Lavanta Kokulu Köy | Kuyucak Köyü

0

 

Türkiye’nin Lavanta Cenneti, Kuyucak Köyü

Isparta dendiğinde akla ilk gelen şeyi sorsak cevap muhtemelen gül olacaktır. Ama artık Isparta sadece gülleriyle anılmıyor. Lavanta bahçeleriyle son zamanların en meşhur yerlerinden biri olarak anılıyor.

Kuyucak Köyü‘ne giriş yaptığınız andan itibaren arabanın camını açın ve kendiniz kokuya teslim edin. Mis gibi lavanta kokusu içinize dolsun.

Kuyucak Köyü
Lavanta Kokulu Köy | Kuyucak Köyü

Lavanta bahçeleri nasıl oldu, köye nasıl gidilir, neler yapılır, ne yenir, ne içilir şimdi size biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Kuyucak Köyü Hakkında

Yıllar önce kurak ve boş tarlalardan oluşan Kuyucak Köyü peki nasıl bu hale geldi ?

Kuyucak Köyü, etrafı yamaçlar, ovalar ve lavanta tarlalarıyla çevrili bir köy. Aslında 250 kişilik nüfusa sahip minik bir köy. Zamanında susuzluk sebebiyle kurak araziler yüzünden yıllar önce göç vermeye başlamış olan Kuyucak Köyü, Lavanta tarlalarıyla yeniden doğmuş diyebiliriz.

Lavanta, ilk olarak 1975 yılında  Zeki Konur’un Fransa’yı ziyaret etmesiyle bölgeye getirilmiştir. İlk zamanlar lavantanın, evlerin bahçelerinde süs ve hobi amaçlı üretimi başlamış ve 90’lı yıllardan sonra ticari olarak üretime geçilmiştir. Ekilen lavantalar şu an 3000 hektara ulaşmış durumdaymış. Lavanta sezonu boyunca da adeta bir görsel şölen haline geliyor. Tur şirketleriyle birlikte yoğun bir talep oluşuyor.

Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi kuruluyor, köydeki kadınlar farklı alanda eğitim veriliyor ve kadınların azmiyle köyün bu günlere gelmesine katkıda bulunuyorlar. Muhteşem değil mi? Bunu duyduğumda köye olan ilgim ve sevgim bir kat daha arttı 🙂 Ve artık bu sebeple Türkiye’nin lavanta üretiminin %93’ü bu minik köyden karşılanıyor.

Lavanta Bitkisi Ne Zaman Çiçek Açar? 

Lavantalar haziran ayından itibaren çiçek açmaya başlıyor. Çiçeklenme dönemi ise, ortalama olarak 45-50 gün sürmektedir. Ağustos ayı itibariyle de hasat edilmeye başlanıyor. Çiçeklenme dönemi köyün görebileceğiniz en güzel zamanı oluyor.

Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Bitkiden elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir.

Kuyucak (Lavanta) Köyü’nün herhangi bir giriş ücreti yok. Burada lavanta tarlalarına zarar vermeden rahat bir şekilde fotoğraf çekilebilirsiniz.

Lavanta Kokulu Köy | Kuyucak Köyü

Köyün en güzel hallerini görmek istiyorsanız en doğru zaman Haziran sonu ve Temmuz ortaları. Haziran ayında çiçeklenmeye başlayıp, Ağustos’un ilk haftasından itibaren de  hasat edilen bu tarlaların en mor halini görmek istiyorsanız bu aralığa denk getirmeniz öneriliyor.

Ancak bildiğiniz gibi mevsimler kayıyor ve zamanlar değişebiliyor. O yüzden gitmeden önce güncel bilgileri almanızı tavsiye ederim. Haziran ayından itibaren takip edip uygun zamanı yakalayabilirsiniz.

Lavanta Kokulu Köy | Kuyucak Köyü

Kuyucak Köyü’ne Nasıl Gidilir ?

Isparta Lavanta Kokulu Köy’e gitmek için aslında 3 seçeneğiniz var;

İlk seçenek olarak; Çok popüler olduğu için  Isparta Lavanta turları bulunuyor. Eğer imkanınız var ise kendiniz gitmeniz daha rahat olacaktır. Ben turla gitmiştim ve açıkcası çok rahat olmuyor. İlk olarak  turla gittiğiniz zaman fotoğraf çekimi için herkes aynı noktada toplaşıyor ve kalabalık oluyor. Her fotoğraf karenize birileri çıkıyor olacak hatta sıra bile beklemeniz gerekebiliyor.

İkinci seçenek olarak; Kendiniz gitmek isterseniz de Isparta Havalimanı’ndan araba kiralamak bir seçenek. Ordan araç kiralayarak 30 dakika kadar kısa bir sürede varılabiliyor.

Isparta’ya 47 kilometre uzağında bulunuyor. Antalya yolu üzerinde olduğu içinde günübirlik geçerken de  ziyaret edebileceğiniz bir yer.

Buraya kadar gelmişken Lavanta Kokulu Köyle birlikte birleştirebileceğiniz rotalar çıkarabilirsiniz. Yakının da bulunan  Salda Gölü, Eğirdir Gölü ve Pamukkale gibi yerlerle şahane bir rota oluşturabilirsiniz.

Salda gezi rehberimiz https://reshontheway.com/salda-golu-rehberi-gezelim-gorelim-koruyalim/ sizin için hazır 🙂

Pamukkale’yi görmeden dönmeyin deriz. Onun içinde yazımız bulunuyor elbet:) Buyrun efendim.  https://reshontheway.com/pamukkale-gezi-rehberi/

Üçüncü  seçenek olarak; Lavanta Kokulu Kuyucak Köyüne otobüs ile ulaşabilirsiniz. Buraya yakın bir ilden gelecekseniz mantıklı bir seçenek olabilir. Ama sadece Lavanta tarlalarını görmek için İstanbul, İzmir gibi şehirlerden otobüsle gelmek biraz eziyet gibi olacaktır.

Otobüsle tutan süreleri sizlerle aşağıda paylaşıyorum. Gerisi size kalmış tabi 🙂

 • İstanbul Isparta arası yaklaşık 580  km ve yol yaklaşık 7 -7.30 saat sürmekte.
 • İzmir Isparta arası yaklaşık 396 km ve yol yaklaşık 5 -5.30 saat sürmekte.
 • Antalya Isparta arası yaklaşık 128 km ve yol en az 2 saat sürmekte.

Lavanta Kokulu Köy’de Neler Yapılır?

İlk etapta hepimiz biliyoruz ki buraya muhteşem fotoğrafları çekmek için geliyoruz.

 • Muhteşem manzarayı ölümsüzleştirmek ve en uygun noktayı bulup fotoğraf çektirmek için gezinizi sabah gün doğumuna ya da akşam gün batımına denk getirmelisiniz.
 • Lavanta kokulu köy sokaklarında gezip, yerlileriyle sohbet edebilirsiniz.
 • Köye has lavanta konseptli hediyelik eşyalar almadan dönmek olmaz.
 • Lavanta içerikli çok fazla yiyecek şeyler yapılmış. Bir kaçı denemeden dönmeyin.

  Lavanta Kokulu Köy | Kuyucak Köyü

Lavanta Kokulu Köy’de Ne Yenir? Ne İçilir? 

Öncelikle çok büyük restoranlar ya da cafeler beklemeyin. Bir kaç mekan dışında pek birşey yok. En elle tutulur yer Lavanta Kokulu Cafe, burada yemek yiyebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, hafta sonu turlar çok tercih ettiğ için akşama yemek kalmayabiliyor.

Lavantanın herşeyini yapmışlar. Yerlilerin yapmış olduğu tezgahlardan deneyimleyebiliyorsunuz. Dondurmayı biz çok sevemedik. Çünkü  yerken biraz sabun yiyormuşsun hissi yaratıyor. Bu tabi göreceli bir kavram siz yine de deneyin belki seversiniz.

Lavanta Kokulu Köy | Kuyucak Köyü

Lavanta Kokulu Köy’de Neler Alabilirsiniz?

 1. Lavanta Yağı: Lavanta yağını en organik yerden almadan dönülmemeli diye düşünüyorum. Birçok faydası olduğu söyleniyor. Sizinle bildiğim birkaç faydasını paylaşmak istedim.
  • Ağrıyı hafifletir.
  • Stres ve anksiyeteyi hafifletir.
  • Kan dolaşımını artırır.
  • Uyku ve uykusuzluğa çok iyi gelir.
  • Yanık ve yara tedavilerinde kullanılır. Yanıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 2.  Lavanta Yastığı: Eğer lavanta kokusunu seviyorsanız, bu minik yastık aslında kese gibi birşey. Bu yastığı kendi yastığınızın yakınlarına/altına falan bir yere koyabilirsiniz  Rahatlattığı ve uyku problemine iyi geldiği söyleniyor.
 3. Lavanta Suyu: Lavanta suyunun cilde iyi geldiğiyle ilgili bilgiler var ancak ben deneyimlemedim. Faydalarını sizlerle paylaşıyorum belki siz denemek istersiniz. Cildinizi güzelleştirir, korur, canlandırır, rahatlatır, pürüzsüzleştirir ve nemlendirir. Tüm cilt tipleri için besleyici ve nemlendiricidir.
 4. Lavanta Kolonyası

Bu yazımızın da sonuna geldik. Yeni bir gezide görüşmek üzere hoşçakalın 🙂

Ve hala beni instagramdan takip etmediyseniz bu beni biraz üzer 🙂 Linki şöyle bırakıyorum https://www.instagram.com/gezceyy/?hl=tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here