Nereye Gidelim? – Kış Mevsiminde Gidilebilecek 10 Ülke

4

Kış Mevsiminde Hangi Ülkelere Gidelim?

Her zaman derim aslında her şehrin her mevsimde ayrı bir lezzeti vardır diye. Ama şöyle de bir gerçek var ki bazı şehirler bazı mevsimlerde daha bir güzel. Bu yüzden bu yazımda sizinle birlikte mevsim rotaları çıkartalım dedim. E sonuçta birer seyahat aşığıysak yaz-kış demeden o mevsimde neresi uygunsa oraya adım atmaya hazır olmalıyız. Türkiye Kuzey Yarımküre’de olduğu için burada kış mevsimi varken Güney Yarımküre’deki güzel ülkelerde sıcaklığı çok güzel hissedebiliriz. Kemerlerinizi taktıysanız başlayalım o zaman: kış mevsimi geldiğinde hangi ülkelere gidilir? İşte Kış Mevsiminde Gidilebilecek 10 Ülke

Arkadaşlar beni bilen bilir ben gerçekten kış mevsimini işte ne bileyim üşümeyi hiç sevmem. Ve geldi çattı kış mevsimi. DONUYORUZ MEMNUN MUSUNUZ KIŞÇILAR?? diye dolaşırım tüm kış. E hal böyle olunca bizde kışken gözüm hep uzaklardaki yaz mevsimine kayar.

 • Tayland

Arkadaşlar beni sıcaklara boğun, beni kızgın kumlara atın derim başka bir şey demem. Zaten Tayland’ı sevmemek mümkün olamaz diye düşünüyorum. Kış mevsimi için ise ideal ülke diyebiliriz. Avrupa ve Amerika şehirlerine kıyasla çok çok ucuz bir ülke diyebiliriz. Tabii döviz kuru böyle olmasaydı paşalar gibi tatil yapardık Tayland sınırlarında ama hala daha fena sayılmayız ne bileyim paşa olamayız da hali vakti yerinde bir kimse olabiliriz. Görülmesi gereken şehirleri arasında Koh Phangan, Bangkok, Koh Samui, Chaing Mai birkaçı. Ayrıca Phi Phi adası, Patong Beach ve James Bond adasına gitmeden dönenleri havaalanında dövüyorlar, bilginize. Tayland ile ilgili yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Tayland
 • Dominik Cumhuriyeti

Dominik tabii ki sadece Acun medyadan oluşmuyor arkadaşlar. Dominik gerçekten harika bir ülke özellikle kış mevsimi dediğimiz zamanlarda. Ekibimizden bir arkadaşımız ‘nidakursat’ Dominik Cumhuriyetinde yaşıyor. Onun gözünden anlatılan bir Dominik yazımız için tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu güzel ülke beyaz kumsalları, el değmemiş koyları ve çeşitli hayvan türleriyle sizi mest edeceğine eminim.

Dominik Cumhuriyeti – Kış Mevsiminde Gidilebilecek 10 Ülke Kaynak
 • Cape Town

Cape Town Afrika’nın en güneyinde bulunan Ümit Burnu, Masa Dağı ve limanıyla ünlü diyebiliriz. Ülkenin resimlerine bakarken bile aşık olabiliyorum acaba gitsem geri dönebilir miyim tam olarak emin değilim. Ülkenin en serin zamanları Haziran ve Eylül arası oluyor ve bu sürede giderseniz balinaları gözlemleyebilirsiniz. Ama işiniz burada kar yağarken dost çatlatmaksa şubatta bile gitseniz sıcağı harika hissedebilirsiniz. Ayrıca Cape Town yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Cape Town – Kış Mevsiminde Gidilebilecek 10 Ülke
 • Seyşeller

Bu adada bulunan bitki ve hayvan türleri UNESCO tarafından korumaya alınmış yani düşünün artık neler görebilirsiniz. Ayrıca bu ülkenin Afrika kıtasına bağlı bir ada olduğunu biliyor muydunuz? Buraya kış mevsiminde gidersiniz ama yağmur olasılığı çok çok yüksek. Ülkenin en yoğun olduğu ay ise Aralık bu yüzden bu ay fiyatlar daha yüksek ve daha yoğun bir sezon geçiyor.

Seyşeller – Kış Mevsiminde Gidilebilecek 10 Ülke
 • Dubai

Gözleriniz hem sıcaktan hem lüksten boğulabilir fakat arkadaşlar kış zamanı sıcağı en güzel yaşatacak noktalardan biri Dubai. Ayrıca ülkede kdv gibi bir şey olmadığı için alışverişin çok hoş olduğu söyleniyor. Ben Dubai’de bulunmadım fakat erkek kardeşim gitmişti ve söylediği şey şu olmuştu: abla hiçbir markayı bilmiyorum bu alışveriş merkezinde. Güldük geçtik tabii ama gerçekten Dubai kışın gitmek için çok iyi bir seçenek. Ayrıca vize sorunu yok yani vize almak için vize ücretini ödemeniz yeterli. Gitmesi de diğer seçeneklere göre daha kolay. Ayrıca direk uçuş var hem de yaklaşık 4 saatte gidebiliyorsunuz.

Dubai – Kış Mevsiminde Gidilebilecek 10 Ülke
 • Norveç

Norveç genel olarak kuzey ışıklarıyla ünlü bir nokta diyebiliriz. Ülke küçücük ama etkisi o kadar büyük ki çok laf sarf etmeye gerek yok galiba. Üzülerek söylüyorum ki aşırının aşırısı pahalı bir ülke. Ayrıca schengen almadan gidemiyoruz ne yazık ki. Ama kuzey ışıkları için yada fiyortlardan manzarayı izlemek için bütün pahalılığına, schengenine veya bakın burası çok önemli tüm soğuğuna rağmen değer diyorum. Norveç ile ilgili yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Norveç
 • Bulgaristan

Ay dibimiz yahu dediğinizi duyar gibiyim. İsterseniz İstanbul- Sirkeci’den kalkan trenlerle, isterseniz uçakla isterseniz özel arabanızla ulaşabileceğiniz mesafede olan bu ülke kış tatili için en ideal bölgelerden. Hem bütçe dostu hem seyahat. UNESCO Dünya Mirası olan Pirin Ulusal Parkı içerisinde yer alan Bansko Kayak Merkezi, kışın mutlaka gidilmesi gerekiyor.

Bansko
 • Belçika

Ah canım Brugge. Ne zaman aklıma gelse canım çikolata çeker. Bir ülke tamamen mi çikolata kokabilir mi arkadaşlar? Burası kokuyor. Ayrıca noel pazarları ise aşırı ünlü. Rengarenk evlerini kar altında ve ışıklandırılmış olarak görmek bence insana aşırı haz veriyor. Schengen vizesi ile ziyaret edebiliyoruz maalesef. Kırın kalbimizi kırın. Ayrıca Belçika hakkındaki yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Nesiniz siz kurabiye mi?- Brugge
 • Hallstatt, Avusturya

Önce size komik bir şey anlatacağım. Küçükken Avusturya’yı ve Avustralya’yı karıştırırdım ve sonra kendimce şöyle kodlamıştım. Avusturya 9 harf Avustralya 10 harf yani Avusturya daha kısa bu yüzden bize daha yakın Avustralya daha uzun yani bize daha uzak. Neyse bu komikli hikayemi anlattığıma göre bu ikonik mekanın kışın ne kadar harika olduğundan bahsetmeme gerek yoktur? Bu küçük şehir UNESCO tarafından korumaya alınmış. Ayrıca Schengen vizesi ile ziyaret edebiliyoruz. Ayrıca Avusturya yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Hallstatt
 • Prag, Çek Cumhuriyeti

Galiba romantik şehirlerin başını çekiyor diyebiliriz Prag için. Ve bu romantik şehir kar altında bile güzel. Hani düşünün üşüyorsunuz ama yine de mutlusunuz? Hayal edebildiniz mi? Daha ayrıntılı yazılarımız için tıklayabilirsiniz. İşte o şehirlerden biri Prag. Schengen vizesi ile ziyaret edebiliyoruz maalesef. Ah be dünya ne olurdu hepimiz her yere girebilseydik.

Prag

Tabii ki daha fazla gezilecek görülecek mekan var ama benim sıralayabileceklerim bunlar. Kışı sevmem ama kışın getirdiği görüntüyü severim. Bu yüzden size hem içinizi ısıtacak hem de gözünüzü şenlendirecek seçenekler sunmak istedim. Ayrıca nasıl alacağız biz bu biletleri ucuzca derseniz de bununla alakalı yazdığımız yazımıza da göz atmanızda fayda var tıklayıın. Eğer listeyi uzatmak isterseniz yorumlarda buluşalım. Umarım hoşunuza giden, eğlenceli bir yazı olmuştur.

Yeniden görüşmek dileğiyle,

Hasibe Betül Erdem

4 YORUMLAR

 1. Ne kadar güzel gezmek eglenmek yeni eserler doga harikalarını yerinde görmek ve en ince ayrıntısına kadar bakabilmek anı yaşayabilmek bu kadar güzel yerleri sanki bir rehber edasıyla bize tanıttıgınız için teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here