İstanbul Tabiat Parkları | Hafta Sonu Rotaları 2. Bölüm

2

İstanbul Tabiat  Parkları | Hafta Sonu Rotaları 2. Bölüm

Merhaba, Pandemi’den dolayı kısıtlamalar esnek hale geldiğinde, hafta sonu dışarı çıkıp kalabalıktan uzak ve açık alan bir yere gitmek isterseniz İstanbul Tabiat Parkları iyi bir seçenek olacaktır. Tabiat Parkı, kelime anlamı olarak bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçaları olarak tanımlanıyor. Peki, tabiat parkları İstanbul’da nerelerde bulunur? Nasıl gidilir?

İstanbul Tabiat Parkları | Hafta Sonu Rotaları 2. Bölüm

AVCIKORU TABİAT PARKI / ŞİLE – ÇEKMEKÖY

2011 yılında ilan edilen Avcıkoru Tabiat Parkı ismini yakınında bulunan köyden almış. Meşe ağaçları ile kaplı, alanda ayrıca maden çukurunda oluşmuş yapay bir gölet mevcut. Avcıkoru Tabiat Parkı İstanbul’un Şile – Çekmeköy ilçeleri sınırları içerisinde bulunuyor. Piknik alanları ve çocuk oyun parkurları bulunuyor. Özellikle piknik alanları meşe ağaçlarının içerisinde olması sıcak günlerde rahat piknik yapma olağanı verecektir. Ayrıca doğa yürüyüş alanları ile yapacağınız yürüyüşler sağlığınıza çok iyi gelecektir. Girişi ücretlidir yaya ve araç girişi ayrı olarak ücretlendirilmiş.

Avcıkoru Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Üsküdar veya İstanbul çevre yolu üzerinden Şile otoyoluna, oradan da Ömerli’yi geçerek Alemdağ-Şile yoluna ulaşıldıktan sonra yol üzerinde sol tarafta yer alıyor.

İstanbul Tabiat Parkları | Hafta Sonu Rotaları 2. Bölüm
İstanbul’un Tabiat Parkları – Avcıkoru

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı yemyeşil bir doğaya sahip bir köy. Polonez köyde bulunan tabiat parkı İstanbul’un en büyük tabiat parkı olma özelliğine sahip. İçerisinde birçok yabani hayvan barındıyor. Yaban domuzu, Kızılgeyik, Karaca, Keklik, Sincap, Gelincik, Şahin ve Baykuş bunlardan sadece bir kaçı. Bitki çeşitleri olarak; Kayın, Ihlamur, Karaağaç, Karaçam, Kızılçam, Meşe Ağaçları ve birçok Gürgen çeşitlerini görmeniz mümkün olacaktır. Polonezköy Tabiat parkında günübirlik piknik yapabilirsiniz 5 km yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilir ve bisiklet binebilirsiniz. Polonezköy’de yemek yiyebileceğiniz ve konaklayabileceğiniz birçok restoran ve otel bulunmaktadır. Bu da ufak bir bilgi olsun benden size.

Polonezköy’e Gidiş

1) Özel aracınız ile  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ilk çıkışı olan Kavacık sapağından girilerek 1 km sonra Kavacık’a gelince sağa sapıp (Acarlar benzin istasyonunun önünden)  devam edebilirsiniz. 5 km sonra benzin istasyonundan sola dönülüyor ve buradan 8 km sonra da Polenezköy’desiniz

Polonezköy’e toplu taşıma ile ulaşmak için Polonezköy merkeze 4 km mesafeki Cumhuriyet Köyü’ne gelen 137 no’lu Kavacık – Beykoz – Riva – Cumhuriyet Köyü belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Ümraniye´den ise 138 numaralı otobüslerle Polonezköy Tabiat parkı yakınındaki Cumhuriyet Köyü’ne ulaşılabilirsiniz. Polonezköy’e giden hatların çalışma saatlerini ve geçtiği durakları aşağıdaki linklerden ayrıntılı ve haritalı inceleyebilirsiniz.

137 Numaralı İETT Otobüsü hakkında bilgi almak için tıklayınız.
138 Numaralı İETT Otobüsü hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İstanbul Tabiat Parkları
İstanbul Tabiat Parkları – Polonezköy

Büyükada Tabiat Parkı

Prens Adaları’nı bilmeyen yoktur. Bunlardan en büyük olan Büyükada da bulunan tabiat parkını gezeceğiz şimdi de. Adaları hepimiz çok severiz. Özellikle vapura binip çay simit keyfi eşliğinde bizi takip eden martılar ada yolculuğumuzun en güzel yanı değil midir? Mesela Heybeliada için; ‘’Biz Heybeli’de her gece mehtaba çıkardık” musiki bir parçası hepimizin dilindedir. Şarkımızı da söyledik, gezimize başlayalım. Doğal orman yapısı ve yeşil ile mavinin muhteşem buluşmasına sahne olan Büyükada Tabiat Parkı bölgede bulunan Dil Burnu Tabiat Parkı ile birlikte en çok tercih edilen noktalardan.

Günübirlik mesire (piknik) alanları, konaklama ve yüzme imkânları burada bulunuyor. Doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler yapmak mümkün. Ayrıca mesire alanında çeşme, büfe, WC, spor sahası gibi imkânlar bulunur. Kısa bir tatil yapmak isterseniz de parkın bulunduğu noktada bulunan plajda yüzebilirsiniz.

Büyükadaya Nasıl Gidilir?

Eminönü, Bostancı, Kadıköy’den şehir hatları vapuruyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul Tabiat Parkları
İstanbul Tabiat Parkları – Büyükada Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Eyüp Sultan ilçesinde yer alır. Göktürk için İstanbul’un Beverly Hills’i olduğu söylenmekte. Yolunuz düşer de giderseniz Beverly Hills’e benzediğini göreceksiniz.  Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda meşe ve gürgen ağaçları ile beraber birçok farklı ağaç türüne ev sahipliği yapıyor. Bölge yürüyüş ve koşu ile beraber birçok değişik aktivite olanağı sağlıyor. Burası, 2011 yılından bu yana Göktürk Göleti Tabiat Parkı olarak hizmet veriyor. Özellikle muhteşem güzellikteki doğa manzarası ile yeşil ve maviyi bir arada bulabileceğiniz bir tabiatta zaman geçirme fırsatınız olacak.

Ayrıca doğa yürüyüşü, bisiklet turu burada da yapacağınız aktivitelerin başında geliyor. Aynı zamanda fotoğrafçılar adına harika kareler yakalama imkânı veren bir tabiat parkıdır. Piknik yapma alanı ile beraber su ihtiyacını gidermek için çeşmeler, çocuk oyun parkları, kafe , yağmur barınağı ve çardak bulunuyor

Göktürk Göleti’ne Nasıl Gidilir

48 numaralı Göktürk – Mecidiyeköy ve  48A Eyüp – Göktürk Otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Özel aracınız ile  Göktürk Göleti Tabiat Parkı’na ulaşmak istiyorsanız, Hasdal Kemerburgaz yönüne doğru hareket ederek bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.

Paul Ehrlich

Instagram hesabım için de buradan takip edebilirsiniz. @cgdm.ky

Hafta sonu rotaları için diğer yazım  Eskişehir-Sivrihisar-Gezi-Rehberi   tek bir tıkla ulaşabilirsin.

Sevgilerimle,

Çiğdem.

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here