Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi

0

Online Müze Rehberi

Seyahat severler ve doyasıya keşfetmenin tadını bir kere aldın mı yerinde duramayanlar için, gelen kısıtlamalar epey zorlayıcı oldu. Tüm bu kısıtlamalar gelince elimiz ayağımız birbirine dolaşmış durumda ne yapacağımızı bilemez olduk. Neyse ki müze rehberiniz imdadınıza yetişti bile! Hepimiz için “Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze Online Müze Rehberi” yazısını hazırladım.

Araştırma esnasında o kadar güzel müzeler keşfettim ki! Her şey normale döndüğünde hafızama kazıdığım online müzeleri capcanlı görme hayali kurarak neşelenmeye çalışıyorum.

Evimizden çıkmadan sanat ve kültürle doyasıya buluşacağımız online müzeler:

Louvre Müzesi, Paris

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Louvre Museum- Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi

Dünyanın en çok ziyaret edilen ve üstelik en büyük müzesi olarak bilinen Louvre Müzesi’ni bir günde gezmek pek mümkün değilken konfor alanımızdan dilediğimiz zamanlarda keşfetme özgürlüğüne sahibiz. Hem de sanal tur yaptığınız için her yerini bilme imkânına sahip olunca seyahat kısıtlamaları kalktığında oraya gidince en çok beğendiğiniz yeri canlı canlı görme gibi bir lüksü elde ediyorsunuz.

Sanat eserleriyle sizi bambaşka bir dünyaya götüren müzeyi keşfetmenin keyfini doyasıya çıkarın. Online Müze Rehberi yazısı içerisinde ilk sırayı Louvre Müzesine verme sebebim de vaktimizin bol olduğu bugünlerde rahatlıkla her yerini karış karış gezebilmek için.

Louvre Müzesi linki için tıklayınız.

British Museum, Londra

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
British Museum – Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi

Yaklaşık sekiz milyon eserden oluşan koleksiyonu ve Britanya İmparatorluğu döneminde geniş çapta toplanan en büyük eserler British Museum’da yer alıyor. 7200’den fazla eseri yakından inceleme gibi bir imkâna sahip oluyorsunuz.

Dünyanın ilk halka açık ulusal müzesi olan British Museum, 1973 yılında kurulmuştur. Dünyanın farklı yerlerinden getirilen eşsiz koleksiyonu ve eserleri ile Londra’nın önde gelen müzelerinden biri olarak sayılıyor.

British Museum linki için tıklayınız.

Van Gogh Museum, Amsterdam

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Van Gogh Museum-Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi- Görsel

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yer alan ve Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un eserlerinin sergilendiği bir müze olan Van Gogh Museum görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir.

Van Gogh Müzesi, ulusal bir müze olma özelliği taşıyor. Müzenin 2 Haziran 1973’te açıldığı biliniyor. Bina Kisho Kurokawa ve Gerrit Rietveld tarafından tasarlanmıştır.

Dünyanın ve Hollanda’nın en çok ziyaret edilen 23. Sanat müzesi olmuştur.

Van Gogh Museum linki için tıklayınız.

Hindistan Ulusal Müzesi, New Delhi

Hindistan Ulusal Müzesi 1949 tarihinde kurulmuştur. Müzede çoğu Hint olmak üzere yaklaşık 200.000 sanat eseri mevcuttur. Günümüzde bu eserlerin yüzde yedisi sergileniyor.

Ulusal müze koleksiyonları her türlü sanat disiplinlerini içermesiyle biliniyor. Bunlar: Arkeoloji, El Yazmaları, Dekoratif Sanatları, Minyatürler, Silah ve Zırhlar, Tekstil, Nümismatik, Epigrafi, Antropoloji, Kolom Öncesi Sanat ve Orta Asya Eski Eserler.

Hindistan Ulusal Müzesi linki için tıklayınız.

Metropolitan Sanat Müzesi, New York

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi – Görsel

Metropolitan Sanat Müzesi ABD’de bulunan en büyük sanat müzesidir. Halk dilinde “the Met” olarak anılan müze New York’taki Central Park’ın yakınlarında yer alıyor. The Cloisters ismi ile Orta Çağ sanat ve kültürünü bünyesinde barındırıyor.

Müze içerisinde Mısır, Yunan, Roma ve eski doğu dönemlerine ait pek çok eser sergileniyor. Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen müzelerden birisi olarak sayılıyor.

Metropolitan Sanat Müzesi linki için tıklayınız.

Salvador Dali Museum, Figueres

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Dali Museum – Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi- Görsel

Salvador Dali Müzesi sürrealizm akımından esinlenilmiştir. Bünyesinden Dali’nin kendi koleksiyonlarından oluşan 4000 eser barındırıyor.

Müze, Dalí’nin çalışmalarını sergilemenin yanı sıra, Dalí ve benzer vizyona sahip sanatçıların eserlerinin sergilenmesi yoluyla halkı eğitmeyi ve sanatın anlayışını, zevkini ve bilimsel incelemesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Dali’nin memleketi Figueres , İspanya’da yarattığı Dali Tiyatro Müzesi dışında, St. Petersburg Dali Müzesi, Dali’nin eserlerinin bulunduğu dünyanın en büyük koleksiyonlarına sahiptir.

Salvador Dali Müzesi linki için tıklayınız.

 Guggenheim Müzesi, New York

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Guggenheim Museum- Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi – Görsel

Amerikalı bir vakıf olarak bilinen Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın kurduğu müze New York şehrinde yer alıyor. Oldukça farklı bir mimariye sahip olan müzenin bir diğer kolu da İspanya’nın Bilbao şehrinde diğer bulunuyor.

Solomon R. Guggenheim Müzesi linki için tıklayınız.

Ermitaj Müzesi, St. Petersburg

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Ermitaj Müzesi – Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi – Görsel

Hermitage, Rusya’nın bir şehri olan St. Petersburg’ta bulunan bir sanat ve kültür müzesidir.  2020 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzeleri listesinde on birinci sıraya yükselmiştir.

Ermitaj Müzesi, 1764’te Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuştur. Aradan geçen 88 yılsonunda 1852 yılında kamu hizmetine açılmıştır.

Müze en çok tablo koleksiyonunu bünyesinde barındırması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

Ermitaj Müzesi linki için tıklayınız.

Pera Müzesi, İstanbul

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Pera Müzesi – Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi – Görsel

Pera Müzesi, İstanbul’un Tepebaşı semtinde konumlanıyor. Kültür ve sanat hizmetini vermek adına Suna ve Kıraç Vakfı tarafından kurulmuştur.

Oryantalizm koleksiyonunda yer alan tablolarla dikkat çeken Pera Müzesi, unutulmaya yüz tutmuş kültür ve sanat değerlerini gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor.

Pera Müzesi linki için tıklayınız.

Beylerbeyi Sarayı ve Müzesi, İstanbul

Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Beylerbeyi Sarayı – Oturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi – Görsel

Beylerbeyi Sarayı, 1863-1865 yılları arasında inşa edilen ve İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Beylerbeyi semtinde bulunan tarihi bir saraydır.

Saray tarihi eserleri yaşatmanın yanında tüm bu eserleri dünyaya tanıtma amacıyla kapılarını yerli yabancı turiste açıyor. Listenizde olan sarayı kısıtlamalar nedeniyle göremediğiniz için hiç üzülmeyin. Evde olduğumuz bu süreçte en azından gidip görene kadar Online Müze Rehberi ile keyifle ziyaret edebilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı linki için tıklayınız.

Dünya’da ve ülkemizde müzeler sadece Online Müze Rehberi listesindekiler ile sınırlı değil. Pek çok müze keşfedilmek için sizleri bekliyor! Bunlarla ilgili yazılarımızı da aşağıda bulabilirsiniz.

En Güzel Müzelere Ücretsiz Giriyoruz | Avrupa’nın Ücretsiz Müzeleri.

Karantinada Sanat| Evden Gezilebilecek Dünyaca Ünlü 10 Müze / #evdekal

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here