İlham Veren Heykel Parkları | Büyüleyici 6 Park

0

İlham Veren Heykel Parkları

Hepimizin bildiği gibi, şehir içinde yer alan parklar kentlerin nefes alan bölgeleridir. Bu alanlar hem fiziksel hem de mental olarak bizleri beslerken, iyi tasarlanmış olanları ise çok daha fazlasını deneyimlememize olanak sağlamaktadır. Peyzajıyla, aktivite alanlarıyla ve bu yazının konusunda olduğu gibi sanat merkezleri veya eserleriyle oldukça doyurucu kent parkları biz pek alışık olmasak da dünyada yaygındır. Ben de hepimize ilham versin diye dünyaca ünlü, incelikle tasarlanmış ve sanat eserleriyle harmanlanmış ilham veren heykel parkları ve nerede olduklarını sizlere anlatmak istedim. Keyifli okumalar 🙂

Laumeier Heykel Parkı – Missouri, Amerika

St. Louis, Missouri’de yer alan Laumeier Heykel Parkı, çağdaş sanatın sergilenmesine ev sahipliği yapmak için tasarlanmış parklardan biridir. 1976’da kurulmuş olup, Amerikan Müzeler Birliği tarafından düzenlenmiş ve denetlenmektedir. Herkese açık olan park ziyaretçiler tarafından uluslararası boyutta ilgi görmektedir. Park alanında 70’e yakın büyük ölçekli heykel yer almaktadır ve bu yapıtlardan en meşhur olanı Alexander Liberman tarafından tasarlanan “The Way” adlı eserdir. Öyle ki bu eser kentin de sembolü haline gelmiştir ve çağdaş sanatın en güzel örneklerinden biri olarak görülmektedir.

İlham Veren Heykel Parkları
İlham Veren Heykel Parkları – Laumeier Heykel Parkı – Kaynak

Dönemsel olarak sanatsal aktivitelerin de yer aldığı Laumeier Heykel Park’ı hakkında daha fazla bilgi almak ve yakından incelemek için resmi sitesine buradan göz atabilirsiniz.

Sanat Kokan Parklar – Storm King Sanat Merkezi – New York, Amerika

New York’un Hudson Vadisi’nde yer alan ve ziyaretçilerine büyük ölçekli heykeller ile bölgeye özgü deneyimler yaşatan, aynı zamanda bir açık hava müzesi olan Storm King Sanat Merkezi, 1960 yılında açılmıştır. Park, kendi deyimleriyle sanat, doğa ve insanlar arasında canlı bir bağ kurarak keşiflerin sınırsız olduğu bir yer yaratmaktadır. Bu konuda da oldukça haklılar çünkü söz konusu alan gerçekten hem büyük hem de doğanın her unsuruyla iç içe geçmiş durumdadır. Bu parkta da sürekli sergilenen eserlerin yanı sıra çeşitli etkinliklerle ziyaretçilere dinamik deneyimler yaşatılmaktadır.

Parkın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlham Veren Heykel Parkları
İlham Veren Heykel Parkları – Storm King Sanat Merkezi – Kaynak

Kröller – Müller Müzesi – Otterlo, Hollanda

Hoge Veluwe Milli Parkı içinde yer alan müze Van Gogh Müzesi’nden sonra en geniş Van Gogh koleksiyonuna sahip müzedir. Adını Helene Kröller-Müller adındaki bir koleksiyoncudan almıştır. Bunun yanında Claude Monet, Georges Seurat, Pablo Picasso ve Piet Mondriaan gibi dünyaca ünlü ustaların eserlerinin de tadını çıkarabilirsiniz. Kröller – Müller Müzesi’nin en önemli parçalarından biri ve aslında bu yazının konusu olan yaklaşık 300.000 m2 büyüklüğündeki heykel bahçesi 1961’de açılmıştır. Park alanının önemli bir kısmını oluşturan heykel bahçesinde bahsi geçen sanatçıların ve daha birçoğunun eserlerini görebilirsiniz.

Parkın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlham Veren Heykel Parkları
İlham Veren Heykel Parkları – Kröller-Müller Müzesi – Kaynak

Sanat Kokan Parklar – Ekebergparken Heykel Parkı – Oslo, Norveç

Çiçeği burnunda sayılabilecek parklardan biri olan Ekebergparken Heykel Parkı 2013 yılından açılmıştır. Ziyaretçilerine sanat, tarih ve doğa üçlüsünü harmanlayarak sunmaktadır. Son 130 yılın Avrupa sanat tarihini temsil eden çok sayıda heykel ve enstalasyonu ile Oslo ve Norveç’in kamusal sanat sahnesine önemli bir katkıda da bulunmaktadır. Parktaki en ünlü eser Salvador Dali’nin Venus de Milo heykelidir. Ayrıca dünyanın en tanınan Sırp performans sanatçısı Marina Abramovic’in eserleri ziyaretçilerin ilgi odağındadır. Hem parkın resmi sitesine hem de sergilenen eserlere ve sanatçılara buradan ulaşabilirsiniz.

Hakone Açık Hava Müzesi – Hakone, Japonya

Japonya’nın ilk açık hava müzesi olması gerekçesiyle de adından sıkça söz edilen Hakone Açık Hava Müzesi 1969’da açılmıştır. Özellikle Pablo Picasso’nun eserlerine yer vermesi sebebiyle ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Tabi Picasso gibi Henry Moore, Taro Okamoto, Yasuo Mizui ve Churyo Sato gibi ünlü sanatçıların eserleri de parkın ve müzenin ününe ün katmaktadır. Bu parkın diğerlerinden farkı ise heykellerin yanı sıra ünlü tabloların da sergilenmesidir. Toplamda 1000’den fazla sanat eserinin sergilenmekte olduğunu da söylemeden geçmeyeyim ki nasıl bir zenginlik olduğunu hayal edebilelim.

 

İlham Veren Heykel Parkları
İlham Veren Heykel Parkları – Hakone Açık Hava Müzesi – Kaynak

Parklardan bahsetmişken, Japonya’nın ünlü Sakura Bahçelerinden bahsetmemek olmazdı. Bu güzel doğa harikaları için Japonya’nın Sakura Mevsimi yazımıza mutlaka göz atmalısınız.


Avusturya Heykel Parkı – Graz, Avusturya

İsveçli peyzaj mimarı Dieter Kienast tarafından tasarlanan ve bir açık hava müzesi tadında olan Avusturya Heykel Parkı, Avrupa’nın bu alanda en meşhur ve bilinen örneklerinden biridir. Mart ve Ekim ayları arasında ücretsiz olarak ziyarete açıktır ve 60’tan fazla eser bulunmaktadır.

Yorkshire Heykel Parkı – Yorkshire İngiltere

1977 yılında West Yorkshire parkında açılan Yorkshire Heykel Parkı, Henry Moore gibi ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Park alanında hem açık hem de kapalı alanlar mevcutken, yürüyüşünüz sırasında dünyaca ünlü eserlerle de vakit geçirebiliyorsunuz. Günümüzde 20. yy sanatçılarının eserlerinin sergilendiği müze alanın 18. yy’danbu yana heykel sanatına destek olmaktadır.

İlham Veren Heykel Parkları
İlham Veren Heykel Parkları – Yorkshire Heykel Parkı – Kaynak

Parkın resmi sitesine buradan ulaşarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sanatın olduğu yerde yenilik, modernizm ve tarih iç içe geçiyor. Böyle olunca da sıradan bir gününüz bile bir anda renklenebiliyor. Yukarıda yazdığım şehirlerden birine turist olarak gittiğinizde bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz. Seyahat etmenin püf noktaları, sizi diğerlerinden ayıran yanları, ezbere bir listenin veya rotanın peşinden gitmektense gününüzü böyle doldurmanın yolları buralardan geçiyor.

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz.

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here