Kapadokya Balon Turu – HAVALARA UÇTUM

1

GÜNEŞ’E EN YAKIN NOKTADA GÜNE BAŞLAMAK

Kapadokya Balon Turu
Kapadokya Balon Turu

Kapadokya denince akla gelen ilk şeylerden biri de arka planda yükselen renkli balon görüntüleri. Peki bu balonlar güvenli mi? Korkutucu bir deneyim mi?   Gelin hepsini tek tek Kapadokya Balon Turu yazımda anlatayım size.

Seçilen Balon Firması Çok Önemli

Sezonuna göre farklı fiyatlara sahip olmasına rağmen Euro üzerinden fiyatlandırıldığı için maalesef Türk lirasının değer kaybetmesi sebebiyle baya bir pahalı aktivite olan balon turu için biz Royal Balloons’u tercih ettik. 1 saatlik Queen ve 1 buçuk saatlik King uçuşlarından biz 1 saat olan Royal Queen uçuşunu tercih ettik.

Royal Balloons bir çok balon firmasına kıyasla tek bir balonu tıka basa doldurmuyor. Royal Queen uçuşlarında 20 kişilik balonlarda max 16 kişiye kadar dolduruluyor. Aynı şekilde Royal King uçuşlarında ise max 12 kişi olarak uçuş yapılıyor. Böylelikle herkese hem manzaranın tadını çıkarması hem de rahat hareket etmesi için oldukça geniş bir alan sağlıyor.

Yer Bulmak İçin Rezervasyon Yaptırılmalı

Öncesinden online rezervasyon yaparak gitmek en mantıklısı çünkü yabancı turistlerin yoğun ilgisi sebebi ile yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Rezervasyon sırasında nasıl ödeme yapacağınızı seçebilirsiniz. Böylelikle rezervasyonunuz öncesinde firma otelinizi arayarak bilgi verebilir.

Kapadokya Balon Turu
Sabah 05:00 olmasına rağmen enerjim gayet yerinde! – Kapadokya Balon Turu

Balon Uçuşu Sabahı Programı

Yoğun sezonlarda her sabah ortalama 150 balon havalanıyor. 05:00 olan havalanma saatinden çok öncesinde hazırlıklara başlanıyor. Biz otelimizden tam olarak 03:45’te alınarak Royal Balloons merkez binasına götürüldük.

Burada öncelikle paketimize dahil olan Royal Balloons hediye çantamızı ve şapkamızı teslim aldık, sonrasında da açık büfe kahvaltıda birkaç şey atıştırdık.

Çünkü aç karnına havalanmak istemezsiniz!

Kahvaltı sonrası önceden hazırlanmış grup otobüslerimize binerek balonların havalanacağı alana gittik. Sabahları çok soğuk oluyor bu alan. Balon havalanıp güneş çıkmaya başlayınca yükseklerde ısınıyorsunuz ancak balon havalanana kadar geçen sürede donmamak adına üzerinize bir şey almanızı şiddetle tavsiye ediyorum

Balon havalanırken biraz korkmadık değil, yükseldikten sonra da bir süre hiç balon göremeyince tadını çıkaramadık ama 15 dakikalık bir süre sonrası her şey yoluna giriyor ve sadece güneşin doğuşunun tadına varıyorsunuz.

Bu süre boyunca kaptanınız çok önemli çünkü havadaki tüm balon kaptanları birbirleri ile iletişim halinde ve ona göre yükselip alçalıyorlar. Ayrıca bizim kaptanımız Tolga, üzerinden geçtiğimiz yerleri de çok güzel ve esprili bir dille anlattığından dolayı ayrı bir keyifle gezmiş olduk.

Hem İniş Hem Kalkışta Sorumluluk Sizde

Kalkışta olduğu gibi iniş konusunda da havada verilen bilgilerle halatları çekerek yardımcı olmamız gerekebilirdi ancak rüzgar kuvvetli olmadığından buna gerek kalmadı ve biz sağ salim Royal Balloons kamyonetinin arka kasasına iniş yapmış olduk.

Kapadokya Balon Turu
Kapadokya Balon Turu

İndikten Sonra Yeri Öpüyoruz

İndikten sonra her şey bitmiyor tabii ki, artık bu deneyimi yaşamış biri olarak madalya alma vakti. Peki bu madalya kutlanmaz mı? Bir şampanya da patlatıyorlar yanında. Sabahın altısında şampanya mı içilir diyenler için portakal suyu da mevcut korkmayın 🙂 Karnınız da acıktıysa ekstra olarak çikolata kaplı çilek veya kurabiye de yiyebilirsiniz.

Sonrası otele dönüş ve otel kahvaltı saati bitene kadar yatış !

 

Kapadokya Balon Turu
Kapadokya Balon Turu

Peki benim fikrim nedir?

Bence inanılmaz keyifli ve adrenalin sevmenize hiç gerek olmayan, tüm güvenlik önlemleri alındığı sürece kesinlikle denemeniz gereken bir aktivite. Ayaklarınızın yerden kesildiği ve kuşlarla beraber uçtuğunuz anlar bir ömür boyunca hafızanızda harika bir anı olarak kalacaktır.

 

Diğer yazılarımı merak edersen buradan hepsine göz atabilirsin.

Sosyal medyadan ise buradan takip edebilirsin.

Umarım keyifle okumuşsundur 🙂

Sevgiler!

Sera

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here