Adana Gezi Rehberi – Adana’da Gezilmesi Gereken 20 Mekan

5

Adana Gezi Rehberi – Adana’da Gezilmesi Gereken 20 Mekan

AAdana Gezi Rehberi, sıcakların memleketi… İnsanı sıcak kendisi sıcak… Sıcakkanlı bir yer ve eğlenceli olan Adana hakkında, insanları gözükara bu yönü hayranlık verici diyebilirim. Farklı bir şehirden geldiğini söylediğinde hemen yardımcı olup ikramda bulunuyorlar. Biz fotoğraf çekmeye gitmiştik. Elimizde objektifimizle dolaşırken yardımcı bile oldular. Onların fotoğrafını çekmemizi istediler 🙂 Adanalılar samimi insanlar ve ben çok sevdim. Sohbet etmekten çekinmeyen genel bir karaktere sahipler. Üniversitesinin sahip olduğu potansiyel sayesinde genç dinamik bir şehir hayatı var. Adana’ya dair ilk ve tek gezi deneyimimdi.

Adana Gezi Rehberi
Adana Gezi Rehberi – Kaynak: @alpibil

Adana, herkesin hayatında en az 1 defa da olsa gitmesi gereken bir şehir. Yoğun bir göç almasından dolayı her bölgeden insanı görmemiz mümkün. İnsanların uyum içinde yaşadığı bir memleket. Yemeklerinin harika olduğu gibi gezip görülmesi gereken yerleri de oldukça fazla. Adana Kebabı‘nın muhteşemliğinin yanında Adana’nın genel olarak mutfağı da harika. İçli köfteden sulu yemeklerine kadar herşeyine bayıldık. Sıcak bir memleket olduğundan ayaküstü tüketebileceğiniz soğuk aperatifleri de meşhur. Bicibici ve muzlu süt diyince akla gelen Kazım Büfe’nin soğuk meyve suları, şalgamı ve muzlu sütü denenmesi gereken içeceklerden.

Yeme – İçme Videomuz için;

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana’ya her türlü ulaşım aracı mevcut. Kendi kişisel aracınla, otobüs, tren, uçak veya deniz yolu ile ulaşabilirsiniz. Ancak tavsiye verecek olursam Adana‘ya en güzeli tren ile gitmek. Ucuza bir gezi ile günü bitirmek istiyorsanız harika bir rota. Trenle gitmesi neden mi keyifli? Çünkü Kayseri‘den gelen tren hattı Ulukışla tren hattına bağlı. Buradaki istasyon ile arasında meşhur Varda Köprüsü var. Yol bu köprüden de geçtiği için manzarası keyif veren harika bir yolculuğa çıkmış oluyorsunuz. Yeşilliklerin içinden geçerek yolculuğunuzu tamamlıyorsunuz. Bunun dışında Türkiye’nin hemen hemen her yerinden otobüs ya da uçak ile ulaşabilirsiniz. Bu arada Adana Şakirpaşa Havaalanı tam şehir merkezinde olduğu için şehir merkezi – havaalanı arası ulaşım da oldukça rahat.

Adana’ya Ne zaman Gitmeli?

Adana’ya yaz mevsimi dışında istediğiniz her mevsim gidebilirsiniz. Ama bana göre en iyi zamanlar eylülekimmayıshaziran. Ne çok sıcak ne çok soğuk. Keyifle gezilebilen uzun bir zaman dilimi.

Adana’da Ulaşım Nasıldır?

Adana içinde otobüsle ulaşım sağlanabilir. Metro da var ama gezilmesi gereken yerlerde metroya ihtiyaç yok çünkü metro istikameti gezilecek yerlere ters. Geziyi çıtaya çıkartıp farklı bir keyfe sunmak isteyenler tabi ki araç kiralayabilir. Ucuz ve keyifli yerin adresi bana göre Adana. Otobüsle bile heryerini gezmeniz mümkün. Öğrenci bir gezginsen harçlığına çok dokunmadan bu şehri gezebilirsin 🙂

Adana Gezilecek Yerler

Sabancı Merkez Cami

 • Adana’da gezilecek yerlerin başında herkesin bildiği yer olan büyük ve meşhur Sabancı Merkez Camii’dir . Bu caminin çevresinde büyük bir park var oraya da merkez park diyorlar. O parkı bol vaktinizin olduğu bir zamanda yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim. Parkın içi fotoğrafçılar için tam bir malzeme yuvası. Lunaparklar, havuzlar, heykeller ve diğer birçok kent mobilyaları ile dolu bir yer. İtalya‘daki gibi havuz ve nehirde gezebileceğiniz sevimli teknelerle gezebilme konsepti de harika.  Merkez Park’ın son kısmında Dilberler Sekisi dediğimiz farklı bir bölüm var. Bu bölümde ışıklarla renklendirilmiş asma köprüler, botanik çiçeklerle rahatlatıcı ve doğa ile içiçe olabileceğiniz bir ambiyans yaratılmış.

Taşköprü

Bunun dışında Adana‘da gezilecek yer olarak Taşköprü var. Taşköprü, özellikle fotoğrafçıklar için harika bir yer. Suyun yansıması köprünün verdiği o kavisli şekil teknik açıdan görsel bir şölen sunuyor.

Büyük Saat

 • Tarihi bir doku olarak uğrayacağımız bir sonraki durak Büyük Saat. Etrafında tarihi mistik bir ambiyans var. Buram buram tarih kokan, etrafını küçük esnafların sardığı ve güzel fotoğrafların çıkabileceği tarihi bir yapı. Büyük saati gördüğümde bana ilk hatırlattığı, televizyon, dergi ya da sosyal medyadan bol bol gördüğümüz Londra’daki Westminster Sarayı‘nın yanındaki ünlü saat kulesi olan Big Ben oldu.
Varda köprüsü
 • Keşif alanında tekrardan görmek isteyeceğimiz ve kaçırmayacağımız bir yer var ki, bu yerin adı; Varda Köprüsü bir diğer adı ile Alman Köprüsü. Burası Adana merkezden biraz uzak olan Adana‘nın Karaisalı ilçesine bağlı. Hatta hatırlarsanız James Bond filminin bir kısmı bu köprü üzerinde de çekildi. Ben buraya ayrı bir gezi ile gitmiştim ve Varda Köprüsü’nün ilgi çeken bir hikâyesi vardı. Rehberimiz anlatmıştı. Gerçekten büyülenmiştim. Okurlarımızın hikâyesini internetten okumalarını tavsiye ederim. Hikaye; Varda Köprüsü Hikayesi

Kazancılar Çarşısı

 • Eğer bir fotografçıysanız ve keşfetmeyi seviyorsanız, Adana’da Kazancılar Çarşısı olmazsa olmaz dediğim yerlerden biridir. Kazancılar çarşısı Büyük Saat’e çok yakın. Girişi zaten Büyük Saat’e bakıyor. Çarşıdan içeri girdiğinizde insana ilk hissettirdiği İstanbul‘daki Kapalı Çarşı‘ya ne kadar benzerdiği oluyor. Çarşı içinde kalaycılar, el yapımı tahtadan yapılmış, evlenecek kızlar için çeyiz sandıkları, çocuklar yürümeyi çabuk öğrensin diye yine tahtadan yapılmış oyuncaklar vs. Kendinizi geçimişin kucağında ya da başka bir dünyada buluyorsunuz bir anda. Çarşıdan biraz ilerleyince meydan gibi bir yerde büyük bir kebap salonu var. İnanılmaz samimi bir ortamı var. Masalar dip dibe, sanki herkes birbirini tanıyor da organize olmup yemek yemeğe gelmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Ortamın ambiyansından mıdır nedir bilmiyorum ama sohbet, muhabbet ve adana kebabı, bu üçü muhteşem gidiyor. 🙂
Körkün Kanyonu
 • Yine Karaisalı bölgesine bağlı Körkün Kanyonu da gidilmesi gereken bir yer. Ekstrem sporlara elverişli, yürüyüş açısından şahane ve keyif verici bir yer. Tertemiz suyu ve manzarasıyla hafızalarımızda silinmeyecek güzellikte. Bu kanyon patika ve kanyon içi karışık, toplamda 6-7 km uzunluğunda olup, parkurda ilerlerken oluşan doğal havuzlarda bol bol yüzme şansı bulabileceğimiz bir yer. Son 1 km‘lik bölüm ise dere içinden geçilen, adrenalin patlaması yaşayabileceğiniz bir yer. Parkurun sonunda yeraltı mağarasına giriyorsunuz. Küçük tırmanışlar sonrasında mağara içinden geçtikten sonra mağaradan çıkıyorsunuz. Mağaradan çıkınca sizi eşsiz bir güzellik bekliyor. Yemyeşil akan büyüklü küçüklü şelaleler izleyenlere eşsiz bir görüntü sunuyor. Açıkçası bu Körkün Kanyonu gezim Türkiye’de gezdiğim noktalar arasında ilk 5 arasında diyebilirim.

Yanınızda bulunması gerekenler; tipik yürüyüş gereçlerinin dışında mutlaka bilekte bot giyin, kanyonun zemini çok kaygan ve kaya aralarına ayağınız sıkışabilir. Ayrıca bu cenneti fotoğraflamak için getireceğiniz fotoğraf makinası ya da cep telefonları için su geçirmez kılıflar temin edin.

Kapıkaya Kanyonu – Adana Gezi Rehberi

 • Merkez dışında gezilecek bir diğer yer; trekking açısından muhteşem bir yer olan Kapıkaya Kanyonu. Kapıkaya Kanyonu şu anda ziyarete kapalı. Taşdüşme tehlikesinden dolayı tehlikeli bir durum söz konusuymuş. Kanyonun arasından su akıyor ve siz patikadan yürüyerek kendinizi kanyonun içinde ve akan suyun üstünde buluyorsunuz. Zaten kanyon başlangıcına kadar araçla gidebiliyorsunuz. Yürüyüş parkuru taş çatlasın 5 km. Parkur’a parmaklık takılmış  ve eğimi fazla yorucu değil. Giden herkesin ayak uydurabileceği bir güzergahı var. 1 saatlik yürüyüş bile sizin için keyifli geçecektir.

Yumurtalık Plajı

 • Yumurtalık Plajı‘nda kısa süre kaldık ama güzel bir plajdı. Tek sorun cok küçük olması ve boyutuna göre çok fazla insanı barındırmaya çalışması. Bu plaj bir koyda bulunuyor. ve burada bulunduğundan dolayı coğrafi açıdan bir dalga plajı olmuş. Toprağı yumuşak ve aldığı şekil sayesinde barındırdığı alana ayak uydurmuş. Plajda duş kabinlerine kadar ihtiyacınız olan her şey mevcut. Hafta sonu kaçamağı da yapabileceğiniz, gidilmesi gereken yerlerden biri.
Belemedik Vadisi
 • Adana‘nın Pozantı ilçesine bağlı Belemedik Vadisi‘ni şiddetle öneriyoruz. Belemedik trekking, fotoğraf, kısa yürüyüş parkuru olarak her anlamda uygun bir pozisyona sahip. Dokunulmamış saf bir güzelliğe sahip. Belemedik’e ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde gitmeniz en mantıklı seçim olur. Ama biz sonbaharı tercih ediyoruz, çünkü o sarı yapraklar hafif yeşilimsi bodur ağaçlar, kokusu inanılmaz bir görsel şölen snuyor. Tren saatlerine denk getirebiliyorsanız Belemedik istasyonunda da fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

  Adana Gezi Rehberi - Belemedik
  Adana Gezi Rehberi – Belemedik

Alacadağ – Adana Gezi Rehberi

 • Bir sonraki güzergahımız Adana Alacadağ’ı. Alacadağ’dan bahsetmemin amacı tırmanış-dağcılık yönünden muhteşem bir mekan. Öncelikle profesyonel bir yürüyüşçü yada tırmanışçı değilseniz oraya uğramamanızı tavsıye ederim. Yine de size oradan bahsetmek istiyorum, zirvesindeki manzara nefes kesici. Oraya olan tırmanışımı unutamam sanırım. Çünkü Adana‘daki havaya nazaran oradaki hava soğukluğu beni ciddi anlamda etkilemişti. Zirvesinin yüksekliği 3588 metre. 2. Çıkışım olmasına rağmen ben zirveye kadar çıkamadım ve 2900 m’de kaldım. Kasılmadan dolayı diz kapaklarım kilitlendi maalesef. Yürümek zor oldu benım için, gerçekten tırmanış açısından zor bir dağ. Dağcılık eğitimi almanadan oraya çıkmayın çünkü çok dik ve zor bir rota. Toprak yapısı kaygan ve yer yer kayalıklar var. Profesyonel tırmanış ayakkabısı ve dişli kancalarla mümkün değil. Basınca fazla alışkın olmayanlar için ilk başta mide bulantısı ve baş ağrısı gibi semptomlar görülebilir. Ama 2900 m’de bile manzarası ve ambiyansı harika bir yer. Ayrıca, Alacadağ’da “Nuriye’nin Yurdu” diye bir yer var. Ufak bir nehir ve yeşillikle sarılmış bir alan. Orada kamp yapmayı düşünebilirsiniz. Dağ aracı ile gitmenizi tavsiye ederim

Bunların dışında ilgilinizi çekebilecek yerler; Menderes, Çoban Dede, Seyhan Baraj Gölü ve tabiki Çukurova Üniversitesi …

Konaklama Önerileri

Adana‘da konaklamak zor değil. Adım başı otel var çünkü. Ticari boyutu, bölgelere olan stratejik konumundan dolayı konaklama konusunda bayağı gelişmiş bir şehir.

Adana Mutfağı 

Bu kısmı ayrı bir yazıda daha detaylı anlatacağız. Ama bu yazıda da bahsetmemek olmazdı. Adana = Kebap. Bu eşitliği bilmeyen ülke vatandaşı yoktur sanırım. Yani kendimi kebabın, çeşit çeşit mezelerin, yeşilliğin içinde tek mutlu hissettiğim yer sanırım Adana olmuştur. Mekan önermeye çok gerek yok çünkü sıradan bir yerde bile yediğiniz kebaba hayran kalacaksınız. Siz yanında ne veriyorlar onu araştırıp gidin. Bu yüzden Kling Usta ya da Yeşilkapı’yı öneririm.

Yemek çeşidi olarak Adana Mutfağı’nda ilgi duyacağımız diğer bir çeşit ise “Analı Kızlı” ve tabi ki “İçli Köfte“. Bunlar dışında sadece Adana‘da bulabileceğiniz midenin bir bölümünden ismini alan ve Adanalılar arasında çok sevilen Şırdan‘ı da denemeden dönmeyin 🙂 Adana‘nın müthiş sıcakları ile baş etmenin diğer bir yolu da serinletici bir tatlı olan Bici Bici.

Ve tabiki Kazım Büfe’den muzlu süt, şalgam ve meyve suyunu büfenin kendi tarzıyla tatmalısınız.

Bu yiyecek  ve içecekleri hemen hemen her yerde bulup tadabilirsiniz.

Adana’da Gece Hayatı

Adana merkezde Turgut Özal Caddesi ve Gazipaşa / Ziyapaşa Caddelerinde gece hayatı oldukça renkli. Orada kafeler,karaoke barlar, her tarza uygun canlı müzik mekanları, geç saatlere kadar açık restoranlar mevcut. Gece hayatı en iyi o cadde de geçiyor.

Merkez Park‘ta akşam yürüyüşleri keyifli oluyor içinde lunapark kuruluyor ışıklar oluyor. Harika bir görüntü oluyor. Yürüyüş için mükemmel bir ortam.

Yapmadan Dönmeyin – Adana Gezi Rehberi

Adana‘da yapmadan dönülmemesi gereken ilk şey büyük merkez parkta yürüyüş yapmın, Kazım Büfe’den Muzlu Süt için, Kebap – Şırdan yiyin, Kazancılar da fasıla katılın, Adnan Menderes bulvarında baraj gölü kıyısında Bici-Bici yiyin, Dilberler Sekisinde ruhunuzu dinlendirip, yine baraj kenarına kurulmuş devasa Go-Kart alanında yarış yapın.

Adana Gezi Rehberi - Adana Yemekleri
Adana Gezi Rehberi – Adana Yemekleri

Adana Gezi Notları Yazımız için: Tıklayın

Okuduğunuz için teşekkürler. Başka bir yazıda görüşene kadar iyi gezmeler 🙂 adana gezi rehberi, adana gezi rehberi, adana gezi rehberi, adana gezi rehberi, adana gezi rehberi, adana gezi rehberi, adana gezi rehberi

Önceki İçerikBursa’da Ne Yenir? | Bursa Yeme İçme Rehberi
Sonraki İçerikİstanbul’un Renkli Baharatı Balat – Sokakların Semti Balat’a Dair Sımsıcak Bir Yazı
Hakkımda Hayaller ve hayatlar misali üniversiteden sonra yaşadığım şehirde başlamış olduğum muhasebe sektöründe esasen hayalimde olmayan bir işle iştigal ediyorum.  İş hayatına yeni başlamışken ciddi görünme gayreti içine girdiğim ama ruhuma giydiremediğim kıyafetler, yüzümde maske misali makyajla her gün aynı sıradanlıkla hazırlanıp çıkıyordum. Tanımadığım insanlarla otobüste oldukça samimi bir halde omuz omuza, halay çekerek kimi zaman halay başı hatta zılgıt çekerek müsait bir yerlere kadar gidiyorduk. Akşama kadar yüzüme sahte bir sırıtkanlık takıp aynı yoldan eve geri dönüşler. Peki benim derdim ne? Cevabını bende henüz bilmiyorum ama Tanrısal bir işaret gibi bir gün bir hikayeye şahit oldum. Hani derler ya, bir kitap okudum hayatım değişti. O misal işte... 50 yasında bir amca burada Niğde Demirkazık Dağına tırmanmış ve tepeye yakın bir yerde kardelen çiçeğinin fotoğraflamış. Karların altından güneşe başını uzatan bir kardelen gibi birden dünyam aydınlandı.; yahu bu adam bu yaşta iki çiçek için bunları yapıyorken sen ne yapıyorsun Hande dedim. Ufaktan günü birlik gezilerle başlayan bu merak , gördüğüm, etkilendiğim muhteşem manzaraları belgeleme isteği ile fotoğraf aşkına dönüştü. Böylece gözümün gördüğü her şeyi çekmeye başladım. Bu tutku ile Türkiye'nin hemen hemen her yerini gezdim, gördüm araya temel fotoğraf eğitimini de sıkıştırıp daha iyi kareler yakalamak adına kampa ve tırmanışa başladım. Nasıl süper di mi? ​ Böylece sonunda olmak istediğim yere gelebilmek için hem soyut hem somut anlamda epeyce tırmanmış oldum. Ben yolumda yalnız yürüdüm. Şimdi amacım adım atmak isteyip atamayan, nereden nasıl başlayacağını bilemeyen fotoğraf tutkunlarına,gezginlere özellikle kadın arkadaşlara bir dost eli olmak. Dediğim gibi ben bu serüvende yalnızdım. Siz değilsiniz. ​ Özünde Ben 1992 yılında Niğde'de doğdum. Tüm eğitimimi yaşadığım şehirde aldım. Babam ben çok küçükken vefat etti ve ömrümün bir kısmı da orada burada çalışmakla geçti. Ailemle yaşıyorum. Türkiye'nin sadece gezmediğim Ege ve Marmara da bir kaç şehri kaldı. İlerleyen zamanlarda umuyorum ki yurtdışı.
PAYLAŞ

5 YORUMLAR

 1. Memleketimizi bu kadar güzel şekilde tanıttığınız için teşekkür ediyoruz. Umarım gelen arkadaşlar da sizin yaşadıklarınızı deneyimleme şansı bulabilirler.

 2. Merhaba… Umarim.. bu guzel deneyimlerle bu yolda bir nebzede olsa ışık tutmak istiyoruz. Reshontheway ailesi olarak böyle bir mutluluğu tatmak bizi sevindiriyor. Işığınız bol olsun ?

 3. Türkiye yi gezen bir gezgin olarak Adana yı çok beğendim sakın haberlere aldanmayın 4 gün konaklama imkanı buldum. herkese tavsiye ederim mutkala kebabını yeyin şalgamını için derim
  Notlar:
  1-Kebebçı Mesut (eski yeri)
  2-Kazım büfe (Muzlu süt)
  3-Saydam otel (hizmet süper)
  4-Büyük saat (tarihi muazzam)
  5-Hasan Ağa Camii
  6-Hürriyet Bey Mahallesi (sıcak insanlar)
  7-çatalan,menderes,mavi bulvar (yeni adana)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here