Yemek Temalı Filmler – İştah Kabartan Filmler Listesi

0

İştah Kabartan Yemek Temalı Filmler

Genelde dizi izlemeyi seven biri olarak filmler benim için hep ikinci planda kalmıştır aslında ama Coronavirüs ile değişen yaşam tarzımız ve karantinada olma durumu uzun zamandır merak ettiğim filmleri izlemek için çok güzel bir fırsat yarattı. Daha kolay seçim yapabilmeniz ve belki kendinizce seriler yaratabilmeniz için ben ve bazı arkadaşlarım konusuna, türüne göre film listeleri ile ilgili yazılar yazıyoruz. Bu defa aslında biraz da tehlikeli olan, çünkü insanı durduk yere yemek yemeye iten ama aynı zamanda yeni bilgiler edinmemize de yardımcı olan yemek temalı filmler listesi yapmak istedim.

Şimdiden iyi seyirler 🙂

Burnt, 2015

Tür: Komedi – Dram

IMDb Puanı: 6.6

Yemek Temalı Filmler - İştah Kabartan Filmler Listesi
Burnt – Kaynak

İki Michelin yıldızlı şef Adam Jones olarak gördüğümüz Bradley Cooper kendine ve hayatına ikinci şansı verip sahip olduklarını kaybetme noktasından bir dönüş yapmak ister. Tabii bir şef için en önemli konulardan biri de ekibidir. Adam Jones istediği yükselişi yakalamak için Helene’yi ekibine katar ve macera başlar.

 

Chef, 2014 – Yemek Temalı Filmler

Tür: Komedi – Dram

IMDb Puanı: 7.3

Hem eğlenceli hem de ciddi anlamda ağzınızı sulandıracak bir yapım olan Chef filminde Carl Casper isimli yetenekli şef çalıştığı restoranda kendini sınırlandırılmış hisseder ve hakkettiği değeri görmediğini anladığında istifa ederek ikinci el bir karavan alarak kendi restoranını kurmuş olur. Oğlu Percy ve eski bir arkadaşı Martin ile Amerika’da yollara düşerek kariyerini sokaklarda baştan inşa etmeye koyulur.

Yemek Temalı Filmler - İştah Kabartan Filmler Listesi
Chef – İştah Kabartan Yemek Temalı Filmler – Kaynak

Sausage Party, 2016

Tür: Animasyon – Macera – Komedi

IMDb Puanı: 6.1

Bir süpermarkette ana karakter olan sosisin kendini keşfetmesiyle başlayan ve arkadaşlarının da maceralarıyla süslenen hikaye sizi yer yer şaşırtacak derecede komik bir yapımdır. Animasyon türünde olmasına rağmen içeriği nedeniyle sadece yetişkinlerin izlemesi tavsiye edilir.

Ratatouille, 2007

Tür: Animasyon – Macera – Komedi

IMDb Puanı: 8.0

Yemek Temalı Filmler - İştah Kabartan Filmler Listesi
Ratatouille – İştah Kabartan Yemek Temalı Filmler – Kaynak

Remy şişman bir fare olup en büyük hayali aşçı olmaktır. Hayallerinin peşinden koşarken Paris‘e gider ve büyük bir tesadüfle şehirdeki en iyi restoranın kanalizasyonunda bulur kendini. Bu ilginç yerde insanlarla ve yeni dünyasıyla macerası başlar.

 

Politiki Kouzina – A Touch of Spice, 2003

Tür: Komedi – Dram

IMDb Puanı: 7.5

İstanbul’da büyüyen Yunan genç Fanis‘in en büyük tutkusu önemli bir filozof ve kendisinin akıl hocası olan dedesi sayesinde öğrendiği şeylerden biri olan yemek yapmaktır. Atina’da geçen yıllardan sonra başladığı yer olan güzel şehir İstanbul’a döner ve hayellerinin peşinden koşar. Orijinal adı Politiki Kouzina olan filmin Türkçe adı da Bir Tutam Baharat olarak çevrilmiştir.

 

The Founder, 2016 – Yemek Temalı Filmler

Tür: Biyografik – Dram

IMDb Puanı: 7.2

Yemek Temalı Filmler - İştah Kabartan Filmler Listesi
The Founder – Kaynak

The Founder filmi, hepimizin çok iyi bildiği McDonald’s fast food restoran zincirlerinin başarı hikayesini ve aslında Ray Kroc‘un bu başarıdaki rolünü, bir satış görevlisinin yapabileceği büyük değişimleri anlatmaktadır.

Soul Kitchen, 2009

Tür: Komedi – Dram

IMDb Puanı: 7.3

Bir Fatih Akın filmi olan Soul Kitchen, Hamburg‘ta restoranı beklediği başarıya ulaşamayan Zinos’un yıldız bir şefi işe almasıyla değişen hikayesini anlatıyor.

Filmin geçtiği Hambur şehri gezi rehberi için tıklayınız.

The Hundred-Foot Journey, 2014

Tür: Komedi – Dram

IMDb Puanı: 7.3

Hindistan’dan Fransa’ya gelip, üstüne bir de Michelin yıldızlı bir şefin restoranın karşısına kendi yerini açan ailenin ilginç ve komik hikayesini anlatan filmin yönetmeni yine yemek temalı bir film olan Chocolat‘ın yönetmeni Lasse Hallström‘dür.

 

Julie & Julia, 2009 – Yemek Temalı Filmler

Tür: Biyografik – Dram – Romantik

IMDb Puanı: 7.0

Yemek Temalı Filmler - İştah Kabartan Filmler Listesi
Julie and Julia – Kaynak

Julie Child ve Julia Powell‘in tatlı, iç ısıtan hikayesi kurulan bazı bağların zaman ve mekan gibi sınırlar tanımadığını seyirciye gösteren bir yapım. Baş rolde hep izlemeyi çok sevdiğimiz Meryl Streep var ve bu rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday olup yine aynı dalda Altın Küre’nin sahibi olmuştur.

Normalleşmeye başladığımız ama yine de evde çok vakit geçirdiğimiz şu günlerde yazının başında bahsettiğim filmlerde ilgili diğer yazılarımız için;

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz.

İyi seyirler!

Ezgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here