Antalya Köprülü Kanyon-Gezgintibal

Antalya Doğal Mekanlar | Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Doğal Harikası

Antalya Doğal Mekanlar | Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Doğa Harikası

herkese merhabalaar! Bugün sizlerle koy koy, kanyon kanyon gezelim istedim. Tatlı su mu seversiniz, tuzlu su mu? Ben listedeki bir kaç yer ile tanışıncaya dek hep tatlı su aşığıydım, denizden çok kanyonlarda yüzmeye adeta bayılıyordum. Hala çok seviyorum tabikii… Ama sizler de ben gibiyseniz henüz Suluada ile tanışmamışsınız demektir. Suluadaya gitmeye ne dersiniz? İşte sizler için hazırladığım Antalya’da gidilecek koylar rehberi…

Antalya Doğal Mekanlar | Antalya'da Görülmesi Gereken 5 Doğal Harikası
Antalya Sapadere Kanyonu – Antalya Doğal Mekanlar

1-Suluada Koyu – Antalya Doğal Mekanlar

Suluada Koyu, Antalya’nın Olympos’unda bulunmaktadır. Suluadaya gitmek için bir tekne şart arkadaşlar. Tekne turu sever misiniz? veyahut Mehtap turu? Sizleri duyar gibiyim.Mehtap turu hı? 🙂  Suluada tekneyle denize açıldığınız zaman 1 saat uzaklıkta bir koyumuz. Suyu muazzam güzellikte.Tüm denizin içini görüyorsunuz üstten bakınca.

Tuz oranı çok ahım şahım yükseklikte değil. Yine de gözleriniz benim gözlerim gibi hassas ise bir deniz gözlüğü almanızı tavsiye ederim. Ben tuzlu suya karşı bayağı hassasım gözlerim hemen kan gibi oluyor.Akdeniz doğumlu olmam dışında bir problem yok. Bilirsiniz Akdeniz sularının tuz oranı en yüksektir. 😀

Antalya Doğal Mekanlar | Antalya'da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan
Antalya Doğal Mekanlar | Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan

Suluada’nın suyu buz gibi bir su değil normal düzeyde bir ısısı var. Buz gibi bir suyu da olsaydı kusursuzluktan yanından geçilmezdi değil mi? Bu koy size ilk tavsiyem görmelisiniz arkadaşlarrr kaçırmayınnn. Bir diğer koyumuza gidelim mi?

2-Ağlayan Mağara Koyu

Ağlayan Mağara Koyu da Olympos’da bulunmaktadır. Yine tekne ile gidebileceğiniz bir konumu var.Suluadaya yakınlığı 20 dakika kadar bir mesafededir.Ağlayan mağara demelerinin sebebi denizin ortasında bir mağara var.Mağaradan kendi kendine akan bir su var ve bu sebebten dolayı ağlayan mağara deniyor. Ağlayan mağaranın içine girip yüzerek diğer taraftan çıkılabiliyor.

Antalya Doğal Mekanlar | Antalya'da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan
Antalya Doğal Mekanlar | Ağlayan Mağara

Ben denedim arkadaşlar ama gidemedim. Ben yüzmeyi 2 yaşında öğrendim fakat ne kadar iyi yüzdüğünün bir önemi yok o mağara için. Nefes darlığınız,astım rahatsızlığınız, anksiyete bozukluğu gibi hastalıklarınız var ise bu mağaranın içinden yüzerek geçmek gerçekten oldukça güç.Benim astım hastalığım var başta sorun değil geçebilirim dedim ama yardım aracılığı ile çıktım oradan. Siz siz olun bu saydığım rahatsızlıklar var ise mağaranın içinden yüzmeye çalışmayın. Sadece koy da yüzün. Suyu gerçekten muazzam benim en çok yüzdüğüm koy bu koy. Saatlerce suyun içinden çıkmadım desem yeridir.

3-Adrasan Koyu

Adrasan Koyu konum olarak diğer iki koyumuza  göre daha kolay ve direk kara da  bulunuyor. Antalya’nın Kumluca ilçesinde. Burada kamp yapan arkadaşlarımız çok yoğunluktadır. Sizler de kamp severseniz Adrasan Koyuna kesinlikle gitmelisiniz. Ben Adrasan’da simite bindim. İnanılmaz zevkliydi. Teknenin arkasına iple bağlıyorlar düşürmeye çalışarak sürükleye sürükleye götürüyorlar. Sever misiniz macera? Benim gibi biraz heyecan biraz çılgınlık var mı içinizde? Eğer öyleyseniz muz’u daha çok seversiniz. Ben muza binmek istiyordum fakat ben gittiğimde muz arızalı dediler bir nevi üzüldüm. Size Adrasan da binmeniz için tavsiyem muzdan yana veyahut balerin..

Antalya'da Gidilecek Koylar | Akdeniz'in İncileri
Adrasan | Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan

Bir diğer konu ise adrasan da yemek içmek nerede olur? Orada hemen plajın karşısında bir tane kafeterya var ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde.Plaj da şezlonglar 10 TL bilginize.

Artık Alanya tarafına geçelim mi?

4-Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Restoran, koy, çay bahçesi hepsi iç içedir. Suyu ciddi anlam da haarikaa! Buzz gibi bir tatlı suyu var. Parmaklarımı suya soktuğum andan beri o soğuk suyun titremesi başlıyor vücudunuzda. Evet size çılgın olduğumu az önce söylemiştim. Ama içimden bir ses sizler de öylesiniz ve sizler de Sapadere’yi seveceksiniz diyor. Sapadere Kanyonu’nda boydan boya bir köprü bulunmaktadır. Yüzülecek yerler var. Siz istediğiniz kısımda durup yüzebiliyorsunuz. Kanyonun sonunda güzel bir şelale var. Bu şelaleyi de görmeden dönmeyin.

Antalya Doğal Mekanlar | Antalya'da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan
Sapadere Kanyonu | Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan

Sapadere Kanyonu’na geldiğiniz zaman köfte ve piyaz yemelisiniz. Antalya’nın piyazı meşhur zaten. Ben bu şehirde ki piyaz kadar güzel bir piyazı başka yerde tatmadım. Seveceğinizden eminim.

Burdan çıkıp Manavgat’a doğru yol almaya başlayabiliriz.

5-Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon Antalya’mızın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. Köprülü kanyon saydığım tüm koylar ve kanyonlar arasında en soğuk suya sahip. O yüzden burayı sona sakladım. Köprülü kanyona gittiğiniz zaman ya çadır da ya da bungalov evlerde kalmanız gerekli. Lüks otel aramayın yakınlarında bulunmamaktadır. Çadırların kiralama ücretleri ciddi anlamda uygun. Ben çadırda konakladım.Yazın 50 derecelik havasında dahi  kanyon kenarında olması sebebiyle geceleri buz gibi oluyor kesinlikle sıcak havaya aldanmayıp gece giyebileceğiniz uzun bir şeyler almalısınız.

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/antalya/gezilecekyer/koprulu-kanyon-milli-parki

Antalya Doğal Mekanlar | Antalya'da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan
Antalya Doğal Mekanlar | Köprülü Kanyon

Ben köprülü kanyonda harika bir rafting yaptım. Gerçekten çok eğlenceliydi ve tamı tamına 3 saat sürdü. Bazı akıntıların olduğu tehlikeli yerler var oralarda sıkıca tutunup dikkat etmeniz gerekir aksi takdirde zarar görebilirsiniz. Eğlenelim derken zarar görmenizi istemem ve üzülürüm. Köprülü kanyonda yapabileceğiniz bir diğer etkinlik Zipline’ı ve Jip Safarisi bulunmaktadır. Ben Jip safariye de katıldım, Jip safari için köprülü kanyondan tazı kanyonuna götürüyorlar. Tazı Kanyonu’nun manzarası muazzam, uğradığınız zaman güzel manzara resimleri çekip beni de etiketleyebilirsiniz.

Antalya Doğal Mekanlar | Antalya'da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan
Antalya Doğal Mekanlar | Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Doğal Mekan

Antalya ile ilgili diğer yazılarımıza gözatmayı unutmayın.

Antalya Tekne Turu Rotaları | Antalya’da Yapılacak 4 Harika Tekne Turu

Antalya’nın Antik Kentleri – Antalya’da Görmeniz Gereken 7 Antik Kent

Side Gezi Rehberi | Side Gezilecek Yerler

Şimdiden iyi eğlenceler ve iyi yüzmeler diliyorum. Sevgiyle Kalın.

Daha fazla bilgi için instagramdan takip edebilirsiniz. #gezgintibal

 

10 Yorum
 1. Papatyahanım diyor

  Eline sağlık bu güzel koyları bizimle paylaştığın için. Yazı dilin çok sıcak, beğenerek okuyoruz

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Bu güzel düşünceniz için teşekkür ederim diğer yazılar da görüşmek dileğiyle ❤️❤️

 2. Hilal diyor

  Çok güzel olmuş teşekkürler

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Ben teşekkür ederim Hilal 🙂

 3. Fadime diyor

  Bravo bilgilerini güzel bir şekilde kaleme doktugun için

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Çok teşekkürler fadime hanım 🙂

 4. Kübra diyor

  Tam bir tatil yeri. Çok güzel anlatmışsın eline emeğine sağlıııkk

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Teşekkür ederim kübracım beğenmene çok sevindim bu güzel yerleri sen de görmelisin

 5. Gizemavc diyor

  Çooookk güzelll teşekkürlerrrr

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Teşekkür ederim gizem 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.