Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

0

       Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

En çok merak edilen mesleklerin başında havacılık sektörü geliyor ki bu sektörde şehir efsanesi de çok, yok artık dediğimiz bilgiler de. Ben de bu sektörde çalışan birisi olarak sizler için eğlenceli bilgileri derledim. Çevreme sorarak oluşturduğum 8 soru ile keyif almanızı diliyor ve havacılıkta merak edilen 8 soruyu da yazımın devamına bırakıyorum. Hadi başlayalım.

Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru
Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

1. Uçakta doğan çocuk nereli oluyor?

Eğer uçakta doğarsanız dünya vatandaşı olursunuz gibi bir bilgi var ortalıkta dolaşan, söylüyorum bu haber yalan. Bu yüzden uçakta doğurmayı düşünen insanlar bile var. Peki diyelim uçakta doğum yaptınız nelerle karşılaşırız anlatıyorum. Öncelikle her uçuşta bir doktor yok. Doktor uçuşunuza denk gelirse ve bunu kimliğiyle beyan ederse ne ala. Ancak bu doktor KBB uzmanı da olabilir, kadın doğumcu da. İşiniz şansa mı kaldı hayır. Kabin ekipleri ilk yardım eğitimi alır ve sertifikalandırılırlar. Bu eğitimin içerisinde doğum da vardır. Normal doğumun en normal senaryosu ile doğumu gerçekleştirdik. Peki doğan çocuk nereli oluyor ?

Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru
Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

Uçakta doğan çocuk hangi ülke sınırları içerisinde doğduysa o ülkenin kuralları geçerlidir. Mesela Türkiye sınırları içerisinde doğduysanız, Türk vatandaşı olabilmek için anne veya babanın Türk vatandaşı olması gerekli. Avrupa ülkelerinin çoğunda da durum aynı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlık için ebeveyn vatandaşlığına bakmaksızın doğumun Amerika sınırları içerisinde olmasını yeterli buluyor.

Doğum yerine neresi yazılacak dediğinizi duyar gibiyim, bu konuda da pilottan koordinat isteniyor ve bu bilgiler yazılıyor diye bir efsane duydum bu da yalan 😊 Doğum sırasında bir meydana inildiyse inilen yer veya uçuşun normalde bitmesi gereken yer neresi ise orası yazılıyor. Bu konuda yine bir zorlama yok, ben Lahor’a indim ama İstanbul yazsın derseniz o da olur.

2. Uçakta doğan çocuklara ömür boyu bedava bilet hakkı var mı?

Bu kısım doğduğunuz şirketin sizin çocuğunuz için yaptığı jest oluyor. Eğer firma böyle bir hak verirse ki veren havayolları var şahane… Ama vermek zorunda değildir.

3.Uçaklarda kulaklık girişleri neden 2 girişli ?

Bende uzun bir süre uçaktaki kulaklıkların günlük hayatta kullanıma uygun olmaması için çift girişli tasarlandığını düşünmüştüm ki bu sorunun doğru cevabı bu değilmiş. Uçuşta yapılan anonslar veya güvenlik demoları gibi her yolcuya muhakkak ulaşması istenen sesler, çift girişli kulaklıklar ile yolcunun ekranında bir film veya müzik açık olsa dahi var olanı kesip uçuş ekibinin bilgilendirmelerini yolcuya direk ulaştırıyor.

Çift girişli kulaklık başlığı - Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru
Çift girişli kulaklık başlığı – Havacılıkta Merak Edilen 8 Soru

4. Dünyanın En Büyük Havalimanı

Bu nasıl mümkün olabilir diye hayret içinde kaldığım çölün ortasında bir havalimanı… Suudi Arabistan’ın Dammam şehrindeki Kral Fahd Uluslararası Havalimanı 776 kilometrekarelik bir alana sahip. Bu da demek oluyor ki komşu ülke Bahreyn’den Amsterdam’dan Marsilya’dan daha büyük bir alana havalimanı yapmışlar. Bu büyüklüğe rağmen Kraliyet ailesi içinde kullanılan havalimanının sadece %5 i yolcular için kullanılıyor. Gelelim İstanbul Havalimanı’nın büyüklüğü konusuna. İstanbul Havalimanı 76,5 km2 ile yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 7. Havalimanıdır.

5. Dünyanın En Yoğun Havalimanı

En yoğun havalimanı 1998’den beri bu unvanda birinciliği olan ve 103 milyon yolcu sayısı ile  Atlanta Hartfield-Jackson Havalimanıdır. Ortalama Filipinler nüfusu kadar insan bir yılda bu havalimanını kullanıyor. Atatürk Havalimanı kapanmadan önce 63 milyon yolcu sayısına sahipken İstanbul Havalimanı ise gelecekte en işlek havalimanı olması bekleniyor.

Atlanta Hartfield-Jackson Havalimanı
Atlanta Hartfield-Jackson Havalimanı

6. En uzun uçuş nereden nereye ?

Özellikle Amerika gibi bizim ülkemize en uzak yer olarak düşünülen meydanlara olan uçuşlarda aktarmalı uçuş zorunluluğu olup olmadığı da merak konusu. Bazı firmalar bu mesafeleri aktarmalı uçuş ile sağlarken firmaların uçak filosunun gücüne bağlı olarak tek seferde planlayan firmalar da var elbette. Evet halihazırdaki en uzun uçuş Singapur-New Yok arasında ortalama 18 saat 25 dakika sürüyor ve tek seferde gerçekleşiyor.

7. Havada anlık ortalama kaç uçak uçuyor?

Şu andan bahsetmek havacılık tarihi açısından doğru verileri vermeyecektir. Pandemi sebebiyle maalesef birçok havayolunun uçakları yerde :/ O yüzden hoop gidelim eski güzel günlere. Özlenen o güzel günlerde gökyüzünde herhangi bir anda 8.000-20.000 arasında değişen uçak var. Bu sayı Cuma günleri artmaya başlıyor ve hafta sonu sonrası azalıyor.

8.Neden tabaklarda 2 tane zeytin var ?

Uçaktaki zeytinler bir bana mı lezzetli geliyor bilmiyorum ama 2 tane oluşları da tadını damakta bırakmıyor değil. Zeytinin sayısı da önemli değildir herhalde diye düşünebilirsiniz ama havacılıkta her şey sayılı ve kurallıdır. Gelelim sorunun cevabına… Vakti zamanında henüz zeytinler bol bol verilirken American Airlines her yolcudan 1 zeytin eksiltmesiyle yılda 40.000 dolar kar ediyor. Ve sanıyorum ki bunu gören havayolları zeytinleri birer birer eksiltiyor ta ki iki taneye düşene kadar. Bir zeytin sen nelere kadirsin diyebiliriz o halde. Şuraya da havacılıktaki zeytin hikayelerini anlatan yerel bir haber sitesi bırakıyorum 🙂

How American Airlines Saved $40,000 One Olive At A Time

Havacılıkta merak edilen 8 soru yazımın sonuna geldim ama havacılık yazısına girenlerin ilgisini çeker diye düşündüğüm sevgili Ezgi’nin 50 Yıl İçerisinde Sular Altında Kalacak 10 Şehir yazısını okumanızı tavsiye ederim. Herkese sağlıklı ve keyifli günler…

Dilara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here