Trakya Bağ Rotası – Üzümün En Tatlı Hali

0

Üzüm Kokulu Rota – Trakya Bağ Rotası

Artan döviz kurlarıyla birlikte seyahat düşkünü herkes rotasını yavaş yavaş yurt içine döndürmeye başladı. Kısa zamanda güzel şeyler yapmak isteyenler de yeni arayışlar içine girdi. Haliyle durum böyle olunca dedim ki güzel bir Trakya Bağ Rotası yazısı iyi gider.

Şarköy Bölgesi - Trakya Bağ Rotası / Kaynak : https://images.app.goo.gl/CUKyPb7DmyfT5UDo7
Şarköy Bölgesi – Trakya Bağ Rotası / Kaynak : https://images.app.goo.gl/CUKyPb7DmyfT5UDo7

Son zamanların sıkça dikkat çeken olaylarından biri de bağ evleri konseptinde yapılan tatiller. Şarap düşkünü iseniz, bir İtalya veya Fransa kadar olmasa da Türkiye bu konuda gerçekten iyilerden biri.

Şarap üreticilerinden oluşan 12 kişi Türkiye‘deki bu açığı görmüş olacak ki “Trakya Bağ Rotası” adında bir proje geliştirmişler. Trakya Kalkınma Ajansı ve Trakya Turizm İşletmecileri Derneği‘nin desteği ile de bu hayata geçmiş. Tekirdağ, Kırklareli, Şarköy ve Gelibolu bölgelerini içine alan bu proje Türkiye‘de bir olduğu için beni gerçekten çok heyecanlandırdı.

Trakya Bağ Rotası - Kaynak: https://images.app.goo.gl/NgbP7AQeZLxuf75W7
Trakya Bağ Rotası – Kaynak: https://images.app.goo.gl/NgbP7AQeZLxuf75W7

Gelin şöyle hızlı bir bakış atalım 🙂

Tekirdağ Bölgesi

Projenin Tekirdağ ayağı Umurbey, Şato Nuzun, Barel Şarapçılık ve Barbare‘den oluşuyor. İstanbul‘a, Marmara Bölgesi‘ne ve Kuzey Ege‘ye yakın bu bölge hafta sonu için veya konsept tatiller arayanlar için birebir.

Barbare Bağları - Trakya Bağ Rotası / Kaynak: https://images.app.goo.gl/bMTqxGP3ELLqnwmL9
Barbare Bağları – Trakya Bağ Rotası / Kaynak: https://images.app.goo.gl/bMTqxGP3ELLqnwmL9

Şarköy Bölgesi

Melen Şarapçılık, Gülor, Şato Kalpak‘tan oluşan bölgede bağcılık Antik Yunan zamanlarına dayanıyor. Melen Bağları‘na geziler düzenleniyor. Bu rotayı kendiniz takip edebileceğiniz gibi böyle turlara da katılabilirsiniz.

Kırklareli Bölgesi

Arcadia, İrem Çamlıca ve Vino de Sera dan oluşuyor. Arcadia, 2000 yıllarında kurulmuş bir yerken Vino de Sera‘nın bağcılık kültürü Anadolu‘ya dayanmaktaymış. Bu üç bağ için de turlar düzenlendiğini belirtmeden geçmek istemem.

Gelibolu Bölgesi

Tarihiyle ve şaraplarıyla zaten meşhur bu bölgede projeye Gali ve Suvla bağları eşlik etmiş. Gali Bağları’nda Merlot ve Cabarnet Sauvignon üzümleri hakim iken, Suvla Bağları‘nda Shiraz‘dan Sauvignon Blanc‘a, Kınalı Yapıncak‘tan Karasakız‘a kadar uzanan türler mevcut.

Gelibolu Bölgesi - Trakya Bağ Rotası / Kaynak: https://images.app.goo.gl/aUyZ1jFAMTnu7DKT9
Gelibolu Bölgesi – Trakya Bağ Rotası / Kaynak: https://images.app.goo.gl/aUyZ1jFAMTnu7DKT9

Bu bağların ve rotaların hepsi özel turlar düzenliyorlar. Ancak ben kendi gezimi kendim yaparım diyenler için ise konaklamalı veya günübirlik seçenekler mevcut. Şarap kültürüne düşkün ve üzüm türlerine meraklı olanlar ise bölgeleri yetiştirilen üzümlere göre inceleyerek daha damaklarına uygun bir rota çizebilirler.

Ayrıca bu bölgelerde tarihi ve doğal birçok güzellik de var. Yolunuz oralara kadar düşmüşken belki bir uğramak istersiniz.

Türkiye‘de böyle projelerin olduğunu görmek gerçekten mutluluk verici. Eminim ki dört bir yanında üzüm yetişen hatta envai çeşit ürün yetişen bu ülkeden daha neler neler çıkar 🙂

Şarap kokulu daha nice gezilere diyelim o zaman..

Sevgiler..

Instagram: https://www.instagram.com/ezgkurtulus

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here