapılardan izler taşıyor. İstanbul’daki Galata Kulesi, Antalya’daki Yivli Kale, Mardin’deki Ulu Kule, İstanbul’daki Kız Kulesi, şato mimarisine ilham veren yapılardan bir kaçı. Masal şatosu 8 Kule ve 18 Kulecik olmak üzere 26 Kuleden oluşmaktadır. Masal Şatosu’na giriş ücretsiz. Koridor ve merdivenleri, girişteki dükkânları ve seyir teraslarını ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Seyir terasında sizleri harika bir manzaranın beklediğini söylemeliyim. Buradan parkın tamamını ve yapay gölü doyasıya seyredebilir, dilerseniz bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Ziyaret Saati 10.00-17.00 arası
Pazartesi Günleri Kapalı

Korsan Gemisi

Yapay Gölet’in hemen yanında bulunan Korsan Gemisi, çocukların park içerisinde ilgi gösterdikleri diğer bir yapıdır. Bu gemi, Atlas Okyanusu’nu aşan May Flower gemisinin birebir ölçülerinde kopyası olarak yapılmış. Geminin içinde kaptan köşkü, zindan, zindan içinde çürümüş insan iskeleti, mürettebat hamakları, mutfak ve kiler bölümlerini görebilirsiniz.

Gölet

Parkın orta kısmında yer alan yapay gölet parka ayrı bir hava katıyor. Gölette yüzen ördekler çocukların özellikle ilgisini çekiyor. Yanınıza kraker almayı unutmayın gittiğinizde ördekleri besleyebilirsiniz.

Porsuk Nehri - Eskişehir Gezi Rehberi
Porsuk Nehri – Eskişehir Gezi Rehberi

Hayvanat Bahçesi

2017’nin Mayıs ayında kapılarını ziyarete açmış. Parkın kuzey batı kısmında yer alan hayvanat bahçesini gezmek için 1-3 saatinizi ayırmalısınız. Park içersinde Penguen, Lemur, Mirket, gibi hayvan türleri bulunuyor.
Ziyaret Saatleri 10.00- 18.00 arası
Pazartesi Günleri Kapalı

Eti Sualtı Dünyası – Eskişehir Gezi Rehberi

İçersinde 123 farklı türden 2150 adet balığın yer aldığı akvaryumda Kuzey Ege, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Amazon Nehri, Güney Amerika gölleri gibi bölgelerden çeşitli balık türlerini görebilirsiniz. Akvaryum içersinde yer alan su tüneli ise görülmeye değer.
Hayvanat bahçesi için aldığınız bilet ile su altı dünyasını gezebilirsiniz.

Sabancı Uzay Evi

Sazova Parkı’nda dışarıdan bakıldığında büyük bir golf topunu andıran yapı Bilim Deney Merkezi‘ne bağlı Uzay Evi. Sabancı Vakfı’nın desteği ile yapılan yapıda diğer gezegenlerle, yıldızlarla ve evrenin diğer mensuplarıyla ilgili sunumlar yapılıyor.

Bilim ve Deney Merkezi – Eskişehir Gezi Rehberi

Bilim deney merkezi çocuklara ufak yaşlardan itibaren bilim ve teknolojinin önemini anlatmak için kurulmuş bir tesis.
Ziyaret Saatleri 13.00-15.00 ve 16.00-17.00 arası
Sazovaparkını tamamen dolaştıktan sonra otele doğru yola çıktım. Dönüş yolunu taksi tercih ettim. Yorgunluktan bir adım atacak halim kalmamıştı. Kolay mı? 24km yol yürümüştüm. Sanki acıktığımı hissetmiştim ve tam da Eskişehir’in olmazsa olmazlarından çiğböreği yemeliydim.Yeme içmeden bahsedeceğim merak etmeyin.:)
Bir şehrin kalbi sokaklarında atar. Bende o şehrin fotoğraflarını çekerim. Çünkü önemli olan kalbe dokunmaktır.

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi, Eskişehir’de bulunan tarihi “yaş sebze ve meyve hali binasının restore edilmesi ile oluşturulmuş. Burada hediyelik eşya dükkânları, büfeler, kaffeler ve barlar bulunuyor. Ayrıca, Şehir Tiyatrosu sahnelerinden Tepebaşı Sahnesi, sergi salonu, kitapevi ile kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Kahvenizi içip güzel sohbetler edebileceğiniz bir yer. Buraya geldiğinizde mutlaka Mazlumlar muhallebicisine gitmelisiniz.

Tülomşaş Müzesi

Tülomsaş (Eskişehir Demiryolu Fabrikası) Müzesinin bahçesinde camekânlı bir garajda 1961’de Cumhuriyet başkanı Cemal Gürsel’in isteğiyle tam tamına 129 güne yeni 4,5 ay gibi bir sürede yapılan, Türkiye’de dizayn edilmiş ve üretilmiş ilk otomobil olan Devrim’in günümüze kalan tek örneğidir.

Adalar ve Porsuk Çayı’nı Gondol ile Tadını Çıkarın

Porsuk Çayı’nı ve Adalar Bölgesi’ni etrafında bulunan birçok kâffeden birinde oturarak da görebilirsiniz, ama hele de yaz aylarında gittiyseniz gondol veya bot turları daha keyifli zaman geçirmeniz açısından iyi bir seçenek olabilir. Üstelik gondol turları da bot turları da oldukça uygun fiyatlılar çünkü belediye tarafından yapılıyorlar.

Eskişehir Gece Hayatı

Adalar, şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı’nın şehrin üç ana caddesinin kesişişinde kalan bölge. Eskişehir’in Venedik’i diyebiliriz. Porsuk çayındaki gondollar ve botlar buradan kalkıyor. Bölgede çeşitli kafe ve publar Venediği aratmıyor cıvıl cıvıl halleriyle. Eskişehir tam bir öğrenci şehridir. Eski Fabrikalar Bölgesi diye geçen Tepebaşı semtinde fabrikaları restore edip çok hoş barlar sokağı oluşturmuşlar.

Odunpazarı Evleri Eskişehir Gezi Rehberi
Odunpazarı Evleri Eskişehir Gezi Rehberi

Odunpazarı Bölgesi – Eskişehir Gezi Rehberi

Şehrin kalbinde yürürken, o dar sokaklardan geçerken geçmişe doğru bir yolculuk yaptım. İki Üç katlı renkli şirin yapılar, onlarca müzeler, han ve türbeler bulunuyor Odunpazarı’nda. Adını bu kadar duyurabilmesinin en önemli sebeplerinden biri UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan bölgelerden biri olmasıdır. Öncelikle odunpazarı Tarihi Kent Merkezi Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ayrı dönemlerini yansıtan bir sürü eser var. Bunlardan bazıları 1271’li yıllara dayanan Alaadin Camii,1525’te yapılmış Kurşunlu Külliyesi ve 13 yüzyılda yapılmış Hacı Hasan Cami. Evlerin bir kısmı günümüze kadar restore edilmiş olsa da olabildiğince aslına uygun yenilenmişler. Odunpazarı ve evleri sokakları kesinlikle görülmeye değer.

Biraz da Yeme-İçme Tavsiyesi

Eskişehir denilince akla ilk gelen ürünler, çibörek ve bilimum börek çeşitleri, Eskişehir’in imza attığı balaban kebap. Mis gibi tereyağlı olan met helva ve nuga helva, haşhaşlı çörek ve bozaları meşhurdur.

Eskişehir Tatlıcıları ve Met Helva

Eskişehir’e özgü met helvasını bulabileceğiniz en iyi adreslerden biri Tanınmış Helvacıdır. Taze ve günlük üretim yapıyorlar bu nedenle akşama kalmıyor. Sabahtan almanızı tavsiye ederim  Ben cevizli yaz helvasına da bayıldım. Birde Haller Gençlik Merkezinin içinde Mazlumlar muhallebicisinde sütlü tatlıları tatmalısınız.

Ayrıca, Beypazarı Gezi Videosu için;

Başka bir gezide görüşmek üzere…Tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here