Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 Yer

0

Kışın Tatile Acaba Nereye Gitsek?

Dünyada yaz tatili dışında en çok tercih edilen tatil sezonu kış tatili ‘dir. Açıkçası benim için tatil olsun da nezaman olursa olsun farketmiyor, hepsinin zevki, tadı başkadır benim için ? Son aylarda döviz kurlarında meydana gelen artış göreceli olarak ülke insanımızı diğer ülkelere karşı fakirleştirmiştir. Bundan mütevellit gezginlerimiz! ve gezemeyenlerimiz yurt içi tatil seçeneklerine yönelmişlerdir.

Bu yazımda sizlere bildiğiniz veyahut bilmediğiniz. Gördüğünüz yada kış manzarasını görmediğiniz doğal güzelliklerimizi sizlere aklınızda bir tad bırakması maksadıyla elimden geldiği kadar anlatacağım. Bu yerlerde iyi vakit geçirmek için kimisine sevgilinizle, kimisine arkadaşlarınızla, kimisine de ailenizle gitmenizi öneririm. Ben tek gezen biri olarak gidemez miyim diyenlere bonus olarak hepsine gidip iyi vakit geçirebilirsiniz demeyi unutmuyorum. ?

Bolu – (Yedigöller – Abant – Gölcük)

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 YerBu parklar Batı Karadeniz Bölgesinde bulunur. Hem Ankara’dan hem de İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik bir sürüş mesafesinde bulunmaktadırlar. Her mevsim güzel olan bu parklar, kışın kar yağması ile birlikte adeta kartpostal tadında manzaralar sergilemektedirler. Bu parklarda özel işletmeler tarafından işeletilen Bungalov tarzı otellerde konaklayabilir ve şehir hayatından bir nebze uzaklaşıp huzura kavuşabilirsiniz.

Trabzon – Uzungöl

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 YerDoğu Karadeniz Bölgesinde yer alan bu doğal güzellik, özellikle Arap turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Her nekadar son yıllarda yapılan çevre düzenlemeleri ile o eski güzelliğini kaybetmişse de, yine de görülmeye değer bir ortamdır. Özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun turist çeken Uzungöl, kış manzaraları ile de çok iddialı biryer olduğunu kanıtlamaktadır. Bölgede çok çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur.

Artvin – Karagöl

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 YerDoğu Karadeniz Bölgesi’nden bir başka yer de Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl’dür. Parka adını veren ve Aralık Deresi’nin önünün 19. yüzyılın başlarında heyelan sonucu kapanmasıyla oluşan göl, 368 hektar alana sahiptir. Mart ayı sonunda bile yolu karla kaplı olan Karagöl, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Ulaşım kış aylarında biraz zorlayabilir. Zira yolun bir bölümüne kadar araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir ama bir bölümünde ise karların arasında yürüyerek gidilebilmektedir.

Van

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 YerDoğu Anadolu’da bulunan, İran sınırında olan ilimiz Van, kış aylarında görülmesi gereken çok güzel manzaralara sahiptir. Ayrıca bir “Kış” memleketi olan Van’da bulunan kayak merkezi özellikle uygun bütçeli kayak sporu yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Van’lıların “Van Denizi” dedikler Van Gölü’nünde bulunan Akdamar Adası’ndaki kar manzarası insanın soluğunu kesecek niteliktedir. Fotoğraftan görmeyle olmaz, yaşamak lazım.

Eskişehir

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 YerŞehir yapısı ve düzeni olarak ”Türkiye’deki Avrupa” olarak tanımlayabileceğimiz bu şehir, çok uzaklara gitmeden avrupaya gitmiş tadı almak için birebirdir. Özellikle kar yağdığında porsuk çayında tekne ile gezinti yapmak sizlere harika bir deneyim yaratacaktır. Bir okadar da gece aydınlatmaları, adeta avrupaya ışınlanmış duygusunda bırakmaktadır.

Nevşehir – Kapadokya

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 YerTürkiye’nin dışarıya açılan reklam yüzlerinden biri olan Kapadokya, her mevsim farklı bir güzelliği olmasına rağmen kış mevsiminin verdiği beyaz asalet ile diğer mevsimlerde olduğundan çok daha güzeldir. Belki biraz soğuk gelecektir gidenlere, ama hangi güzelliğe ulaşmak fedakarlık gerektirmez ki ? Ayrıca buradan yakın olan Erciyes Dağı’na giderek tatilinizi zenginleştirebilirsiniz.

Bursa – Uludağ

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 Yer

Türkiye’de bir anket yapsak ve kışın tatile nereye gidilir desek her 100 kişiden 90’ının vereceği cevap bellidir “Uludağ”. Yaz ayları Çeşme ve Alaçatı nasıl popülerse, kış aylarında da Uludağ en az onlar kadar popülerdir. Bu popülerlik turizm açısından imkanları arttırmış ve çok çeşitli aktivitelerle kış tatilinin dolu dolu geçirmek isteyenlere yönelik bir tesistir. Buradaki Kış Tatili listemizdeki diğer yerlere göre biraz daha maliyetlidir.

Kayseri – Erciyes

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 Yerİç Anadolu Bölgesi’nin kış spoları ve tatili için en uygun yeri burasıdır. Gerçi her yerde görülmesi gereken birçok şey var ama bölgenin özellikle bu yöresi diğerlerinden biraz daha ayrıcalıklı yaratılmıştır. Aslında cezbedici yanından birisi de aklından çok midesi ile düşünenlere yönelik sabah yenen en lezzetli pastırma sonrası Erciyes Dağı’nda kayak keyfi yapmaktır. Ülkemizde bulunan 3 büyük kayak merkezinden birisi burada yeralmaktadır. Ayrıca buradan yakın olan Kapadokya’ya giderek tatilinizi zenginleştirebilirsiniz.

Erzurum – Palandöken

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 YerÜlkemiz insanında soğuk yer denince ilk akla gelen Doğu Anadolu’nun kış tatili ve sporları için biçilmiş kaftanı olan Erzurum ve tabiki Palandöken’i bu listede anmasak olmazdı. Yapılan araştırmaya göre dünyada en kaliteli kar’ın yağdığı ender bölgelerden birisi Palandöken’dir. Nam’ından dolayı burada birçok konaklama imkanı ve kayak pisti mevcuttur.

Yalova – Termal

Kış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 YerKış Tatili dediysek hep soğuk yerlerde tatil yapacak değiliz ya. Biraz da soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan yerlere gidelim. Yalova’nın Termal ilçesi adından da anlaşılacağı üzere termal kaynak suların bulunduğu ve herkes tarafından bilinen bir mekandır. Bu bölgede kimi tesislerde kapalı havuz şeklinde termal sulardan faydalanılsa da, bazı tesislerde üstü açık havuzlarda kar yağarken kaplıca sularında keyfinizi bulabilirsiniz.

 

Bu yazımdan bu kadar. Başka yazılarda görüşmek temennisi ile birlikte kalbinize işleyecek Fuzuli’den bir beyiti de aşağıya bırakıyorum. Anlamını da araştırın bulun. Biraz çaba mutluluk getirir. ?

Dipnot: Edebiyat güzeldir. Şiir sokakta, tarihi duvarlarda falan güzel değil, O’nu kalbinde taşıyanda güzeldir.

Aşiyan-ı murg-ı dil zülf-i perşànındadır
Kanda olsam ey peri gönlüm senin yanındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here