HANGİ VİZE NEREDEN ALINIR?- VİZE BAŞVURU MERKEZLERİ

0

VİZE BAŞVURU MERKEZLERİ

Gezginlik serüvenimin başladığı ilk günden bu yana, bana en çok sorulan sorular vize ile ilgili olmuştu. Malum Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak vize olaylarından çok müzdaribiz. Bizden vize istemeyen ülkeler için zaten bir sorun yok ama vize isteyen ya da kapıda vize veren ülkeler de bir hayli fazla diyebilirim. Bu yazımızda, Vize Başvuru Merkezleri konusuna göz atacağız.

Geçmişten Günümüze Vize Başvurusu

Eskiden vize başvurusu yaparak vize almak cidden büyük bir işkenceydi. Anadolu’nun dört bir yanından Ankara ya da İstanbul’a gidip konsolosluklarda vize başvuru yapmak gerekiyordu. ABD, Çin bazı ülkeler bu uygulamaya devam etse de son 10 yıldır elçiliklerin direk çalıştığı ve vize başvurusu almaya yetkili birçok vize aracı firması Türkiye’de de faaliyet göstermeye başladı. Yani artık illa İstanbul ya da Ankara’ya gitmenize gerek kalmadı.

Vize Danışmanlık Merkezleri

Günümüzde hala pek çok insan vize danışmanlık merkezleri ile bu yetkili aracı firmalarını karıştırmaya devam etmekte. Devamlı duyduğumuz vize danışmanlık merkezlerinin vize almaya bir yetkileri yoktur. Onlar sizin yapmanız gereken işleri danışmanlık ücreti karşılığında sizin yerinize yaparak işlemlerinizi kolaylaştırırlar ve yine o aracı firmalara ya da konsolosluklara sizin gitmeniz gerekir.

Örnek: https://www.dijitalvize.com

Şimdi ülke ülke hangi aracı firma hangi vizeden sorumlu bir inceleyelim

Vize Başvuru Merkezleri
Vize Başvuru Merkezleri

VFS GLOBAL

Dünya’nın en büyük vize aracı firması olan VFS 58 ülkede hizmet vermektedir. Türkiye’de İstanbul (2), Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ve Trabzon’da olmak üzere 6 şehirde ofisleri bulunuyor. Sizin ikametgah adresinize en yakın şehirde başvuru yapmanız gerekiyor.

Hangi Ülkeler İçin Başvuru Yapabilirsiniz.

Polonya , İrlanda, Malta, Danimarka, İzlanda , İsveç , Belçika, Hollanda, Kanada, Lüksemburg, Fransa, Finlandiya, Estonya, Litvanya, Norveç, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Avusturya, Yunanistan,  Bulgaristan ve BAE için buraya başvuru yapmanız gerekmektedir. Örnek: http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/

İDATA – Vize Başvuru Merkezleri

iDATA, Türkiye’de Almanya ve İtalya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluştur. Şu an İstanbul’da 3, Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya ve Trabzon’da olmak üzere 8 şubesi hizmet vermektedir. Yine ikamet adresinize yakın şehirlere başvuru yapmanız gerekiyor. https://www.idata.com.tr/

BLS INTERNATIONAL 

2017 yılından itibaren İspanya için yapılan Schengen Vizesi başvurularını bu kurum kabul etmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep olmak üzere 5 ilde ofisleri bulunmaktadır. https://turkey.blsspainvisa.com/istanbul/turkish/visa_type.php

TLS CONTACT

Dünya’nın en zor vize veren ülkelerinden biri olan İngiltere için TLS Contact şirketi yetkilendirilmiştir. İngiltere evrak bakımından da çok zorladığı için birçok belgeyi tek başınıza hazırlamanız imkansız gibi. Çünkü İngilizce bilmeniz yetmiyor bazı belgelerin çevirisini yeminli tercümandan istemesi gibi bazı sebepler yüzünden danışmanlık firmaları ile başvuru yapmanızı öneririm. TLS Contact İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Antalya olmak üzere 7 şehirde faaliyet göstermektedir. Birleşik Krallık içinde bulunan Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ya da İngiltere‘ye gitmek isteyenlerin bu ofislere başvurmaları gerekmektedir. https://uk.tlscontact.com/tr/ist/index.php

AS VİSA SOLUTİONS

2017’den bu yana bu aracı firma da Türkiye’de faaliyetlerine başlamıştır. Şu an için sadece İstanbul ve Ankara’da ofislerinin bulunması biz vize ihtiyacı olanların çok da işine yaramamaktadır. Ama yetkili kurum olduğu için Norveç, Slovenya, Macaristan ve Portekiz ülkelerine yapılacak vize başvurularının bu kuruma yapılması gerekmetedir. http://www.as-visa.com

  • Bu ülkelerin dışında Türkiye’den vize isteyen ülkeler için direk konsolosluklara başvurmanız gerekmektedir. Bir sonraki yazımızda vize vermeyen ülkeleri ve kapıda vize veren ülkeleri inceleyeceğiz.
Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? 
  • Bu kısım ile ilgili detaylı bir yazımız yakında yayında olacak. Ama kısaca bahsetmek gerekirse ilk yapmanız gereken gitmek istediğiniz ülkenin vize sağlayıcı yetkili kuruluşunun websitesini bulup kendinize en yakın şehirdeki ofis seçilerek randevu almak.
  • Tüm kuruluşların sitesinde Başvuru Türü, İstenilen Belgeler, Bazı Başvuru Belgelerinin Örnekleri, Ücretler ve Diğer önemli bilgiler yer almaktadır. Bunları tek tek okuyup, indirilmesi gereken belgeleri indiriniz.
  • Hemen hemen her ülkenin vize başvuru ücreti ve ödeme yöntemi farklıdır. Kimi döviz ister, kimi TL ister ona göre hazırlıklı olun.
  • Çocukla seyahat edecek olanlar DİKKAT! Ülkelerin hemen hemen hepsi belli bir yaşa kadar çocuklardan vize başvuru ücreti almamaktadır. Ama evrakları onlar için de ister bu yüzden kendiniz için hazırladığınız tüm evrakları çocuğunuza da uyarlamanız gerekmektedir. Mesela; SGK dökümü, Maaş bordrosu gibi belgeleri ebeveylerden birinin 1 tane daha çıkarıp çocuk için hazırladığı belgelere koyması gerekmektedir.

İyi seyahatler

 

 

Önceki İçerikİstiklal Caddesi Gezi Rehberi | Taksim – Beyoğlu’da Görülmesi Gereken 9 Mekan
Sonraki İçerikMardin Gezilecek Yerler – Mardin’de Görülmesi Gereken 50’den Fazla Mekan
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here