Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi – 4 Muhteşem Doğal Mekan

0

Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi – 4 Muhteşem Doğal Mekan

Karadeniz’in doğası biz gezginleri her zaman kendine hayran bırakmıştır. Hangi şehrine gidersek gidelim gezimiz bittikten sonra kendimize ‘gidiyorum ama yine geleceğim’ sözü veririz. Kastamonu’da yeşiliyle mavisiyle gönlümüzü çelen, doğaya doyacağımız bir şehir. Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi okuduktan sonra Kastamonu’yu gezmek için sabırsızlanıp gezilecek yerler listenizde ilk sıralara koyacağınızdan eminim.

Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi
Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi

Haydi Başlayalım – Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi

Horma Kanyonu / Ilıca Şelalesi 

Horma Kanyonu Kastamonu Pınarbaşı ilçesinin hemen çıkışında yer alıyor. Gidiş-dönüş 7 km.lik ahşap bir iskele üzerinden yürürken gözlemlediğim, endemik bitki yapısıyla beni çok etkileyen bu yerde gördüğüm her güzellik hala gözlerimin önünde. Şekil yapısı itibariyle çok değişik hatta mağarayı andıran, zaman zamanda zor geçişlerin rastlandığı bu kanyon ziyaretçilerine tam bir görsel şölen sunuyor. Parkur sonunda sizi önünde oldukça büyük göleti ve kumsalı olan doğa harikası, Ilıca Şelalesi karşılıyor. Burada akan suyun sesi ile yorgunluğunuzu atarken, çok güzel fotoğraf kareleri yakalayacağınızdan da emin olabilirisiniz.

Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi
Horma Kanyonu

Moladan sonra dilerseniz aynı parkuru tekrar geri yürüyebilir (benim tercihim bu yöndeydi) veya 500 m. kadar Ilıca Köyü’ne yürüyüp oradan da aracınızın olduğu yere taksi ile ulaşabilirsiniz.

Bazı Tavsiyeler – Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi

  • Ayakkabı ve kıyafet tercihiniz rahat olmalı.
  • Yazın gidecekseniz suya girmek için yanınızda mayonuzu bulundurmalısınız çünkü mutlaka girmek isteyeceksiniz.
  • Çocuklu aileler, özellikle de küçük çocuğu olanlar parkurun uzunluğunu göz önünde bulundurmalı.

Valla Kanyonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi ve Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan uzunluğu 12 km. olan Valla Kanyonu, 800 – 1000 m. derinliği ile dünyanın en derin ikinci kanyonudur.

Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi
Valla Kanyonu

Yolu gayet düzgün binek araç ile rahatlıkla gidilebiliyor. Özel aracınız yoksa ilçe merkezinden dolmuş veya taksi ile de ulaşabilirsiniz. Araç ile gidilebilecek yol Muratbaşı Köyü’nde sona eriyor. Seyir terasına ulaşmak için yaklaşık 2 km. kadar orman yolunu yürümeniz gerekiyor. Bu patika orman yolu öyle keyifli ki daha asıl manzarayı görmeden ‘iyi ki gelmişim’ diyorsunuz. Terasa yaklaştıkça yürüdüğünüz yol biraz bozuluyor buralarda dikkatli olmakta fayda var.  Terasa çıkıyorsunuz ve işte karşınızda o muhteşem manzara. Yeşilin her tonu, dağların ardından yükselen sis ve temiz hava birleşince hem gözünüz hem de ruhunuz doyuyor,  büyüleniyorsunuz adeta.  Saatlerce kalıp buradan manzarayı izleyebilirsiniz.

1994 yılında gezmek için buraya gelen dört üniversite öğrencisinin kaybolup on dört gün sonra Kastamonu’nun bir başka ilçesi Cide’den çıkmaları sonucu keşfedilen kanyonun dere yatağından oluşan içi yalnızca profesyonel kişiler tarafından, gerekli ekipmanlarla gezilebiliyor.  Yırtıcı kuş türlerinin barınak noktası olarak da biliniyor.

Bazı Tavsiyeler – Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi

  • Seyir terasından manzarayı izledikten sonra mola vermek isterseniz köyün girişinde nefis gözlemeler yapan sahipleri çok konuk sever bir aile işletmesi var, burada bir şeyler atıştırıp o temiz havayı biraz daha içinize çekebilirsiniz.
  • Konaklamak için uygun bir yer yok. En yakın konaklama yeri Pınarbaşı ilçe merkezinde ancak orada da çok fazla seçenek olmadığını söylemeliyim. Eğer konaklayacaksanız yerinizi önceden ayarlamanızda fayda var.

Çatak Kanyonu

Çatak Kanyonu, Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde 2017 yılında kanyonun doğu yamacı üzerine kurulmuş olan ‘cam seyir terası’ üzerinden izlenebiliyor. Kanyon akarsuların oyuklarıyla oluşmuştur ve Kastamonu’nun önemli turizm noktalarından biridir. Teras ve çevresinin bakımının çok iyi olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Cam terasa adım atmadan önce verilen galoşları giyiyoruz ki bakımlı ve temiz kalmasına bizimde katkımız olsun.

Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi
Çatak Kanyonu

Çok uzun bir yol olmamakla beraber orman içinden yürüyerek terasa ulaşılıyor. Cam teras üzerinden ilk kez kanyon izleyecekseniz veya yükseklik korkunuz varsa bu size ilk başta ürkütücü gelebilir.  Telaş yapmayın gördüğünüz doğa harikası manzara size her şeyi unutturacak. Terasın hemen yan tarafında fotoğraf çekebilmek ve cam terasa çıkamayanlar için olsa gerek kayaların üzerine oturtulmuş  ayrı bir ahşap teras var,  manzara oradan çok daha güzel izlenebiliyor. Fotoğraf çekmeyecekseniz bile manzarayı oradan da mutlaka görmenizi öneririm.

Bazı Tavsiyeler – Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi

  • Ulaşımı kolay ancak Pınarbaşı ilçesinden gelecekseniz anayolları tercih etmelisiniz aksi taktirde orman yoluna dalıp kaybolabilirsiniz. Yaklaşık 40-50 adet araç kapasiteli otopark alanı mevcut. Otopark ile cam teras arasında yürünen yolda  banklar var, dinlenmek için buraları kullanabilirsiniz.
  • İstanbul’dan ulaşım için linki tıklayabilirsiniz: Ulaşım İçin

Gideros Koyu

Karadeniz’in en uzun sahili Kastamonu Cide’dedir. Gideros, bu uzun sahil şeridinin bitiş noktasında batı kanadında yer alır. Sakin bir göl görünümünde olan koy dar bir boğazla denize bağlanmaktadır bu yüzden doğal liman özelliğine sahiptir. Tarihte Cenevizliler tarafından kullanılmıştır, adını da onlardan almaktadır. Korsan koyu olarakta anılır. İnebolu – Cide arasında ki yoldan ulaşılan bu eşsiz güzellikte ki koya iki farklı noktadan giriş var. Cide’ye yakın olan tarafı tercih etmenizi öneririm, diğer giriş özel bir mülkün bahçesine çıkıyor. Karadeniz’in hırçınlığının hissedilmediği, suyu berrak ve yüzmeye müsait olan koy ormanla iç içedir. Yeşilin her tonuna hakim Gideros Koyu için Karadeniz’de cennetten bir köşe desem hiç de abartmış olmam.  Kazlar, ördekler de ayrı bir şirinlik katıyor buraya.

Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi
Gideros Koyu
Kastamonu’ya Gelirseniz Burayı Mutlaka Görün – Kastamonu Gezilecek Yerler Rehberi

Karadeniz’in bir çok şehrini gezdim ancak bu kadar sık dağlık ve ormanlık alanı Kastamonu’dan başka hiçbir şehirde görmedim.  Ilgaz Ve Küre Dağlarını içine alan, hem kış hem de yaz tatilleri için farklı alternatifler barındıran keyifle gezilebilecek muhteşem bir rota burası.

Sorularınız olursa her zaman cevaplamaya hazırım, buraya yorum yazarak veya İnstagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.

Kastamonu Şehir Merkezi ve Civarı için:  Tıklayın

Kastamonu Gezi Rehberi | Kastamonu’da Gezilecek Yerler

İnstagram hesabım: yoldabidilek

“Dünyayı dolaşın. Görebileceğiniz bütün rüyaların en muhteşemi.” Ray Bradbury

Sevgiyle kalın.

 

 

 

Önceki İçerikAlmanya Öğrenci Vizesi Şartları I Almanya’da Eğitim 2
Sonraki İçerikOturduğunuz Yerden Keşfedebileceğiniz 10 Sanal Müze: Online Müze Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here