Adana’da Gezilecek Yerler | Adana’da Gidilmesi Gereken 5 Doğa Harikası

Adana Gezi Rehberi

Adana’da Gezilecek Yerler

Merhaba arkadaşlar! Bugün sizlerle 01 plakalı şehrimize gidiyoruz. Burası benim memleketim, Adana. Hep beraber yemek kültürüyle de ünlü olan şehrimizi gezmeye başlayalım mı?

Varda (Alman) Köprüsü – Adana’da Gezilecek Yerler 

Varda köprüsü Adana’nın Karaisali ilçesinde bulunmaktadır. Merkeze uzaklığı 72 km’dir. Yerliler arasında koca köprü olarak da anılır.

Bu köprü  Alman Philipp Holzman firması tarafından inşa edilmiştir. 99 metre yüksekliğinde ve 172 metre uzunluğundaki köprü 4 ana ayak üzerine yer alıyor. Birkaç yıl önce Türkiye’nin en iyi 13 köprüsü arasına Adana da bulunan Varda Köprüsü ve Taş Köprü  de seçildi.

Hikayesini duydunuz mu hiç Varda Köprüsü’ nün? Köprü inşa edilirken yukarı taraf da çalışanlar mesafe ölçümü için aşağıya taş atarken aşağıdaki çalışanlar ise “Var daha-Var daha’’ diye bağırırlar. Zamanla bu deyiş kısalarak Varda ismini alır. Köprünün ismi Alman şirketinin kayıtlarında ise “Gavurdere Viyadüct” olarak geçmektedir.

 Adana'da Gezilecek Yerler | Adana’da Gidilmesi Gereken 5 Doğa Harikası - Varda Köprüsü
Adana’da Gezilecek Yerler | Varda Köprüsü

 

Burayı başka nereden tanıyacağınızı hemen hatırlatayım mı sizlere?? “Bir Zamanlar Çukurova” dizisini Türkiye’de bilmeyenimiz yoktur. İşte tam burası orası arkadaşlar.

Buraya gittiğinizde manzara size öyle bir güzellik katıyor ki işte Anadolu işte Çukurova diyorsunuz.  Tren geçerken çok hoş oluyor umarım gittiğiniz zaman sizler de tren geçiş saatine denk gelirsiniz ve köprünün hemen karşısında yeme, içme  ve dinlenme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yer mevcut. Gidince bana da kareler gönderebilirsiniz.. Hadi bir sonraki yerimize geçelim.

Kapıkaya Kanyonu 

 

Kapıkaya Kanyonu | Adana'da Gezilecek Yerler
Adana’da Gezilecek Yerler | Kapıkaya Kanyonu

 

Kapıkaya Kanyonu’nun merkeze uzaklığı 45 km’dir. Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunmaktadır. Yürüyüş parkurlu olup yanınıza mutlaka su ve yiyecek almanızı öneririm. Parkurda kesinlikle bir yerde durup bir şeyler alabileceğiniz hiçbir alternatif bulunmamaktadır.

Yolun sonunda çok güzel bir asma köprü bulunmaktadır. Tek kötü yanı inanılmaz kaygan tamamen karşıya geçebilmek çok riskli. Ben sadece manzarada fotoğraf çekilebildim o kadar. Sizlere dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. 🙂

 

Aladağ Başkanın Çardağı 

Arkadaşlar Başkanın Çardağı’na giderken size net söyleyeceğim şey konumunuzu açarak gitmeyiniz. Haritada gösterilen konum yolunuzu yaklaşık 2 saat daha uzatıyor ve tehlikeli virajlı yerlerden götürüyor. Aladağ Şehitlik Meydanı’na varmadan 50 metre öncesinde sola dönerek yola ulaşırsınız. Tam konum :Ebrişim,01550 Aladağ/Adana.

 

Başkanın Çardağı | Adana'da Gezilecek Yerler
Adana’da Gezilecek Yerler | Başkanın Çardağı

 

Manzarasıyla insanları adeta büyüleye bir yer. Tam uçurumun kenarına bungalov evler tarzında şirin bir ev yapmışlar. İçerisi oldukça yoğun oluyor öğlen 12-1 saatleri en uygun olduğu saat. Sabah 10’dan akşam 19.00’a kadar ziyarete açık.

Etrafında piknik yapabileceğiniz mesire alanı bulunmaktadır. Yerlileri tarafından mesire alanının etrafında gözleme, sıkma ve sucuk ekmek de satılmaktadır. Hafta sonu ailenizle gezip piknik yapıp doğanın sade güzelliğini çıkarabileceğiniz bir  adres. Hava bedava su bedava manzara bedava arkadaşlar. Doğa severler buraya.

Belemedik Vadisi – Adana’da Gezilecek Yerler

Adana’nın Pozantı ilçesine bağlıdır belemedik. Pozantı’ya 12 km, Adana karayoluna 110 km, demiryoluna ise 90 km uzaklıktadır. Buraya trenle gitmeniz sizin için oldukça kolay bir çözüm olacaktır. Tren sizi eliyle koymuş gibi Belemedik Vadisi’ne götürüyor.

 

Belemedik Vadisi | Adana Gezi Rehberi
Adana’da Gezilecek Yerler | Belemedik Vadisi

 

 

Belemedik Vadisine Ne Zaman Gidilir? Adana’da Gezilecek Yerler

Arkadaşlar ilkbahar ve sonbahar aylarında yapraklar o kadar şahane oluyor ki. Yeşil, sarı, kırmızının tüm tonlarını tadabiliyorsunuz.

Piknik mesire alanları, akarsuyu ve tam anlamıyla duru bir güzelliği olan bir vadi. Fakat son yıllarda bir sıkıntı var; pikniğe gelen vatandaşlarımız çöplerini ya oturdukları yer de bırakıyorlar ya akarsuya döküyorlar. Bu güzel doğa harikasına gittiğiniz zaman böyle şeylere dikkat edin lütfen. Bizler elimizde olan güzelliklere sahip çıkmaz isek sonrasında pişman olacağımız hallere döner.

 

Belemedik Vadisi | Adana Gezi Rehberi
Adana’da Gezilecek Yerler | Belemedik Vadisi

 

Taş Köprü

Taş köprü Adana’nın Seyhan Nehri üzerinde bulunmaktadır. Yakaları birbirine bağlayan köprü bu köprüdür. 2000-35000 yıl kadar eski olunduğu biliniyor. Tam olarak kimse tarihini bilmez, rivayetleri oldukça fazladır Taş Köprü’nün.

Aslen Roma İmparatoru olan Hadrianus tarafından yaptırılmıştır deniyor ama başka yerlere baktığımız zaman bazı arkeologlara göre, Kral Hattusili Suriye’ye giderken Adana’dan geçmiş ve Seyhan Nehri üzerine bu köprü yapılmış .

Taş köprünün tamı tamına 21 gözü bulunmaktadır. Bunlardan sadece 14’ü hizmete açıktır. Geri kalan 7 göz ise Seyhan Nehri  ıslahı edildiği dönemde toprağın altında kalmış olup, uzunluğu 310 metredir.

 

Taş Köprü | Adana Gezi Rehberi
Adana’da Gezilecek Yerler | Taş Köprü

 

Arkadaşlar Taş Köprü, Adana’da oldukça bilindik ve eski. Burada yakalayacağınız manzara karelerini Adana’nın başka bir köprüsünde yakalayamazsınız. Gittiğiniz vakit çektiğiniz manzara resimlerini benimle de paylaşabilirsiniz.

Adana’da gidilmesi gereken 5 doğa harikasının sonuna getirmiş bulunmaktayım sizleri. Umarım benim gezdiğim gördüğüm yerleri sizler de keyifle gezer ve tadını çıkartırsınız.

 

Instagram Adresim: Gezgintibal

Diğer Adana yazılarımız için :

Adana’da Yaşayanların Verdiği Tavsiyelerle Hazırladığımız Adana Gezi Notları  için tıklayın.

3 Günde Adana ve Mersin Rotası | Akdeniz’in Güzelliklerine Yolculuk

Adana’da Ne Yenir? | Adana’da Denemeniz Gereken 50’den Fazla Lezzet

 

Adana Gezi Rehberi – Adana’da Gezilmesi Gereken 20 Mekan

10 Yorum
 1. NURULLAH ALİŞAN diyor

  Güneşe olan düşmanlığıyla tanıdığımı sandığım yerin bu kadar fazla güzelliklerinin olduğunu öğrendim gayet güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık kısa zamanda görmeye gideceğim.

 2. Nurullah Alişan diyor

  Güneşe olan düşmanlığıyla tanıdığımı sandığım yerin bu kadar fazla güzelliklerinin olduğunu öğrendim. Kısa ve güzel bir şekilde yazı olmuş ellerine ve enerjine sağlık kısa zamanda görmeye gideceğim

 3. Nurullah diyor

  Güneşe olan düşmanlığıyla tanıdığımı sandığım yerin bu kadar fazla güzelliklerinin olduğunu öğrendim. Kısa ve güzel bir şekilde yazı olmuş ellerine ve enerjine sağlık kısa zamanda görmeye gideceğim

 4. Nurullah Alişan diyor

  Güneşe olan düşmanlığıyla tanıdığımı sandığım yerin bu kadar güzelliklerinin olduğunu öğrenmiş olduk. Kısa ve güzel bir yazı olmuş eline ve enerjine sağlık kısa zamanda görülsün bu yerler.

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Çok teşekkür ederim bu güzel yerleri görmeniz dileği ile

   1. Şahin diyor
 5. Gamze diyor

  Emeğine sağlık canım çok güzel olmuş 🙂

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Teşekkür ederim

 6. Ahmet Şahin diyor

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize teşekkür ederim

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Çok teşekkür ediyorum 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.