Türkiye’de Yamaç Paraşütü (Paragliding) | 5 Ünlü Yamaç Paraşütü Mekanı

1

Türkiye’de Yamaç Paraşütü (Paragliding) | 5 Ünlü Yamaç Paraşütü Mekanı

Ölmeden önce yapılacak listemin başlarında olan Yamaç Paraşütünü sonunda yapabildim 🙂 3 senedir yazları Ölüdeniz’e gidiyoruz ve her seferinde  tepelerde uçanları izleyerek iç geçirirdim. İzlerken bile heyecanlanıp keyif aldığım bu sporu bu yaz bende deneyimledim. Ah iyi ki gitmişim. Nasıl güzel bir duyguymuş kuşlar gibi özgür olmak. Ayaklarının yerden kesildiği an ve kendini boşluğa bıraktığında, işte o an anlatılmaz yaşanır cinsinden! Türkiye’de Yamaç Paraşütü yazım sizlerle…

Türkiye'de Yamaç Paraşütü
Türkiye’de Yamaç Paraşütü

Hava sporlarının en popülerlerinden biri olan Paragliding’in yayılması ve gitgide daha popüler olması aslında ülkemiz içinde çok önemli bence. Adrenalin tutkunlarının deneyimleyebilmesi yönünden oldukça uygun bir spor. Sizi tatmin edecektir.

Yamaç Paraşütü için en uygun zaman Nisan ayının başından Ekim sonuna kadar. Gün içinde belirli saatlerde kalkıyorlar. Son uçuş saatlerini tercih ederseniz günbatımını izlemek ayrı bir keyif oluyor diyebilirim.

Peki bu spor nasıl yapılıyor? Nerelerde yapılıyor, gözlemlediklerimi detaylıca sizlerle paylaşmak istedim.

Tandem Uçuş (Paragliding ) Nedir? 

İki kişilik yamaç paraşütü ile gerçekleştirilen deneyimli bir pilot eşliğinde  herhangi bir  eğitim almadan uçmaya deniyor. Bu iki kişilik uçuşa, “tandem uçuş” deniyor. Tandem uçuşta yolcu ile pilot beraber hareket ediyorlar  ve çelik bir terazi ile birbirlerine bağlanmış olduklarından herhangi bir güvenlik problemi de yaşanmıyor.

Kimler Uçabilir ?

Herhangi bir kalp rahatsızlığınız yoksa ve 35 ile 100 kg arasındaysanız uçabilirsiniz 🙂

Belirli bir yaş sınırı yok. 16 yaşından küçükler içinse  aile izni gerekmekte, her yaştan adrenalin tutkunu bu sporu yapabilir.

Ancak sara hastaları, astım hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar ve hamileler  maalesef uçamıyorlar.

Yamaç Paraşütü Güvenli midir?

Aslında hava sporlarından genel olarak korkuyoruz. İnsanın  doğası gereği uçmak çok  zıtmış gibi geldiğinden olabilir. Eğer kurallarına uygun yapılıyorsa  yamaç paraşütü çok da tehlikeli sayılmaz. Önemli olan uçuş için doğru hava koşullarını tespit etmektir. Burada tercih ettiğiniz firmanın güvenilirliği çok önemli. Özellikle de Ölüdeniz’de mesleklerinde tecrübeli ve THK tarafından verilen T2 lisansına sahip pilotlar ile bu zevki yaşayabilirsiniz.

Kısacası  pilotunuzun uyarılarına dikkate aldığınız sürece  keyifli ve güvenli bir uçuş gerçekleştiriyorsunuz.

Türkiye'de Yamaç Paraşütü (Paragliding) | 5 Ünlü Yamaç Paraşütü Mekanı
Babadağ – Türkiye’de Yamaç Paraşütü

Atladıktan Sonra Neler Oluyor?

Pilotla atladığımızdan dolayı aslında siz pek de  birşey yapmıyorsunuz. Oradaki diğer ekipler paraşütlerini uçuşa hazırlarken sizin hocanız da size uçuş ile ilgili bilgileri veriyor. Hocanız, sizin için her şeyi yapıyor. Siz uçuşun başlangıcıyla birlikte birkaç adım atıp koşarak ona yardımcı oluyorsunuz o kadar. Bütün uçuşlar saatli  olduğundan her şeyin kısa süre içerisinde halledilmesi gerekiyor. Son olarak  kaskınızı takıyorsunuz ve  tüm bağlantılar yapıldıktan sonra uçuşa hazırsınız. Her şey o kadar hızlı oluyor ki, ikinci veya üçüncü  adımda zaten ayaklarınız yerden kesilmiş oluyor. 5- 10 saniye içinde de  pilotunuz size artık oturabileceğinizi söylüyor ve ondan sonra yapacağınız tek şey manzaranın keyfini çıkartmak 😊

Uçuşlarda en heyecanlı anlardan biri de akrobasi hareketlerinin yapıldığı anlar.
Pilotunuz size soruyor eğer onaylıyorsanız burgu, spiral, vida dedikleri farklı hareketleri yapıyorlar. İşte o an inanılmaz bir adrenalin…

Dipnot: Akrobasi hareketleri midenizi ağzınıza getirebiliyor. Bir kere uçuyoruz zaten, yapalım gitsin diyorsunuz. Aşağıya indiğinizde bir süre daha  mide bulantısı devam edebiliyor. Ben akrobasi hareketlerini deneyimledim ama indiğimde bi yarım saat kendime gelmeye çalıştım 🙂

Yamaç Paraşütü Ne Kadar Sürüyor ?

Uçuş süresi ortalama 25-30  dk sürmektedir. Pilotunuza ve hava durumunun elverişliğine göre uçuş süresi+15 dk uzatılabiliyor. Böylece havada kalma süreniz 40 dk civarlarında olabilmektedir. Bu süre sizin akrobasi istemeniz doğrultusunda değişkenlik gösterebiliyor. Açıkcası ben hem akrobasi hareketleri istediğimden hemde pilotumun çok eğlenceli ve yaptığı işi istekli bir şekilde yapmasından dolayı süre 45 dakikayı buldu.

Zaman yukarıda çok hızlı geçiyor bunu da belirtmeden geçemeyeceğim 🙂 Ben ki fotoğraf çekmeyi çok seven biri olarak pilot hadi fotoğraf çekelim demese hiç aklıma bile gelmedi. Kendimi manzaranın güzelliğine kaptırıp gittim 🙂

Nerelerde Yamaç Paraşütü Yapabilirsiniz?

Ölüdeniz – Babadağ

Babadağ Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırlarında yer almaktadır. Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer olarak anılan  Ölüdeniz,  dünyaca ünlü paraşüt yapılan yerlerden biridir. Doğası, güneşi ve denizi manzarayı anlatmaya gerek yok 🙂

Babadağın tepesine ulaşmak için 25-30 dakika kadar araçla yukarı tırmanmak gerekiyor. Kalkış bölgesine çıkarken yolu düzgün sayılır ve minibüsler rahatlıkla çıkabilir.İniş için Ölüdeniz kıyısındaki Belcekız plajı kullanılmaktadır.

Ayrıca Fethiye’de gezilecek yerler yazımızı okumak isterseniz de linki şöyle bırakıyorum Işıklar Ülkesi Diyarı: Fethiye – Fethiye Gezi Rehberi

Türkiye'de Yamaç Paraşütü (Paragliding) | 5 Ünlü Yamaç Paraşütü Mekanı
Türkiye’de Yamaç Paraşütü (Paragliding) – Ölüdeniz / Fethiye

Denizli Pamukkale

Çökelen Dağı Denizliye 21 km uzaklıkta  yer almaktadır. Bu bölge de uçmanın avantajı Pamukkale de bulunan travertenleri ve tarihi kalıntılarıyla ülkenin önemli turistik merkezlerindendir.Uçuş yapılabilen iki tepe bulunmaktadır.Amatör uçuşlar için tercih edilmektedir.

Antalya – Aksu

Antalya-Alanya yolunun Aksu sapağından bulunan eğitim tepesi olarak da kullanılan bölgedir.

Ankara – Gölbaşı

Ankara şehir merkezine 27 km uzaklıktaki Gölbaşı bölgesine ulaşım kent merkezinden kolaylıkla sağlanmaktadır. Ankara’daki üniversite havacılık kulüplerinin Yamaç Paraşütü eğitimi verdikleri bölgedir.Şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin  ilgi gösterdikleri yerlerden biridir.

Kayseri – Türkiye’de Yamaç Paraşütü

Kayseri ili sınırlarındaki Ali Dağı, il merkezine 15 dk. uzaklıktadır. Otomobil ile dikkatlice çıkılabilir. Ya da, Zincidere otobüslerine binerek Alidağı Tabelası’nda inildiğinde, yürüyerek 45 dakikada tepeye ulaşılabilir.Kayseri elverişli coğrafyası ile yamaç paraşütünün yanı sıra, kayak, bisiklet gibi diğer sporları da yapabiliyorsunuz.

 • Bolu – Abant
 • Eğirdir
 • Eskişehir – İnönü
 • Munzur Dağı, Erzincan
 • Nemrut Dağı, Adıyaman

Kayseri gezi rehberimize de buradan ulaşabilirsiniz 🙂 Kayseri Gezi Rehberi – Yaz / Kış Gezilesi Şehir

Türkiye'de Yamaç Paraşütü (Paragliding) | 5 Ünlü Yamaç Paraşütü Mekanı
Ölüdeniz Ayaklarımın Altında – Yamaç Paraşütü (Paragliding)

Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Uçuş sırasında firmalar tarafından belirli bir ücret karşılığında  pilotunuz ile paraşüte monte ettiğimiz kameralar ile fotoğraf ve video çekimleri yapabiliyorsunuz. Özellikle de Ölüdeniz Babadağ bölgesinde yamaç paraşütü misafirleri için kaymakamlığın yayımladığı uçuş gereklilikleri yönergesinde, yamaç paraşütü yapacakların yanlarına telefon vb. eşya almaları yasaklanmış.Çünkü bu eşyaların aşağıdaki insanların üstüne düşmesinden kaynaklanan daha önce gerçekleşmiş kazalar olduğu için daha profesyonel şekilde ilerleniyor.

Yanımıza Almamız Gerekenler;

 • Rahat kıyafetler (Kadınlar için özellikle etek,elbise çok rahat olmayabilir. Şort T-Shirt gibi rahat şeyleri tercih etmelisiniz)
  -Spor ayakkabı (Ayakkabısız uçmak yasak o yüzden mutlaka spor ayakkabı giyerek gitmelisiniz.
  -Anı ölümsüzleştirmek için kamera (İsterseniz Tandem uçuşlarda firma fotoğrafları belli bir ücret karşılığında çekiyor )
  -Güneş gözlüğü (Güneş ışığının sizi rahatsız etmeden tüm manzarayı görebilmek için adeta şart )

Şimdi sırada Skydiving var ama cesaret edip edemeyeceğimi henüz bilmiyorum 🙂 Bakalım yapabilirsem o deneyimi mi de sizlerle  paylaşırım

Başka bir yazı da görüşmek dileğiyle,

Beni hala instegramdan takip etmediyseniz bu beni üzer 🙂  İnstegram hesabım Gezceyy

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here