Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

       Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

En çok merak edilen mesleklerin başında havacılık sektörü geliyor ki bu sektörde şehir efsanesi de çok, yok artık dediğimiz bilgiler de. Ben de bu sektörde çalışan birisi olarak sizler için eğlenceli bilgileri derledim. Çevreme sorarak oluşturduğum 8 soru ile keyif almanızı diliyor ve havacılıkta merak edilen 8 soruyu da yazımın devamına bırakıyorum. Hadi başlayalım.

Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru
Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

1. Uçakta doğan çocuk nereli oluyor?

Eğer uçakta doğarsanız dünya vatandaşı olursunuz gibi bir bilgi var ortalıkta dolaşan, söylüyorum bu haber yalan. Bu yüzden uçakta doğurmayı düşünen insanlar bile var. Peki diyelim uçakta doğum yaptınız nelerle karşılaşırız anlatıyorum. Öncelikle her uçuşta bir doktor yok. Doktor uçuşunuza denk gelirse ve bunu kimliğiyle beyan ederse ne ala. Ancak bu doktor KBB uzmanı da olabilir, kadın doğumcu da. İşiniz şansa mı kaldı hayır. Kabin ekipleri ilk yardım eğitimi alır ve sertifikalandırılırlar. Bu eğitimin içerisinde doğum da vardır. Normal doğumun en normal senaryosu ile doğumu gerçekleştirdik. Peki doğan çocuk nereli oluyor ?

Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru
Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

Uçakta doğan çocuk hangi ülke sınırları içerisinde doğduysa o ülkenin kuralları geçerlidir. Mesela Türkiye sınırları içerisinde doğduysanız, Türk vatandaşı olabilmek için anne veya babanın Türk vatandaşı olması gerekli. Avrupa ülkelerinin çoğunda da durum aynı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlık için ebeveyn vatandaşlığına bakmaksızın doğumun Amerika sınırları içerisinde olmasını yeterli buluyor.

Doğum yerine neresi yazılacak dediğinizi duyar gibiyim, bu konuda da pilottan koordinat isteniyor ve bu bilgiler yazılıyor diye bir efsane duydum bu da yalan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.