Dünyanın En Güzel Tatlıları | 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı ve Pasta

0

Dünyanın En Güzel Tatlıları

Dikkat, bu yazı bayanlara hitap etmektedir. Hepimiz evlerimizde yaklaşık 4-5 ay geçirdik, bol bol vaktimiz oldu, farklı yemek, tatlı, hamur işi tarifleri denedik. Güzel ülkemizde de çok çeşitli olan tatlı kültürünü bir yana koyarak, gelin 11 ülkeye özgü 11 farklı tatlı inceleyelim. Dünya En Güzel Tatlıları yazımızda

1. Fransa – Crème Brûlée

Tatlı Rehberi: 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı
Fransa – Crème Brûlée – 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı

Tabii ki tatlı söz konusu olduğunda ilk olarak Fransa’yı düşüneceğiz. Bu Avrupa ülkesi inanılmaz tatlılarıyla çok iyi tanınıyor, vurgulamak için sadece birkaçını seçmek neredeyse imkansız. Crème Brûlée, eklerleri, napolyon pastalar, makaronlar, Mille-Feuille, turtalar, Chocolate Mousse, Mereng Profiterol, Gâteau Fondant au Chocolat… liste uzayıp gidiyor.

Fransa’da, özellikle Paris’deyken hemen hemen her köşede çeşitli pastaneler bulabilirsiniz ve hepsi on üzerinden ondur.

Tatlıya takıntılıysanız, bu ülke gerçekten seyahat listenizde en üstte olmalı. Dikkat: Otantik Fransız tatlılarını yedikten sonra, asla başka hiçbir yerde bu kadar güzel olmayacaklar.

Crème brûlée, Fransa’nın her yerinde favori bir tatlıdır. En üstünde hafifçe kızartılmış sert, gevrek bir karamel tabakası ile altta zengin, kremsi muhallebi içerir.

2. İspanya – Tarta de Santiago – Dünyanın En Güzel Tatlıları

İspanya - Tarta de Santiago 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı
İspanya – Tarta de Santiago – 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı

Tarta de Santiago, Saint James’in ünlü badem pastası. İspanya’nın kuzeybatısındaki Galiçya’da Orta Çağ’da ortaya çıkmıştır.

Çok anlatmadan bir tarifiniSantiago Tarifi bırakıyoruz.

3. İngiltere – Sticky Toffee Pudding

İngiltere – Sticky Toffee Pudding - 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı
İngiltere – Sticky Toffee Pudding – Dünyanın En Güzel Tatlıları

İngilizler de tüm kalorili şeyleri sevdikleri gibi tatlılara da oldukça düşkünler.

Biz yazımızda bahsetmek üzere bu çeşitliliğin içinden, Sticky Toffee Pudding’i seçtik.

Rahatlatıcı İngiliz tatlılarının en iyisi olan tatlı, yumuşak bir kek tabanı içine kıyılmış hurmalar ile süslenir, karamelsi-kremamsı bir sosa boğulur. Ayırt edici lezzetin çoğu bu sostan gelir. Tarifin detayı için buraya.

Diğer yandan muz, krema, şekerleme ve bazen çikolata veya kahve ile yapılan lezzetli bir pasta olan Banoffee Pie’dan da bahsetmeden edemeyeceğiz.

4. Amerika – Coconut Cake

Amerika – Coconut Cake - 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı
Amerika – Coconut Cake – 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı

Grandma’s Apple Pie ve Montmorency kirazlarından yapılan Sour Cherry Pie gibi çeşitli turtalarıyla ünlü Amerika için biz Güney kısmın ünlü pastası Coconut Cake’den bahsedeceğiz.

Vanilyalı kekin kabarık, tereyağlı ve rendelenmiş hindistancevizli versiyonu olan bu pasta yıldız bir Güney tatlısı.  Düzinelerce versiyonu var, ancak sırrı rendelenmiş hindistancevizi ile yapılan köpüklü bir tabakada gizleniyor. Katlı kekler Amerika’da icat edilmedi, fakat Amerikanlar katlı pastalarını çok yüksek yaparak kendi tarzlarını yarattılar. Bu kek de bunun bir istisnası değil.

Diğer yandan, yıllarca fudgy mi, cakey mi diye tartışılan Brownie’yi de unutmadık.

5. Japonya – Mochi

Japonya – Mochi – Dünyanın En Güzel Tatlıları

Mochi tatlısının adı macun haline getirilen ve dairesel bir şekil verilen yapışkan bir pirinç olan mochigome’dan alır. Çoğunlukla Japon yeni yılında yenilip ve satılan bu tatlı küçük bir dondurma kepçesinin etrafına sarılarak yapılır.

Renkli şeyleri ve soft renkleri seven Japonlar, bu tatlılara da bunu yansıtmışlar.

6. İsveç – Cardamom Buns (Kakule Çörekleri)

İsveç – Cardamom Buns (Kakule Çörekleri) – 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı

Kakule ekmeği İsveçteki kahve molalarının vazgeçilmez bir parçası. Klasik tarifinde, ezilmiş kakule tohumlarıyla hafifçe zenginleştirilir, mayalı hamur haline getirilip daha sonra tatlı bir şeker ve baharat tabakası ile yuvarlanır.

İsveçliler sosyalleşmek ve muhabbet etmek için yaptıkları bu kahve molalarına Fika diyorlar. Mükemmel Fika için, bir tabak kakule çöreği ile biraz güçlü bir kahve hazırlamanızı ve arkadaşınızı davet etmenizi öneriyoruz.

7. Meksika – Flan

Meksika - Flan - 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı
Meksika – Flan – Dünyanın En Güzel Tatlıları

Muhallebi tatlılarının havalı kuzenidir ve mükemmel sadeliği kremsi sofistike karamel ile harmanlar. Bu açıdan sevgili Kazandibimizi hatırlatabilir.

İncecik bir koyu karamel tabakası, tabanın etrafındaki şurup sosu ile karışır. Flan, İspanya’dan Latin Amerika’ya gelmiş fakat nesiller boyu aşçılar tarafından geliştirilmiş ve ikon haline gelmiş.

Tatlıların mahalle kafelerinden, aile kutlamalarına kadar her yerde servis edildiği Meksika’da, klasik bir Flan etkinliklerden asla eksik olmuyor.

8. Almanya – Schwarzwälder Kirschtorte

Almanya - Schwarzwälder Kirschtorte - 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı
Almanya – Schwarzwälder Kirschtorte – 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı

Schwarzwälder Kirschtorte, tam anlamı ile ile kara orman ve kiraz pastası. Almanya’nın güneybatıdaki Schwarzwälder bölgesinden geliyor. Krema, çikolata, kiraz ve kirsch – bir çeşit Almanya kiraz brendisi – karışımı ile oluşan bir çeşit ünlü Alman tatlısı.

9. İtalya – Cannoli Siciliani

İtalya – Cannoli Siciliani - 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı
İtalya – Cannoli Siciliani – 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı

İtalya’da Tiramisu ve Gelato arasında seçim yapamadım, ikisi de İtalya’nın en ünlü tatlılarından. O yüzden size daha farklı, Sicilya mutfağının ünlü tatlısı Cannoli’den bahsetmek istiyorum.

Parçalanmış gevrek kabuğuyla bir Sicilya klasiği olan bu tatlının sırrı kremalı bir peynir dolgusu. Palermo’daki vahşi Karnaval kutlamalarının geleneksel tatlısı cannoli, koyun sütünden yapılan ipeksi pürüzsüz ricotta peyniri ile doldurulur. Bu kremayı lezzetlendiren şekerlenmiş narenciyelerin tadını aldığınızda ise Sicilya mutfağını besleyen Arap etkisini hissediyorsunuz.

10. Rusya – Medovik

Dünyanın En Güzel Tatlıları
Rusya – Medovik – Dünyanın En Güzel Tatlıları

Bal dokunuşu ve Rus mutfağının vazgeçilmesi ekşi krema ile 10-12 kata kadar yapılan bu ilginç Rus pastası, ince katmanların üst üste istiflenmesiyle hazırlanıyor.

Medovik’in varyasyonları geniş ölçüde farklılık gösteriyor, ancak en popüler versiyonları ya ekşi krema ya da şekerli yoğunlaştırılmış süt ile yapılıyor.

11. Avusturya – Sachertorte

Avusturya – Sachertorte - 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı
Avusturya – Sachertorte – 11 Ülkeye Özgü 11 Farklı Tatlı

Avusturya bir çeşit tatlıyla tanınıyorsa, 1832’de Avusturyalı Franz Sacher tarafından icat edilen yoğun ama aşırı tatlı olmayan bir çikolatalı kek çeşidi Sachertorte. Tarif hala sadece Viyana’daki Hotel Sacher’de gizli tutuluyor.

Kral I. Joseph döneminde ise bu pasta kral tarafından çok beğeniliyor ve her gün bir tane de özel olarak hazırlanarak saraya gönderiliyor ve Franz Joseph’in en sevdiği pasta olarak ünleniyor.

Bunun dışında tabi ki Avusturya’ya gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken tatlılar arasında Apfelstrudel ve Linzer Torte de yer alıyor.

Ülkelere göre Kahvaltı Rehberi yazımızı henüz okumadıysanız sizi buraya alalım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

deryaata.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here