Trabzon Gezi Yazısı – Karadeniz’in Efsunlu Güzeli Trabzon

2

KARADENİZ’İN EFSUNLU GÜZELİ: TRABZON 

Bir yer hayal edin, her mevsim ayrı bir güzel olsun… Kışı, ilkbaharı, yazı, sonbaharı… İşte Trabzon da böyle bir şehir. Bulunduğu bölge olan Karadeniz’e özgü gelenekleri, kültürel değerleri, tarihi mekanları ve huzur verici doğa güzellikleri ile görülmesi gereken şehirlerimizden biri. Genelde yaz ya da bahar aylarındaki enfes görüntüleri ile herkesin ilgisini üstüne çeken Trabzon, kış aylarında da ayrı güzel. Bu şehrin kendine has güzelliği ile kar yağışının birleşmesiyle bembeyaz bir örtüye bürünen yayla ve şehrin diğer doğal güzellikleri kartpostallık görüntüler ortaya çıkıyor. Trabzon Gezi Yazısı içeriğimizde bu şehri biraz daha hikayeleştirerek anlatmak istedim.

Trabzon Gezi Yazısı
Trabzon Gezi Yazısı

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Evet, şehir kış mevsiminde soğuk oluyor ama çok da büyütülecek bir şey değil. Eşsiz bir manzaranın karşısında, Karadeniz’in muhteşem çayını yudumlarken soğuk havayı bir anda unutuveriyorsunuz. Dizileriyle, yemekleriyle, hamsiyle, çayla, mıhlamayla, fıkralarıyla, burma bileziğiyle, kolbastısıyla, hamsisiyle, futbol aşkıyla, fıkraları ve türküleriyle kültürüyle inanılmaz derecede özdeşleşmiş bir şehir. Doğal güzelliklerin yanı sıra Osmanlı ve Rum medeniyetlerinden kalan görkemli tarihi mekanların yayıldığı şehir merkezinden yolculuğumuza başlayalım o zaman.

Tarihe Işık Tutmuş Bir Kent

Trabzon tarihin her döneminde çok önemli bir şehir olmuştur. Kommenos’un başkenti ve Osmanlı’nın “Şehzade Şehri” ünvanlarını da taşımış olan bu şehir Atatürk’ün de en çok ziyaret ettiği şehirlerin başında geliyor. Tüm bu dönemlerin izlerini taşıyan tarihi ve turistik mekânlar sayesinde, şehir merkezi de yerli ve yabancı turistlerin de oldukça popüler bir seyahat noktası. Hazır Atatürk demişken şehrin simgesel yapılarından biri olan Atatürk Köşkü görülmesi gereken en önemli yerlerin başında geliyor. O bembeyaz Rum köşkü kar altında muhteşem bir görüntüye bürünüyor. Atatürk Köşkü’nden sonra şehrin önemli bir dini mabedi olan Ayasofya Cami’nin huzur veren ambiyansını yaşamalısınız. 13. YY ‘da yapılan bu eser önce kilise iken, Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461’de fethedilmesi ile birlikte camiye dönüştürülmüş.

Atatürk Köşkü - Trabzon Gezi Yazısı
Atatürk Köşkü – Trabzon Gezi Yazısı

Trabzon Gezilecek Yerler

Şehir merkezinde bulunan Bedesten, Küçük Ayasıl Kilisesi, Trabzon Müzesi’ni de gezdikten sonra özellikle kışın şehrin büründüğü o muhteşem görüntüyü görebileceğiniz en güzel nokta olan Boztepe’ye de uğramamak olmaz. Boztepe’de manzara o kadar güzel ki sipariş edeceğiniz bir semaver çayın ne ara bittiğini anlamayacaksınız. Şehir merkezini tamamladıktan sonra Meşhur Sümela Manastırını görme zamanı. Şehir merkezinden 1 saat uzaklıkta bulunan bu görkemli manastır 4. yüzyılda inşa edilmiş. 300 metre yükseklikte inşa edilmiş bu manastıra ulaşım genel olarak zor iken kışın gidecekler için daha çetrefilli olacaktır ama manastırı gezerken bu yolculuğa ne kadar değdiğini anlayacaksınız.

Trabzon Gezi Yazısı - Karadeniz'in Efsunlu Güzeli Trabzon
Trabzon Gezi Yazısı

Doğası İle Kendine Hayran Bırakan Bir Şehir – Trabzon Gezi Yazısı

Başta dedim ya her mevsim ayrı bir güzel olan Trabzon’un bu kadar popüler olmasının asıl sebebi tıpkı diğer Doğu Karadeniz şehirlerinde olduğu gibi sahip olduğu doğası.  Bir de bu huzur verici doğal güzellikler kış mevsimi ile bütünleşince seyrine doyum olmayan mekanlar ortaya çıkıyor. Şüphesiz Trabzon’un doğan güzellikleri denince akla ilk gelen yer Uzungöl. Yazın kalabalıktan gezmenin çok zor olduğu bu yer kışın tam bir huzur bulma ve kafa dinleme yeri oluyor. Gölü cepheden gören yamaçlarda bulunan mekanlarda güzel bir kahvaltı ve kuymak eşliğinde saatlerce bu ambiyansın tadını çıkarabilirsiniz.

Trabzon Gezi Yazısı
Trabzon Gezi Yazısı

Trabzon Mutfağı – Trabzon Gezi Yazısı

Bu kadar gezilecek yerleri anlattıktan sonra Trabzon mutfağından bahsetmemek olmaz. Zaten Trabzon ve yemek kelimeleri bir araya gelince aklınıza ilk hamsi odaklı hazırlanan onlarca lezzet gelecektir. Kışın av sezonun da açılması ile birlikte taptaze balıklar tezgahlarda yerini aldıktan sonra hamsi buğulamanın en leziz hali servis edilmeye başlar.

Trabzon Gezi Yazısı - Karadeniz'in Efsunlu Güzeli Trabzon
Trabzon Mutfağı – Trabzon Gezi Yazısı

Pancar sarması, envai çeşit Trabzon pidesi, Akçaabat köftesi, kuymak, pazılı kaygana, hodan böreği, fasulye turşusu kavurması, Hamsiköy Sütlacı ve Laz böreği denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Trabzon hem göze hem mideye sonuna kadar hitap eden bir şehir. Özellikle kışın bu güzel şehri gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Detaylı Trabzon Gezi Rehberi için; Trabzon

İlk Kültür Turizm Websitesi için; İl Kültür

İyi Seyahatler

 

Önceki İçerikSiirt Gezi Rehberi – Botan Vadisinden Veysel Karani’ye
Sonraki İçerikKonya Gezi Rehberi – Gez Dünyayı Gör Konya’yı
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here