izmirgezirehberi.com

14 Bolu Gezi Tavsiyeleri – Şehir Tavsiyeleri Yazı Dizisi

14 Bolu Gezi Tavsiyeleri- Şehir Tavsiyeleri Yazı Dizisi

Şehir tavsiyeleri yazı dizisinde sırada ülkemizin bir başka güzel şehri Bolu sizlerle. Bu yazı serimizde, interaktif bir şekilde sizlere ülkemizin illerinden bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Sizlerin de katkıları ile Bolu Gezi Tavsiyeleri yazımız sizlerle.

Sonbarda Gezilecek Yerler
https://www.hellovillam.com/blog/bolu-yedigoller-gezilecek-yerler

Bir Tutam Aşk Hikayesi 

Bolu’nun doğal güzelliklerini tanımlamak için kelimeler bulamazken  bu güzel şehrimizin anlatımına Yedigöller’in aşk hikayesi ile başlamak istiyorum.

  Yaşadıkları yerden kovulan yedi sevgili yollara düşmüşler, az gitmişler uz gitmişler, dere tepe düz gidip kendilerini yedi göllerin manzarasında buluvermişler ve birbirlerine yol boyunca yarenlik eden bu yedi çift yedi göllerde yaşamaya karar vermişler.Büyük gölün olduğu yerde en büyük çift. Küçük gölün olduğu yerde ise en küçük çift kamp yapmış. Sazlıgöl’de ise damat geline sürekli saz çaldığı için Sazlıgöl olmuş. Nazlıgöl’de de gelin damada sürekli naz yaparmış bu yüzden orası nazlı göl olmuş. Yolculukta çok susayan, damat ile gelin suyunu içip serinlediği gölün yanına kurulmuş ve bu gölün adı Seringöl olmuş. Yolculukta bir deri bir kemik kalan çiftimiz ise İncegöl’ün kıyısına kuruluvermiş. Sona kalan tek bir çiftimiz ve gölümüz kalmış.

Çift; gölün derin olduğunu bilmeden, gölün kıyısına yerleşmiş ve git gide göle yanaşmışlar; önce gelin,  gölün sularında kaybolmuş sonra da damat; çıkmak isteseler de göl bırakmamış sevgilileri ve adı Deringöl olarak kalmış. Rivayete göre gerçek aşkı bulan her sevgili, Deringöl’e geldikleri zaman, boğulan bu çiftin söyledikleri şarkıları duyar ve göldeki şekillerini görebilirlermiş. 

 Biraz Gerçeklik

 Değerli şairimiz Nazım Hikmet Bolu’ya Türkçe öğretmeni olarak atanmış ve yakın arkadaşı Fransızca öğretmeni, Vâlâ Nureddin(Va-Nu) ile  Bolu’da görev yapmıştır. Ağır Ceza reisi Ziya Hilmi Bey ile tanımıştır.  Dönemin zor şartlarında Bolu’da yaşamaları çok güç bir hal almıştır ve hem ülkeleri hem öğretmenlik yaptıkları bu şehir onlara dar gelmiştir. Eğitim hayatları ve kendilerini daha iyi ifade etmek için arkadaşı Vala Nureddin ile Moskova’ya gitmeye karar vermişlerdir. Ağır Ceza reisi Ziya Hilmi Bey’in bu konuda etkisi ve yardımı büyüktür. 

Bolu’nun Konumu

Bolu Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alır. Bolu’nun batısında Düzce ve Sakarya, güneybatısında Bilecik ve Eskişehir, güneyinde Ankara, doğusunda Çankırı, kuzeyinde Zonguldak ve kuzey doğusunda Karabük illeri yer alır.

http://bit.ly/2JMraXF

Bolu Ulaşım- Bolu Gezi Tavsiyeleri

Bolu’ya karayolu ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Otobüs firmaları veya özel aracınız ile seyahatinizi sağlayabilirsiniz. İstanbul-Bolu arası 263 km, Ankara-Bolu arası 187 km’dir. 

Bolu’nun Tarihi- Bolu Gezi Tavsiyeleri

 M.Ö. 1200’lü yıllarda bütün Hitit toprakları gibi Bolu da Friglerin elindeydi, M.Ö. 6. asırda Persler bölgeye hakim oldular. M.Ö. 336’da Büyük İskender Persleri yenerek Anadolu’nun birçok yeri gibi Bolu’yu da ele geçirdi. Büyük İskender’in ölümü üzerine Makedonya yıkılınca Bolu bölgesinde Bitinya Krallığı kuruldu. 

 1071 Malazgirt zaferinden sonra batıya yayılan Türkmenler 3 yıl sonra Bolu’ya yerleştiler.Selçuklu Devleti’nin komutanları Artuk, Tutuk, Danişmend, Karateki ve Saltuk Beyler Süleyman Şah’ın emrinde İstanbul sınırına dayandılar. Bu akınlar sırasında Bolu, Horasanlı Aslahaddin tarafından fethedilmiştir. Bolu Yöresine Osmanlı akını ilk kez Osman Gazi tarafından başlatılmıştır. Bolu yöresinin tümüyle fethedilmesi ise Orhan Gazi döneminin ilk yıllarına (1324 – 1326) rastlar. 

Rivayete göre Osmanlılar zamanında bölgede, bol olarak Uluğ – Alim olması nedeniyle önceleri “Bol Uluğ”, zamanla yöre “BOLU” olarak isimlendirilmiştir. 1324 – 1692 yılları arasında Bolu, 36 kazası olan bir sancak beyliği idi. XVI. Yüzyılda Bolu, ikinci derece Şehzade sancaklarından biri oldu. 2. Bayezit döneminde Şehzade Süleyman (Kanuni) buraya atandı. 1683-1792 yılları arasında Bolu, Voyvodalıkla yönetildi. II. Mahmut zamanında ise Mutasarrıflığa dönüştürüldü. 

  Tanzimat sonrası Bolu; Kastamonu eyaletine bağlandı (1864). 1909 yılında ise tekrar mutasarrıflığa dönüştürüldü. Mondros Mütarekesi’nin yürürlüğe girmesi ve İzmir’in işgal edilmesinin ardından Bolu yöresinde ilk Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Gerede’de örgütlendi. Bolu 1. Dünya Savaşı’nda ve sonrasında düşman işgaline uğramadı fakat maddi zarar gördü. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde yapılan milli mücadele dönemlerinin sonunda Bolu, 10 Ekim 1923’te Mutasarrıflık devrini tamamladı ve vilayet haline getirildi.

Konaklama Tavsiyesi – Bolu Karaçam Villaları

Bir çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Bolu’da başta Abant ve Yedigöller olmak üzere pek çok bölgesinde konaklama imkanları açısından hızlı bir artış var. Alışagelmiş bu mekanların dışında özellikle Ankara ve civarına çok yakın olan Yeniçağa ilçesine bağlı Kemaller Köyü’nden şahane bir konaklama önerimiz olacak.

Bolu Karaçam Villaları
Bolu Karaçam Villaları

İsveç evleri konsepti ile yapılan Bolu Karaçam Villaları huzur dolu bir tatil arayanlar için muhteşem bir yer. Doğa ile iç içe ve kocaman bir bahçe içinde kurulmuş bu villalar ihtiyacınız olabilecek her şeye fazlasıyla sahip. 2 katlı evlerde 3 yatak odası, 2 banyo, mutfak, teras ve kocaman bir kış bahçesi var. Soba ve şömine de özellikle kış aylarında burayı oldukça çekici hale getiriyor. Sadece yiyecek ve içeceğinizi alıp buraya gelmeniz yetiyor. Tüm ev eşyalarından çamaşır kurutucusuna, mangala kadar her şey mevcut. Detaylı Bilgi İçin Instagram Hesabından İletişime Geçebilirsiniz.

Bolu Karaçam Villaları
Bolu Karaçam Villaları

İşte Bolulu ya da Bolu’yu Gezenlerden Şehir Tavsiyeleri

izmirgezirehberi.com

Gezilecek Yerler- Bolu Gezi Tavsiyeleri

@nidakursatarat

Yedigöller Milli Parkı: 

Yedigöller Milli Parkı, Karadeniz Bölgesi’nde Bolu ilinin kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde Düzce ilinin doğusunda yer alan Milli Parka Bolu ili Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. 

 Batı Karadeniz Bölgesi’nin oldukça engebeli bir yöresinde bulunan Millî Parkta heyelanın oluşturduğu göller “Orman Denizi”ni andıran zengin bitki örtüsü göllerde yaşayan alabalıklar ve bu değerlerin yarattığı rekreasyon kullanım potansiyeli ana kaynakları oluştururlar. Genellikle yer yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşan sahada zaman zaman göçük yer hareketleri sürüklenmeye hazır arazi yapısı, göllerin meydana gelmesini hazırlayan başlıca faktörlerdir. Göller, kayan kitlelerin, vadilerin önlerini kapaması sonucu arkada suların biriktiği set gölleridir. Bunlardan bazıları dip kaçakları ile birbirine bağlantılıdır.

Millî Park’a hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Millî Park içinde kampçılık, günübirlik piknik, yürüyüş, fotoğraf çekimi gibi rekreaktif faaliyetler yapılırken konaklama ve yiyecek ihtiyaçları da tesis edilen dinlenme evleri, kır gazinosu ve kantinden karşılanılabilir.Millî Park’ta çadırla ve karavanla konaklanabildiği gibi, misafirhane ve bungalovlardan da faydalanılabilir.

Akkaya Travertenleri:

 Bolu’nun 10 kilometre güneybatısında, Mudurnu yolu üzerinde bulunan Akkaya Travertenleri, “Bolu’nun Pamukkalesi” olarak ün yapmış olup, görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir.Bolu ve Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki tek örnek olan, doğal yapısını aynen koruyan nadir çevrelerden biri olan Akkaya travertenleri, doğu–batı doğrultusunda 250 m uzunlukta bir oluşum ve bu oluşumun 100 m batısında 50 m uzunlukta farklı bir oluşum daha bulunmaktadır.

  Akkaya Travertenleri Yemyeşil doğa ile bütünleşen bir manzara sergiler. Özellikle yaz aylarında traverten havuzları serinlemek amacıyla çok ilgi görmektedir. Ayrıca dinlenmek ve piknik yapmak isteyenler için ideal bir yer olan Akkaya Mevkiinde özel sektörce işletilen günübirlik turistik tesisler faaliyet göstermektedir.

@sibelce_kareler

 • Gölcük Gölü
 • Mudurnu
 • Taraklı
 • Abant Gölü: Mangal alanlarında hem kendiniz mangal yapabilir hem de yapan işletmelerden faydalana bilirsiniz

@hanifeicen014

 • Mengende şirince göleti
 • Nesil Tatil Köyü; orman kenarında kurulu birbirinden güzel köyler

 

Yeme – içme Tavsiyeleri –Bolu Gezi Tavsiyeleri

@nidakursatarat

Yeme- içme denilince akla ilk gelen yer kesinlikle Bolu’dur. En leziz yemekleri yapan aşçıların çoğu Bolu’dan çıkmıştır. Evliya Çelebi’nin de gözlemlediği üzere verimli topraklara sahip Bolu, Osmanlı’nın yükseliş döneminde orduya yiyecek sağlamaya elverişli olması açısından sefer yolu güzergahı üzerinde yer alırmış. Bir rivayete göre sefer sırasında Fatih Sultan Mehmet Han, burada yediği yemekleri çok beğenip, İstanbul’daki Topkapı Sarayı’nın mutfağını Bolulu Yakup Ağa’ya kurdurmuş. Böylelikle Bolu halkı için saray mutfağına uzanan aşçılık geleneği başlamıştır. Gelin hep birlikte birbirinden leziz yemek tavsiyelerine göz atalım!!!

Ovmaç Çorbası, Orman Kebabı, Cevizli Keşli Erişte, Saray Helvası

@sibelce_kareler

 • Göynük ve Taraklı kahvaltı
 • Abant Gölü Mangal
 • Keşli, cevizli Mantı

@ali_tuncalp

 • Becikoğlu alışveriş merkezinin arka sokağında bulunan ev yemekleri lokantası

@hanifeicen014

 • Et yemekleri
 • Kedibatmaz
 • Höşmerim,
 • İrmik helvası
 • Kaldırıl dolması

@srf_ozdemr

 • Kubbealtı’nda yoğurtlu gözleme

Ne Alınmalı? – Bolu Gezi Tavsiyeleri

@nidakursatarat

Çam Kolonyası, Fındık Şekeri, Çam Balı

@sibelce_kareler

 • Taraklıda kendi hat çalışmalarınızı yapıp 10- 15 tl’ye satın alabilirsiniz

@reshontheway

 • Bolu Çikolatası
 • Bolu Patatesi
 • Mudurnu Saray Helvası
 • Keş
 • Mengen Peyniri
 • Patatesli Köy Ekmeği
 • Şakşak Helva

Bolu ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Yedigöller Gezi Rehberi

Haftasonu Abant Yazısı

Bolu Gezi Rehberi- Bebrikler’in Yöresi Bolu

Şehir tavsiyeleri yazılarımız sizlerin de katkısıyla devam edecek. Hikayeleri takip ederek istediğiniz şehirle alakalı tavsiyelerinizi yazabilirsiniz. Bir önceki Bitlis Tavsiyeleri yazımızı da buraya bırakıyorum.  Bitlis Tavsiyeleri

İyi seyahatler

1 Yorum
 1. İbrahim ASLAN diyor

  Bolu yemyeşil doğası, harika yemekleri yazı ayrı güzel kışı ayrı güzel olan muhteşem bir gezi rotası.

  https://gezikent.com/bolu-lezzet-durakları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.