Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm – Firavunların Diyarına Yolculuk

0

Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm Orta Doğuda Yer Alan Turizm Cennetti

Mısır yazımın 2. Bölümü ile sizlerleyim bir önceki yazımda sizlere Mısır hakkında genel bilgiler ve en popüler şehirleri hakkında ön bilgiler vermiştim. Bu yazımda da sizleri Mısır’da gezilecek yerler bizlerle. Bakalım Mısır’ın hangi köşesinde bizleri neler bekliyor.. Arapça’da hadi gidelim anlamındaki kelime ; Yallah… Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm.

Nil Nehri - Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm
Nil Nehri – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Tarihi, kültürel ve coğrafi açıdan pek çok güzelliği barındıran bir ülkedir Mısır, insanı cana yakın ve güler yüzlüdür. Satıcılar biraz ısrarcı ve sokaklar pis olsada çok fazla güzelliği aynı anda görüp her an keşfetmek için can atacağınız ilginç bir tatil destinasyonudur.

Tatilinizi 3 ana şehirden oluşturabilirsiniz bu şehirler,

 • Kahire
 • Hurgada
 • Şarm el Şeyh

 Biletlerinizi tek yön alarak ve şehirler arası uçuş gerçekleştirerek rahat bir şekilde bu şehirleri göre bilirsiniz. 

Mısır’ın en popüler 3 Şehri

Kahire

Kahire Mısır’ın başkenti , Arap dünyası ve Afrika’nın en büyük şehridir. Kentin büyük bir bölümü Nil Nehri’nin Doğu kıyısında yer almaktadır.Şehrin ismi Mısırlılar tarafından çoğu kez ülkenin ismi olan Arapça Misru, Mısır Arapçası Masr olarak adlandırılır.Kahire, şehir merkezinde 7.9 milyon, banliyöleriyle birlikte toplam 20 milyona yakın bir nüfusa sahiptir.  Bu nedenle ülkede yaşayan insanlar çok uç noktalardadır, fakir halk çok fakir ve zengin halk ise çok zengindir, bununla birlikte trafik çok büyük bir sorundur, genel olarak turistik yerlerin pek çoğu hijyen sorunu yaşamaktadır. 

Kahire Gezi Rehberi – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Piramitler - Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm
Piramitler – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Mısır Piramitleri

Hepimizin çocukluğuna dayanan bir kaç tane film vardır. Mısır ve piramitlerde geçen, macera dolu, arkeolojik kazıların bolca olduğu ve içerisinde gizem olan filimlerden. Beni en etkileyen film Mumya filmi olmuştur. Ve izledikten sonra hayallere dalmaya başladığımı hatırlıyorum. Görkemli mısır piramitleri ve gizemleri her geçen gün ilgimi daha çok çekiyordu ve kendimi her seferinde ansiklopedilerin içerisinde buluyordum. Hayal et olsun cümlesi gerçekten doğru zaman geçtikçe , hayat hallerimizi karşımıza çıkartıyor….

Mısır Piramitleri, Mısır’da yer alan piramit şekillerde antik yapılardır.

Kasım 2008 tarihi itibarı ile tespit edilen piramitlerin sayısı 118 ile 138 arasındadır. Piramitlerin büyük çoğunluğu Eski Krallık ile Orta Krallık dönemlerinde firavunlar ve eşleri için inşa edilmiştir. En bilinen Mısır piramitleri Gize’de yer almaktadır. Bunlardan en büyüğü Keops Piramidi olup Dünyanın Yedi Harikası arasında tek ayakta kalan yapıdır.

Mısır Piramitleri hakkında uzun uzun bilgiler verip sizleri sıkmak istemiyorum. Bu yüzden araştırmalarınız için faydalı olucak linkleri buraya bırakıyorum;

Mısır Piramitleri Hakkında 

En bilinen 3 Piramit ve Sfenks

 • Keops Piramidi (145,75 metre, M.Ö. 2550)
 • Kefren Piramidi (143,56 metre
 • Mikerinos Piramidi(66,5 metre)
 • Büyük Gize Sfenksi

Kahire Mısır Müzesi

Arkeolojik kazılardan çıkan birbirinden görkemli tarihi eserler bu müzede sergilenmekte, 4 saatinizi rahatlıkla ayırabilirsiniz. Hele ki ilginizi çok çekiyorsa 4 saat bile sizlere yetmeyecektir. Firavunlara ait birbirinden görkemli, heykel, takı, değerli eşya, mumyalama için yapılan ritüeller ve müzenin ayrı bir bölümünde bulunan mumyalar inanılmaz ve nefes kesici . M.Ö 2550 yılarında yaşayan insanların bu kadar işçilikli, metreler boyunca ve tonlarca ağırlıkta olan heykelleri ve birbirinden farklı tarihi eserleri nasıl yaptıklarını hayal etmek oldukça zor. 

Maalesef Müzenin internet sitesini bulamadım. Bu yüzden sizlere farklı turların satıldığı bir site linkini bırakıyorum. 

Kahire Müzesi Turları

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii Kahire Kalesi’nin de üzerine kurulduğu tepelerden birinde tüm Kahire’ye hakim bir konumda bulunur. Yapımına 1830 yılında Kavalalı Mehmet Ali Paşa döneminde başlanmış, 1848 yılında Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa döneminde tamamlanmıştır. Mimarı Boşnak Yusuf’tur. Mehmet Ali Paşa’nın Kahire’de yaptırdığı diğer eserler gibi camii, 18. yüzyılda İstanbul’da uygulanan barok ve rokoko üslubundadır.

Kahire Kalesi

Kahire Kalesi, Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan tarihi bir kaledir. Yapımına 12. yüzyılda Eyyubi hanedanının kurucusu Selahaddin Eyyubi tarafından başlanmış ve Osmanlı Devleti döneminde bitirilmiştir. Kalenin girişi güneyde, Salah Salem Caddesi tarafında, Ölüler Şehri’nin güney girişine yakındır. Kalenin bulunduğu tepe kireçtaşından olup 75 m yüksekliğindedir.

Han El-halili

Kahire’nin merkezinde bulunan ve aradığınız çoğu ihtiyacınızı bulabiliceğiniz büyük bir çarşıdır. Bu çarşıda; ev malzemeler, mutfak eşyaları , hediyelik eşyalar, halkın yemek yediği yerleri bulabilirsiniz. Halkla iç içe olduğunuz bu çarşıda Kahire’yi yansıtan harika fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Keşmekeş sokakları ile fazla güvenli olmayan bu çarşıda değerli eşyalarınıza dikkat etmenizi tavsiye ederim. Kalabalık ortamlarda ki kargaşaların bizlere ne getireceğini bilemeyiz.

Mehmet Ali Paşa Camii - Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm
Mehmet Ali Paşa Camii – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Nil Nehri ve Çevresi

Nil Nehri aklıma hep okuduğum acıklı bir romanı getirir. Sergüzeşt adında ki bu roman Tanzimat döneminde yazılan güzel bir eserdir.Yazarımız Samipaşazade Sezai’nin yazdığı bu roman  acıklı ve sosyal sınıfın  ağır bastığı, kölelik ve esaretin çarpıcı gerçeklerini ortaya  koymuştur. Dünyalar güzeli köle Dilber ve zengin bir ailenin oğlu olan Celal’in acıklı aşkını anlatır. Kitabın sonunu sizlere anlatmak istemesemde Nil Nehri’nin suları acaba nelere tanıklık etmiştir diye düşünmeden edemiyorum. 

Şimdilerde yemyeşil ve temiz bir suya sahip olmayan Nil Nehri. Mısır’da tarımın gelişmesinde büyük bir etken. Ve etrafına kurulan modern ve geleneksel yapılar bir hayli güzel. Konaklamanızın 1 gününü Nil Nehri manzaralı bir otelde ayarlayabilir ve Nehirde duran büyük gemilerde yemek yiyebilir, saatlik ya da 3 günlük Nil Nehri Turlarına katılıp düşler alemine dalabilirsiniz.

 Ölüler Şehri

Ölüler Şehri Mısır - Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm
Ölüler Şehri,Fotoğraf; Ahmed Darwish – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Evet yanlış duymadınız bu şehirde ölüler ve  yaşayanlar iç içe, Kahirenin görkemli tarihi yapılarının arasında kaybolan acı bir gerçek. Kumda kaymasın diye minik tek ya da iki odalı ev boyutunda inşaa edilen mezarların üzerinde ve aralarında yaşayan insanlar. Öyle 1 kaç günde değil belki yıllarca bu mezarları evi haline getirmiş bir sürü insan iç içe Ölüler Şehri’nde yaşamakta.

Kahireye köyden gelmiş ve iş bulamamış, günü birlik işlerde çalışan; sosyal açıdan en dipte olan bütün insanların oluşturduğu bu yaşam alanı gerçekten inanılmaz. Kiminin Televizyon ve uydu koyduğu, kiminin çamaşırlarını astığı, kiminin ise kendine göre bir mutfak yapıp yemek pişirdiği bir yaşama alanı, Kahire’nin gerçek yüzünü gözler önüne seriyor.

Mısırlı bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim.

Kahirede bulunan bu güzel yerlere 2 gece ve dolu dolu 3 gün ayırmanız yeterli olucaktır.  Şimdi ki rotamız Hurgada.

Hurgada Gezi Rehberi – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Kızıl denizin güzelliği ile buluşan kıyı şeridi ve birbirinden güzel lüks otelleri ile Hurgada tam bir turizm cenneti, bakalım Hurgada’da bizi neler bekliyor.

Luksor

Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm
Fotoğraf; Alfred Molon – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Luksor şehri ,antik Mısır şehri Thebes’in harabelerinin üstüne kurulmuş olduğundan dolayı dünyanın en büyük açık müzesi olarak  adlandırılır. Her yıl binlerce turist ziyareti etmektedir. Şehir El Uksur ve Karnak kasabasından oluşmaktadır. Karnak bitmemiş olan bir tapınaktır. Yeni Krallık döneminde Tanrı Amon’un şehri olan Waset en güçlü zamanlarını yaşamıştır. Karnak, Hatçepsut ve Luksor tapınakları, Krallar Vadisi’ndeki mezarlar bu döneme aittir.

 MÖ 1070’teki bir istilanın ardından zayıflayan şehir son olarak MÖ 665’te Mezopotamyalılar tarafından yıkılır ve 639 yılında Arapların şehre gelmesine kadar harabe halinde kalır. Şehrin güzelliğini gören Araplar  bu şehre El Uksur yani mücevher adını koyarlar.

Şehirde bulunan turistik yerlerin listesi 

Doğu Kıyısı

  • El-Uksur Tapınağı
  • Karnak Tapınağı
  • El-Uksur Müzesi
  • Mumyalama Müzesi

Batı Kıyısı

  • Krallar Vadisi
  • Kraliçeler Vadisi
  • Medinet Habu Tapınağı (III. Ramses anısına yapılmış tapınak)
  • Ramesseum (II. Ramses anısına yapılmış tapınak)
  • Deir al-Madinah
  • Deir el-Bahri
  • Malkata
  • Malbatı kıyısı

Hurgada’dan düzenlenen günü birlik turlardan satın alabilirsiniz ve ya isterseniz konaklamalı turları da tercih edebilisiniz.  Fayda sağlaması açısından tur linkini buraya bırakıyorum. Luksor Turları

Karnak 

Luksor’un 2.5 km kuzeyinde bulunan küçük bir köydür. Köy hem bilim hem de turizm açısından oldukça önem taşır. Tapınak kompleksi olan bu köy bitmemiş tapınakların bir bütün halidir. Her firavun kendinden önceki firavunun yaptığı eklemelerden çok fazlasını yaparak büyük ve görkemli bir tapınak halini almıştır ve her firavun kendinden bir şeyler katmak istemiş ve böylece Karnak’ın yapımı 2000 yıldan fazla sürmüş. Karnak tapınağı hem Mısır tarihi hem de mitoloji hakkında önemli bilgiler vermektedir. 

El Gouna

Orascom Hotels and Development tarafından geliştirilen bir Mısır Turizm beldesidir. Bu bölgeye  ait bir marina, hava alanı, sağlık merkezi, sinema, okullar, restoranlar, oteller, marketler, satılık ve kiralık konutlar bulunmaktadır. Bölge sakinlerini; turistler ve yurt dışından Mısır’a çalışmaya ya da yaşamaya gelmiş expatlar oluşturmaktadır. Dilerseniz marinada yürüyebilir ve gözünüze hoş gelen bir restoranı deneyimleyebilirsiniz. Elgouna

Orange Bay, Caribbean Island

Kızıldeniz - Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm
Kızıldeniz – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Kızıl Deniz’in en güzel hali ile buluşmaya hazır mısınız? Hazırsanız burası tam size göre, kızılımsı incecik kumları ,mavi ve yeşilin tonu ile bütünleşen denizi bir harika. Kızıl Deniz’in içerisinde barındırdığı  bu mükemmel Dünya’yı merak ediyorsanız kesinlikle şnorkel turu düzenlemelisiniz. 

Hurgada Grand Aquarium 

Hemen hemen bütün deniz canlılarını bulabiliceğiniz hem biz büyükler hem çocuklar için inanılmaz anlar yaşayacağınız güzel bir akvaryum ve gezi noktası. Hurghada Aquarium bilgi almak için bıraktığım linke tıklayabilirsiniz. 

Şarm El Şeyh Gezi Rehberi – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Mangrov Ormanı - Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm
Mangrov Ormanı, fotoğraf; İbrahim Arat – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda Kızıldeniz kıyısında bir tatil kenti ve turizm merkezidir. Sina yarımadasının güney ucunda, Sina Dağı ile Kızıldeniz arasındaki kıyı şeridinde yer almaktadır. 1960’lı yıllarda Mısır İsrail savaşı nedeni ile Sina yarımadasının Mısır’a ait bölgelerinin tamamı İsrail tarafından işgal edilmişti. İsrail daha önce çöl olan bu bölgeyi yeşillendirmiştir ve çölü modern bir vaha haline getirmiştir.

 Yapıları, otelleri, marinaları, gece kulüpleri casinoları ile tam bir turistlik cennet olan Sharm 1979 yılında ABD’nin yardımı ile imzalanan Camp David Antlaşması sonucunda Mısır’a iade edilmiştir. Tamamen çölün içinde bir vaha olan bu şehir küçük ama aradığınız her şeyi bulabileceğiniz denizi, kumu, güneşi, resifleri ile güzel bir şehirdir.

 Sıra geldi Şarm’da nereleri göreceğimize.

Naama Bay

Deniz kum güneş üçlüsü ile birlikte , alışveriş yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz, nargile içebileceğiniz bir yerdir. Turistler ve yerli halkın iç içe bulunduğu popüler bir mekandır.

Old Market ( Eski Çarşı)

Eski Çarşı’nın görünümü pazar gibi ve Mısır’lıların yaşayış biçimlerini buradan anlamanız mümkün… Çarşının içerisinde; yerel restoranlar,hediyelik eşyacılar, baharatçılar , kasap, manav, ev eşyaları satan dükkanlar bulmanız mümkün. Bu çarşıda bana en ilginç gelen , kasapta etlerin soğuk hava veren bir dolabın içerisinde saklanmayıp bezlere sarılıp tavanlara asılmasıydı… Zamanla anladım ki gelişmemiş ülkelerde bu tür koşullar çok normal ve çok yaygın. Çarşının içerisinde görkemli bir camii de bulunmakta.  Fiyatlar oldukça ekonomik satılan malların kalitesi biraz düşük. 

Farsha Cafe

Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Kızıl Deniz’i en tepeden izlemek hiç bu kadar keyifli  olmamıştı. Uçsuz bucaksız bir deniz ve Farsha Kafe’nin bizlere sunduğu atmosfer inanılmaz  güzel. Bir tepenin üzerine inşa edilmiş üzeri açık olan ve çok otantik eşyalar ile dekore edilmiş harika bir güzelliğe sahip bir mekandır. Beni ilk kez oraya götüren sevgil arkadaşım Eylem’e teşekkür ederim. Farsha Kafe’ye giderseniz; taze sıkılmış mango suyunu , Mısır’a özgü siyah çayı ve nargilesini denemeyi unutmayın

Ras Muhammad Ulusal Parkı 

Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

  Bölgede yapılan balıkçılık ve  insanların diğer faaliyetleri deniz yaşamanı ve doğal yaşamı tehdit etmektedir bu nedenle  korunması 1983 yılında sağlanmıştır. Parkın isimi Muhammed’in başı anlamına gelmektedir. Yan görünümde uçurumun şekli sakalı bir adamın yüzünü andırır.  Parkın yüz ölçümü 135 km karedir. Parkın içerisinde; koylar, depremden oluşan mağaralar, farklı çeşitlerde deniz kabukları, mangrov ormanı( tuzlu su üzerinde yetişen bodur ağaçlar), kuş çeşitliği ve çölde yer alan oluşumlar mevcuttur. Bununla birlikte Thistlegorm, batık halde bulunan İngiliz silahlı Deniz Kuvvetleri gemiside denizin altında görülmektedir.  

Çöl Turu

Dilerseniz çölü motorlar ve arazi araçları ile turlayabilirsiniz, çöl ortasında kurulan turistik kervanlarda develere binebilir ve çay içebilirsiniz. Bununla birlikte çölde yaşayan halkı görebilirsiniz. 

Gezip Gördüğümüz yerler bittiyse gelelim yeme içmeye ve hediyelik eşyalara

Mısır’da Yeme İçme – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

 • Ful Medammes; Fasulye, sarımsak, limon suyu ve baharatların pişirilerek ezilmesi ve bedevi ekmeği ile yenilen bir yemek türüdür. Bedevi ekmeği lavaşın daha minik ve daha puf puf halidir.
 • Falafe; haşlanmış ve ezilmiş nohuttan elde edilen köftelerin kızartılmış halidir. Mısırlılar her öğünlerinde severek tüketmektedir. Günümüzde vegan ve vejeteryanların severek tükettiği besleyici bir yemek türüdür.
 • Mahshi; bizim yaptığımız zeytinyağlı dolmanın bir çeşididir. 
 • Shawarma ; tavuk döner diyebiliriz. 
 • Umm Ali; en en sevdiğim tatlılardan olan bir süt tatlısı Umm Ali , mutlaka deneyin!!

Mısır’dan Ne Alınır – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

 • Baharat
 • Çay
 • Mısır Piramitleri
 • Hiyerogliflerden isminizi yazdırabileceğiniz kolyeler
 • Parşömen kağıtları
 • Şallar
 • Deriden yapılan terlikler
 • Şişelenmiş çöl kumları
Fotoğraf; İbrahim Arat – Mısır Gezi Rehberi 2. Bölüm

Dikkat edilmesi gerekenler!!!

 • Mısır’da başınız açık bir şekilde gezebilirsiniz. Turistik yerler dışında şort, etek , askılı giymemekte fayda var, Dini alanlarda kadınların başını örtmesi gerekmektedir. Erkekler de pantolonu tercih etmelidir.
 • Temizliğinden emin olmadığınız yiyecekleri tüketmeyin, restoran seçimlerinde hijyene önem verin.
 • Kapalı şişe suyu içmeye özen gösterin, genel olarak ülkede hijyenin bir sorun olduğunu unutmayın.
 • Her ne kadar kolaylıkla eczane ve ucuz ilaç bulabilsenizde yanınıza kullandığınız ilaçlarınızı alın.
 • Sağlık sistemleri gelişmiş değil , özel hastaneleri tercih etmeniz önemli ; seyahatinizden önce seyahat sağlık sigortanızı yaptırmayı unutmayın.
 • Kalabalık yerlerde eşyalarınıza dikkate edin 
 • Bir ürün alırken birden fazla yere sorun, insanların ısrarlarına kulak asmayın ve pazarlık yapın.
 • Mısır halkı tatlı dili, iltifatı sever tatlı dille  feth edemiyeceğiniz bir gönül yoktur diye düşünüyorum.

Mısır hakkında hazırladığım genel bilgileri içeren; Mısır Gezi Rehberi 1. Bölümü için tıklayın!!! Mısır Gezi Rehberi 1. Bölüm

Bir yazımızın  daha sonuna geldik, sizlerle güzel bir ülkeyi keşfettik, Mısır ile kültürel ve tarihi geçmişimiz olması nedeni ile birbirimize benzediğimiz pek çok konu var ve bir o kadar da benzemediğimiz. Bunun yorumunu gezip gördükten sonra sizlere bırakıyorum . Sormak istediğiniz ya da eklemek istediğiniz pek çok konuyu yorumlara bırakabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek dileği ile hoşça kalın ve sevgi ile kalın. 

Nida Kürşat Arat 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here