Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması

0

KOMŞU BİR KAPI UZAĞIMIZDA

Türkiye‘den bir feribot ile çok kısa sürelerde ulaşabileceğiniz inanılmaz güzellikteki Yunan Adaları‘na Schengen veya kapıda vize ile giriş yapabilirsiniz. Ben genelde hep Schengen vizem varken giriş çıkış yaptığım için bu konunun önemini pek de anlayamamıştım ancak yıllardır kime Yunan Adaları‘nı anlatsam ilk sorulardan biri hep “kapı vizesi ile mi gittin?” oluyor. Anladım ki bu gerçekten merak edilen ve ihtiyaç duyulan bir konu.

Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması
Yunanistan Kapıda Vize – Kaynak: https://images.app.goo.gl/8FaYdd1b7fNDhyzQA

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerliliği boyunca sadece kapı vize uygulaması olan adaları ziyaret edebilirsiniz ve diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değildir.

Kapıda vize uygulaması olan Yunan Adaları‘nın küçük bir listesini de şuraya bırakıyorum.

   • Rodos
   • Kos
   • Midilli
   • Meis
   • Sakız
   • Sisam

Önemli Noktalar

Kapıda vize aslında adı üzerinde gerçekten de gümrük noktasında halledilen bir süreç değil. Hayal edildiği gibi hemen yarım saat içinde verilebilen bir vize de değil.

 • Bu vizeyi almak için de aynı Schengen vizesinde olduğu gibi bir dolu belge sunmanız gerekiyor. Detaylı listeyi her zaman Yunanistan Konsolosluğu‘nun resmi sitesinden kontrol etmekte fayda var. Zaman içerisinde güncellemeler olabiliyor.
 • Yunanistan Kapı vizesi almak için evraklarınızı 4 iş günü öncesinden ilgili seyahat acentesine teslim etmeniz gerekmektedir. Seyahat acenteleri sizin yerinize evraklarınızı ilgili gümrüğe gönderiyor.
 • Pasaportunda K.K.T.C. vize etiketi bulunan kişilerin başvuruları maalesef kabul edilmiyor. Bu ayrı bir konu ama burada da belirtmekte fayda var. Eğer Kıbrıs‘a gidecekseniz bu güzel adalardan uzak kalmamak için mutlaka kimliğiniz ile giriş yapın.
 • Eğer birden fazla adayı bu vize ile ziyaret etmek istiyorsanız da detaylı seyahat planınızı sunmanız gerekecektir.

Faydaları

 • Kısa sürede ani planlar yapmaya olanak tanıyan bir sistem.
 • Sürekli yurt dışına çıkmayan kişiler için fazladan maliyetten kurtaran bir uygulama.

Bence;

Hali hazırda o kadar belge ve evrak hazırladıktan sonra uzun süreli Schengen vizesine başvurmak daha mantıklı. Normal bir vizeye göre daha ucuz olsa bile sadece 6 adada geçerli bir vize için yine de 55 euro gibi bir tutar ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Son olarak söylemeden geçemem ki Yunan Adaları‘nı öyle ya da böyle mutlaka ama mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu kadar güzel korunmuş ve taşında toprağından kültürünün bu kadar yanından hissettiğiniz ender yerlerden olacaktır.

Sevgiler..


Instagram: https://www.instagram.com/ezgkurtulus

Önceki İçerikPrag Gezi Yazısı – Orta Çağın Büyüsünde Masalsı Bir Yolculuk
Sonraki İçerikÜzümün En Tatlı Hali – Trakya Bağ Rotası
Farklı yerler görmenin, görmekten de öte buraları yaşamanın bana verdiği hazzı yaklaşık dokuz sene önce keşfettim. Bunu farkettiğim andan itibaren de kendimi hep bir yerlerde buldum. Seyahat etmenin altında yatan derin ve yaşamaya değer duygular da vazgeçilmezim oldu. Bazen bir yerleri gidip görmek, bazen yeni insanlar tanımak, bazen bambaşka bir lezzet tatmak, bazen yalnız kalmak.. Hepsi çok başka ve kendine has tecrübeler kazanmamı sağladı. Gittiğim toprakla, gördüğüm insanla bir olmak, bütün olmak çok keyifli olmaya başladı. Bu tutku fotoğrafla da birleşince bu zamana kadar yapmam gerekenle yolumun çok geç kesiştiğini gördüm. Beni çok heyecanlandıran bir şeyi insanlarla paylaşmak, hissettiğimin onlara geçmesi hep yapmak istediğimdi. Şimdi kalemimle gözlerim birleşti ve yakaladığım, bende özel olan o anları, dünyaları başkalarına aktarabiliyorum. Uzaklar beni sık sık çağırıyor. O sesi yürekten duymaya devam ettikçe de yollar bitmiyor..
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here