Thassos Adası Rehberi – Hangi Plajlara Gitmeliyim?

0

 THASSOS PLAJLARI

Thassos Adası’na nasıl gidilir?, Thassos Adası’nda nerede kalınır bilgilerini bir önceki yazımda öğrendiğimize göre (Okumadıysanız bu linkten ulaşabilirsiniz: Thassos Adası Rehberi – Thassos Adası’na Nasıl Gidilir?) Thassos’un mutlaka görülmesi gereken plajlarından bahsetme zamanı geldi sanki:) Thassos Adası Rehberi

Thassos, plajları açısından gerçekten çok zengin bir ada. Pek çok doğal koy, beach club, halk plajı mevcut. Ama en güzel yanı ılık ve sığ bir denize sahip olması. Aynı zamanda kumluk koylardan oluşması üstüne bal kaymak olmuyor da ne oluyor sorarım size.

Asıl güzel yanı, hazırsanız söylüyorum… Birçok plaja giriş ücreti ödemiyorsunuz! O kadar şık ve güzel koylarda ve plajlarda denize girdik ki; inanın böyle elinizi kolunuzu sallayarak ücretsiz girmenin verdiği tat bambaşka 🙂 Artık gitmemek için geçerli bir sebep göremiyorum. Cennet gibi bir yer değil de ne 🙂

Thassos Adası Rehberi

Küçücük bir Yunanistan adasında, onlarca plaj; bir o kadar da gezilecek yerler var. O yüzden, 4 gün dolu dolu geçirdiğim bu güzeller güzeli Yunan adası hakkında tüm rotamı aşağıda sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Sizlere rehbere ihtiyaç duymadan gidilmesi gereken plajları listelemek için karşınızdayım. Her gün bir ya da iki beache uğrayarak hepsini sizler için deneyimledik.

İlk gün otele eşyalarımızı bıraktığımız gibi attık kendimizi hemen plajlara. Vakit kaybedemeyiz. Deniz, kum, güneş bizi bekler 🙂

İlk gittiğimiz plajdan başlıyoruz o halde.

Marble Beach – Thassos Adası Rehberi

Thassos’un en popüler plajı unvanına sahip Marble Beach’e geliyoruz. Plajın rengine ve taşlarına baktığınızda, neden bu kadar popüler olduğunu anlayacaksınız. Mermer kalıntılarının buraya dökülmesi ile ortaya çıkmış bir plajdan bahsediyoruz. Denize o turkuaz rengini veren tam da bu mermerler. Ufak mermer çakıllardan oluşan bu doğal plaj öyle çok da büyük bir plaj değil. Kendinizi tropikal bir adada zannetmeniz çok olası.

Plaj bayağı küçük. Geç giderseniz yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz.  Aşırı kalabalık olacağından erken gitmenizi öneriyorum.

Dipnot: Sahilden taş almanız kesinlikle yasak (Ama insan almamak için kendini zor tutuyor çok güzeller).

Marble Beach - Thassos Adası Rehberi
Marble Beach – Thassos Adası Rehberi

Marble Beach’e Nasıl Gidilir?

Limenas tarafından (merkez) giderken Makriammos tabelalarını takip ediyorsunuz. Sonrası toprak yoldan devam ederek Marble Beach‘e ulaşabilirsiniz.

Her güzelliğe giden yolda bir engel vardır ama değil mi 🙂  Öyle o kadar kolay da gidilmiyor bu plaja. Öncelikle araba şart. Arabası kıymetli olanlar aman dikkat! Marble Beach’e arabasını sevenin otomobili ile gitmemesi öneriliyor. 4 km’lik yolu 20-25 dk gibi bir sürede alıyorsunuz. Çok fazla dağlık taşlık bir yoldan gitmeniz gerekiyor. Ama bu muhteşem plajı görmek için inanın değer! Bizim arabamız da kıymetli ama bu plajı görmek için her şeyi göze aldık. Yavaş yavaş dikkatli bir şekilde gidince çok da bir sorun olmuyor. En azından biz bir sorun yaşamadık.

Araba kiralama hakkındaki yazımızı sizler için aşağıya bırakıyorum.

Yurtdışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralarım?

Şezlong ve şemsiyeler ücretli; kişi başı 10 Euro. Bir içecek dahil. Ücretsiz otopark mevcut.

Porto Vathy Beach – Thassos Adası Rehberi

Marble Beach’in 200-300 metre ilerisinde bulunan yeni bir plaja geliyoruz. Marble’ın çok kalabalık olduğunu görüp umutsuzluğa kapılmayın. Yer bulamadıysanız aynı standartlara sahip Porto Vathy Beach’e gelebilirsiniz. Aracınız ile güneye doğru 200-300 metre gittiğinizde Porto Vathy Beach’e ulaşıyorsunuz. Buranın en önemli avantajlarından biri ise plajının uzun ve denizinin sığ olması.

Porto Vathy Beach’te yiyecek ve içecek imkanları da Marble Beach’e göre oldukça fazla. Biz acıkınca ve Marble Beach iyice kalabalıklaşınca kendimizi buraya attık.

Giriş ücreti ödemiyorsunuz. Aynı zamanda şezlong ve şemsiyeler de ücretsiz.

Size önerim, Marble Beach’in muhteşem plajını keşfedip, sonra Porto Vathy Beach’de keyfinize bakın. Bembeyaz mermer tozlarının kapladığı bu plajın kumsalını da beğeneceğinize eminim.

Porto Vathy Beach - Thassos Adası Rehberi
Porto Vathy Beach – Thassos Adası Rehberi

La Scala Beach – Thassos Adası Rehberi

Thassos adasının en lüks plajı olan La Scala Beach’e geldik. Bu plaj adanın güneyinde bulunuyor. Limenas merkezden yaklaşık 4 km mesafededir. Araç ile 10 dakikalık bir sürede buraya ulaşabiliyorsunuz. Biz sabahın en erken saatlerinde buraya gittik. İyi ki de öyle yapmışız, çok kalabalık olabiliyor.

Bodrum’da bulunan lüks plajlar tarzında olan La Scala Beach’e resmen hayran kaldık.  Üstelik, bu plaja ücretsiz giriş yapıldığını öğrenince daha ne istenir ki 🙂  Arabanızı bırakabileceğiniz büyük bir otoparkları var ve inanır mısınız o da ücretsiz! İnsan ister istemez karşılaştırma yapıyor. Bizde olsa bu tarz bir plaja giriş için ayrı, otopark için ayrı bir ücret ödüyor olurduk.

Tek handikap, plaj içinde 10 euro gibi bir harcama yapmanız bekleniyor. Fiyatlar hiç yüksek değil, merak etmeyin. Zaten tüm günü burada geçirecekseniz ister istemez canınız birşeyler yiyip içmek isteyecektir.

Çalan müzikler ile gün boyu keyifli vakit geçireceğiniz bu plaj, her daim kalabalık olduğundan, siz de erken gidip yerinizi alsanız çok iyi olur.

Keyfimize diyecek yok. En önlerden şezlogumuza da uzandık, daha ne isteriz ki! 🙂

La Scala Beach – Thassos Adası Rehberi

Aliki Beach

Bir başka güzelliğe doğru yola çıkıyoruz. Adanın güneydoğusunda Limenas’tan yaklaşık 42 km uzaklıkta olan bu plaj ana yol üzerinde bulunuyor.  Aracımızı park edip  merdivenlerden aşağı doğru iniyorsunuz.  Bu plajın çok büyük bir otoparkı yok. Yol kenarına herkes gibi siz de aracınızı park edebilirsiniz. Denizin renginden etkilenmemek mümkün değil. Burası çok büyük değil hatta baya küçük bir koy.

Giriş ücreti yok. Şezlonglardan faydalanmak isterseniz Kişi başı 5-10  Euro gibi bir ücret ödüyorsunuz. Plajda birkaç tane restaurant var. Şezlonglar bu restaurantların, bu yüzden biri 5 Euro’ya şezlong verirken diğeri 10 Euro isteyebilir. Şezlonglardan faydalanmak istemezseniz para vermeden denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Plajın en büyük ve tek handikapı iç içe oturulması. Çok kalabalık oluyor ve denize ulaşmak için adım atacak yer bulamıyorsunuz. İğne atsam yere düşmez tabirini burada resmen yaşadık diyebiliriz.

Biz sabah erken saatte buraya geldik ve tüm günü burada geçirdik. 4 gibi de Giola’yı deneyimlemeye gittik. Fazla gününüz yoksa size de tavsiyem bu yönde olacaktır.

Aliki Beach – Thassos Adası Rehberi

Giola Lagoon – Thassos Adası Rehberi

Doğanın Thassos Adası’na  resmen armağanı olan bir doğal havuza gidiyoruz. Dünyanın en güzel doğal havuzlarından biri burası. Benim en çok merak ettiğim yerlerden biriydi.

Yaz döneminde baya kalabalık oluyor. Gidişinin biraz zahmetli olduğunu söylemem gerekiyor. Ama değiyor! Giola’ya ulaşmak için öncelikle anayoldan çıkıp toprak yola sapmak gerekiyor. Zaten araçla belirli bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Belli bir noktadan sonra tabanvay efendim 🙂 Çünkü arabayla gitmeye müsait değil. Arabanızı park ettikten sonra yaklaşık 500 metrelik patika yolu yürüyeceksiniz. Yolunuzu kaybetmemek için yerde kırmızı oklar bulunuyor. Onları takip ederek Giola’ya ulaşıyoruz. Tüm bu meşakkatin boşu boşuna olmadığını ise kayalıklarından  atlayıp Giola’nın içinde yüzerken anlıyorsunuz.

Giola, deniz suyundan daha sıcak olduğu için rahatlıkla içerisinde yüzebiliyorsunuz.  İstediğiniz yerden doğal havuza atlayış da yapabiliyorsunuz. En yüksek noktadan yükseklik 8 metreymiş. Ben cesaret edemedim ama siz edin.

Giola Lagoon - Thassos Adası Rehberi
Giola Lagoon – Thassos Adası Rehberi

Dipnot: Etrafta hiç bir şey bulunmuyor. Tüm gün burada geçirmek isterseniz yanınızda yiyecek içecek bir şeyler götürmenizde fayda var. Aksi takdirde patika yolu tekrar çıkmanız gerekecek.

Makriamos Beach – Thassos Adası Rehberi

Makriamos Beach, şehir merkezinden çıktıktan sonra karşınıza çıkan ilk Thassos Plajı. Thassos merkezden uzaklaşmadan kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Plajı kumlu, denizi ise oldukça sığ. Thassos’un da en turkuaz mavisi denizlerinden birine sahiptir. Sahil bandı oldukça geniş. Makryammos Bungalows Oteli’nin altında bulunan restoranlardan faydalanabiliyorsunuz.

Plajda bulunan şezlong ve şemsiyeler için 10 euro civarı ücret ödüyorsunuz ve keyfinize bakıyorsunuz.

Makriamos Beach - Thassos Adası Rehberi
Makriamos Beach – Thassos Adası Rehberi

Bizim gitmeye zamanımız kalmadı ama aşağıdaki koyların da çok güzel olduğunu duyduk. Sizin zamanınız varsa bunlara da uğrayabilirsiniz.

  • Golden Beach
  • Taşoz Paradise Beach
  • Salonikios Beach
  • Psili Ammos Beach

Bir başka yazımızda görüşmek üzere:) Sorularınızı bu yazının altından ya da instagram hesabımdan bana sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here