Tapınaklar Şehri Kyoto – Kyoto’da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak

0

Dünya üzerinde cennet olabilecek yerler neresi diye sorulursa Kyoto’da ilk 10’a girebilecek onlarca mekanı gösterebilirsiniz. Tapınaklar şehri olarak da adlandırılan Kyoto’da 2000’den fazla tapınak bulunmaktadır. Şehirde hem Shinto hem de Budizm dinine ait tapınakları bulabilirsiniz. Bu arada Japonca’da “Ji ” Tapınak anlamına gelmektedir. Ayrıca Japonların tapınakları ziyaret edenlerden para aldığını da eklemek isterim. Her bir tapınağın giriş ücreti ortalama 5 dolar.

1- KİNKAKU-Jİ (ALTIN TAPINAK)Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak

Kyoto’nun simgesi olarak da bilinir. Kuzey Kyoto’da bulunan iki katlı ve tamamen altın kaplamalı Zen tapınağıdır. Japonların ünlü ordu komutanı ve tarihsel kahramanlarından Ashikaga Yoshimitsu’nun emeklilik villasıdır. 1408’de ölümünden sonra kendi rızası ile Rinzai tarikatına bağışlanarak zen tapınağı haline getirildi. Muhteşem bahçesi ile bir bütün halinde ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Kinkakuji, benzer şekilde inşa edilen Ginkakuji (Gümüş Köşk) adlı esere de ilham kaynağı olmuş. Bilet ücreti: 400 JPY (4 dolar)

2. GİNKAKU-Jİ (銀 閣 寺 – GÜMÜŞ TAPINAK)

Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak

Kyoto’nun doğusunda bulunan Higashiyama bölgesindeki tepelerin üzerinde bulunur. Kinkaku-ji’den ilham alınarak  inşa edilmiş. Burası da zen tapınağı olarak hizmet verirken Japon bahçe sanatı olan İkebana’nın en güzel örneklerini bu tapınağın çevresinde bulabilirsiniz. Giriş için 500 JPY (5 dolar) ödemeniz gerekiyor.

3-KİYOMUZU-DERA ( 清水寺, SAF SU TAPINAĞI )

Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 TapınakJaponya’nın ve Kyoto’nun en ünlü tapınaklarından biri. Gün batımını izleyebileceğiniz ve hem ilkbaharda sakuraları hem de sonbaharın eşsiz renklerini bi arada bulabileceğiniz muazzam bir tapınak. Bir diğer özelliği ise devasa ana salonun tek bir çivi kullanılmadan inşa edilmesi ki bu salon günün her saatinde yüzlerce turistin yükünü taşıyacak kadar sağlam. Ayrıca ünlü kutsal Otowa şelaleside tapınağın alt tarafında bulunuyor. Tapınak başlangıçta Japon Budizmindeki en eski okullardan biri  ve Hosso mezhebinin merkezlerinden. Son olarak tapınak 1994 yılında UNESCO Kültür Miras Listesine alındı.Giriş Ücreti: 400 JPY (4 dolar)

4. TENRYU-JI ( 天龍寺 – RUHANİ EJDERHA TAPINAĞI )

Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak

Kyoto’nun cennet bölgesi Arashiyama’daki en önemli tapınaktır. Şehrin beş büyük Zen tapınağı arasında ilk sırada yer alırken, UNESCO Dünya Mirası listesinde de bulunyor. Tenryu-ji aynı zamanda Japon Budizminin Rinzai Zen mezhebi içindeki kendi okulunun baş tapınağıdır. Kyoto’da turistlerin en çok ziyaret ettikleri mekanların başında gelir. Özellikle sakura ( kiraz çiçekleri ) ve koyo (sonbahar yaprakları) mevsimlerinde ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunar. Giriş Ücreti: 500 JPY (5 dolar), eğer tapınak binasına da girmek isterseniz 300 JPY daha ödemek zorundasınız.

5. RYOAN-JI ( 龍安寺, HUZURLU EJDERHA TAPINAĞI ) 

Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak

Her gün yüzlerce turistin akınına uğrayan Japonya’nın en ünlü kaya bahçesidir. Aslında Heian döneminde bir aristokratın villası iken 1450 yılında Zen Tapınağı’na dönüştürülmüş. Bu tapınağın özelliği ilginç bahçe düzeni ile alakalı. Nasıl mı? Bahçeyi dolduran çakıl taşları ve bu taşların üzerine yerleştirilen 15 kayanın, herhangi bir bakış açısından bakıldığında kayaların en az birinin görülmemesi ile düzenlenmesi ile ün kazanmıştır. Giriş ücreti: 500 JPY (5 dolar)

6.  EIKAN – DO (永観堂 – ZENRIN-JI TAPINAĞI)

Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 TapınakKoyo (Sonbahar yaprakları) mevsiminde görülmesi gereken bir tapınaktır. Japon Budizminin Jodo mezhebine aittir. Nanzenji’nin büyük tapınak kompleksinin hemen kuzeyinde yer alan Eikando, sonbahar renkleri ve sonbaharda gerçekleşen akşam aydınlatmalarıyla ünlü bir tapınaktır. Giriş ücreti: 600 JPY (sonbahar gündüz: 1000 yen, sonbahar gece: 600 yen)

7. DAIGO-JI (醍醐寺) 

Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak

Japon Budizminin Shingon mezhebinin önemli bir tapınağı ve UNESCO Kültür Mirası Listesindeki bir diğer tapınaktır. Burası bir tepenin bütün yamaçlarına kurulmuş kompleks yapıdadır. Birçok türbe ve anıt tapınağın muhteşem bahçesinde bulunmaktadır. Burayı gezerken gerçekten ömrünüz biraz gençleşecek, huzura kavuşacaksınız. Giriş ücreti: 500 JPY (5 dolar)

8. FUSHİMİ İNARİ SHRİNE ( 伏見稲荷大社, FUSHİMİ İNARİ TAİSHA)

Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak

Kyoto’ya gitmeden önce kesinlikle görmem gereken 3 tane yer belirlemiştim. Birincisi Arashiyama Bambu Ormanı, ikincisi Altın Tapınak ve son olarak bu tapınağı görmek istiyordum. Kyoto’daki her bir mekan ne kadar muhteşem olsa da beni en çok bu tapınak etkilemişti. Shinto tapınağı olan bu mekanın en önemli özelliği 223 m tepeye çıkan patika boyunca yüzlerce torii adını veren kırmızı kapının bulunmasıdır. Japonya’nın en ikonik tapınaklarından biridir. Giriş: Ücretsiz

9. NİNNA-Jİ (仁和寺) 

Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak

Kyoto’nun Dünya Kültür Miras listesine girmiş birçok büyük tapınaktan biridir. Budizm’in Shingon mezhebinin Omuro Okulu’nun baş tapınağıdır ve 888’de hükümdarlık imparatoru tarafından kurulmuştur. İmparatorluk Ailesinin bir üyesi Ninna-ji’nin baş rahibi olarak hizmet ediyordu ve tapınak da Omuro İmparatorluk Sarayı olarak biliniyordu. Buranın da özellikle bahçesine hayran kalacaksınız.  Giriş ücreti: 500 JPY (5 dolar)

10. HONGAN-JI (西本願寺 – İKİZ TAPINAK)
Tapınaklar Şehri Kyoto - Kyoto'da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak
https://en.wikipedia.org/wiki/Higashi_Hongan-ji

İlk başta söylediğim gibi Kyoto’da 2000’den fazla tapınak bulunmaktadır. İnanın bu listeyi yapmak bile çok zordu. Hangi birini seçsem diye uzun uzun düşündüm. Ama listedeki tüm tapınakları bizzat gördüğüm ve önemlerini araştırdığım için bu şekilde derledim. Son olarak da İkiz tapınak olarak da bilinen Nishi Honganji (西本願寺) and Higashi Honganji (東本願寺) tapınaklarını koymaya karar verdim. Japonya’nın en büyük Budist mezheplerinden biri olan Jodo-Şin Tarikatı’nın (Gerçek Saf Toprak Tarikatı) iki fraksiyonunun merkezi olarak bilinir ve çağdaş Japon Budizmininin ne olduğunu öğrenmek isterseniz burası doğru adres olacaktır. Buraya hava karardıktan sonra gidebildiğim için pek fotoğraf çekememiştim bu yüzden gündüz fotoğrafını başka siteden alarak paylaştım. Giriş ücreti: 500 JPY (5 dolar)

 

Önceki İçerikEndülüs Gezi Rotası – Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk
Sonraki İçerikGent Gezi Rehberi – Orta Çağ’a Masalsı Bir Yolculuk
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here