Instagram’da Yaratıcı ve Şık Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

0

Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

Sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Her gün çoğumuz yaptıklarımızı, deneyimlerimizi, planlarımızı ya da tavsiyelerimizi sevdiklerimizle ya da takipçilerimizle paylaşmaya devam ediyoruz. Tabi iş ve hobilerini biraz daha üst seviyeye taşımak amacıyla bu platformları kullananların da oranı azımsanmayacak kadar fazla. İşte tüm bu sebeplerden dolayı sürekli içeriklerini şık, eğlenceli ya da daha kapsamlı olarak tasarlama konusunda arayış içinde olanların bu yazı oldukça işine yarayacaktır. İşte Instagram’da Yaratıcı ve Şık Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

Başlamadan önce şunu söylemekte yarar var. Bu yazıda kolaj ve şekil bakımından tasarımla ilgili öneriler bulacaksınız. Lightroom, Snapseed gibi daha çok renklendirme,  gibi araçlar bakımından düzenleme yapabileceğiniz uygulama önerilerimizi ayrı bir yazıda yazacağız.

1-  Spark Post – Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

Öncelikle en fazla kullandığım uygulamadan başlamak istedim. Adobe Spark Post diğer uygulamalara göre daha ciddi işleri paylaşırken  aynı zamanda da afiş – grafik – davetiye gibi tasarım gerektiren işlerde kullanabileceğiniz bir uygulama. Ücretli kısmında tabi ki size önerdiği tasarımlar daha güzel ve profesyonel ancak ücretsiz versiyonu da inanılmaz kullanışlı. Dezavantajı video kullanamamak. Tamamen fotoğraf üzerinden kolaj ya da tasarımlar yapabilirsiniz. Bir diğer dezavantajı ücretsiz uygulamada tasarımınızı indirirken altta Spark Post yazısı ile indirebiliyorsunuz ama korkmayın indirdiğiniz dosyayı alttan azıcık kırparak bu sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz.

Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

En büyük avantajları ise boyutları istediğiniz paylaşım uygulamasına göre değiştirebiliyor olmanız. Yani aynı görseli Youtube, Instagram ya da Facebook Kapak gibi bir çok farklı seçeneğe göre yeniden boyutlandırabilirsiniz.  Bir diğeri de şablonlarda ücretsiz kullanabileceğiz binlerce fotoğrafın da kendi içinde olması.

2- Canva – Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

Bir diğer özellikle ciddi işlerde kullanabileceğiniz tasarım programı. İçin de farklı kategorilerde tasarımlar yapabileceğiniz binlerce şablon var. Düğün davetiyenizi bile Canva sayesinde tasarlayabilirsiniz. Bu uygulamada da video kullanılamıyor. Youtube Video fotoğraflarınızı düzenlemek için tavsiye ederim. Tasarımlarınızı kaydedip sonra tekrar tekrar üzerinden geçebileceğiniz bir deponuz da mevcut.

Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

İndirmek için:

3-  PicsArt – Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

Bu uygulamayı hem renklendirme hem de kolaj / tasarım işlerinde kullanabilirsiniz. Aslında Picsart’ı bir çok açıdan kullanabilirsiniz. Mini bir Photoshop uygulaması gibi. Ancak bu yazıda Kolaj özelliklerinden dolayı bahsetmek istiyorum. Burada sade ancak çoklu fotoğrafları kolaj haline getirebilirsiniz. İstediğiniz uygulamanın boyutu için de düzenleme yapabilirsibiz. Ayrıca arka planları, hikaye üstüne yazmak istediğiniz yazıları vs. de düzenleyebilirsiniz.

Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

İndirmek için:

4- Vimage

Hani üstünde kelebeklerin uçtuğu, yağmurun yağdığı ya da dumanların tuttuğu fotoğraf ya da hikayelerin yapıldığını merak ederdik ya, işte Vimage bunu tarz tasarımlar için harika bir uygulama. Bünyesinde bulunan yüzlerce filtreyi fotoğraflarınızın üzerine uygulayarak havalı içerikler elde edebilirsiniz. Ücretli uygulaması HD ve Vimage filgranı olmadan görselleri indirebilmenizi sağlarken ücretsiz uygulamasında maalesef bu özellikler yok. Kalite açısından daha kötü ve aşağıda Vimage yazısının yazması çok da güzel durmuyor. Onun dışında ücretsiz uygulamaya göre sunulan diğer tüm özellikler gayet yeterli.

Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

İndirmek için:

5 – Quik

Sıradaki uygulama sayesinde oturduğunuz yerden harika kısa filmler çıkarabilirsiniz. Quik video şeklinde içerikler paylaşanlar için inanılmaz kullanışlı ve ücretsiz bir uygulama. Dilerseniz çektiğiniz bir çok fotoğraf ve videoyu kendiniz düzenleyip geçişler, müzik, filigranları ekleyebilirsiniz. Dilerseniz de siz sadece videoda olmasını istediğiniz görselleri ve tasarım modelini seçip gerisini Quik’e bırakabilirsiniz.

Instagram'da Yaratıcı ve Şık Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

Yapay zekası inanılmaz çalışıyor ve görsellerin en can alıcı yerlerini seçip ortaya belirlediğiniz zaman kadar süren bir video ortaya çıkartıyor. Bence özellikle özel anlarınızı ve mini seyahatlerinizi bu uygulama sayesinde daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Quik dışında yine videolarınızı düzenleyebileceğiniz Inshot, Magisto, Vivacut, Movavi Clips gibi uygulamaları da önerebilirim. Bunlarla ilgili ayrı bir yazı yazacağım.

İndirmek için:

Bundan sonra sıralayacağım hikaye düzenleme uygulamaları önerileri ince ayrıntılar ve şablonlar dışında aslında aynı mantıktaki uygulamalar olacak. Ama inanın her birini bilmekte yarar var çünkü bazen çok farklı tasarımlara ya da kolajlara ihtiyacınız olabiliyor. Her bir uygulamada hem ücretli hem de ücretsiz hizmetler var. Bu arada bir çoğu sadece Play Store’da var.

6- StoryChic

StoryChic benim en çok kullandığım bir diğer uygulama. Ücretsiz şablon sayısı oldukça fazla ve inanılmaz şirin ve farklı şablonlar var. Bu uygulamanın en güzel özelliği animasyonlar da yapabilmeniz ve fotoğrafların yanında videolarınızı da kullanabilmeniz. Tasarımlarınızı kayıt altına da alabiliyorsunuz. Bir kaç ay öncesine kadar hazırladığınız görselleri indirdiğinizde ya da paylaştığınızda StoryChic etiketi yoktu maalesef bu özelliği kaldırmayı artık sadece ücretli hizmetler kapsamında yapabiliyorsunuz. Çok sinir bozucu ama en azından fotoğraf kolajlarını kırparak alttan kaldırabilirsiniz ya da paylaşırken üzerine bir etiket ya da konum koyabilirsiniz.

İndirmek için:

7- Story Maker

Bu uygulama da oldukça başarılı şablonlar sunan, video ve fotoğraf kolajına izin veren ve rengarenk tasarımlar yapabilmenizi sağlayan bir uygulama ayrıca hikayelerinizin üzerine istediğiniz çıkartmaları da koyabilirsiniz. Çıkartma seçenekleri de oldukça fazla. Özellikle yemek, yaşam, makyaj vs gibi konularda paylaşım yapanlara tavsiye ederim. Dezavantajı animsyon tarzında şablonlarının olmaması

İndirmek için:

Instagram'da Yaratıcı ve Şık Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

8-  Story Maker – Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

Aynı isimdeki bu diğer uygulamayı indirirken logo farklılığına göre ayırt edebilirsiniz. Bu uygulama diğerlerine göre daha sade ve seçenekleri daha az. Ancak sunduğu şablonlar verim açısından oldukça güzel. Ben aradığım bir çok kolaj şablonunu burada bulabiliyorum. Bir diğer güzel özelliği de arka planı size renksiz sunduğu için dilediğiniz renkte arka plan koyabiliyorsunuz.

İndirmek için:

9 – Animated Stories

Animasyon tarzında hikaye paylaşmayı sevenler bu uygulamaya bayılacaklar. Sadece animasyon tarzında şablonlar sunan ama diğer uygulamarlardaki gibi kısıtlamanın olmaması bu uygulamanın öne çıkan en önemli özelliği. Onlarca çeşit şablonu ücretsiz kullanabilirsiniz. Ayrıca arka plan renklerini de değiştirebilirsiniz. Müzik, etiket, yazı da ekleyebiliyorsunuz. Süreyi de istediğiniz gibi kısaltıp uzatabilirsiniz.

İndirmek için:

10 – Story Lab

Renkli paylaşımlar yapmayı sevenlerin tercih edebileceği bir uygulama. Avantajı aynı zamanda hikayelerin dışında gönderiler için de şablonlar sunması. Dezavantajı ise kısıtlı ücretsiz şablon ve tasarımsal seçenekler sunması.

İndirmek için:

11 – Post Muse

Bu uygulamanın diğerlerinden farkı kendi tasarımınızı sıfırdan yapabilmeniz. Bunda da şablon ve özellik biraz kısıtlı ama güzel kolajlar var. Bir incelemenizde yarar var.

Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

İndirmek için:

12- Mojo

Bu uygulama da tamamen animasyon tarzında hikaye yapanların ilgisini çekebilecek bir uygulama. Farklı kategorilere göre tasarlanmış bir çok şablonu bulabilirsiniz. Biraz ağır olması dezavantaj ama bazı animasyonları çok başarılı.

Instagram'da Yaratıcı ve Şık Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

İndirmek için:

13- Nichi

Max 9 fotoğrafa kadar kendi kolajlarınızı yapma imkanı veren Nichi şık şablonlar da sunuyor. Videolar şimdilik kullanılamıyor. İlk başlarda oldukça ağır ve sürekli donuyordu ama şu ara gayet hızlı çalışıyor.

Instagram'da Yaratıcı ve Şık Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama
Hikaye (Story) Düzenlemek için 13 Uygulama

Fotoğraf Düzenlerken Kullanabileceğiniz 10 Uygulama yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

İyi eğlenceler.

Önceki İçerikKendin Yap Projeleri | 10 DIY(Do It Yourself) Projesi
Sonraki İçerikNetflix Dizi Önerileri – En Sevilen 10 Netflix Dizisi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here