Cuma, Eylül 17, 2021
Ana Sayfa SEYAHAT İPUÇLARI Avrupa’nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları – Tourist Pass

Avrupa’nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları – Tourist Pass

0

Seyahatlerde Ulaşımın Mucize Kartları

Yurt dışına giden herkesin aklındaki ilk sorulardan biri “Nasıl bu kadar mesafe gezilecek?“tir. Gezilerimizde kimi zaman sadece yürüyerek, kimi zaman bisiklet kiralayarak, kimi zaman toplu taşıma ile bazen de araba yada motosiklet kiralayarak gezeriz.

Görülmesi gereken yerlerin bir çoğu küçük kasabalarda olduğundan dolayı Avrupa’daki en iyi ulaşım araba kiralayarak olacaktır. Zira büyük şehirler ve ilçelere kadar giden tren hatları bulunmasına rağmen kimi bölgelere ulaşım sadece otobüs veya araba yolculuğu ile sağlanabilmektedir. Birçoğumuz gezilerimize işimizden izin alarak çıktığından dolayı, en az vakit kaybettiren ulaşım yöntemini seçmekteyiz. Şahsen hem otobüs yada tren bekleme derdinden kurtarması hem de rahat hareket imkanı sağladığı için araba kiralamayı gittiğim her yerde öncelikli tutarım. Yurt dışında nasıl araba kiralanır konulu yazıma aşağıdaki linkten ulaşıp, göz atabilirsiniz.

Yurt Dışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralanır?

Şehirler arası ulaşım için en hızlı yol olan tren ve araba kiralamaya değindik. Peki ya şehir içi ulaşımda ne kullanmalıyız. Küçük şehirler yürüyerek gezilebiliyor, daha fazla zevk veriyor olsa da büyük şehirlerde durum biraz farklı. Zira  bazı büyük şehirlerde görülmesi gereken yerler arasında uzun mesafeler olabiliyor. Zaten birkaç günlüğüne gidiyoruz bir de yollarda vakit kaybetmeyelim diyenler büyük şehirlerdeki büfe ve marketlerden, birçoğunda otomatlarda da var “Pass” adı verilen belli bir süre zarfı içinde toplu taşıma araçlarına sınırsız biniş hakkı veren, çok kullanımlık kartları alarak seyahatlerinde kullanabilirler.

Bazı turistik şehirlerin çok kullanımlık kart imkanlarına sırası ile bakalım.

Roma Pass

Avrupa'nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları - Tourist Pass
Rome Pass

Yılda yaklaşık 10 Milyon turist çeken Roma, ulaşım konusunda “Roma Pass” isimli kart uygulaması ile gelen ziyaretçilere keyifli anlar yaşatmaktadır. Roma‘ya indiğiniz anda havalananından ya da tren istasyonundan, o da olmadı metro istasyonlarındaki büfe, bilet satış ofisi veya otomatlardan bu kartı temin edebilirler. Hatta seyahatlerine çıkmadan önce İnternetten de alabilirsiniz. Bu kart sadece ulaşımda mı kullanılıyor diye sorarsanız kartın avantajlarını aşağıda görelim;

Roma Pass‘in 48 veya 72 Saat geçerli kartlar olmak üzere 2 türü vardır.

 • 48 Saatlik kartla 1, 72 Saatlik kartla 2 adet müzeye ücretsiz girebilirsiniz.
 • Geçerli olduğu süre içerisinde sınırsız toplu taşıma araçlarını(Belediye otobüsleri, metro) kullanma hakkı.
 • Müze ve arkeolojik yerlerde Roma Pass‘ı olanlara öncelik sağlanması,
 • Şehirdeki 80’den fazla gösteri & sergi merkezi biletlerinde indirim,
 • Turist Bilgi Noktasında Roma haritasını edinebilirsiniz.

Londra Pass

Avrupa'nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları - Tourist Pass
Londra Pass

Avrupa’nın en çok ziyaretçi çeken şehri olan Londra, ayrıca Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinin başında gelmektedir. Bundan dolayı özellikle şehir merkezinde araç trafiği yoğun olmaktadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi en hızlı ulaşım aracı Londra‘da da metrodur diyebiliriz. Londra‘daki metro ağı 9 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölge hesapları şehir merkezine olan uzaklığa göre belirlenmiştir. Her bölge için ücret tarifesi farklı olmaktadır.

Londra‘daki yetkililer “London Oyster Card” ismini verdikleri London Pass‘ile ulaşımı uygun fiyata sağlamanın yolunu göstermişlerdir. Zira çoğu ülkeden farklı olarak bu kart süreli değildir. Tekrar doldurulabilen bu kart’ı defalarca kullanabilirsiniz. Hesaplaması ise şu şekilde olmaktadır;

1 ve 2 nolu bölgelerde tek yön ücreti £2,40‘tır. Bu kartın günlük(Bu bölgeler arasında) maksimum harcanabilme limiti £6,80‘dir. Yani gün içerisinde aynı bölge içerisinde 2’den fazla defa kullanacaksanız ulaşımınız uygun fiyata gelmektedir.

İlk başta £5 aktifleştirme ücreti diyebileceğimiz bir ücret alınmaktadır kart başına. Bunun dışında gün için yeterli bakiyeye sahip 1, 2, 3, 6 ve 10 günlük kart çeşitleri bulunmaktadır.

 • 1 Günlük £10
 • 2 Günlük £15
 • 3 Günlük £25
 • 6 Günlük £40
 • 10 Günlük £50 ücretindedir.

Londra‘da da kartı alınca 80’den fazla müze, sergi veya turları indirimli ve öncelikli olarak gezebilirsiniz.

Madrid Pass

Avrupa'nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları - Tourist Pass
Madrid Pass

Avrupa’nın ve dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İspanya‘nın kalbi Madrid‘te nasıl bir kart sistemi var? Şimdi ona bakalım. İspanya’nın en büyük şehri olan Madrid, tıpkı diğer gelişmiş ülkelerdeki şehirler gibi toplu taşıma alanında çok rahat bir şehir. “Turist Kartı” dedikleri Madrid Pass‘ ile tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz yüksek hızlı tren hatları hariç.

Madrid‘te kart alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey Zone A ve Zone B olayı. Eğer şehir merkezini gezecekseniz Zone A kartını almalısınız. Yakın çevredeki şehirlere, ilçelere ulaşım sağlayacaksanız da Zone B kartını tercih etmeniz gerekmektedir.

Sırası ile Zone A ve Zone T kartlarının özelliklerini inceleyelim;

Zone A

 • Zone A alanı olan şehir merkezinde metro kullanımı ( 3 Euro’luk havaalanı ulaşımı dahil)
 • Şehirdeki tüm mavi renkli EMT otobüs hatları (Sarı renkli havaalanı ekpress otobüsü hariç)
 • Zone 0 ve Zone A bölgelerindeki Renfe Cercanías isimli kamu trenlerini kullanabilirsiniz. Ama dikkatli olun, zira bu trenlerde Zone 0 veya Zone A bölgelerinde inmeyi unutursanız kendinizi şehir dışında bir istasyona varmış halde bulabilirsiniz. 🙂
 • Metro Ligero denilen hafif raylı sistemdeki(Tramvay) ML-1 hattını kullanabilirsiniz.

Zone T

 • Madrid merkezindeki tüm metro hatlarını kullanabilirsiniz.
 • Şehirdeki tüm mavi renkli EMT otobüs hatları (Sarı renkli havaalanı ekpress otobüsü hariç) ve yeşil ilçeler arası otobüsleri(Madrid Bölge içi) Guadalajara ve Toledo dahil kullanılabilir. 6 Zone Madrid’te ve 2 Zone castilla la Mancha bölgesinde olmak üzere toplam 8 Zone’da kullanılabilir.
 • Renfe Cercanías isimli kamu trenlerinin tüm hatlarında (zones 0, A, B1, B2, B3, C1, C2) kullanabilirsiniz.
 • Metro Ligero denilen hafif raylı sistemdeki(Tramvay) ML-1, ML-2, ML-3 ve ML-4 Tramway hatlarını kullanabilirsiniz.

Açıklama yapayım El Escorial, Aranjuez, Alcalá de Henares şehirlerine gitmeyi planlayanlar Zone T kartını satın almalarını tavsiye ederim.

Tüm kart çeşitleri ön yüklemeli olduğundan aldıktan sonra 10 yıl içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Aktif olduğu süre zarfından sonra yeni bir kart almanız gerekmektedir.

Madrid Tourist Pass‘i nereden alabilirim derseniz;

 • Tüm metro istasyonlarındaki kırmızı etiketli “Tarjeta MULTI Disponible AQUÍ” yazan otomatlardan alabilirsiniz. Havaalanının T1-T2-T3 ve T4 terminalindeki otomatlardan alabilirsiniz.
 • Havaalanının Carcanias isimli  T4 istasyonu girişinden alabilirsiniz.
 • “Plaza del Descubridor Diego de Ordás, 3” adresindeki merkezlerinden,
 • “Estancos” denilen Tütün satan dükkanlardan,
 • Tüm tramvay duraklarından satın alabilirsiniz.

Peki bu biletlerin maliyeti nedir diye sorarsanız;

Avrupa'nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları - Tourist Pass
Madrid Pass

Paris Pass

Avrupa'nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları - Tourist Pass
Paris Pass

Paris tüm dünyadan ziyaretçi çeken kentlerin başında gelir. “Aşk Şehri” de denilen Paris‘i gezmek için özellikle metro bulunmaz bir nimet olmaktadır. Zira görülmesi gereken o kadar fazla yer var ki. Metro istasyonları bu yerlerin hemen dibinde bulunduğundan sadece metro kullanarak istediğiniz yere gidebilirsiniz. Paris‘te nereleri gezmeliyim? Ne yapmalıyım? diye düşünüyorsanız Paris Gezi Rehberi‘mizin linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Paris Gezi Rehberi

Yukarıda yazdığım şehir ulaşım kartlarının fiyatları döviz kurunu işin içine katmazsak uygun denebilecek düzeydedir. özellikle toplu taşımayı çok kullanacağınızı düşünürsek. Gel gelelim Paris‘te ulaşım kartı biraz daha pahallı demek isterdim ama bu fiyatlar bildiğiniz pahallı yani.

Diğer şehirlerde kartlar ücretsiz etkinlikleri, müze biletlerinde indirim yada öncelik sağlarken, Paris‘te bu özellik malesef yok. Sadece 3 günlük ulaşım kartını aldığınız zaman size 2 günlük müze kartı özelliği hediye edilmektedir. Ayrıca sistemi günlük işlediğinden dolayı sabah saat 8:00’de de bassanız akşam 10:00’da da bassanız gece 12:00’ye kadar 1 gün olarak sayılmaktadır. Paris merkezin %83’ünü kapsayan Zone 1 – 3 arasında kullanabilirsiniz.

Paris Travel Pass ile hangi ulaşım araçlarını kullanabilirim diye sorarsanız;

 • Metro,
 • RER (Banliyö Tren hatları),
 • Otobüsler,
 • Tramway ve SNCF Tren hatları,
 • Montmartre Füniküleri’nde.

Gelelim fiyat tarifesine;

Süresi Yetişkin 12-17 yaş 4-11 Yaş
2 Günlük
3 Günlük
4 Günlük
6 Günlük

 

Sadece ulaşım kartlarının ise fiyatlandırılması;

 • 1 Günlük
 • 5 Günlük

Berlin Pass

Avrupa'nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları - Tourist Pass
Berlin Pass

Diğer şehirlerdeki ulaşım kartlarında birçok alternatif var. Berlin‘de ise sadece 3 günlük kart seçeneği bulunmakta. Fiyatı ilk bakışta yüksek gelse de bu fiyata dahil olan müzeleri ve görülmesi gereken yerleri düşününce fiyatı uygun bir durumda.

Berlin‘de nereleri gezmeliyim? Ne yapmalıyım? diye düşünüyorsanız Berlin Gezi Rehberlerimizin linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Berlin Gezi Rehberi

Berlin Yeme – İçme Rehberi

Berlin ulaşım kartlarının özelliklerini inceleyelim;

 • Şehirdeki 50’ye yakın müze, gösteri & sergi merkezi biletleri fiyata dahil,
 • Hop on Hop off otobüsü,
 • Harita ve şehir hakkında bilgileri içeren kitapçık,

Berlin Travel Pass ile hangi ulaşım araçlarını kullanabilirim diye sorarsanız;

 • Şehir merkezini içeren A-B ve C bölgelerinde kullanabilirsizin,
 • Schönefeld Havaalanı ulaşımı dahil,
 • Metro (U-Bahn), Tren(S-Bahn), Tramway ve otobüsler,

Yetişkinler(15+) için 3 günlük

Barselona Pass

Avrupa'nın Turizm Merkezlerinde Ulaşım Kartları - Tourist Pass
Barselona Pass

İspanya ve Dünya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Barselona‘da kesinlikle ulaşım kartı almanızı tavsiye ederim. Zira görülmesi gereken yerler birbirine pek yakın mesafelerde değil. Zamandan tasarruf etmek için en iyi yol diğer büyük şehirlerdeki gibi metro hatlarını kullanmaktan geçiyor.

Barselona‘da nereleri gezmeliyim? Ne yapmalıyım? diye düşünüyorsanız Barselona Gezi Rehberlerimizin linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Barselona Gezi Rehberi

Ayrıca başımıza gelen talihsiz olayı okuyup ders çıkartmanız için linkini aşağıda bırakıyorum.

Yılbaşında Hırsızlık

Barselona ulaşım kartlarının özelliklerini inceleyelim;

 • Şehirdeki 20’ye yakın müze, gösteri & sergi merkezi biletleri fiyata dahil,
 • Hop on Hop off otobüsü,
 • Harita ve şehir hakkında bilgileri içeren kitapçık,

Barselona Travel Pass ile hangi ulaşım araçlarını kullanabilirim diye sorarsanız;

 • Şehir merkezini içeren A-B ve C bölgelerinde kullanabilirsizin,
 • Havaalanı ulaşımı dahil,
 • Metro, Tren(FGC, Zone 1),
 • Bölgesel Tren Hatları (Rodalies de Catalunya, Zone 1)
 • Tramway ve otobüsler (TMB),

Yetişkinler(13+) için 2 günlük

Yetişkinler(13+) için 3 günlük

Sadece ulaşım kartlarının ise fiyatlandırılması;

 • 2 Günlük
 • 3 Günlük
 • 4 Günlük
 • 5 Günlük

Ayrıca gurup yada aile olarak gidecek olanlar için çok çeşitli alternatifler de mevcuttur.

Ayrıca diğer birçok ulaşım kartı çeşiti hakkında bilgiyi metro yada havaalanındaki kiosk’lardan edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

[instagram-feed]