Edremit Körfezi’nde Görmeniz Gereken Yerler – Huzur Tatili

Edremit Körfezi’nde Görmeniz Gereken Yerler – Huzur Tatili

Ege’nin güzelliklerine doyum olmaz biliyoruz! Şehrin yoğunluğundan bunaldıysanız, huzurlu, sakin güzel bir yer arıyorsanız tam size göre bir bölgedir Edremit Körfezi. Bol oksijenini içinize çekerken, masmavi-cam gibi olan tertemiz denizine kendinizi bırakabilirsiniz. Güneşi kavurmaz, esintisi o kadar güzeldir ki yüzünüze vurdukça hoşunuza gider, ılık ılık..

Balıkesir-Edremit körfez bölgesi yaz kış güzel ve turizmi canlı bir bölgedir. Bence sizi boğan bir yoğunluğu yoktur.  Çünkü bölgede genelde yerli insanlar yaşıyorlarken, yazları klasik bir kalabalık olabiliyor. Fakat çoğunluğun yazlıkçılar olduğunu göreceksiniz. Herkes birbirini tanır, sabahları selamlaşır. Yazları denizi, kışın termal suları, yaz-kış da kamp için ziyaret edebilirsiniz. Hep birlikte bu güzel yerleri keşfe çıkalım…

Edremit Körfezi Gezilecek Yerler

Kaz Dağları – Şelaleler

Balıkesir ilinden Çanakkale‘ye uzanmakta olan Kaz Dağları‘nda dünyada başka hiçbir yerde yetişmeyen 21 endemik bitki türü bilinmektedir. Mitolojide bilinen adı İda Dağları’dır

Kaz dağları Ayvalık‘a 1,5 saat, Akçay ve Altınoluk‘a yaklaşık 30-40 dk kadar uzaklıkta bir mevkidir. Tertemiz havasında milli park içinde bulunan PınarbaşıHasan Boğuldu ve Mıhlı Şelalesi güzelliklerini görmenizi tavsiye ederim. Dağlardan gelen buz gibi suda, yeşil doğa arasında yüzmek fırsatını kaçırmayın. Ayrıca bu mevkide bulunan 27 km uzunluğunda Şahindere Kanyonu’nda da güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Araç ile gitmek isterseniz, araç yolu da mevcut.

Edremit Gezi Rehberi - Hasanboğuldu
Edremit Gezi Rehberi – Hasanboğuldu

Tarihi Köyler

Kazdağları etrafında kurulmuş olan küçük küçük eski Rum Köylerini gezerken kendinizi farklı bir atmosferde buluyorsunuz. Rotanızı çizdiğiniz zaman yol üzerinde her yere uğrayın, pişman olmazsınız. Tarihten bu yana ayakta kalmış bu güzel köylerde Türkmen, Yörük ve Rumlar bir arada yaşarmış.

Adatepe köyü, Midilli Adası ve Edremit Körfezi’nin manzarasına doğru gün batımını izleyebilirsiniz. Buraya yalnızca 15 dk kadar uzaklıkta bulunan Yeşilyurt Köyü’nde ise taş evler, dar sokaklarda gezinebilirsiniz. Köyde 700 yıllık bir tarihi cami bulunmaktadır. İlginçtir ama bu köyde bir de teknoloji müzesi mevcut. Bu size sürpriz olsun, ünlü bir giyim markasının aslında daktilo üreticisi olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım.

Adatepe Köyü

Tahtakuşlar Köyü, ilginç bir hikayesi olan bir köy. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u almaya karar verdiğinde gemi ve kızakların keresteleri için Kazdağları’ndaki ağaçlardan yapılması gerekince tahta işçiliğinde usta olan Tahtacı Türkmenleri Kazdağlarına gelmişler ve yerleşip, Türkmen geleneklerini sürdürdükleri köyler kurmuşlar.

Orta Asya’dayken Türklerin uyguladığı birçok örf ve adeti sürdürmesi sebebiyle “Şaman Köyü” denmektedir. Hatta, Tuncel Kurtiz vefat edince buraya gömülmek istiyormuş ama sonra ailesi Çamlıbel’e defnetmiştir. Köydeki, dünya çapında birçok ödül almış olan Etnografya Müzesi’nde Türk boylarının kültürleriyle ilgili hikayeler, Orta Asya’dan göçten bugüne geçirdikleri sosyolojik evrim adına birçok anlatımlar mevcut.

Kızılkeçili Köyü, yoldan geçerken dinlenmek adına güzel bir köy. Her yerin ayrı güzelliğe sahip olduğu bu bölgede, tarihi ağaçlar görmeniz normal. Köy meydanında 850 yıllık anıt çınar ağacı bulunmakta..

Kavurmacılar Köyü,  Sarıkız efsanesindeki Sarıkız ve babasının yaşadığı köy burası. Sarıkız iftiralara maruz kalır ve babasından kızını öldürmesini isterler. Bunun üzerine Sarıkız ve babası köyü terk etmek zorunda kalır.Kızına kendisi kıyamayan baba, yanında bir kaç tane kazı da alarak Kazdağları’nın tepesine kızını bırakır. Sarıkız giderken: “Bizim gibi insanları barındırmadınız. Bundan sonra da burada kimse barınmasın” diye beddua eder.

Altınoluk Antandros Antik Kenti

Altınoluk ilçe merkezine yaklaşık 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan Antandros Antik Kenti, Kaletaşı tepesinde bulunan önemli bir Troas kentidir. Antik kentin merkezindeki Roma Villası’ndan 700 metre uzaklıkta nekropol( mezarlık) bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için meraklılarına http://www.antandros.org/ bu link yardımcı olacaktır.

Andantros Antik Kenti

Körfez Boyu Deniz Şehirleri

Akçay, Ayvalık, Altınoluk rotasında tertemiz körfez denizinin keyfini çıkaracak plaj ve koy bulmanız mümkün. Bu 3 şehir son dönemlerde giderek fazlasıyla popüler oldu. Bu ilçelerin merkezleri birbirine çok yakın mesafede olması da tatilciler için avantaj. Fakat körfez suyu biraz serin olur, uyarmadı demeyin.

Akçay ve Altınoluk ayrıca iyi bir termal merkezi. Kış ve bahar dönemi hem sakin hem de sıcak bir tatil yapabilirsiniz. Deniz kıyısında ve orman doğa içinde bulunan birçok termal otel bu bölgede diğer bir turizm kaynaklarından…

Akçay
Altınoluk Sahil

Edremit Körfezi ile ilgili olan diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın;

Kaz Dağları Köyleri

Kaz Dağları Gezi Rehberi

Çanakkale Gezi Tavsiyeleri

Ayvalık Gezi Rehberi

Kendinize iyi bakın, bol bol gezmeli günlerimiz olsun…

Sevgiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.