Hafta Sonu İstanbul Gezisi – Ormanlı Köyü ve Karaburun

0

İstanbulda Huzuru Bulmak – Hafta Sonu İstanbul Gezisi

Siz de günübirlik İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenlerden misiniz? O zaman çok ortak yanımız var hadi buyurun Hafta Sonu İstanbul Gezisi yazıma, nereye gidebilirsiniz bir inceleyin bakalım sevecek misiniz?

Hafta Sonu İstanbul Gezisi - Ormanlı Köyü ve Karaburun
Hafta Sonu İstanbul Gezisi – Ormanlı Köyü ve Karaburun

Bir Pazar günümü dolu dolu geçirmek üzere planladım. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 15 dakika mesafede Karadeniz’e kıyısı olan Çatalca’nın Ormanlı Köyü’ne gittim. İstanbul’da keyifli bir hafta sonu için kaçamak noktası arayışımı karşıladı mı karşılamadı mı gelin birlikte karar verelim.

Hem doğayla iç içe olabileceğiniz hem de midenizi şenlendirecek harika tavsiyelerim var. Öncelikle yola kahvaltı edip başlamak veya kahvaltıyı vardığınızda yemek sizin kararınız. Benim gibi sabahları bir şey yemeden yola çıkınca ayılamayanlardansanız bir şeyler yiyip çıkın çünkü biraz yolumuz var.

İlk durağımız Ormanlı Köyü

Hafta Sonu İstanbul Gezisi - Ormanlı Köyü ve Karaburun
Hafta Sonu İstanbul Gezisi – Ormanlı Köyü ve Karaburun

Çatalca ilçesine bağlı olan Köy, bol oksijenli huzurlu bir gün geçireceğiniz bir rota. Harika doğası, gölü, plajı ve restoranlarıyla size istediğiniz her şeyi sunuyor. Çatalca’ya 35 kilometre mesafedeki Ormanlı Köyü’nün denizi ve plajı tertemizdi, ancak ben Ekim başında deniz sezonunu kapattığım için Ekim ortası gittiğim bu köyde plaj kısmına sadece bakmakla yetindim. Ormanlı Köy’ü Terkos Gölü’nün batı ucunda yer alıyor. İstanbul’un su ihtiyacını sağlayan bir göl burası fakat benim gittiğim zaman karşılaştığım manzara çok üzücüydü. Sular çekilmiş, yeterli yağış olmamış ve neredeyse benim mola verdiğim yerde su yok denecek kadar azdı. Bu manzaranın daha da kötüleşmemesi için lütfen gereksiz su sarfiyatı yapmayalım.

Biz “Gölde Balık” isimli tesiste durduk. Burada çay kahve molasının ardından biraz çalışanlar ile sohbet ettik. Suların çekildiği bilgisini de kendilerinden öğrendik. Burası aynı zamanda Terkos gölünden çıkan balıkları da taze taze pişirip sofranıza kadar sundukları bir tesis. Bir dahaki sefere balık tatmaya karar verdik ve buradan ayrıldık. Tesise 2 km mesafedeki Orhanlı Plajına gittik. Mevsim Ekim ortası olduğu halde denize girenler vardı, deniz sakindi yine de Karadeniz olduğunu unutmamak lazım.

İkinci durağımız Karaburun

Orhanlı Plajına şöyle bir baktıktan sonra, Karaburun’a doğru yola çıktık. Karaburun, İstanbul ilinin Arnavutköy ilçesine bağlı. İstanbulluların deniz mevsiminde Kilyos’tan sonra tercih ettikleri en kalabalık sahil bölgelerinden biri. Biz uzaktan başlayıp, yakına doğru devam etmeyi tercih ettik ve bu sebepten rotamıza Ormanlı ile başladık. Siz isterseniz İstanbul’dan Karaburun’a yaklaşık 1 saat araba yolculuğu sonrası ulaşıp sadece bu bölgede de vakit geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

Hafta Sonu İstanbul Gezisi - Ormanlı Köyü ve Karaburun
Hafta Sonu İstanbul Gezisi – Ormanlı Köyü ve Karaburun

Gelelim Karaburun’a, karnımız yavaştan acıkmaya başlamıştı. Yaklaşık 50 dakika sonunda Karaburun’a vardık. Burada sahilde balık yiyebileceğiniz birkaç restoran var. Biz limandaki Hanımelinde yemeyi tercih ettik. İsterseniz burada sahilde biraz yürüyüşte yapabilirsiniz.

Ve böylece yeşile ve maviye doyup, keyifle günümüzü tamamlayıp, İstanbul’a dönüş yoluna çıktık. Bekle bizi Pazartesi J

Umarım rotamı beğenmişsinizdir. Denemek isteyenler olursa, sorusu olanlar bana instagram hesabımdan ulaşabilirler.

Ayrıca İstanbulda bulunanların haftasonu yapabilecekleri, görebilecekleri yerlerle ilgili yazılarımızın linklerini sizler için buraya bırakıyorum.

İstanbul’a Yakın 11 Tatil Noktası

İstanbul’un Yanı Başında Cennetten Bir Köşe: Ağva Şile

Kafa Dinlemek İçin Birebir – Huzurlu İstanbul Mekanları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here