Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin 6 Harika Lezzeti – Farklı Adlar Farklı Tatlar

0

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin 6 Harika Lezzeti – Farklı Adlar Farklı Tatlar / #evdekal

Türkiye’de hatta dünyada çok çeşitli lezzetlere ev sahibi yapan Doğu Anadolu bölgesinin birbirinden değişik yemekleriyle karşınızdayız. Hem yemeklerine verdiği isimler olsun hem de tatları olsun çok beğeneceğimiz ve damaklarımızda unutamayacağımız tatlar bırakan yöresel lezzetlere birlikte göz atalım. İşte Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin 6 Harika Lezzeti

Nohut Dürüm-Gaziantep

Gaziantep’te çoğu yerde rastlayacağınız bu lezzeti bir çok kez tatma fırsatı elde ettim. Aklımda ve damağımda iz bırakan bu lezzetin yapımı da bir o kadar kolay.

Lavaşın içine;nohut, limon ve maydanoz koyarak tadına doyamayacağınız bu lezzeti denemenizi tavsiye ederim.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 6 Harika Lezzeti - Farklı Adlar Farklı Tatlar
Nohut Dürüm

Kümbbülmüşviyye – Kilis

Kümbbülmüşviyye görüntü olarak içli köfteye benziyor ama en az içli köfte kadar emek ve zahmet gerektiren ve tabii verdiğiniz emeğin hakkını fazlasıyla veren Kilis mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesi.Denemenizi tavsiye ederim.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 6 Harika Lezzeti - Farklı Adlar Farklı Tatlar
Kümbbülmüşviyye

Pırpırım Salatası  – Adıyaman

Pırpırım adı sizi yanıltmasın.Doğu’da pırpırım denen otun adı bilinen adı ile semizotu olarak geçer. Adıyaman semizotunu salata ile sınırlandırmayıp yemeğini ve cacığı da yapılır ve genelde ağır yapılan yemeklerin yayında serin ve oldukça ferahlatıcı bir öğün.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 6 Harika Lezzeti - Farklı Adlar Farklı Tatlar

Kazan Kebabı – Şanlıurfa

Şanlıurfa’nın yöresel lezzetlerinden en önde geleni kazan kebabı bütün bir patlıcanı aralıklı keserek içlerine kıymalı sos koyup üzerilerine salça sosu ile pişirilir ve bol tereyağlı pirinç pilavı ile servis edilir. Adından da anla anlaşılacağı üzere tencerede pişen bir yemek türüdür.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 6 Harika Lezzeti - Farklı Adlar Farklı Tatlar

Lebeni – Diyarbakır

Güneydoğu Anadolu bölgesinin yöresel lezzetleri bir yana yemeklere verilen isimlerde bir o kadar farklı.. Adı lebeni gibi garip olsa da içerisindeki malzemeler bildiğimiz gibi; buğday, nohut ve yoğurt gibi oldukça kolay bulunan malzemelerden oluşan bu çorba yaz aylarında hem tek başına hemde yemeklerin yanında sıkça tercih edilen ferahlatıcı bir lezzet.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 6 Harika Lezzeti - Farklı Adlar Farklı Tatlar

İncasiye – Mardin

Mardin yöresi dışında çok fazla bilinmeyen ama aslında geçmişte de sık sık yapılan yemeklerden biri olan incasiye, zamanında Osmanlı saray mutfağına şifalı yönüyle adını yazdırmış bir lezzet.kuru siyah erikle yapılan yemek, kuşbaşı etlerle harika bir tat ortaya çıkarıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 6 Harika Lezzeti - Farklı Adlar Farklı Tatlar
İncasiye – Kaynak

 

Evdeyken keyifli vakit geçirebileceğiniz diğer yazılarımız için #evdekal başlığına göz atabilirsiniz!

Sağlıkla kalın..

Önceki İçerikKarantinada Evinizde Minimalizme Yer Açın – Sadeleşme / #evdekal
Sonraki İçerikİsveç’te Yaşama ve Çalışma Rehberi – Göç Edebilir Miyim?
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here