Kamp Turları – Ege ve Akdeniz’de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

0

Ege ve Akdeniz’de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi – Kamp Turları

15 yıllık gezginlik serüvenim boyunca olabilecek tüm seyahat deneyimlerini yaşamıştım. Konaklama açısından denemediğim tesis türü kalmamıştı hatta dağcılık kulübündeyken ülkemizdeki bir çok doğal mekanda çadırda da kalmıştım ama daha önce hiç kamp turuna katılmamıştım. Pandemi süreci ile birlikte insanlar kalabalıktan uzak, sosyal mesafeye uygun ve doğa ile iç içe seyahat etme arayışına yöneldiler. Bu durumu iyi gören bazı seyahat firmaları kamp turu diye bir seyahat imkanı geliştirerek misafirlerine unutulmaz deneyimler yaşatmaya başladı. İşte bu firmalardan biri olan ve daha önce Otobüsle Avrupa’yı gezme konsepti sunan ve Haydi Avrupa’ya markası ile hizmet veren Aven Eti Tur Seyahat Acentası Avencamp markası ile kamp turları düzenlemeye başladı. İlk turlarına da davetlileri olarak katılma şansına sahip oldum. Bu yazıda size bu konsepti ve 1 hafta boyunca neler yaptığımızı anlatmak istedim.

Kamp Turları - Ege ve Akdeniz'de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

Konsept Hakkında Genel Bilgiler

İstanbul ve Ankara çıkışlı otobüslerle yolculuğumuza başladıktan sonra 1 hafta boyunca 3 farklı kamp alanında konakladık. Antalya ve Muğla’da bulunan kamp alanları şehir merkezlerinden uzak, doğa ile içice, tuvalet-banyo-restoran-market gibi temel ihtiyaçları barındıran yerlerden seçilmiş. Zaten firma size çadır ve matınızı temin ediyor. Kamp turu dediğime bakmayın. Sadece konaklama için kamp alanlarında zamanınızı geçiriyorsunuz. Asıl olay macera dolu aktiviteleri deneyimleme ve bir çok doğal-tarihi ve turistik mekanı gezme imkanına sahip olmamızdı. Turun ana rotası Akyaka – Marmaris – Fethiye – Kaş – Adrasan ancak bir çok civardaki kasabaya da vakit ayrılmış. Şimdi biraz detaylara başlayalım. Aven Camp Websitesi ve Tur Programı

Ulaşım Bilgileri – Kamp Turları

Antalya ve Muğla tur boyunca bulunacağınız şehirler ama İstanbul’dan ve Ankara’dan Muğla’ya varış ve Antalya’dan yine bu illere dönüş otobüslerle tur fiyatına dahil olarak sağlanıyor. İstanbul ya da Ankara’da yaşamıyorsanız bu şehirlere ulaşımınız size ait. Yol güzergahında bulunan şehirlerden de sizi alıyorlar ya da misafirlerin yaşadıkları şehirlere göre rotayı güncelleyebiliyorlar. Muğla ile Antalya arasındaki tüm ulaşımı yine bu otobüsle sağlıyorsunuz. Bazen otobüsün ulaşamayacağı noktalar için de yerel firmalardan minibüsler temin edilmişti. Pandemiden dolayı otobüslerdeki koltuk sayısının yarısı kadar kontenjan var. Yani yol boyunca 2’li koltukta tek oturacaksınız. Tabi süreçten sonra bu durum değişecek.

Kamp Turları - Ege ve Akdeniz'de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

Kamp Alanları – Kamp Turları

2020 Yaz dönemi için 3 ayrı kasabadaki kamp yerleri seçilmişti. İlk 3 gecemizi Marmaris ilçe merkezine 20 km mesafede bulunan Çubucak Orman Kampında, sonraki 2 gecemizi Fethiye Ölüdeniz’de bulunan Doğa Camping’de ve son gecemizi de Adrasan’da bulunan Langır Lingir Kamp alanında geçirdik. Otobüslerden iner inmez adınıza zimmetlenen 1 adet çadır ve matı aldıktan sonra kısa bir oryantasyon eğitimi aldık.

Kamp Turları - Ege ve Akdeniz'de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

Yalnız gelenlere 2 kişilik, 2 kişi gelenlere 3 kişilik çadırlar verildi. Kamp alanları büyük olduğu için tur kapsamında gelenleri bir arada barındıracak özel alanlara çadırlarımızı kurduk. Elektrik tesisatını da hemen halledip her çadırın önüne çoklu prizler getirildi. Kamp alanlarında yiyecek içecek hizmeti veren tesisler mevcuttu ancak alışveriş yapmamız için kamp alanlarına varmadan önce büyük marketlere uğradık. Kamp alanları bölgelerindeki en iyi yerlerinden olmalarına rağmen duş ve tuvalet imkanları biraz kısıtlı. Sıcak su bulmak biraz zor ama yine de herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Sadece biraz sıcak suyu özledik.

Kamp Turları - Ege ve Akdeniz'de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

Tüm kamp alanları sabah kahvaltı servisini yapıyor. Zaten Avencamp’ın lideri Kemal Bey ve güzide ekibi diğer tüm konularda hizmette sınır tanımadığı gibi sürekli semaverlerle çay ve kahve servisini hazır tutuyor. Karton bardak, şeker, karıştırıcı da mevcut. Normalde su otobüs içinde ikram da var ama pandemi yasaklarından dolayı geçici bir süre su ya da içecek servisi otobüs içinde yapılmıyor. Akşamları da kamp alanında yakılan kamp ateşinin çevresinde canlı müzik dinletisi eşliğinde bol bol sohbet etme ve kaynaşma imkanı bulacaksınız. Yani tek gelmekten korkmayın çünkü 30’a yakın arkadaşınız olacak.

Macera Dolu Aktiviteler

Dedim ya adı kamp turu ama maceralarla dolu dolu zaman geçirdiğimiz bir hafta oldu. Tur kapsamında 1 günümüzü dalışa, 2 günümüzü tekne turuna ve 1 günümüzü de raftinge ayırdık. Bunların hepsi tur fiyatına dahil zaten. Tabi bunların olduğu günlerde şehir gezileri de var.

 • Varış gününde Akyaka’ya vardıktan sonra Azmak Nehrinde 20 dakikalık bir tekne gezisi ile faalliyetlere başladık. Sonrasında gün boyu Akyaka’yı gezdik.
 • 2. gün Marmaris Yat limanında bekleyen dalış teknesine binip 7-8 saat boyunca teknede kaldık. 2 farklı koyda yarım saate yakın dalış gerçekleştirdik. Hiç yüzme bilmeyenlerin bile rahatça dalış yapabildiğini görmüş olduk.

 • Dalıştan sonra Marmaris’i gezdik. Akşam yemeğini herkes istediği yerde yedi.
 • 3. gün Datça’yı gezdik. Gün boyu serbest zamandı. Öğlen 4’e kadar Yeni Datça’yı akşam 8’e kadar Eski Datça’yı gezdik. Bol bol yüzüp eğlendik.
 • 4. gün Fethiye’ye geçtik. Yol üzerinde meşhur Aşıklar Yolu’na uğradık. Sonrasında Ölüdeniz Lagün’ününde otobüsümüz bizi bıraktı. Akşama kadar Ölüdeniz’in keyfini çıkardık.
 • Akşamında meşhur Kayaköy’e geçtik. 1-2 saat boyunca bu muhteşem terkedilmiş köyü gezdik.
 • 5. günün sabahında isteyenler anlaşmalı firma ile isteyenler Yamaç Paraşütü yaptı. Fiyat bilgisi vermiyorum çünkü dönemsel olarak değişiyor ama biraz tuzlu diyebilirim. Ama herkesin ölmeden önce mutlaka denemesi gereken aktivitelerden biri.
 • Saat 10:00’da Ölüdeniz’den Tekne Turuna başlayıp klasik tekne turu rotasını gezdik. Gün boyu teknede çılgınlar gibi eğlendik, muhteşem koylarda denize girdik. Kelebekler Vadisi ve Aziz Nicholas adasını da gezme fırsatı bulduk.

Kamp Turları - Ege ve Akdeniz'de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

 • Tekne dönüşü Ölüdeniz’de serbest zaman eşliğinde yemek yiyip beldeyi gezdik.
 • 6. gün Antalya’ya doğru yola çıktık. Yol üzerinde meşhur Kaputaş Plajına uğradık. Sonrasında Kaş’a vardık. Kaş’ta yaklaşık 5 saat kaldık. Kaş’ın muhteşem sokaklarını gezdik ve öğle yemeğimizi yedik.
 • Akşam son kamp alanına vardıktan sonra Adrasan sularına attık kendimizi. Akşam 8 civarı da gece eğlenmek için Kemer’e geçtik. Gecenin geç saatlerine kadar orada kaldık.
 • Son günümüzde rafting yapmak için Manavgat’a bağlı Köprülü Kanyon’a geçtik. Vardığımız gibi yemeğimizi yiyip 2 buçuk saate yakın süren rafting faaliyetimizi gerçekleştirdik.

Kamp Turları - Ege ve Akdeniz'de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

 • Tüm bu faaliyetlerden sonra da artık Ankara ve İstanbul rotalarına doğru dönüş yolculuğumuz başladı.
 • Bu arada her sabah alanında uzman Yoga eğitmeni eşliğinde kamp alanlarında yoga ve meditasyon seansları yaptık 🙂

Kamp Turları - Ege ve Akdeniz'de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

Kamp Turu Boyunca Dikkat Etmeniz Gerekenler – Kamp Turları

 • Öncelikle hem tekne turlarında hem de bazı koylarda daha rahat yürümeniz için su ayakkabısı mutlaka yanınıza almalısınız.
 • Dalış yaparken standart fotoğraflar çekiliyor ücretsiz temin edeceksiniz ancak kendi aksiyon kameranız olursa unutulmaz görüntüler çekebilirsiniz.
 • Su geçirmez çantaya çok ihtiyacınız yok ama tekneye vs. binerken sırt çantası faydalı olacaktır.
 • Mutlaka sinek kovucu yanınızda götürün çünkü çok sivrisinek oluyor.
 • Matların üzerine ve üstünüze örtmek için ince pikeler almalısınız. Hatta küçük bir yastık da oldukça sizi rahat ettirecektir.

Kamp Turları - Ege ve Akdeniz'de Unutulmaz Bir Kamp Deneyimi

 • Çadırlar yakın olduğu için uyurken ortamda çok fazla ses olabiliyor. Kulaklık ya da kulak tıpası mutlaka almalısınız.
 • Konserve ve hazır yiyeceklerin yanınızda olması fayda sağlayacaktır. Marketlerde durduğunuz zaman da alabilirsiniz.
 • Kamp turu adı sizi yanılmasın illa kamp çantaları falan götürmenize gerek yok ki bence sürekli eşya çıkar koy derdi var. Otobüsler kamp alanının dibine kadar gidiyor. O yüzden çekçekli valizlerinizi yanınızda götürebilirsiniz.
 • Powerbank ya da benzeri tüm şarj malzemelerinizi yanınızda getirin. Nadiren de olsa bazen şarj imkanınız olmaya bilir.
 • Dilerseniz yanınızda harici bellek getirin fotoğraf değişiminde işinize yarayabilir.

Sonuç olarak şahane bir hafta geçirdik. Güzel dostluklar edindik. Huzur dolu ortamlarda ruhumuzu dinlendirdik. Tura genelde karşı biriyimdir ama bu tarz bir turu herkese tavsiye ederim. Hele ki pandemi döneminde bu tarz turlar biraz daha rahat ve endişeden uzak tatil yapmanızı sağlayacaktır.

Teşekkürler Avencamp

Ücretsiz Kamp Alanları yazımıza da bekleriz.

AvenCamp Instagram Adresi

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikKocaeli Plajları | Ege’yi Aratmayan Karadeniz Sahilleri
Sonraki İçerikBatı Karadeniz Gezilecek Yerler – Doğal ve Tarihi Şehirleri
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here