İskoçya’nın Anıt Şehri : Edinburg Gezi Rehberi – Incredinburgh / Edinburgh

0

İSKOÇYA’NIN ANIT ŞEHRİ – Edinburg Gezi Rehberi

İskoçya’nın anıt şehri Edinburg, Dünyaca ünlü birçok seyahat dergisi tarafından hazırlanan, mutlaka ziyaret edilmesi gereken destinasyonlar listelerinde her zaman ilk 10’da yer alan şehirlerden biridir. Benim için de Birleşik Krallık, ziyaret edilecek ülkeler listesinde bulunuyordu Bu yazımızda İskoçya‘nın Anıt Şehri Edinburgh‘u Edinburg Gezi Rehberi ‘nde anlattık.

İskoçya'nın Anıt Şehri - Edinburg Gezi Rehberi
İskoçya’nın Anıt Şehri – Edinburg Gezi Rehberi

Orta çağ mimarisi hayranı bir gezgin olarak Edinburgh her zaman hayalini kurduğum şehirlerden biriydi. 9 günlük Birleşik Krallık gezimizin 2 gününü bu harika şehre ayırdık. Size tavsiyem planlarınızı yaparken Edinburgh için en az 2-3 gün ayırmanız. Şimdi biraz şehirden bahsedelim.

Şehir Planı – Edinburg Gezi Rehberi

Edinburgh, İskoçya‘nın Glasgow‘dan sonraki 2. büyük şehri olup nüfusu 475.000 civarındadır.  Şehir 7 bölgeden oluşuyor. Hepsinden kısa kısa bahsedersek eğer;

Edinburg Haritası - Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Haritası – Edinburg Gezi Rehberi

Old Town: Edinburgh‘un ortaçağa özgü merkezi. Royal Mile boyunca devam eder ya da Edinburgh Kalesi ile Holyrood Sarayı arasındaki bölge diye de nitelendirilebilir.

New Town: Şehrin 18yy’dan sonra kurulan kısmı ( 300 yıla bile adamlar New Town demiş artık Old Town‘ın ne kadar eski olduğunu siz düşünün ). Burası şehrin ticari merkezi. Alışveriş yapabileceğiniz bir çok mağaza burada bulunmaktadır.

Stockbridge and Canonmills: Şehrin şık kısmı, lüks mağazaları ve Kraliyet Botanik Bahçesi’nin bulunduğu alan.

Leith: Edinburgh‘un Liman bölgesi, açıkçası biz büyük beklentilerle gittik. Sonuç olarak çok da tavsiye etmiyorum.

Edinburgh/East: Vaktinizin genişliğine göre görmeyi düşünebileceğiniz yer. Şehrin sahil bölgesi olan Portobello ve tarihi köy Duddingston bu kısımda kalıyor.

Edinburgh/South: Öğrenciler için popüler bölge. Yeme-içme için bir çok alternatifin bulunduğu bölge.

Edinburgh/West: Edinburgh‘un muhteşem hayvanat bahçesinin bulunduğu bölge.

Hava Durumu / İklim – Edinburg Gezi Rehberi

Avrupa’nın en yağışlı yerlerinden biri olan Edinburgh için en güzel zaman Mayıs-Temmuz aylarıdır. Hangi ay olursa olsun gezginlere tavsiyem yanınıza mutlaka şemsiye ya da yağmurluğunuzu almanız. Hava güneşliyken bir anda yağmura dönebiliyor. Yıl boyunca hava sıcaklığı ort. 1-20 derece arasında değişir. Yani eksilere pek düşmez. Biz, 27-29 Aralık’ta gezdik ve şansımıza hava gayet güzeldi. Arada yağmur yağsa da, gezimize engel olacak kadar değildi.

Edinburg Hava Durumu - Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Hava Durumu – Edinburg Gezi Rehberi

Ulaşım

Edinburgh‘a havayolu ile direkt gelecekseniz, Edinburgh Uluslararası Havaalanı’nı tercih etmeniz gerekmektedir. Merkeze yakınlığı 16 km olan havaalanından merkeze ulaşımınızı sağlayacak birçok alternatif bulunuyor.

Edinburgh Tramwayı: her 8-10 dakikada bir hareket ediyor. Tek yön 5, Çift yön 8£ olup, 06:15-22.45 saatleri arasında hizmet vermekte.

Airlink Express: Sadece Havaalanı-Şehir merkezi arasında çalışan servis aracı. Bu tramwaya göre biraz daha ucuz (tek yön 4£ / çift yön 7£) gece yarısına kadar her 10 dakika da , 00.22-04.45 arasında ise her 30 dakika da bir mevcut.

Ucuz yol arayanlara normal otobüs hattını kullanmalarını tavsiye ederim. 100 numaralı otobüsü gördüğünüzde atlayın. Havalimanı terminali önünden Ocean Terminal, Royal Mile/High Street arası çalışmaktadır ve fiyatı da sade 1.5 £.

Tren ile gelecekler için; 

Waverley Railway Station; Birleşik Krallık’ta da diğer Avrupa şehirleri gibi şehirlerarası tren ağı oldukça gelişmiştir. Londra-Edinburgh arasında her gün 18:00’e kadar birçok tren seferi bulunmaktadır. Erken almanız şartı ile en ucuz bilet 16£’ dan başlar. Ancak bu biraz zor olduğundan bilet fiyatları 90 £’a kadar çıkmaktadır. Yolculuk süresi 4.30 – 06.00  saat arasında değişmektedir.

Otobüs ile gelecekler için;

Edinburgh Coach Station; En ucuz yol olan otobüs için de birçok Alternatif şirket bulunmaktadır. Eurolines, National Express, MegaBus vb. websiteleri üzerinden erken alınacak biletler sayesinde Londra’dan 20 £ gibi bir ücretle gidiş – dönüş yapabilirsiniz. Yolculuk süresi 8-9 saat arasında değişmektedir. Yer sırası olmadığından istasyonlara biraz erken gitmeniz gerekir. Yoksa tüm grup ayrı ayrı oturabilirsiniz. Edinburgh Coach (Bus) Station şehir merkezinde olup birçok önemli noktaya da yürüme mesafesindedir.

Şehir içi ulaşıma gelince;

Aslında Şehrin uzak bölgelerindeki Hayvanat Bahçesi, Botanik Bahçesi gibi yerlere gidecek vaktiniz ya da ilginiz yoksa size tüm şehri yürüyerek gezmeyi öneririm. Edinburgh Old Town gayet yürüyerek gezilmesi gereken ve sadece 45 dakikada bir uçtan diğer uca neredeyse tüm önemli noktaları görebileceğiniz bir şehir. Ama yine de ulaşım araçlarını kullanmak isterseniz, tek binişlik bilet 1.5 £ , ama size günlük bilet almayı öneririm. Tüm gün sınırsız kullanımlık bilet 4 £ üstelik bu biletle 100 numaralı otobüse binerek havaalanına da gidebilirsiniz.

Not: Otobüs içinde bilet satılmaktadır. Ama mutlaka vereceğiniz ücret kadar bozuk vermelisiniz. Para üstü verme gibi bir uygulama yok. Araç içinde bulunan makineye bilet ücreti kadar para aktarıp, anında çıktı alıyorsunuz.

Edinburgh’ta Görülecek Yerler:

Öncelikle Edinburgh‘ta uzun kalacaksanız size Historic Scotland Membership‘i öneririm. Yıl boyunca geçerli olan bu bilet sayesinde Edinburgh‘ta bulunan Edinburgh ve Craigmillar Kaleleri de dahil olmak üzere ücretli 70 noktaya ücretsiz girebiliyorsunuz. Ayrıca bu kart sayesinde bir çok mağazada indirim kazanabiliyorsunuz. Kart ücreti normal:40 £ , öğrenci 30 £ . Sadece Edinburgh Kalesi’nin 16.5 £ olduğunu düşünürseniz bu kart kısa dönem gidenler için bile büyük avantaj.

Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Gezi Rehberi

Edinburgh Kalesi:

Şehrin en yüksek noktalarından birinde bulunan tarihi kale. Büyük Meydan, Mahzen, Kader Taşı, Kraliyet Hazinesi, Aziz Margaret Şapeli, Avrupa’nın en büyük ortaçağ Topu olan Mons Meg, Ulusal Savaş Müzesi, İskoç Ulusal Savaş Anıtı, Alay Müzesi gibi birçok farklı galerinin bulunduğu kalenin giriş ücreti 16.5 £ olup, 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Şehri yukarıdan görmek ya da fotoğraflamak isteyenler için enfes bir nokta.

Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Gezi Rehberi

Craigmillar Kalesi:

Edinburg‘un görülmeye değer fantastik yerlerinden biri. Little France bölgesinde bulunan kalenin merkeze uzaklığı 5 km. 14. yyda inşa edilen bu kalede Treasure Hunt, Witchcraze, Ivonhoe gibi birçok tarihi filmin çekimi gerçekleştirilmiş. 2018’de de vizyona girecek olan Outlaw King filmi de burada çekiliyor. Giriş 5.5 £ .

Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Gezi Rehberi

Abbey and Palace of Holyroodhouse: 

Kraliyet ailesinin sarayı olup Ünlü Royal Mile caddesinin sonunda bulunuyor. Ayrıca sarayda bulunan Queen’s Gallery (Kraliçenin Galerisi) ‘de kraliyet koleksiyonlarını da sergilemekte. Kendini Ortaçağ İskoçyasında hissetmek isteyenler ya da asillerin hayatını, nerede yaşadıklarını görmek isteyenler için muazzam bi mekan. Giriş ücreti: Saray: 12 £ , Saray ve Queen’s Gallery: 16.5 £ olup, giriş saatleri; Kasım-Mart ayları arasında 09:30-16:30 , Nisan-Ekim ayları arasında 09:30-18:00.

Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Gezi Rehberi

St Giles Katedrali: 

Aziz Giles Katedrali ya da diğer ismi ile High Kirk of Edinburgh, İskoçya’nın başlıca ibadet merkezi. Ayrıca, günümüzde Presbiteryanizim (calvinci Hristiyan Protestanlığı)‘in de merkezi olarak anılmakta. Katedralin  kuruluşu 12.yy la dayanmaktadır. Aziz Giles’e ithafen yapılmış. Edinburgh’un en gösterişli caddelerinden biri olan Royal Mile’dan geçerken ihtişamı ile bizleri karşıladı.  Bence Edinburg‘un en güzel mimariye sahip yapılarından biriydi. Mutlaka gece ışıklandırılmış halini de görmenizi tavsiye ederim. Güzel bir haber diğer birçok ünlü katedralin aksine buraya giriş ücretsiz.

İskoçya'nın Anıt Şehri : Edinburg Gezi Rehberi - Incredinburgh / Edinburgh
Edinburg Gezi Rehberi

Mary King’s Close: 

St. Giles‘in karşında Edinburgh‘un ortaçağ tarihinin anlatıldığı yeraltısokakları. Canlı performanslarla geçmiş dönemin yaşantıları canlandırılıyor. Edinburgh tarihini öğrenmek isteyenler bu korkutucu sokakları mutlaka gezmeli. Gerçekten uzun zamandan beri bu kadar irkildiğimi hatırlamıyorum. Giriş ücreti 13.5 £ dahat detaylı bilgi isteyenler için  http://www.realmarykingsclose.com/

İskoçya'nın Anıt Şehri : Edinburg Gezi Rehberi - Incredinburgh / Edinburgh
Edinburg Gezi Rehberi

Greyfriars Kirkyard

Çok çok çok eski mezarlık. Gezerken 1000 yıllık mezarlara bile rastlayabilirsiniz. Korku filmlerindeki eski mezarlıklara ilham olan bu mezarlığı mutlaka gezmelisiniz. Her an çimenlerin altından el veya kafa çıkar mı diye de düşünmeniz çok normal olacaktır. Bütün bildiğiniz dualar kafanızdan geçebilir. Gerçekten gece buradan geçmek büyük bir cesaret ister. Mezarlık Ulusal Müzenin karşısında George IV Bridge caddesinin güney batı köşesinde. Bir fatiha okumak için bile gitseniz kafi.

İskoçya'nın Anıt Şehri : Edinburg Gezi Rehberi - Incredinburgh / Edinburgh
Edinburg Gezi Rehberi

Camera Obscura: 

Edinburgh Kalesinin bulunduğu tepede bulunan Camera Obscura ilginç bir gözlemevi aslında. İçinde birçok eğlencenin olduğu bu kulenin tepesine çıkıldığında panaromik bir manzarayla Edinburg‘u izleme şansına sahip olacaksınız. Giriş ücreti: 14.5 £  https://www.camera-obscura.co.uk/

 

İskoçya'nın Anıt Şehri : Edinburg Gezi Rehberi - Incredinburgh / Edinburgh
Edinburg Gezi Rehberi

The GrassmarketArea: 

Renkli yapıları sever misiniz? Instagramdan beni takip edenler çok iyi bilir ki renkli sokaklara, evlere, kapılara vs. çok fazla yer ayırırım. Hatta yeni bir şehre gittiğimde ilk gözlerimin aradığı bölgeler genellikle buralar olur. Grassmarket Bölgesi de genellikle koyu rengin hakim olduğu Edinburgh‘un Rengarenk tipik İskoç evlerinin bulunduğu tarihi bölgesi. Birçok farklı tarzda restaurant, bar, pub ve kafenin bulunduğu bu alan özellikle yaz aylarında çok canlı oluyor. Ayrıca yöresel eşyaların bulunduğu birçok mağaza alışveriş yapabilmeniz için güzel bir imkan sağlıyor. Meşhur Scotch Viskisi almak isteyenler için, oldukça alternatifin olduğu mağazalar da bu bölgede.

Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Gezi Rehberi

Scott Monument:

Princess Street Gardens da bulunan bu muhteşem anıt, sizleri hayrete düşürecek. İlk gördüğümde küçük birşey beklerken yanında kurulan Lunapark Asansörü ile aynı boyda olduğunu görünce bakakaldım bir süre. Gotik tarzda yapılan bu anıt 61 metre yüksekliğinde ve gözlem terasına çıkmak isteyenlerin 4 £’lık bir ücreti ödemeleri gerekiyor. Bence buna çıkmaktansa altta bahsettiğim Calton Hill’e çıkıp burayı fotoğraflamak daha güzel. Üstelik para ödemenize de gerek kalmayacak.

Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Gezi Rehberi

Edinburgh Üniversitesi: 

Gezerken “Ah ah ne vardı ben de burada okusaydım” diyeceğiniz ve Dünya’nın en saygın üniversitelerinden biri. 14 Nisan 1582 tarihinde Kral VI. James tarafından yasalaştırılan Edinburgh Üniversitesi 1583 yılında kurulmuş. Muhteşem bir mimariye sahip olan üniversitenin bahçesine küçük bir ziyaret yapmanızı öneririm.

İskoçya'nın Anıt Şehri : Edinburg Gezi Rehberi - Incredinburgh / Edinburgh
Edinburg Gezi Rehberi

The Royal Yacht Britannia: 

Kraliyet Yatı. Kraliyet ailesine Dünya’nın 4 bir yanından gelen hediyelerin ve konakladıkları kamaraları gezme şansı yakalayacağınız bu yat için Şehrin biraz dışındaki Ocean Terminal bölgesine gitmeniz gerekiyor. Alışveriş Merkezinin 3. katından yata açılan bir giriş kapısından giriş kapısı ile bu yata giriş yapılıyor.  Açıkçası geniş zamanı olanlara tavsiye edebileceğim bir yer. Gidemeyenler çok bir şey kaybetmeyeceklerdir. Giriş ücreti:10 £

Royal Botanic Garden :

Park, bahçe sevenleri de unutmadım. Stockbridge bölgesinde bulunan bu botanik bahçe birçok farklı bitkiyi bulabileceğiniz etkileyici bir yer.  Bahçeye giriş ücretsiz ancak içinde bulunan resimde gördüğünüz Cam Ev (Glass House)’e giriş 3 £.

 

İskoçya'nın Anıt Şehri : Edinburg Gezi Rehberi - Incredinburgh / Edinburgh
Edinburg Gezi Rehberi

Edinburgh Zoo: 

Dünya’nın birçok turistik şehrinde olduğu gibi olmazsa olmaz hayvanat bahçeleri. Ben gitmedim fotoğraf da  kendi sitesinden. Çünkü hayvanat bahçelerine karşı biriyim. Gitmek isteyenler için söylemeliyim Dünya’nın en ünlü penguen showlarının yapıldığı hayvanat bahçesi burası. Giriş Edinburgh‘daki diğer tüm turistik yerler gibi bayağı pahalı. 17 £’luk bir ücret karşılığında bu güzel hayvanat bahçesini gezebilirsiniz.

Rosslyn Chapel – İskoçya’nın Anıt Şehri 

Ne zaman Da Vinci kitaplarında söz edilen şehirleri görmeye gitsem, elinde kitap, notlar, ölçüm aletleri olan garip insanlara rastlarım. Kitaplarda geçen şifreleri çözmek ya da yerinde denemek isteyen hevesli insanların akın akın gittiği, “Da Vinci’nin Şifresi” kitabında da geçen kutsal mekan. Giriş yapmak isteyenlerin 8 £’luk bir ücreti de ödemeleri gerekiyor.

Edinburgh Müzeleri – İskoçya’nın Anıt Şehri 

Edinburgh tam bir müze cenneti. En güzel tarafı, müzelerin son derece interaktif ve çoğunun ücretsiz olması.

Museum of Scotland and Royal Museum 

Müze, Old Town bölgesi ve Chamber Caddesi’nde bulunuyor. Müze modern mimari ve İskoçya’nın mirası eserlerinin karışımı sergileniyor. Ayrıca müzede bulunan farklı tasarımı ile Millennium Saati oldukça ilgi çekmektedir. Hizmet saatleri: 10:00-17:00 salı günleri 20:00’ye kadar. Müze, Birleşik Krallık’taki diğer tüm devlet müzelerinde olduğu gibi ücretsiz. Gördüğüm en interaktif müzelerden bir olduğunu söyleyebilirim. Müzenin, her bir galerisini zevkle gezerken,  bir çok uygulama ile eğleneceli zamanlar geçirebilirsiniz. Resmi Sitesi

Edinburg Gezi Rehberi
Edinburg Gezi Rehberi

The National Gallery of Scotland

The Mound bölgesinde bulunmaktadır. İskoçya tarihinden onlarca resim burada sergilenmektedir. İskoçya‘nın 1. sınıf ünlü eserlerini burada bulabilirsiniz. 2004’te yeni bir bina daha eklendi Princess Caddesi tarafına. Bu müzede de giriş ücretsiz. Hizmet saatleri: 10:00-17:00 ve  salı günleri 20:00’ye kadar açık.

İskoçya'nın Anıt Şehri : Edinburg Gezi Rehberi - Incredinburgh / Edinburgh
Edinburg Gezi Rehberi

The Scottish National Gallery of Modern Art

Şehrin yeni bölgesi olan Belford Caddesi’nde bulunur. İskoçya‘nın ve diğer birçok ülkenin sanatsal çalışmaları burada sergilenmektedir.

The Fruitmarket Gallery – İskoçya’nın Anıt Şehri 

 Edinburgh Waverley Tren İstasyonu’n arkasında bulunmaktadır. Burası aslında kar amacı gütmeyen bir kuruluş binası. Amaç, sanatçı ve sanatseverleri biraraya getirerek farklı çalışmalar yapılmasını sağlamak. Hizmet saatleri: 11:00-18:00

St. Stephen Caddesi – İskoçya’nın Anıt Şehri 

Bu cadde boyunca birçok bağımsız sanat galerisi, küçük sanat müzeleri de bulabilirsiniz.

Edinburgh’ta Neler Yapılabilir – İskoçya’nın Anıt Şehri 

Edinburgh‘un biraz dışından geçen Leith Suyu‘nun Stockbridge ve Canonmills bölümleri arasını mutlaka gezmelisiniz. Muhteşem bir doğa ve eski yapılar sizi etkileyecektir.

Edinburgh harika bir konser ve tiyatro hayatına sahip bir şehir.  3000 koltuklu gösteri merkezi ile Avupa‘nın en büyük tiyatrosu olan Edinburgh Playhouse, her yıl onlarca ünlü gösteriyi ağırlamaktadır.  Daha ucuz bir seçenek arayanlara tarihi Bedlam Tiyatrosunu önerebilirim.

Edinburgh Festivalleri – İskoçya’nın Anıt Şehri 

Temmuz ve Ağustos ayları Edinburgh‘un festivaller açısından en yoğun zamanları. EXPO misali birçok festival, aynı günler arasında organize edilerek sehir tam bir karnavala dönüşüyor.

 • The Edinburgh International Festival –  Ekim

 • The Edinburgh Military Tattoo – 5-27 Ağustos

 • The Edinburgh Fringe Festival – En büyük sanat festivali – 5-29 Ağustos

 • The Edge Festival – 5-29 Ağustos

 • The Edinburgh Jazz & Blues Festival.

 • The Edinburgh International Book Festival – 13-29 Ağustos

 • The Edinburgh International Film Festival – 15-26 Temmuz

 • The Edinburgh International Television Festival – 24-26 Ağustos

 • The Edinburgh Mela – 27-28 Ağustos

 • Imaginate Festival- 28 Mayıs – 05 Haziran

 • Edinburgh International Science Festival – Aralık

Edinburgh’ta Ne Alınır?

Vikroria Street: Rengarenk binaların yanından geçerken farklı ürünlerin satıldığı birçok mağaza  bulabilirsiniz.

Royal Mile: Edinburgh‘un en meşhur ve tarihi caddesi. Sayısız hediyelik eşya ve geleneksel ürünleri bulabileceğiniz mağazalar burada bulunmaktadır. Caddenin Edinburgh Kalesi – Queen’s Gallery arasında olduğunu düşünürsek, cadde boyunca bulunan birçok hediyelik eşya mağazasından alışveriş yapacaklarınızı, ortalara doğru olanlardan seçin. Malum ilk kural nedir turistik alışverişte; turistik bölgelerin dibindekiler her zaman pahalıdır.

Cockburn Street: Onlarca alternatif müzik aleti, ziynet eşyası ve elbise mağazalarını bulabileceğiniz cadde.

Princes Street: Ana alışveriş caddesi. Daha çok küresel firmaların mağazalarının olduğu bu caddeyi tavsiye etmiyorum. Zaten kendi ülkemizde hemen hemen hepsini bulabileceğiniz markaların ürünlerini kur farkından dolayı daha pahalı neden satın alayım ki ?

İskoçya’ya özgü neler alınabilir?

Malt Viski , Geleneksel İskoç Kıyafetleri , Gayda, Kaşmir elbiseler, battaniyeler, İskoç bisküvisi, kurabiyesi ve çikolatası, William Wallece kılıcı ve arması, Kristal viski bardakları, İskoç temalı biblolar, kırsal yaşamı tarzını yansıtan “Hunter” botlar vb.

Edinburgh’ta Ne Yenir?

Daha önce de belirttiğim gibi şunu yiyin bunu yiyin diye anlatmayacağım. Zaten şehri gezerken Dünya’nın birçok mutfağını bulabileceğiniz onlarca restoran karşınıza çıkacaktır. Yemek konusunda hassas olanlarında rahat edebilecekleri bir şehir. Dükkanların bir çoğunda Kosher, Halal etiketlerini de bulabilirsiniz. Kahvaltısının English Breakfast’dan tek farkı Black Pudding adını verdikleri sakatattan yapılan bir sosis türü olması. Genel olarak düşünürsek 4-20 £ arasında değişen menüler bulabilirsiniz. Uygun bir şeyler düşünenlere tavsiyem onlarca süpermarket var şehirde. Türkiye‘den farklı olarak, Avrupa‘da tüm marketlerde hazır gıda çok populer .

Çok daha hesaplı fiyatlara envai çeşit sandviç, salata bulabilirsiniz. Eğer kaldığınız hostel ya da apartta mikrodalga varsa o zaman seçeneklerini bayağı genişletebilirsiniz. Reyonlarda bulunan dondurulmuş / soğutulmuş porsiyon yemeklerde güzel bir seçenek olacaktır. İskoçya, Dünya‘nın en ünlü Viski üreticilerinden biri. Meşhur bir malt arpadan üretilen “Skotch” kelimesi ve içkisi buradan Dünya’ya yayılmıştır. Ama diğer ülkelerin aksine ciddi bir maliyet viski satın almak. Pubların herhangi birine oturup onlarca çeşit içecekten dilediğinizi içebilirsiniz. 2,5-7 £ arasında değişmekte fiyatlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

– İskoçya’da da trafik tersten akmaktadır. İlk başlarda biraz sıkıntı çekebilirsiniz

– İngiliz para birimi olan Sterlin burada da kullanılmaktadır. Ancak banknotları biraz daha farklıdır. Eğer tekrar İngiltere’ye geçecekseniz bu paraları orada da kullanabilirsiniz. Nadiren olsa da bazı mağazalar kabul etmeyebiliyor

– Elektrik prizleri ve fişler bizimkilere göre farklı gitmeden herhangi bir elektrikçide bulabileceğiniz bağlantı prizlerinden alın.

– Yaz-kış demeden hava durumuna aldanmayın her an yağmur yağabiliyor. Bu yüzden mutlaka çantanızda şemsiye veya yağmurluk bulundurun.

– Ölçü,uzunluk ve ağırlık birimlerinde British sistem uygulanmakta. Çok zorluk çekmesinde bazı alışveriniz için lazım olabilir. Telefonunuza uygulama indirerek bu sorunu giderebilirsiniz.

– İskoçya’da da ülkemizdeki gibi 22:00’den sonra süpermarketlerde alkol satılmamaktadır.

– İnternet üzerinden aldığınız biletlerin illa çıktısını almanıza gerek yok. Telefonunuza indirip, gösterebilirsiniz.

Daha fazlası için: İskoçya’da Acı Tatlı Gerçekler

Elçilik Bilgileri

Turkey, 6 Coates Crescent, ☎ +44 131 226 622

Edinburgh’ta Yaşam 

Restaurants[ Edit ] Avg.Range

Meal, Inexpensive Restaurant12.00 £8.00-16.00

Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course45.00 £30.00-60.00

McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal)5.00 £4.50-6.00

Domestic Beer (0.5 liter draught)3.40 £2.50-4.00

Imported Beer (0.33 liter bottle)3.50 £2.50-4.00

Cappuccino (regular)2.46 £2.00-3.00

Coke/Pepsi (0.33 liter bottle)1.13 £0.80-1.50

Water (0.33 liter bottle)0.90 £0.60-1.20

Market Fiyatları

Bottle of Wine (Mid-Range)7.00 £5.00-8.95

Domestic Beer (0.5 liter bottle)1.20 £1.00-1.50

Imported Beer (0.33 liter bottle)1.39 £1.00-2.00

Pack of Cigarettes (Marlboro)8.50 £7.00-9.20

Transportation[ Edit ] Avg.

One-way Ticket (Local Transport)2.30 £1.70-3.00

Monthly Pass (Regular Price)60.00 £45.00-124.50

Taxi Start (Normal Tariff)3.00 £2.40-4.00

Taxi 1km (Normal Tariff)1.25 £0.99-2.17

Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff)20.00 £12.00-30.00

Gasoline (1 liter)1.12 £1.05-1.20

İyi Seyahatler

Önceki İçerikKiev’de Nerede Kalınır? | Vozdvyzhensky Butik Otel ve Kiev’de Konaklama
Sonraki İçerikKapadokya Balon Turu – HAVALARA UÇTUM
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here