İlkbahar’da Seyahat – Gidilebilecek 8 Rota

İlkbahar’da Seyahat İçin En Güzel 8 Rota

Küçük bir aradan sonra yeniden merhaba. Öncelikle bu yazımı okurken içinizin kıpır kıpır etmesi için kardeşimin de bana öğrettiği ve sonrasında aşırı sevdiğim Jain-Come şarkısını açmanızı istiyorum. Çünkü bu yazı ilkbahar mevsiminin gelişini ve İlkbahar’da Seyahat rotalarının habercisi! Daha önceki yazılarımı okuduysanız veya beni tanıyorsanız ilkbahar aylarına nasıl aşık olduğumu bilirsiniz. Benim için ilkbahar mevsimi ve kahvaltı kelimeleri aşk ile eş anlamlıdır.

İlkbahar'da Seyahat
İtalya – İlkbahar’da Seyahat

Her zaman söylüyorum bakın yine söyleyeceğim keşke her şehri dört mevsimde de görebilme şansımız olsa eminim hepsinden alacağımız lezzet farklıdır. Fakat ben biraz yazcı bir insanımdır. Benim için kış ilkbahar mevsiminin gelmesine 3 ay kaldı, 2 ay kaldı, yaşasın 1 ay kaldı şeklinde geçer. O yüzden ilkbaharın mutlulukla alakası olduğuna inanırım. Boşuna dememiş büyüklerimiz geldi bahar ayları, gevşer gönül yayları diye. Şimdi gevşeteceğimiz konu ilkbahar mevsiminde seyahat aşkımızı hangi rotalara doğru yönelteceğimiz olacak. Hazırsanız ilkbahar mevsimi rotaları ile ilgili konuşmaya başlayabiliriz!

Rota 1: İtalya

Ah canım İtalya. Ülke bence aşırı derece de bize benziyor. Yani insanı olsun, yemekleri olsun, sıcaklığı olsun böyle biraz biraz biz gibi. Ve en güzel yanlarından biri bizden önce ısınıyor oluşu. Ve İtalya demek sadece Roma değil. Yani Roma gerçekten çok güzel ama diğer şehirlerine de kesinlikle şans vermelisiniz derim. Küçük küçük köyleri, Como Gölü, Bergamo, Floransa veya Milano. Hepsinde kendinizden birer parça bulabileceğinize inanıyorum. İtalya Schengen vizesi istiyor bu kalbimizi biraz kırsa bile. Hani benziyorduk birbirimize ne vizesi şimdi bu? İtalya ile ilgili çok sağlam bir yazı listemiz de mevcut onlara da göz atmayı unutmayın derim.  Tıklayabilirsiniz.

İlkbahar'da Seyahat
İtalya – İlkbahar’da Seyahat

Rota 2: İspanya

Barselona’ya gittiğimde hiç yabancılık çekmedim desem yalan olmaz çünkü Türk sayısı biraz fazla diyebilirim. Ama Türk Türkü her yerde bulabilir bence. Japonya’da da yolda Türk birisiyle karşılaştım Kore’de de karşılaştım. Dünya küçük ve Türkler her yerde. Neyse biraz İspanya’dan bahsedelim. İspanya’ya ilk gittiğimde ne kadar gezilecek yeri vardır ya az gün yeter dedim ve pişman oldum. Şimdi yeniden gitmek için sürekli yeniden biletler bakıyor ve gitmek için fırsat kolluyorum.

Bence Barselona ve İzmir’in biraz bağlantısı olabilir diye düşünüyorum ya da ben gittiğim yerleri sevdiğim yerlerle birleştirmeyi seviyor da olabilirim. İspanya yine birçok kültürün birleştiği bir nokta. Her şehri farklı bir güzelliğe sahip işte efendime söyleyeyim Madrid, Barselona, Sevilla, Granada derken gez gez bitmez. Yine bir Avrupa ülkesi ve yine bir schengen vakası diyebilirim. Sal bizi be schengen iyi çocuklarız biz, güven bize. Ve İspanya ile ilgili de sağlam yazılarımıza bir bakın bence. Tıklayabilirsiniz.

Rota 3: Japonya

Uzaklardaki yakınımız desem nasıl olur? Japonya farklı bir dünya. Japonya bambaşka bir kültür. Teknoloji içerisindeki tarih diyebilirim galiba. Ve bahar dönemi Japonlar için çok daha özel bir dönem çünkü kiraz çiçekleri dönemi yani Sakura. Hatta şöyle bir söz vardır Japon kültüründe ‘Çiçekte Sakura, insanda samuray.’ Burada ise anlatılmak istenen aslında samurayların ömürlerinin Sakura’ya ne kadar benzediğidir. Kiraz çiçekleri dallarından düşerken, Samuraylar ise savaşçı gibi öldüklerinde güzeldir şeklinde yorumluyorlar. Japonya bizi seviyor neyse ki vizesiz gidebiliyoruz ? Japonya ile ilgili yazılarımız için de bakın bence. Tıklayabilirsiniz.

Sakura
Japonya – İlkbahar’da Seyahat

Rota 4: Güney Kore

Genç kızlarımızın en büyük aşkı k-pop, k-drama… Uzaklardaki çekik dostlarımız ? Japonya’da olduğu gibi bahar dönemi Kore için de kiraz çiçekleri dönemi. Her yer pembiş çiçekler ve onların altında yürüyen, piknik yapan güzel insanlarla dolu bir ülke ? Bu dönemde evlilik teklifleri çoğalır, düğünler artar böyle bu dönemde insanlar ayrı bir mutlu sanki ? Bizim kızların Korelileri sevdiği kadar Kore insanı da bizi çok seviyor. Türkiye’den geldim denilince ‘brother country’ diyorlar ve ikramlar, indirimler hak getire. Malum Busan şehrinde şehitliğimiz de var ve o şehitliğe o kadar güzel bakıyorlar ki. Bence görülmeye değer. Kore ile ilgili yazılarımız için buyrun. Tıklayabilirsiniz.

Sakura
Güney Kore – İlkbahar’da Seyahat

Rota 5: Avusturya – Çekya – Macaristan

Genelde bu rota böyledir arkadaşlar. Bir de araya Slovakya eklenir. Bu şehirler işin aslı kışın dondurucu şehirler ama gel gör ki ilkbahar aylarında oluyor sana mis. Gerçekten şimdi düşünüyorum kışın gidilmesi gereken rotalar için de yazmıştım bu şehirleri. Gördünüz mü hem kışı güzel hem baharı. Demiştim size hem şehrin her mevsimde ayrı bir tadı var diye ?

Çekya için tıklayabilirsiniz.

Avusturya için tıklayabilirsiniz.

Macaristan için tıklayabilirsiniz.

Rota 6: Fas

Son zamanlarda en çok istediğim rotalardan bir tanesi diyebilirim. Fas böyle bana ayrı bir çekici geliyor belki de farklı bir kültür farklı bir tarih olduğu içindir. İşte Marakeş olsun, Kazablanka olsun yani görmek istiyor insan güzeldir eminim. Ne bileyim siz de istemez misiniz kızgın çöllerde gün batımını izlemeyi? Ayrıca Fas bizden vize istemiyor sadece kapıda form dolduruyorsunuz.  Fas ile ilgili yazılarımız için yine bir göz atabilirsiniz. Tıklayabilirsiniz.

Fas – İlkbahar’da Seyahat

Rota 7: Lübnan

Lübnan’a gitmenin de tam mevsimi olabilir ilkbahar ayları. Şu an biraz karışık bir dönemden geçiyorlar ama siviller ve turistler için bir sıkıntı yok diye okumuştum. Lübnan’a o kadar çok gitmek istiyorum ki bu isteğimi İstanbul’da bulunan Lübnan mutfaklarına dadandım oralara gidiyorum ? bence lezzetliler öneri isteyen olursa tabii ki adres veririm ? ve 90 gün aşmamak şartıyla Lübnan için de vize gerekmiyor hadi yine iyiyiz.

İlkbahar'da Seyahat
Lübnan – İlkbahar’da Seyahat

Rota 8: Türkiye 

Türkiye demeyeceğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazen gözümüz seyahat konusunda o kadar dönüyor ki kendi ülkemizi unutuyoruz. Sanki seyahat illa yurtdışına yapılırmışçasına. Fakat güzel ülkemizin güzel bölgelerini unutmamalıyız. Ne bileyim bir Datça’yı, Bozcaada’yı, Alanya’yı, Muğla’yı veya Kapadokya’yı unutursak ve buraya eklemesek gerçekten ayıp etmez miyiz? Bence Türkiye’yi de iyice keşfetmemiz gerektiğine inanıyorum. Ve cümlemi ÖÖÖLÜÜRÜÜÜM TÜRKİYEEEM ile sonlandırıyorum. (Annemin gözleri yaşlı) Türkiye ile ilgili yazılarımız için Tıklayabilirsiniz.

İlkbahar'da Seyahat
Türkiye – İlkbahar’da Seyahat

Evet benim anlatacağım ülkelerin sonuna geldik. Eklemek istediğiniz, benim rotam şurası dediğiniz, e buraya da gitsek fena değil dediğiniz yerleri paylaşmanızı bekliyorum. Unutmayın seyahat aşkı paylaştıkça çoğalır. Başka sorunuz varsa dilerseniz buradan dilerseniz instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz. Sonraki yazıda görüşmek dileğiyle!

Bozcaada Gezi Videosu için: BOZCAADA

Hasibe Betül Erdem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.