Kalesi İle Disney’e İlham Veren Şehir – Segovia Gezi Rehberi

0

Su Kemeri ve Kalesi İle Ünlü Şehir – Segovia Gezi Rehberi

Madrid sınırına yakın 60 km mesafede bulunan, İspanya‘nın kraliyetini meydana getiren Castilla Leon Bölgesi‘nin güzel ve küçük şehrilerinden biri olan Segovia‘yı Segovia Gezi Rehberi yazımda göreceğiz.

İspanya tüm dünyadan ziyaretçi akınına uğrayan bir ülkedir. Bunun nedenine tarihten beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması veyahut coğrafi keşiflerde dünyanın farklı coğrafyalarında koloniler kurması da diyebilirsiniz.

Nedeni ne olursa olsun bu güzel ülkenin Castilla Leon Bölgesi‘ndeki en önemli şehirlerinden birini gelin hep beraber inceleyelim.

Segovia Hakkında

Plaza Mayor - Segovia Gezi Rehberi
Plaza Mayor – Segovia Gezi Rehberi

Segoviaİspanya‘nın ortasında, Kastilya ve Leon eyaletinin Segovia şehridir. Şehir, Guadarrama Dağları’nın arasındaki düzlükte, birkaç tepe üzerinde yer almaktadır. Eski Şehir merkezi 1985’de UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilmiş.

Segovia, 2007 yılında 56.047 şehir nüfusu ile Segovia, Castilla Leon Bölgesi’ndeki en kalabalık dokuzuncu kent bölgesidir.

İspanya‘nın başkenti Madrid‘in yaklaşık 60 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır. Bundan dolayı Portekiz ve İspanya‘yı kapsayan bir rota çizecekseniz dahil etmeniz mantıklı bir seçenek olacaktır.

Segovia‘ya En Ekonomik Nasıl Ulaşılır?

Türkiye‘den bu turu yapabilmek için Roma aktarmalı olarak İstanbul – Madrid uçuşunu gerçekleştirdik. Madrid‘e indiğimiz gibi havaalanında arabamızı kiralayıp Madrid‘i 2 gün gezdikten sonra soluğumuzu Endülüs Bölgesin‘de alıyoruz. Ardından Portekiz’e geçip oradan Madrid’e geri dönüş yolunda Segovia‘ya uğradık. Dilerseniz İspanya’daki yaygın tren ağı ile de bu şehre varabilirsiniz.

İspanya‘ya defalarca gitmiş, her bölgesinde birçok şehri gezmiş biri olarak bu ülkede en güzel gezebilme yolunun araba kiralamaktan geçtiğini söyleyebilirim. Araba nasıl kiralanır diye sorarsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yurtdışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralarım?

Segovia’ya Ne Zaman Gidilmeli ? 

İspanya‘nın kuzeyi sayılabilecek bir yerde bulunduğundan dolayı bölgede karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Bundan dolayı kış aylarında kar yağışı alan ve soğuk olan bu şehri en güzel gezebileceğiniz tarihler Nisan sonu ve Ekim ayı başı arasıdır diyebilirim.

Segovia’da Nereye Gidilmeli ? 

Aqueduct

Aqueduct - Segovia Gezi Rehberi
Aqueduct – Segovia Gezi Rehberi

Segovia‘nın en bilinir sembolüdür. 894 metre uzunluğundaki bir mühendislik harikası olan Segovia‘nın ortasında duran dev bir tarak yada süzgeç gibi görünür El Acueducto (Roman Su Kemeri). MS 1. yüzyılda Romalılar tarafından büyütülmüş olan su kemeri, 20.000’den fazla granit taş bloktan oluşuyormuş. 163 kemerden oluşan ve Plaza del Azoguejo‘da en yüksek noktasına ulaşır, bu yükseklik 28 metredir. Su kemerinin yapılış amacı 15 km’den daha uzak dağlardan su getirmektir. 1990 yılında büyük bir restorasyon geçirerek günümüzdeki eşsiz görüntüsüne kavuşmuştur. Güzel bir manzara için turizm ofisinin arkasından başlayan su kemerinin yanındaki merdivenlere çıkın.

Alcazar

Alcazar - Segovia Gezi Rehberi
Alcazar – Segovia Gezi Rehberi

Rapunzel‘in hapsolduğu kuleleri, tabanındaki derin bir hendek Alcázar‘ı adeta bir masal kalesi yapıyor. Tasarımı Walt Disney‘in Snow White şatosuna ilham vermiş. Roma günlerinden bu yana güçlendirilmiş olan bu site, adını Arapça El-kasr‘dan (kale) alıyor. 13. ve 14. yüzyıllarda yeniden inşa edilmiş olan kalenin tamamı 1862’de yanmış. Bugün gördüğünüz, ilk yapılan kale tasarımına bağlı kalarak baştan yapılmış. Öne çıkan özellikler arasında 392 ananas şeklindeki sarkıt tavanı ile Sala de las Piñas ve Reconquista sırasında savaşan 52 kral heykelinin üç boyutlu bir frizine sahip olan Sala de Reyes‘tir. 2016 yılında restore edilen Torre de Juan II‘nin zirvesinden manzarası gerçekten olağanüstü.

Iglesia de Vera Cruz

Bu 12 taraflı kilise, Avrupa’da kendi türünün en iyi korunan örneklerinden biridir. 13. yüzyılın başlarında Tapınakçı Şövalyeler tarafından inşa edilmiş ve Kudüs‘ün Kutsal Kabir Kilisesi‘ne dayanarak Vera Cruz‘un (Gerçek Haç) bir parçasını barındırıyor. Dairesel iç tapınak iki katlı bir odadır ve şövalyelerin gizli ayinlerinin gerçekleştiği yerdir.

Segovia Katedrali

Segovia Katedrali - Segovia Gezi Rehberi
Segovia Katedrali – Segovia Gezi Rehberi

Eski bir şapel olarak 1525 yılında kurulan bu katedral, yaklaşık 200 yıl süren Gotik mimarisinin güçlü bir ifadesidir. Sade iç mekan, görkemli bir koro durağı ve muhteşem Romanesk kapısı görülmeye değerdir. Muhteşem manzaralar için kuleye tırmanmak üzere bir saatlik rehberli tura katılın. Güzel bir tavana sahip olan Capilla del Cristo Yacente ve Capilla del Santísimo Sacramento, Gotik manastırla birlikte özellikle güzeldir. Katedrale dahil Museo Catedralicio (girişe dahil) dini sanatın adanmışlarına hitap edecek bir müzedir.

Plaza Mayor

Plaza Mayor eski Segovia‘nın şehir merkezindeki en büyük meydanıdır. Restoran ve kafe çeşitleri yanyana bu meydanda sıralanır ve merkezinde açık bir köşk bulunur. Aynı zamanda katedral ve bölgesel turizm ofisinin bulunduğu yerdir.

Gastronomi Müzesi

Bu ilgi çekici küçük özel müze, size İspanyol yemeklerine Segovia dokunuşunu gösteriyor. Yerel peynirler, şaraplar, kurutulmuş etler ve hatta yerel viski olan DYC‘ye ait bir bölüm bile var. Müzenin bazı bölümlerinde ana metnin yanında İngilizce özetlerin bulunmasına rağmen, bazı video gösterileri malesef sadece İspanyolca.

Segovia’da Ne Yenir ?

SegoviaDünya Mirası Alanı olarak, zengin kültürel ve tarihi mirasını mutfağında da bulundurmaktadır. İspanya‘da birkaç günlük seyahat için mükemmel bir şehirdir ve  geleneksel Castilla Mutfağı, kentte bulunan gastronomik olarak eşsiz bir dokunuş getiriyor.

Segovia’da tadmanız geren lezzetler;

Segovia’da Castilla Leon bölgesinde nereye giderseniz gidin bulabileceğiniz lezzetleri burada da bulabilirsiniz. Ama  benden size tavsiye Tapas ve kışın gidiyorsanız sıcak şarap denemeden dönmeyin.

Segovia’da Konaklama

Segovia çok büyük bir şehir olmadığından ve sapa bir yer kaldığından olsa gerek şehirde çok fazla konaklama çeşitliliği yok. Bundan dolayı burada konaklama yapmak istiyorsanız size tavsiyem ilk yapmanız gereken şey bir otel rezervasyonu yapmanızdır.

Segovia Festivalleri

Kültürel festivaller, sanat festivalleri ve şehir genelinde ve yıl boyunca gerçekleşen çok çeşitli diğer etkinlikler Segovia’daki hayatın önemli bir parçasıdır. Yılın her döneminde büyüklü küçüklü festivallere denk gelebilirsiniz.

Aşağıdaki festivallerin yanı sıra, Segovia‘nın eşsiz sanat festivalleri konusundaki geniş gündemine bakın; herkes için bir şeyler var!

Reyes Magos – Üç Kral (5-6 Ocak)

5 Ocak’ta Segovia, Üç Kral‘ın gelişini karşılamak için sokaklara dökülür. Cabalgata de los Reyes adında büyük bir geçit töreni, akşam saatlerinde kentin içinde geçer. Müzik, kostüm ve canlı renklerin yer aldığı bu festivalde asıl vurgu, sokaklarda gezen herkesin, özellikle de çocukların zevkine hitap eden bir görsel şölendir.

Corpus Christi (18 Haziran)

Corpus Christi Festivali – Segovia Gezi Rehberi
Corpus Christi Festivali – Segovia Gezi Rehberi

Segovia‘daki Corpus Christi kutlaması eyaletteki en iyiler arasındadır. Hatta “interés turístico nacional” (ulusal turistik ilgi alanı) festivali seçilmiş. Eucharist kurumunu kutlayan, ciddi ve doğal olarak dini temalı bir alayı şehirden geçer. Katedral kompleksi, belki de hepsini görmek için en güzel yerlerden biri.

San Juan de Sahagun (12 Haziran)

Şehrin duvarlarında mucizeler yarattığı söylenen Segovia‘nın koruyucu Azizi San Juan de Sahagun‘un bayram gününü anmak için, Boğa güreşi, yemek yeme, içme ve Tormes Nehri‘nin gösterdiği bir kutlama havai fişek gösterisinden oluşmaktadır. İlgili değil ama genellikle festivalle aynı zamana denk gelen Segovia, bölgesel esnaf ürünleri ve lezzetli ikramlarla dolu stantlar arasından geçebileceğiniz yıllık ortaçağ pazarını da görebilirsiniz.

Nochevieja

La Nochevieja ya da Yeni yıl Kutlaması, bir aile yemeğiyle başlamış; ardından gençler, arkadaşları ile gerçek kutlamalar için sokaklara çıkmışlar. Segovia‘da, parti müdavimlerinin gibi Plaza Mayor‘a gidilmektedir. Gözlerinizi saatin üzerinde tuttuğunuzdan emin olun, çünkü gece yarısına çarptığı zaman, her çan ile 1 üzüm olacak şekilde toplam 12 üzüm yeme adetleri vardır. Daha sonra, tüm gece festivallerinin olacağından emin olduğunuz Segovia‘nın barlarına ve kulüplerine gidebilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek üzere iyi geziler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here