Batı Karadeniz Gezilecek Yerler – Doğal ve Tarihi Şehirleri

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Ülkemizin her bir noktası o kadar değerli ve dolu dolu güzelliklere sahip! Ben her seferinde gezilerimde aklıma şanslı olduğumuzu getiriyorum. Denize olan sahillerimiz, ormanlık alanlarımız, tarihimiz ve dahası ile Türkiye tam anlamıyla turizm ülkesi aslında. Bizler de bence imkanımız olabildiğince, ülkemizin tüm noktasını gezmeli ve görmeliyiz. Karşınızda ülkemizin güzelliklerinden Batı Karadeniz Gezilecek Yerler yazım…

Büyük şehirlerde yaşayan, yoğun çalışanların en güzel dinlenmesi ufak kaçamak tatilleri oluyor genelde. Batı Karadeniz büyük şehirlere olan konumu ile hafta sonu uğrak bir bölge olmakta. Ankara ve İstanbul gibi şehirlerin yakın olması aslında bir şans, böylesi yazı ve kışı başka güzel bir bölgeye kısa süreli ziyaretlere imkan veriyor. Hem deniz tatili hem de doğa tatili isteyenler için bol alternatifi  mevcut…

İçinde bulunduğumuz aylarda çok sıcak hava sevmeyenler için Karadeniz tatilleri tercih sebebi oluyor. Zaten en güzel zamanları da diyebililiriz. Batı Karadeniz bölümünde, yağışın en fazla olduğu mevsim Sonbahardır. Bu nedenle ilkbahar-yaz ayları veya kış ayları tercih edilebilir.

Düzce

Düzce, Bolu’ya 55 km, Sakarya’ya 72 km ve Zonguldak’a 116 km uazaklıkta almakta ve denize de kıyısı bulunan bir şehir. İstanbul’a 220 km, Ankara’ya ise 235 km uzaklıktadır.

Denize olan kıyısı Akçakoca, son dönemlerde populer olan turistik şehirlerinden birisi. Kısa süreli kaçamak tatiller için tercih edilebilecek bir yer.. Düzce, arazi yapısı, iklimi, zengin su kaynakları ve bitki örtüsü doğa turizmine uygundur.  Düzce yaylaları, Kardüz Yaylası’ndan başlayıp Abant’a kadar devam ediyor  ve hepsi birbirine yakın, sıralı bir mesafede.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler - Akçakoca
Batı Karadeniz Gezilecek Yerler – Akçakoca

Prusias Ad Hypium – Konuralp antik kenti,  Küçük Melen ve Tabak Çayları yakınında, ovada son bulan bir tepenin üzerine kurulmuş. Tarihi de MÖ. 3. Yy’a kadar gitmektedir. Helenistik Çağ ve Roma dönemlerine ait  antik tiyatro, su kemerleri, köprü ve bir çok kalıntıyı gezerken görme şansınız var. Ayrıca bir çok eserinde sergilendiği müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Fakıllı Mağarası, damlataş mağarasıdır ve toplamda 1012 metre olan mağaranın 350 metrelik kısmı ziyarete açık durumda.

Güzeldere Şelalesi, Gölkaya ilçesinde bulunmakta ve şehre 30 km kadar uzaklıkta bulunmakta. Bu tabat park kamp alanına giriş ücreti var dilerseniz yakındaki hobbit köy evlerini ziyaret edip keyifli vakit geçirebilirsiniz.. Ayrıca kalmak isterseniz de bungalov evleri mevcut.

Zonguldak

 Zonguldak, bu yörenin sosyal ve ekonomik yönden zengin bir şehri. Denize olan kıyısı, maden işletmeleri ve doğal güzellikleri ile bir bütün şehir. Bartın’a 50 km, Düzce’ye 86 km, İstanbul’a 330 km, Ankara’ya 275 km uzaklıktadır.

Harmankaya Şelaleleri

Toplamda 4’ü büyük olmak üzere 10 şelaleyi bünyesinde bulunduran Harmankaya’da ilk şelaleye ulaşmak için 1100 m yol yürümeniz gerekiyor.

Filyos, deniz kıyısı güzel ilçelerden birisi. Kafa dinlemek, eğlenmek için tercih sebebi. Ayrıca geldiğinizde Filyos Kalesi’ni ziyaret etmeyi unutmayınız.

Cehennem Ağzı Mağarası, Ereğli ilçesinde olup yaklaşık 50 km’dir. Mitoloji’de Hades’in ölüler ülkesi olarak biliniyor. Aynı zamanda güç tanrısı Heracles’in (Herkül) yeryüzündeki 12. görevini gerçekleştirdiği yer olarak da bahsedilmektedir.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler - Cehennem Ağzı Mağarası
Batı Karadeniz Gezilecek Yerler – Cehennem Ağzı Mağarası

Halil Paşa Konağı, 19. yy sonuna doğru yaptırılan konak, şu an müze olarak ziyaretcilerine açık. Müzede Roma, Bizans, Abbasi, Emevi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri görüyorsunuz…

Fetih Çınarları, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in emri ile İstanbul’u fethinden hemen sonra  Ereğli’ye dikilen 8 adet çınardan oluşmuş ve bu alan koruma altında olarak günümüze kadar gelmiştir.  Ziyaret ederseniz koca çınarlara hayran kalcaksınız. Devamı Zonguldak Gezi Rehberi yazımızda…

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler – Bartın

 Bartın, küçük ama Karadeniz’de sosyal yaşayan şehirlerden yalnızca biri. Denize kıyısı olan ilçe ve plajları, ormanlık arazileri ile yeşil bir şehir. Konumu ve tarihi yerleri nedeni ile de yıllık yerli ve yabancı turist ziyaretleri gittikçe artıyor. Ankara’ya 283 km, İstanbul’a 420 km, Karabük’e 88 km, Düzce’ye 200 km ve Zonguldak’a ise 90 km kadardır.

Amasra, en güzel ilçelerden biridir. Yarım ada şeklinde bulunan ilçe geniş bir tarihin üstünde yaşamaktır. Yazın deniz turzmi etkili iken, kışında ziyaretçilerin yalnız bırakmadığı sıcam ve samimi ilçe. Ayrıca benimde çocukluğumun en güzel anılarının bu şehire ait olduğunu söyleyebilirim. Amasra Gezi Rehberi  yazımıza detaylar için göz atabilirsiniz. Amasra Gezi Videosu için de linki tıklayabilirsiniz.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler - Amasra
Batı Karadeniz Gezilecek Yerler – Amasra

Kuş Kayası yol anıtı, Bartın – Amasra yolu üzerinde bulunmakta ve Roma İmparatoru adına yaptırılmıştır.  Yufka kabartma tekniğiyle kayalara oyulmuş Kral heykeli ve Roma Hakimiyet Kartalı ile birbirini tamamlayan iki kitabe, oturma sedirleri ve kaya nişlerini kapsamaktadır.

İnkumu plajı, Bartın’a 20dk. uzaklıkta Amasra’ya ise 35dk uzaklıkta bir tatil beldesindedir. Haftasonu yine keyifli vakit geçirmek isteyenlerin, yaz aylarında uğrak yerlerden biridir.

Göldere Şelalesi, Kanatlı Köyü’nde bulunan bu şelale tabiatın içerisinde yemyeşil rengi ile size huzur veriyor..

 Taşhan, Bartın merkezde bulunan bu han, 1832-1835 yılları arasında buraya gelen misafirler için Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılmıştır ve 18 odası mevcuttur. Her odanın üzerinde de yaşayan kişilerin adlarını görüyorsunuz. Üst kat dinlenmek için, alt kat ise gelenlerin atlarını ve mallarını bıraktıkları bölüm olarak inşa edilmiş. Günümüze kadar pek çok amaç için kullanılan han ailenin yedinci kuşak temsilcisi H. Osman Tuna tarafından restore edilerek turizme kazandırılmış.  Avluya geldiğinize eski ıhlamur ağacı sizi karşılıyor ve adını burdan alan Ihlamur Kafe bulunuyor.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler – Taşhan

Karabük

Karabük, demir çelik endüstirisinin zamanla gelişmesine bağlı olarak 1995 yılında il olarak ilan edilmiştir. Batı Karadeniz’in iç bölgesinde yer alan il, tarihi ve doğal güzellikleri ile keyifli bir gezi imkanı sunuyor.

Safranbolu, 18 ve 20. Yy’da inşaa edilmiş Osmanlı evleriyle ünlü bir ilçedir. Bilindiği kadarıyla, 3000 yıl öncesine dayanan tarihi ile Rum ve Osmanlı döneminin etkisini taşıyor. UNESCO Dünya Mirasları listesinde olan tarihi evlerin bulunduğu “Eski Safranbolu” şehrini görmelisiniz. Safranbolu ‘ yu anlattığımız yazımız sizleri tarihe götürecek…

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler - Eski Safranbolu
Batı Karadeniz Gezilecek Yerler – Eski Safranbolu

Hadrianapolis Antik Kenti, Eskipazar ilçesindedir.  Antik kent tarihi MÖ 320’li yıllara dayanmakta ve Hititler tarafından inşaa edilmiş. Hadrianapolis Antik Kenti’nde; Roma ve Hititlerden kalma mozaikler, kilise, sur, hamam, mezar, merdivenler gibi kalıntılar mevcut.

Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’da bulunmakta ve hem tarihi hem doğal güzelliğe sahip bir alandır. Manzara izleyebileceğiniz cam bir teras ve tarihi İncekaya Su Kemeri mevcut. Bu tarihi kemer, Osmanlı Dönemi’nde ulaşımı sağlamak amacı ile 6 kemerden oluşacak şekilde yaptırılıyor. Kanyon uzunluğu toplamda 9 km kadar ve burada bir çok sosyal aktivite olanakları da mevcut.

Yörük Köyü, şehir merkezine yaklaşık 20 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Günümüzde yaşamın çok az olduğu bu köy, bölgenin yerleşik hayata geçmesi için 14. Yy’da Yörük halkın yerleştirilmesiyle kurulmuş ve günümüze kadar gelmiş. Tarihi yapının bozulmadığı bu köy sit alanı olarak geçmektedir.

Bulak (Mencilis) Mağarası, Safranbolu merkezine yaklaşık 8 km mesafede Bulak köyü’nde ve uzunluğu 6 km’ye varan mağaranın yalnızca ilk 400 metresi ziyarete açık durumda. İçerisinde; dikitler, sarkıtlar, travertenler, göletler ve yer altı akarsuyu mevcut.  Bu su kaynağı, yer yer 10-15 m’lik yükseklikten düşerek şelale yapıyor. Bu yer altı güzelliği ziyaretçilerini bekliyor…

Bolu

Bolu, mutfağı ve doğal güzellikleri ile ünlü şehirlerimizden. Özellikle kışın soğuk olmasına karşın, kış turizmin de yoğun olduğu bir bölge. Doğası, havası, gölleri, tabiat parkları ile insanı kendine çekiyor.. Bolu Gezi Rehberi, Bolu Gezi Tavsiyeleri yazımızda Bolu’ya ait tüm detayları bulabilirsiniz.

Abant  Gölü ve Tabiat Parkı,  mis gibi tamiz havanın olduğu bu güzel sakin alanda yürüyüş yapabilir, etraftaki otellerde konaklama yapabilirsiniz. Çam ve köknar ağaçlarından oluşan park ruhunuza iyi gelecek.. Daha detaylı bilgi isterseniz hepsi yazımızda mevcut. Abant’ın tüm güzelliklerini anlattığımız Abant Gezi Rehberi yazımızı okumayı unutmayın.

Akkaya travartenleri, Mudurnu sınırları içerisinde bulunuyor. Bir doğa harikası olan travartenler her dönem ziyaretçilerini kabul ediyor..

Yedigöller; Seringöl, Büyükgçl, NazlıgölDeringöl, Küçükgöl, Sazlıgöl, İncegöl, olmak üzere 7 gölün birleşmesiyle oluşmuş. “Ayrıca, sayısız ağaç türüne sahip, her mevsimde ayrı bir güzel oluyor. Hem ilkbahar da hem de sonbahar da bir başka. Ayrıca birçok kuş türü de yaşıyor, bizim karşılaştığımız gibi her an tatlı misafirler ile karşılaşabilirsiniz.” diyor Reshontheway.

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler - Gölcük Tabiat Parkı
Batı Karadeniz Gezilecek Yerler – Gölcük Tabiat Parkı

Batı Karadeniz konumu gereği, birbirine yakın şehirlerden oluşuyor ve büyük şehirlere de yakın olması nedeni ile de zaman zaman kısa sürerlerde de gidip gezilecek bir bölge. Umarım keyifli vakit geçireceğiniz gezileriniz için rehber bir yazı olmuştur…

Sevgiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.