Minimalist Yaşam: Sade Bir Yaşamın İpuçları

0

Minimalist Yaşam: Sade Bir Yaşamın İpuçları

Minimalizm Nedir?

1960’lı yılların başında bir sanat akımı olarak ortaya çıkan minimalizm, anlamlı bir hayat yaşamak ve tüketim toplumunun dayatmalarından arınmak için bir yaşam felsefesi haline gelmiş durumda. Minimalist yaşam, milyonlarca uyaranla baş etmek durumunda kaldığımız şu çağda, bize sade bir yaşam için anahtar niteliğinde. Fakat öncelikle “sade” ile “basit” kelimelerini ayrıştıralım. Basit, kullanımı ve içeriği özelliksiz olandır. Sade ise yalınlaştırılmış yani fazlalıklarından arınmış olandır. Bir şeyi sade hale getirmek için üzerine düşünmek gerekir. “Less is more” yani “Az aslında çoktur” tam da bu durumu anlatır.

Minimalist Yaşam: Sade Bir Yaşamın İpuçları
Minimalist Yaşam: Sade Bir Yaşamın İpuçları

Mark Twain bir mektubuna, “Kusura bakma, vaktim dar olduğu için uzun yazıyorum” şeklinde azlığın çokluğundan bahseder. Çünkü az yazarsa, daha çok yazmış olacaktır.

Platon, minimalizmi şöyle açıklıyor: “Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır”.

Minimalist yaşam aslında hayatımızı ihtiyaçlarımız doğrultusunda tasarlayarak yaşam kalitemizi arttırmaktır. Fark etmek, bir durup nefes almak, hayatı ve kendimizi dinleyebilme becerisini edinmek…

Minimalist yaşamın bir reçetesi olduğuna inanmıyorum. Fakat minik dokunuşlarla hayatımızda minimalist bir rüzgar estirmek mümkün.

Fazla Eşyalardan Arın!

Minimalist yaşam rehberinin ilk adımı olarak arınmayı önermemin bir sebebi var. Ferahlığı, sadeliği, yalınlığı tadın; nefes alın istiyorum😊 Pareto ilkesi ya da 80-20 kuralına göre evlerimizdeki eşyaların yalnızca %20’sini aktif olarak kullanıyoruz. O yüzden gelin önce nesnelerden başlayalım.

Fazla Eşyalardan Arının!
Sade Bir Yaşamın İpuçları: Fazla Eşyalardan Arın!

Bunun için kendinize en az 2 gün ayırın ve dolaplarınızı yeniden düzenleyin. İki sezondur giymediğiniz tüm kıyafetlerinizle vedalaşın. Biliyorum, “Ya bir gün giymek isterseniz”… Ama biliyorsunuz o gün gelmeyecek ve fazla olan her şey size yük olmaya devam edecek. Giymediğiniz kıyafetleri ihtiyacı olan insanlarla paylaşmak harika bir seçenek, böylece insanlara yardımınız dokunduğu için beyninizin ön singulat korteksini de çalıştırmış olursunuz. Veya bu paylaşımdan maddi bir kazanç sağlamak isterseniz yeni nesil ikinci el kıyafet uygulamalarını deneyebilirsiniz. Amacımız sadeleşmek, yol size kalmış.

Yine de kıyafet konusunda sadeleşirken temkinli olmakta fayda var. Minimalizm felsefesinin gazına gelip vazgeçtiğiniz eşyalarınızı tekrar satın almak isterseniz kendinizi bir döngü içerisinde bulabilirsiniz. Sindire sindire gerçekleştirin bu dönüşümü. Önce buna ikna mısınız onu tartın. Bir anda Steve Jobs’ın tek tip giyinme ekolünü benimsemek zorunda değiliz.

Kıyafetlerden sonra sahip olduğunuz diğer eşyaları da eleyin. En zoru kitaplar. Ben bu aşamada çok zorlandığım için öneride bulunamayacağım. İnsanın altı çizili kitaplarından vazgeçmesi zor. Belki onlara daha sade alanlar yaratabilirsiniz.

Satın Alma Alışkanlıklarını Yeniden Düzenle

Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmek minimalizmin en temel adımı. Minimalist yaşam yolunda atacağınız en işlevsel alım: Bilinçli Alışveriş. Öncelikle bir tanımlama yapmalısınız. En çok neleri satın alıyorsunuz? Geçmişe dönük inceleme için kredi kartı ekstrenizi gözden geçirebilirsiniz. Bugünden sonrası için ise satın aldığınız her şeyi not almaya başlayın.

Sade Bir Yaşamın İpuçları: Satın Alma Alışkanlıklarını Yeniden Düzenle
Sade Bir Yaşamın İpuçları: Satın Alma Alışkanlıklarını Yeniden Düzenle

Açıkçası sürecin en başında alışveriş detoksu yapmak mantıklı olmayabilir. Bunu yerine fark etmekle ve minik sınırlamalarla başlayalım.

En çok satın aldığınız ürünlerin listesini yapın. Bu ürünlerden üç tanesini seçin (gıda, benzin gibi temel ihtiyaçlar olmamalı). Bir ay süre ile bu üç üründen kesinlikle satın almayın.

Fakat bundan önce, yapmanız gereken en önemli şey internet alışverişini sonlandırmak. En son herhangi bir e ticaret sitesinden ne zaman sadece ihtiyaç duyduğunuz ürünü satın alarak çıktınız? Üzülerek söylemek zorundayım, minimalist yaşamda e-ticaret aplikasyonlarının yeri yok. Şimdi sakince telefonunuzdaki uygulamaları silebilir veya sessize alabilirsiniz😊

Sade Bir Yaşamın İpuçları: Satın Alma Alışkanlıklarını Yeniden Düzenle
Sade Bir Yaşamın İpuçları: Satın Alma Alışkanlıklarını Yeniden Düzenle

Peki mağaza da mı gezmeyelim? Gezin elbette.

Burada deneyimsel bir örnek vereyim size. Alışveriş birçok insan gibi beni de mutlu ediyor, üç beş parça bir şey aldığımda beynim seratonine doyuyor, kabul. Alışveriş davranışımın kontrol altında tutmak için bir süredir özellikle giyim alışverişi yapmak istediğimde kendime şu dört soruyu soruyorum:

  • Bu ürün benim için bir ihtiyaç mı, yoksa sadece istek mi?
  • Bu ürünü satın alırsam kaç farklı şekilde kombinleyebilirim?
  • Bu ürünü kaç sezon giyebilirim? Örneğin yaz-kış farklı kombinlerle kullanabileceğim bir parça mı (kot etek, Jean, slopet vb.)?
  • Ürün kaliteli mi, uzun süre kullanabilir miyim?

Satın alma davranışımı bu dört soruya göre belirliyorum. İhtiyacım gerçek değilse, ürün çok spesifik bir parçaysa, kullanım alanı sınırlıysa ve/veya kaliteli değilse o ürünü nazikçe yerine bırakıyorum😊

Minimal yaşamak hiç alışveriş yapmamak demek değil. Fakat çocuk işçi çalıştırılarak üretilmiş yirmi tane ucuz tişörtünüz olacağına; iki tane alın, kalitelisini alın. %100 pamuk olsun, vegan ürün olsun mesela. Aynı şey kozmetik ürünler için de geçerli. Dördüncü maddeyi bu yüzden çok önemsiyorum.

Sosyal Medya Detoksu

Gün içerisinde defalarca kontrol ettiğimiz sosyal medya hesaplarımızda aslında ayıp olmasın diye takipleştiğimiz, pek de hazzetmediğimiz, hatta yolda görsek tanımayacağımız kaç kişi var? Ne kadarı gerekli ve daha önemlisi her biri postlarıyla hayatımızdan her gün kaç dakika çalıyor? Yıllardır görüşmediğim uzak akrabamın torununun mama yediği videoyu gerçekten görmek istiyor muyum?

Sade Bir Yaşamın İpuçları: Sosyal Medya Detoksu
Sade Bir Yaşamın İpuçları: Sosyal Medya Detoksu

Bu minik sorgulamalarla başlayıp sosyal medya hesaplarınızı minimal bir forma sokabilirsiniz. Hem de yalnızca “unfollow” butonuna tıklayarak. Merak etmeyin, ayıp olmaz.

Ne yiyorsan O’sun!

Bu başlığı okuyunca gözünüzün önünden bol ketçaplı bir hamburger veya king boy pizza geçiyorsa bir durup düşünme vakti! İtiraf edeyim ben de brokoli düşünmüyorum ve sağlıklı olan birçok şeyin pek de keyif vermediğini kabul ediyorum. Fakat minimalizm bir yaşam biçimiyse, sindirim sisteminde de rolü olmalı. Ne demiştik? Kaliteli, ama az. Diyetisyenler de bunu söylemiyor mu? Tükettiğimiz besinlerin kaliteli ürünlerle yapılmış olması, vücudun ihtiyacının farkında olarak beslenmek çok önemli. Burada yine deneyimsel bir öneri vereyim: sağlıklı ve fit tarifler deneyebilirsiniz. Dışarıda bayılarak yediğiniz her şeyin sağlıklı bir alternatifini yaratabildiğinizi görünce şaşıracaksınız.

Sade Bir Yaşamın İpuçları: Ne Yiyorsan O'sun!
Sade Bir Yaşamın İpuçları: Ne Yiyorsan O’sun!

Farkındalık burada da çok önemli. Bedenimizin bize her zaman mesajı var, önemli olan onu duyabilmek. Son lokmayı yemek istemediğinde de, gecenin üçünde çikolata yemek istediğinde de bir şeyler anlatmaya çalışıyor aslında.

Not: Merak etmeyin, hiçbir felsefede çikolatadan tamamen vazgeçmiyoruz 😊

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Anılar…

İlk gittiğiniz konser bileti, eski sevgilinizden kalan bir not, peçete koleksiyonu, ilkokul defterleri, çocukluk oyuncakları… Kaç kere dönüp inceliyoruz? Daha sade bir yaşam için neler biriktirdiğimizi de gözden geçirmemiz gerekiyor.

Sade Bir Yaşamın İpuçları: Son Kullanma Tarihi Geçmiş Anılar
Sade Bir Yaşamın İpuçları: Son Kullanma Tarihi Geçmiş Anılar

Bu alanı seçmeli olarak düşünebilirsiniz. Çünkü minimalizm kişiye özeldir, herkes kendi yalın yaşam alanını kendi yöntemiyle yaratır. Sizin için anıların somut işaretleri çok değerliyse dursunlar. Demek ki son kullanma tarihleri sizin için geçmemiş, milatları dolmamış.

Daha az tüketip daha çok deneyimlediğiniz, dolu dolu bir hayat dileğiyle…

Ne Okumalı?

Karantinada evinizde minimalizme yer açmak için buraya klik

Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam – Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus

Hayata Yer Aç – Regina Wong

Azla Mutlu Olmak – Francine Jay

Alışveriş Yapmadığım Yıl – Cait Flanders

Ne İzlemeli?  

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Ne Dinlemeli?

Seçim Paradoksu: Minimalist Yaşam – Gökhan Avcı / Podcast

Diğer içeriklerim için de Instagram Sayfama beklerim @Pelinsenn

Sağlıklı günler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here