Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler | 10 Muhteşem Rota İle Türkiye

2

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler | 10 Muhteşem Rota İle Türkiye

Ülkemizin güzellikleri kuşkusuz ki anlatmakla bitmez. Hem tarihi hem de coğrafi olarak oldukça zenginiz diyebiliriz. Öyle ki dünyanın dört bir yanından bu güzellikleri görmek, tanık olmak ve deneyimlemek için gelen turistler var. Emin olun ki bu ülkenin vatandaşı olarak Türkiye’yi bizden daha iyi gezmiş görmüş yabancılar var. Hal böyle olunca bir durup düşünmek ama aynı zamanda harekete de geçmek gerekiyor. Tabii ki gezilecek görülecek yerleri saymakla bitmez fakat hemen hemen her yerde olduğu gibi bizde de olmazsa olmaz dediğimiz yerler var. İşte bu yazıda, 10 Muhteşem Rota İle Türkiye nasıl gezilir göreceğiz.

Mardin – Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Taş evleriyle eşsiz bir güzelliğe sahip olan Mardin, bana kalırsa dünya üzerindeki her insanın görmesi gereken muhteşem bir diyar. Hem kültürüyle hem de mimarisiyle zamanda yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Özellikle sokaklarında yürümekten büyük zevk alacağınız Mardin bu ülke topraklarında sahip olduğumuz en önemli değerlerimizden biridir.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler
Mardin – Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler – Kaynak

Yolu buraya düşenler, Mardin Kalesi, Deyrulzafaran Manastırı, Zinciriye Medresesi, Mor BehnamKilisesi, Ulu Camii ve Dara Antik Kenti’ni mutlaka görmelilerdir. Daha detaylı bir rota için ise Mardin Gezilecek Yerler yazımıza bakmanızı öneririm.

Ölüdeniz

Herkeste farklı bir tarafıyla akıllarda kalan Ölüdeniz, Türkiye’nin en gözde yerlerinden biridir. Coğrafi yapısı, denizi, yamaç paraşütçülüğü ve dalış sporu ile ziyaret eden herkesin zevk alacağı bir rotadır. Hatta öyle ki, 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Ölüdeniz’de vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınızdan eminim. İngiliz turistlerin akın akın geldiği bu bölgeyi siz henüz görmediyseniz hemen acil bir planlama yapmanızı öneririm.

Gaziantep

Gaziantep’i nereden anlatmaya başlasam hiç bilmiyorum. Kültürü mü, yemekleri mi, insanları mı? Gurme turizminin ülkemizde başını çeken, bu güzel ve tarihi şehir mutlaka ama mutlaka görmeniz, deneyimlemeniz gereken yerlerden biridir. Bu şehrin müzelerini gezmeli, sokaklarında yürümeli, tarihi çarşılarının altını üstüne getirmeli ve bulduğunuz her aralıkta tadabileceğiniz kadar lezzetin tadına bakmalısınız. Gaziantep’te görülmesi gereken yerleri ve yerel yemek önerilerini yazdığımız yazılarımıza bakabilirsiniz. Hatta bundan çok daha fazlasını yine sitemizde bulabilirsiniz.

Nemrut Dağı

Gün doğumu ve gün batımıyla ünlü Nemrut Dağı, bana kalırsa Türkiye’deki en etkileyici yerlerden biridir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan dağ yıl içinde çok sayıda ziyaretçiye de ev sahipliği yapmaktadır. Size farklı duygular ve deneyimler yaşatacak bu rotayı es geçmemenizi öneririm.

Çanakkale – 10 Muhteşem Rota İle Türkiye

Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birinin izlerini taşıyan Çanakkale, tabii ki herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Çanakkale’nin doğal güzellikleri ayrı bir yazının konusu olabilir ancak bu yazıda yer almasının sebebi tarihi önemidir. Şehitlikleri ve savaş dönemini en güzel şekilde anlatan müzeleri ziyaret ederek bu toprakların ne emeklerle korunduğuna bir kez daha şahit olabilirsiniz.Yolunuz buraya düşmeden önce Çanakkale Gezi Rehberiyazımızı da okumanızı öneririm.

İstanbul Boğazı

İstanbul’un güzelliğini kelimelerle anlatsak bitiremeyiz. Tabii ki bu güzelliğin birçok sebebi var. Hem tarihi hem doğal hem de kültürel özellikleriyle bir yandan modern ve kozmopolit, bir yandan da geleneksel ve kaotik olan şehir bizi üzse de yorsa da gönlümüzde ayrı bir yere sahiptir. Bu güzel şehri ikiye bölen, ona bambaşka bir iklim ve zarafet katan İstanbul Boğazı, Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Belki bir boğaz turu atabilir ya da boğaza kıyısı olan semtleri ziyaret edebilirsiniz. Bunların en güzel örnekleri ise Kanlıca, Çengelköy, Beylerbeyi, Beykoz, Bebek, Arnavutköy, Yeniköy, Sarıyer gibi yerlerdir.

Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan antik kent M.Ö. 6000 yıllarına yani Neolitik Döneme kadar giden bir tarihe sahiptir. Zamanında bir liman kenti olarak kurulan Efes, şimdilerde Ege Bölgesi’nde ziyaret edebileceğimiz en güzel antik değerlerimizden biridir. Artemis Tapınağı, Meryem Ana Kilisesi, St. John Basilikası ve Celcus Kütüphanesi gibi önemli kalıntıları ziyaret edebilirsiniz. Efes Antik Kenti Rehberi için sitedeki yazımıza da mutlaka bakmanızı öneririm.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler
Efes Antik Kenti – Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Kapadokya

Doğudan batıya herkesin aklında yer etmiş, dünyada görülecek yerler listesinde yer bulmuş olan Kapadokya, bildiğiniz gibi ikliminin getirdiği coğrafi özellikleriyle dikkat çekmektedir. Tabii bunun yanında tarihe tanıklık etmiş kral mezarları, yer altı şehirleri ve balon turlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler
Kapadokya-Aşıklar Tepesi – Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi Yarımada – 10 Muhteşem Rota İle Türkiye

İstanbul’dan bir diğer durak ise tabii ki eşsiz bir tarihe tanıklık etmiş olan Tarihi Yarımada’dır. Eski sokaklarında gezmeli, dünyaca ünlü çarşılarında alışveriş yapmalı, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Sultan Ahmet Camii gibi önemli yapıları ziyaret etmelisiniz.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler
İstanbul – Tarihi Yarımada – Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Sümela Manastırı

Kendine hayran bırakan bir mimariye sahip olan Sümela Manastırı bu listede olmazsa olmazdı. Sümela” adını Karadağlar’ın siyahından yani “melas” sözcüğünden aldığı düşünülen manastır Karadeniz Bölgemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler
Sümela Manastırı – Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Bonus – AnıtkabirUlu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün na’şının bulunduğu Anıtkabir ziyareti bu listede tabii ki olmalıydı. Özellikle resmi bayramlarda ve 10 Kasım’da Anıtkabir’i ziyaret ederek o atmosferi yaşamalı ve Ata’mızı yad etmelisiniz.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler
Anıtkabir – Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz 🙂

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi.

2 YORUMLAR

  1. Adıyamanımın hakkını verin 😀
    Adıyaman Cendere Köprüsü, Şeytan Köprüsü, Nemrut Dağı, Arsameia Ören Yeri, Adıyaman Ulu Camii, Perre Antik Kenti, Oturakçı Pazarı vs gibi yuzlerce ziyaret edilecek yerleri var. Lütfen diğer yazınıda Adıyaman memleketimden de bahsedin 🙂
    Yazı için elinize sağlık.

    • Sağolun da sitemizde zaten bu yazdığınız yerleri de içeren Adıyaman yazılarımız üstüne Youtube reshontheway kanalında her birini anlatan Adıyaman Videolarımız da var. Yani hakkını gayet iyi veriyoruz merak etmeyiniz efendim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here