Taraklı Gezi Rehberi – Tarihte Yolculuk Yapmak

0

Taraklı Gezi Rehberi 

İstanbul’a yaklaşık iki yüz ve Ankara’ya ise yaklaşık iki yüz elli kilometre mesafede, Sakarya il sınırları içerisinde masallardan fırlamış evleriyle, yeşilliklerin içerisinde minicik bir ilçe, Taraklı. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bahsettiği üzere eski adı ‘Dablar’ olan Taraklı adını şimşir kaşık ve tarak yapımıyla uğraşan halktan almıştır.

Taraklı’ya girerken hemen sağda köylü pazarını göreceksiniz. Buradan dalından yeni koparılmış sebze, meyve ve yöresel ürünlerin alışverişini yapabilirsiniz. Çarşısına girdiğinizde ise genelde kadın satıcılardan oluşan dükkanlarda hemen hemen her tezgahta şimşir kaşık ve tarak göreceksiniz.

Taraklı’ya özgü çok fazla lezzet bulunmamaktadır. Hatta Taraklı’ya özgü tek lezzet buğday çiminden yapılan şekersiz Uğut tatlısıdır.

Cittaslow Taraklı

Cittaslow yani ‘Sakin Şehir’ 99 yılında İtalya’da kurulmuş Uluslararası Belediyeler Birliğidir. Cittaslow küreselleşen günümüz dünyasında tüketim odaklı yaşama karşı üretimi, hızlı yaşama karşı hayattan zevk alacak yavaşlıkta yaşamı, AVM’lere karşı küçük esnafı ve hava kirliliğine karşı yenilenebilir enerjiyi destekleyen bir harekettir.

2011 senesinde Taraklı’nın da şartlarını sağlayarak katıldığı Cittaslow kentler listesinde Türkiye’de 18 yerleşim yeri bulunmaktadır.  Listedeki diğer Türkiye’nin sakin şehirleri için tıklayabilirsiniz;

Cittaslow Türkiye

Taraklı’da Gezilecek Yerler – Taraklı Gezi Rehberi

Taraklı Konakları

19.yy Osmanlı sivil mimarisinden kalma, asırlara direnmiş, üç katlı ahşaptan oluşan bahçeli konaklar görünüş itibari ile Safranbolu evlerini andırıyor. Tek farkı Taraklı’daki Konakların restorasyon oranı Safranbolu’ya göre daha düşük. Üzülerek söylüyorum ki çürümeye terk edilmiş çok fazla ev var. Fakat Taraklı o kadar güzel korunmuş ki, Taraklı’ya girdiğiniz andan itibaren sizi alıp geçmişe götüren atmosferine de girmiş oluyorsunuz. Restore edilmiş konaklarda köpük helva, nohutlu et yemeği, keşkek, yaprak dolması gibi Taraklı’nın yöresel yemeklerinden yiyebilirsiniz.

Taraklı meydanında eski konaklardan biri restore edilmiş ve Kültür Evi olarak ziyarete açılmıştır.

Taraklı Konakları - Taraklı Gezi Rehberi
Taraklı Konakları – Taraklı Gezi Rehberi
Tarihi Konak - Taraklı Gezi Rehberi
Tarihi Konak – Taraklı Gezi Rehberi

Taraklı Sokakları

Taraklı’nın Arnavut kaldırımlarla döşenmiş daracık sokaklarını baştan aşağıya yürüyerek gezebilirsiniz.

Yunus Paşa Camii 

Taşlar arasında harç ile eritilmiş kurşun kullanıldığından nam-ı diğer halk arasında ‘Kurşunlu Camii’ olarak da bilinen kare planlı, tek minareli ve tamamı açık sar kesme taştan oluşan Yunus Paşa Camii’nin geçmişi 500 yılı aşkın bulunuyor.

1516 senesinde Yavus Sultan Selim’in Mısır seferinde Vezir’i Azam Yunus Paşa tarafından yaptırılan Camii, hala ibadete açık olarak hizmet veriyor. Cami’nin kim tarafından yapıldığı hala kesin olarak bilinememektedir. Üç kubbeli olan son cemaat yeri dört sütun üzerine oturtulmuştur. Son cemaat kısmının kubbeleri, 1957 Bolu depremi ile yıkıldığından 1961 senesinde yeniden yapılmıştır.

Yunus Paşa Camii
Yunus Paşa Camii

Tarihi Hamam

Hamam, Yunus Paşa Camii’ne yakın bir lokasyonda bulunmaktadır. Hamamın yapıldığı ilk yıllarda çıkan buhar Camii’nin merkezi sistem ile alttan ısıtmasında kullanılmıştır.

Taraklı aynı zamanda minarel yüklü içilebilir şifalı suları ile de meşhur. Taraklı’nın Hacıyakup Paşalar köyünde bulunan Bizans döneminden kalma Paşalar kil hamamı, cilt ve romatizma rahatsızlıklarına şifa oluyor.

Tarihi Han

İpekyolu üzerinde bulunan Taraklı’da eskiden kervanların konakladığı Han.

Hisar Tepesi

Taraklı’nın her yerinden görülebilen ilçenin kalesi görünümündeki Hisar Tepesi, ilçe savunmasında önemli bir yere sahip olmuştur. Hisar Tepesi’ne çıktığınızda sizi sarf ettiğiniz bütün eforu unutturacak masalsı bir Taraklı manzarası karşılar. Ayrca tepede dalgalanan devasa bir Türk Bayrağı bulunmaktadır.

Hisar Tepesi - Taraklı Gezi Yazısı
Hisar Tepesi – Taraklı Gezi Yazısı

Su Değirmeni

Yemyeşil doğada, su seslerinin içerisinde yapılış tarihi kesin olmamakla birlikte yarım asıra yakın olduğu düşünülen değirmen hala un üretmeye devam ediyor. Su enerjisini dönel hareket enerjisine çeviren çark sisteminden güç alarak dönerek öğütmeye yarayan değirmen ; halk dilinde ‘Kara Değirmen’ olarak da biliniyor.

Çınar Ağacı

On bir kişinin el ele tutuşarak anca sarabildiği yedi yüz yıllık Çınar ağacı Osmanlı Devleti’nin topraklarına kattığı her yerleşim yerine Çınar ağacı dikme geleneğinin günümüze ulaşan parçasıdır.

Karagöl Yaylası

Karagöl Yaylası, Taraklı’ya 21 km uzaklığında, araçla çıkabileceğiniz 1130m yüksekliğinde bir doğa harikasıdır.

Yayla ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz;

Karagöl Yaylası – Sakarya Gezi Rehberi

Taraklı’ya kadar gitmişken tarihte yolculuk yapmaya devam etmek isterseniz;

Göynük Gezi Rehberi

Instagram hesabımdan da gezi içeriklerime ulaşabilirsiniz. Didem Türkmen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here