Mısır Gezi Rehberi – Orta Doğuda Yer Alan Turizm Cenneti

2

Orta Doğu’da Yer Alan Turizm Cenneti – Mısır’da Turist olmak

Mısır 7000 yıllık tarihi ve kültürü ile Orta Doğu’da yer alan bir Arap ülkesidir. Nüfusunun çoğunu müslümanlar bir kısmınıda hristiyanlar oluşturmaktadır. Konumu ile oldukça ilgi çekici olan Mısır, maalesef gelişmemiş Orta Doğu ülkelerinin kötü kaderini paylaşmaktadır. Bununla birlikte doğal güzellikleri, farklı kültürler ile harmanlaşmış tarihi, islamın çekici  yapıları ile birlikte büyük bir turistik destinasyondur. Avrupa ülkeleri çetin kış aylarını yaşarken, Mısır’ın sımsıcak kumları, masmavi yaşayan Kızıl Denizi, birbirinden leziz yemekleri ile pek çok turistin uğrak noktası olmuştur. Bu yazımda; yaklaşık 5 ay yaşadığım bu ülkede, sizlere Mısır’da Turist olmanın nasıl olduğunu iyi ve kötü sizleri nelerin beklediğini ve nerelere gitmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.  Yazı iki bölümden oluşucaktır. Karşınızda Mısır Gezi Rehberi.

Mısır Piramitleri - Mısır Gezi Rehberi
Mısır Piramitleri – Mısır Gezi Rehberi

Mısır Hakkında – Mısır Gezi Rehberi

Bir yeri anlamak için; tarihine, kültürüne, halkın yaşayış biçimine ve sokaklarına bakmamız gerekmektedir. Keşfedeceğimiz her yeri araştırmalı ve bir çok bilgiyi biriktirmek için çabalamamız gerekmektedir. Bu yüzden tarih bölümünü anlaşılır bir şekilde sizlere özetlemeye çalışacağım.

Mısır Tarihi

Antik Mısır

Mısır‘ın yaklaşık 7 bin yıllık köklü bir geçmişi vardır. Birbirinden farklı kavimler ve uygarlıklar tarafından yönetilmiştir. Antik Çağın en büyük medeniyetine ev sahipliği yapmıştır. Antik Mısır, Nil Nehri’nde bulunan; büyük ve görkemli bir uygarlıktır. Antik Mısır’ın bu denli gelişmesi ve başarılı olması Nil Nehri’ne kolayca uyum sağlamalarındır. Tarım arazilerinin verimli bir şekilde kullanılması, sulama sistemlerinin akıllıca yönetilmesi, Nil Vadisi ve çölün etrafında bulunan madenleri işlemek, özgün bir yazı sistemini erken evrelerde geliştirmek, karmaşık yapıda tarım ve inşaat alanında gösterdikleri başarılar, dış dünya ile ticareti geliştirmek ve yabancı istilacıları uzak tutmaya ve Mısır üstünlüğünü kabul ettirmeye yönelik bir askeri yapılanışı sağlamak için gerekli kaynakları sağlamıştır. Bu yöndeki faaliyetleri harekete geçiren ve planlayıp örgütleyen, seçkin yazmanlardan oluşan bir bürokrasi, dini liderler, bir firavunun denetimi altındaki yöneticiler topluluğuydu. Bu unsurlar, aynı hedeflere yönlendirildi ve bölgede yerleşik insanları, ayrıntılı düzenlenmiş bir dini inançlar sistemi çerçevesinde bir araya getirdi.Antik Mısır‘ın birçok başarısı, bu uygarlık içinde ortaya çıkan çeşitli gelişmelere, uygulamalara dayanmaktadır.

Mısır firavunlarının isim listelerini burada ki linkten bulabilirsiniz. Mısır Firavunları İsim Listesi

Roma Dönemi

Her güzel şeyin bir sonu vardır ve Antik Çağın en kudretli uygarlığı sona doğru yaklaşmıştır. Ard arda kaybettiği savaşlar uygarlığı güçsüz duruma düşürmüştür. MÖ 31 yılında, erken Roma İmparatorluğu tarafından istila edilerek firavunların egemenliğine son verilmiştir. Roma‘nın bir eyaleti haline getirilmiştir. Başkent ve ülke merkezi İskenderiye olmuştur. Yunan mimarisi ve kültürü Mısır’a ulaşmıştır.

Arap ve Osmanlı Egemenlikleri Dönemi

Bu dönemde İslam‘ın yayılmasıyla birlikte Arapların giriştiği fetihler Mısır‘ı da tehdit etmeye başladı. Mısır üzerine 639’da yürüyen Amr bin As komutasındaki Arap kuvvetleri delta bölgesinin doğusundaki direnişi kırarak 641’de Doğu Roma İmparatorluğu’nu (Bizans) barış yapmaya zorladı. Bizans kuvvetlerinin geri çekilmesinden sonra 642’de İskenderiye de Arapların eline geçti. Daha sonra sırası ile Tolunoğulları ve İhşidiler Mısır’ı yönetmişlerdir.

Osmanlı Dönemi

Bizans İmparatorluğu ülkeyi bir süre kontrol etti. Ancak İslam İmparatorluğu‘nun askerleri sefere girdi ve Bizanslıları yenerek Mısır‘ı aldı. Böylece Mısır, Müslüman-Arap bir ülkeye dönüştü. Sünni İslam kısa sürede Mısır‘da yayıldı ve İslam Halifeliği tarafından kontrol edilen Mısır Fatimiler, Memlükler ve Eyyubiler tarafından uzun yıllar yönetildi. Daha sonra 1517 yılında Yavuz Sultan Selim‘in Ridaniye Muharebesi‘yle Memlûk Sultanlığı‘nı yıkarak Mısır‘ı Osmanlı topraklarına katması sonucunda Mısır Eyaleti kurulmuştur. Halifelik de Türklere geçmiştir. Lozan Antlaşması‘nın 17. maddesinde “Türkiye’nin, Mısır ve Sudan üzerindeki bütün hak ve dayanaklarından feragatinin hükmü 5 Kasım 1914 tarihinden geçerlidir.” hükmü yer almıştır.

Ve Mısır’da yaşanan devlet sorunları uzun yıllar devam etmiştir. Cumhuriyet’e adım atsalar bile başarılı olmamışlardır. Suriye ile bir süre birleşmiş ve daha sonra ayrılmışlardır. Bu olaylardan sonra devrim ile Cumurbaşkanları Hüsnü Mübarek istifa etmiştir. Ve yerine halk oylamasının çoğunluğunu alarak Mursi gelmiştir. Fakat istenen başarılar elde edilemeyince 2013 yılında askeri darbe ile koltuğundan indirilmiştir. Ve ard arda gerçekleşen bu olaylar yüzünden ülke geriye gitmiş ve ekonomik sıkıntılar artmaya başlamıştır. Ekonominin büyük bir bölümünü oluşturan turizm sekteye uğramış ve Mısır halkı zor günlerle karşı karşıya kalmıştır.

Şimdilerde ülke düzenini yeniden oturtmaya çalışmakta ve günden güne iyileşmektedir. Turizm sektörüde kaldığı güzel yerden devam etmektedir. 

Tarih dersimiz bittiğine göre ,şimdide seyahatimizi kolaylaştıracak bilgilere bir göz atalım . 

Mısır Gezi Rehberi
Mısır Gezi Rehberi

Mısır’ın Konumu – Mısır Gezi Rehberi

Kuzeydoğu Afrika’da yer alan, Kuzeyden Akdeniz ve doğudan Kızıldeniz’le kuşatılmış ve Sina Yarımadası ile Asya kıtasına da taşan bir ülke.

Mısır’ın Coğrafi Özellikleri

Kuzeydoğu Afrika’da yer alıp, Sina Yarımadası ile Asya’ya bağlanan Mısır’ın kuzeydoğusunda İsrail, doğusunda Kızıldeniz ve Suudi Arabistan, güneyinde Sudan, batısında Libya ve Akdeniz bulunur. Kuzeyi ve doğusu deniz, güneyi ve batısı çöl olan, şekil itibariyle kareyi andıran Mısır, 23° kuzey ve 31° kuzey enlemleriyle 25° doğu ve 35° doğu boylamları arasında yer alır. Afrika’nın ve Mısır’ın can damarı Nil Nehri, ülkeyi dört bölgeye ayırır , Bu Bölgeler

 • Nil Nehri havzası, 
 • Sina Yarımadası, 
 • Doğu (Arap) Çölü, 
 • Batı ve güney çöller bölgeleri.

Mısır’ın İklimi

Mısır sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Yaz ve kış olarak iki mevsime ev sahipliği yapar, yaz ayları gündüz çok sıcak gece ise biraz daha serin geçer, gündüz sıcaklık 43 dereceye kadar çıkabilir. Kış ayları ılıman ve bazen yağışlıdır. Kış ayında ortalama sıcaklık 15 derecedir. Çöl bölgesinde durum farklıdır. Ve tam olarak çöl iklimi dediğimiz olay yaşanmaktadır. Gündüz 40 dereceyi aşan sıcaklık , güneşin batması ile yavaş yavaş düşer ve 15 derecelere kadar ulaşır. Çöl turuna gitmek isteyenler için tavsiyem gündüz; beyaz, uzun kollu ince kıyafetler akşam ise kalın kıyafetler tercih etmenizdir. 

Mısır’ın Ekonomisi – Mısır Gezi Rehberi

Mısır’ın en önemli ihraç ürünleri; pamuk, pirinç, petrol, tabii gaz, fosfat, tuz, demir, manganez, sigara, post ve deridir. Buna karşılık dışarıdan buğday, makine, teknik malzeme, harp silahı, araç ve gereçleri satın alır. Mısır ekonomisi, tarımdan başka endüstri ve turizme de dayanır. Tekstil, kimyevi ürünler, petro-kimya ve çimento başlıca endüstri dallarıdır. Tarihi ve kültürel miraslarının ilgi çekici olması ve Kızıldeniz’in cezbedeci serin suları ve her mevsim iklimin güzel oluşu turizm açısından çekici bir ülke olmalarını sağlamıştır. Ülkede üretim olduğu için markette satılan ürünler, ilaçlar, dışarıda yeme içme ve eğlence oldukça uygundur. 

Mısır’ın Para Birimi 

Mısır’ın para birimi Mısır Poundu’dur. 1 Türk Lirası = 2,61 Mısır Pound’udur. 

Örnek vermek gerekirse; 

 • Basit 2 kişilik bir akşam yemeği; 450 Mısır Pound 
 • İtalyan restoranında 2 kişilik akşam yemeği; 600 Mısır Pound ( alkol ve tatlı dahil) 
 • 2 kişilik sinema bileti ; 160 Mısır Pound
 • 1 adet coktail; 80 Mısır Pound
 • 1 adet bira;  46 Mısır Pound

Tatiliniz için oda kahvaltı otellerini seçmek isterseniz rahatlıkla diğer öğünlerinizi dışarda yiyebilir ve ekonomik bir tatil geçirebilirsiniz.

Mısır’a Nasıl Giderim?

Mısır Vize Uygulaması

Mısır Vizesi almak isteyenler özel şirketlere başvurabilir. Sizlere tavsiyem vize başvurunuzu seyahatinizden önce yapabileceğiniz en uzun sürede yapmanız, çünkü vize başvurunuz gerçekten çok geç elinize ulaşıcaktır. Bu yüzden seyahatlerini iptal etmek zorunda olan pek çok insan tanıyorum. 

Gerekli olan evrakları bıraktığım linkten araştırabilirsiniz Mısır Vize Başvurusu Gerekli Evraklar 

Mısır’da Ulaşım – Mısır Gezi Rehberi

Tarihin meşhur deve kervanları ile rahat ve gösterişli bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz… Sadece bir espri olmakla birlikte Develerle çöl turuna katılabilirsiniz merak etmeyin…

Gelelim Mısır’a nasıl gideriz. Türk Hava yolları, Pegasus ve EgyptAir’i uçuşlarınızda tercih edebilirsiniz. Ülkemizden Mısır’ın 3 büyük önemli destinasyonuna direkt uçuş bulunmaktadır. Bu şehirler; Kahire, Hurgada ve Şarm el Şeyh’tir.  Her zaman dediğim gibi önceden planlanan seyahatlerinizde uçak biletleriniz daha ekonomik olacaktır. Benimde severek kullandığım bilet sitesinin linkini sizlere bırakıyorum. https://www.skyscanner.com.tr

Mısır hakkında genel bilgilerimiz bittiğine göre hadi gezmeye başlayalım  

Tarihi, kültürel ve coğrafi açıdan pek çok güzelliği barındıran bir ülkedir Mısır, insanı cana yakın ve güler yüzlüdür. Satıcılar biraz ısrarcı ve sokaklar pis olsada çok fazla güzelliği aynı anda görüp her an keşfetmek için can atacağınız ilginç bir tatil destinasyonudur.

Tatilinizi 3 ana şehirden oluşturabilirsiniz bu şehirler,

 • Kahire
 • Hurgada
 • Şarm el Şeyh

Biletlerinizi tek yön alarak ve şehirler arası uçuş gerçekleştirerek rahat bir şekilde bu şehirleri göre bilirsiniz. 

Mısır’ın en popüler 3 şehrine ön bir bakış

Mısır Gezi Rehberi
Fotoğraf; İbrahim Arat – Mısır Gezi Rehberi

Kahire

Kahire, Mısır’ın başkenti, Arap dünyası ve Afrika’nın en büyük şehridir. Kentin büyük bir bölümü Nil Nehri’nin Doğu kıyısında yer almaktadır. Şehrin ismi Mısırlılar tarafından çoğu kez ülkenin ismi olan Arapça Misru, Mısır Arapçası Masr olarak adlandırılır. Kahire, şehir merkezinde 7.9 milyon, banliyöleriyle birlikte toplam 20 milyona yakın bir nüfusa sahiptir.  Bu nedenle ülkede yaşayan insanlar çok uç noktalardadır, fakir halk çok fakir ve zengin halk ise çok zengindir, bununla birlikte trafik çok büyük bir sorundur, genel olarak turistik yerlerin pek çoğu hijyen sorunu yaşamaktadır.

Hurgada

Mısır’ın Kızıldeniz Eyaletine bağlı 260.000 nüfuslu bir şehirdir. Kahire’nin 600 km. güneyinde yer almaktadır. Yirminci yüzyılın başlarında küçük bir balıkçı köyü olan şehir, seksenlerden bu yana, Mısır Hükûmeti tarafından teşvik edilerek, Mısırlı ve yabancı yatırımcıların desteğiyle büyüyerek, Şarm el Şeyh’e alternatif bir destinasyon olarak turizme kazandırılmıştır.

Şarm El Şeyh 

Mısır‘ın Sina Yarımadası‘nda Kızıldeniz kıyısında bir tatil kenti ve turizm merkezidir. Sina Yarımadası’nın güney ucunda, Sina Dağı ile Kızıldeniz arasındaki kıyı şeridinde yer almaktadır. Şarm El-Şeyh aynı zamanda Mısır‘ın Güney Sina ilinin idari merkezidir.

Mısır yazımızın ilk bölümü bittiğine göre en kısa zamanda ikinci bölümü sizlerle olucak, bakalım bizleri Mısır‘da neler bekliyor. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile hoşça kalın….

Kızıl Deniz – Mısır Gezi Rehberi

Sitemizdeki Afrika hakkindaki yazılarımızdan bazılarını sizler için aşağıda paylaşıyorum…

Marakeş Seyahat Rehberi – Fas’ın Yaşayan Tarihi

Güney Afrika’nın Kalbi Cape Town – Cape Town Gezi Rehberi

Nida Kürşat Arat

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here