Tanrıların Dünyayı Yönetim Merkezi – Atina Gezi Rehberi

Yunanistan’nın Başkenti Atina’ya Hoşgeldiniz

Ülkemize yakın olan, Avrupai, kültürel açıdan zengin, ekonomik bir yer görmek isterseniz Atina tam size göre. Şehrin tarihi yapısı ile birlikte insanların sıcaklığı bir arada. Arnavut kaldırımları ile Helenistik Dönem’in buluştuğu Atina’nın hoş sokaklarında zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedeceksiniz. Adım adım tarihte kaybolmanın ve gezerken etrafta tarihi karakterleri hayal etmenin hazzı tarif edilemez. Tarihi yerler ile birlikte harmanlanan Yunan kültürü de Atina’da sizleri bekliyor olacak. Kısa bir kişisel görüşten  sonra gelelim Atina Gezi Rehberi‘mizdeki genel bilgilere…

Anfi Tiyatro - Atina Gezi Rehberi
Anfi Tiyatro – Atina Gezi Rehberi

Atina Hakkında Genel Bilgiler

Yunanistan’ın başkentidir. 4 milyon kişilik nüfusuyla Yunanistan’ın en büyük şehridir. Aynı zamanda Eski Yunan medeniyetinin de merkeziydi. Şehir ismini savaş tanrısı Athena’dan almıştır.

Atina Tarihi

Atina Gezi Rehberi
Fotoğraf @piecesofsera – Atina Gezi Rehberi

Atina dünyanın en eski şehirlerinden biridir. En az 7000 yıl boyunca kesintisiz yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Antik Yunanistan’ın lider kenti olmuş, erken orta çağ boyunca önemini yitirmiş, Bizans İmparatorluğu döneminde yeniden canlanma göstermiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Selanik’in gerisine düşmüş fakat 19. Yüzyılda yeni Yunan devletinin başkenti olmuştur. Antik Atina şehri denizi olmayan güçlü bir şehir devletiydi. Denizle bağlantısını ve deniz ticaretini günümüzde Atina’nın parçası olan Pire liman şehri vasıtasıyla gerçekleştirmekteydi. Günümüzde Pire, Yunanistan’ın en önemli ulaşım limanına ev sahipliği yapmaktadır. Antik felsefe ve sanat alanlarında gerçekleştirilen atılımlar büyük önem taşımaktadır. Atina Plato’nun akademisine ve Aristotales’in Lykeion’una ev sahipliği yapmıştı.

Lykeion:  Aristotales’in ilk ders verdiği yerdir. Kutsal orman anlamına gelen Lykeion aynı zamanda Tanrı Apollon‘un sıfatlarından biridir ve kurtlardan koruyan manasına da gelir. Lykeion, bilinen ilk lise olarak kabul edildiği gibi bugünkü Lise kelimesinin de atasıdır. Antik dönemin mirası şehrin her yerindedir.

Atina Vize

Yunanistan, Avrupa Birliği’ne dahil olan bir ülkedir. Bu yüzden Schengen vizesi alarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize için randevunuzu vfsglobal  adresinden alabilir ve şehrinizde bulunan şirketten başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurular bireysel olarak yapılmaktadır bununla birlikte gerekli olan belgeleri internet sitelerinde bulabilirsiniz. 

 Atina’na Ulaşım

İstanbul‘dan Atina‘ya direkt uçuş mevcuttur. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’ndan Atina biletlerinizi bulabilirsiniz. Uygun fiyatlı uçak biletleri için seyahatinizi önceden planlayabilirsiniz. Bunun dışında kara yolu ile Atina‘ya ulaşabilirsiniz. İstanbul‘dan Selanik‘e gidebilir oradan da Atina’ya geçebilirsiniz. Selanik‘ten uçak ya da trenle Atina‘ya geçebilirsiniz. Fethiye‘den kalkan feribot ile Rodos‘a gidebilir ve deniz yolu ile Atina‘ya ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Mevsimsel Özellikleri

Atina'da Bir Kapı - Atina Gezi Rehberi
Atina’da Bir Kapı – Atina Gezi Rehberi

Akdeniz ikliminin özelliklerini taşımaktadır. Yazları sıcak kışları ise ılık ve serin bir şekilde geçmektedir. Ülkede yeşil alan çok fazla olduğu için nem oranı fazla hissedilmemektedir. Atina’yı ziyaret etmek için en uygun mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. 

Atina Para Birimi

Diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi Euro para birimi kullanılmaktadır. 

Atina Konaklama

Genel olarak turistik yerlerin çoğu şehir merkezinde ve yürüyerek rahatlıkla tarihi ve turistik yerlere ulaşabileceğiniz bir konumda.  Bu yüzden de şehir merkezinde bulunan 3 veya 4 yıldızlı şehir otellerini tercih edebilirsiniz. Odalarınızı rezerve ederken sadece oda seçeceğini seçebilirsiniz çünkü Atina’nın her yeri çok leziz yemek ve hamur işleri ile dolu.

 Gezilecek Yerler

Yunanistan'ın Yönetim Merkezi - Atina Gezi Rehberi
Yunanistan’ın Yönetim Merkezi – Atina Gezi Rehberi

Atina Akropolisi

Yunanca Akropolis “Yukarıda bulunan şehir” anlamına gelir. Klasik dönem Yunanistan‘ında her önemli yerleşme yerinin bir akropolisi vardı. Tapınaklar, hazinelerin saklandığı yapılar ve çeşitli kurumlar burada yer alırdı. Saldırı durumunda Akropolis sonuna kadar savunulurdu. Akropolis şehirde yer alan bir tepede olduğu için biraz tırmanmanız gerekmektedir. Zamanlar arası geçişin en güzel tırmanışı kesinlikle Akropolis’e giden bu yol olacaktır. Akropolis yabancı turist bilet fiyatları iki ayrı seçenekten oluşmaktadır:

1.Full: 20 Euro; Atina Akropolisi arkeolojik kazı alanı

2.Özel paket bilet: 30 Euro;  Atina Akropolisi Arkeolojik Kazı Alanı, Atina Antik Agora, Kerameikos Arkeoloji Müzesi, Lykeion Arkeolojik Kazı Alanı, Hadrian Kütüphanesi, Kerameikos, Antik Agora Müzesi, Kuzey Akropolis Yamacı, Olympieio, Roma Agora , Güney Akropolis Yamacı.

Yukarıda bahsettiğim full bilet ve özel paket biletlerini linke tıklayarak online olarak satın alabilirsiniz.

Akropolislerin en ünlüsü Atina Akropolisi‘dir.  Atina Akropolis’in içinde bulunan yapıtlar şunlardır;

 1. Parthenon: MÖ 437-432
 2. Propylaion: MÖ 437-432
 3. Athena Tapınağı: MÖ 427- 424
 4. Erekhtheion: MÖ 421-405

Partenon

Athena’nın tapınağıdır. MÖ 5. Yüzyılda Atina Akropol’üne inşa edilmiştir. Antik Yunan’dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir.  Şehrin hemen hemen her yerinden rahatlıklar görebilirsiniz. Akropolis arkeoloji kazı alanının içinde bulunmaktadır. 

Akropolis Müzesi

Kazı alanından çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği harika bir şekilde tasarlanmış müzedir. Tarihi eserler bilgilendirici bir şekilde sergilenmiştir. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız ve dünyadaki en iyi antik eserler müzesini kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Akropolis kazı alanından rahatlıkla görebilirsiniz ve tepeden indikten sonra şehri de gezerek kolayca müzeye ulaşabilirsiniz. 

Müze giriş ücreti kişi başı 10 Euro’dur. Dilerseniz online olarak  Akropolis Müzesi  biletinizi alabilirsiniz.

Plaka 

Plaka Sokağı - Atina Gezi Rehberi
Plaka Sokağı – Atina Gezi Rehberi

Zaman yolculuğuna devam ediyoruz. Sıradaki durağımız Atina’nın tarihi ve ünlü mahallesi Plaka. Daracık sokaklara sahip, sağında solunda: mağazaların, restoranların, barların bulunduğu, çiçeklerle bezeli harika ve çok keyifli bir mahalle burası. Hem turistlerin hem de yerel halkın ziyaret ettiği şirin mi şirin bir yer. Plaka’nın fotoğraf çekmeye doyamayacağınız evleri, kapıları ve çiçekleri sizleri bekliyor.

Sintagma Meydanı

 Şehrin merkezinde bulunan ağaçlarla ve banklarla çevrili bir meydandır. Kısa soluklar alabileceğiniz güzel bir durak noktasıdır. 

Atina Agorası

Eski zamanlarda ticari amaçla kullanılan aynı zamanda üretim yeri ve yerleşim yerleri olarak da kullanılan bölgelerdir. Dönemin en canlı yerlerinden biri olan Atina Agorası büyülü güzelliği ile sizleri bekliyor.

Monastiraki

Monastiraki’den Akropolis manzarası -Atina Gezi Rehberi                                Kaynak: discovergreece.com

Atina’nın ünlü mahallelerinde sırada Monastiraki var. Merkezi konumu ve alışveriş yapmayı sevenlerin durağı olan bu mahallede; butikler, hediyelik eşyalar satan dükkanlar, antika eşya satan mağazaları bulabilirsiniz.

Atina’dan ne alınmalı

Hediyelik eşyalar tatilimin en en sevdiğim yanlarından. ve Atina hediyelik eşyalar konusunda kesinlikle harika bir şehir. Hadi birlikte neler alabileceğimize bakalım;

 • Zeytin yağı
 • Bal
 • Ev yapımı reçeller
 • Rengarenk peştemaller
 • Birbirinden güzel magnetler
 • Bardak altlıkları
 • Mermerden yapılan eşyalar
 • Baharatlar ve bitki çayları
 • Zeytin yağlı sabunlar
 • Zeytin ağacından yapılan; kaşıklar, tepsiler, kaseler vb.

Atina’da Ne Yemeli?

Genel olarak Yunan kültüründe Türk esintileri fazlasıyla görülmekte, bu kültürel benzerlikler şehrin hatta ülkenin her yerinde bulunmakta; bu yüzden söz konusu yemekler olunca bir hayli benzerlik görülmekte. Gelelim yemeden dönmeyin kısmına;

 • Gyros; Türk döneri ve Yunanistan’ın geleneksel lezzetleri bir arada. Domuz eti ve Tavuk etinden yapılan iki ayrı türü mevcuttur.
 • Dolmades; yaprak sarma
 • Tzaziki; kuru cacık
 • Balık çeşitleri ve deniz ürünleri çeşitleri
 • Spinakopita ; ıspanaklı börek 
 • Yemistes; çeşit çeşit sebzelerin dolma harcı ile doldurulması ile oluşan yemek türü
 • Moussakka; Türk usulü Musakkanın fırınlanmış hali.
 • Yunan yoğurdu
 • Yunan salatası (Greek Salad)
 • Zeytinyağı
 • Yunan yoğurdu ve bal veya ayva reçeli
 • Revani; revaniyi birde Yunanistan’da deneyin
 • Loukoumades; Bizim lokmalarımızı andıran farklı sunumuyla harika bir lezzet.
 • Portokalopita

Tavsiye Restoranlar

Karamanlidika

Karaman Türklerinden Atina‘ya gelmiş ve oraya yerleşmiş eski Türk ve Yunan kültürünü buluşturarak güzel lezzetler sunan tarihi bir restoran. Kesinlikle gitmeniz gereken bir yer Karamanlidika

Atitamos Mezedopoleio 

Birbirinden leziz yunan yemekleri bu restoranda

Atina’da Dikkat edilmesi Gerekenler

Evet Avrupa ülkesinde olabilirsiniz ama Avrupa ülkesindeki düzen tam olarak Yunanistan‘ın şehirlerine işlememiştir. Bu yüzden;

 • Yaya geçitlerinden geçerken dikkatli olmanızda fayda var
 • Yemek kültürü bize çok benzese de domuz eti tüketimi oldukça fazladır. Domuz eti tüketmeyenlerin dikkatine!
 • Araba için park yeri bulmak gerçekten sıkıntılı. Yolun her yerini kaplayan araçlar göreceksiniz. Eğer araba ile seyahat edecekseniz otopark alanlarına park etmenizi tavsiye ederim.
 • Yunan Alfabesi’ne göz atın!!! Yunanistan farklı bir alfabe kullanmaktadır. Bu yüzden harflerin okunuşuna göz atmakta fayda var. Bununla birlikte İngilizce açıklamalar da mevcut.

Başka bir yazımızda görüşmek dileği ile Atina‘nın tarihi ve hoş sokaklarında sizlere iyi eğlenceler ve iyi tatiller. Hoşça kalın…

Girit

30.05.2019

Nida Kürşat Arat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.