Guinness Bira Fabrikası’na Ziyaret – Siyah Bira Nedir?

Guinness – Dublin’in Meşhur Siyah Birası

Siyah bira olarak tanımlanan Guinness Bira; ilk izlenimde birazcık garip gelse de aslında tat bakımından oldukça akılda kalıcı ve mutlu eden bir seçenek.

En önemli özelliği bembeyaz kaymak köpüğü. Bu köpük özel bira doldurma makinalarından bira koyarken basınç dolayısıyla ortaya çıkan nitrojen kabarcıkları aslında. Çocukluğumuzda fen bilgisi derslerinde karşımıza çıkmış olan nitrojen elementinin, günün birinde bizleri mutlu eden bir tat olacağı hiç aklınıza gelir miydi?

Bira yapım aşamaları - Guinness Bira Fabrikası
11 adımda bira yapım aşamaları – Guinness Bira Fabrikası

Guinness Bira Fabrikası Ziyareti

Bilet, Adres ve Ulaşım Bilgileri

7 katlı bir binaya sahip fabrikaya giriş için günler öncesinden tur satın almış olmak gerekiyor. Dublin geziniz sırasında kesinlikle en az yarım gününüzü ayırmanız gereken bu eşsiz deneyim için gereken bütçe konusunda güncel fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz.

Çoğu özel günler de dahil olmak üzere haftanın 7 günü ziyarete açık olan fabrikaya ilk giriş 09:30 son giriş 17:00 olarak belirlenmiş. Son girenlerden biri olmanız durumunda bile size 2 saat veriliyor çünkü son ziyaret bitiş saati 19:00 olarak belirlenmiş.

Direk açık adres vermek gerekirse Google Haritaları kullanarak her nerede olursanız olun fabrikaya aracınızla ulaşabilirsiniz. Sınırlı sayıda da olsa ücretsiz bir otopark alanı bulunuyor. Yoğun zamanlarda biraz sıra bekleyebilir veya yer bulamayabilirsiniz. Bu sebeple başka alternatifler hakkında da bilgi vermenin yararlı olacağını düşünüyorum.

Dublin şehir merkezinden;
  • Yürüyerek 20 dakikada
  • 123 numaralı otobüse binerek ortalama  8 – 10 dakikada
  • Tramvaya bindikten sonra fabrikaya en yakın St.James Hastanesi durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.
Guinness Bira Fabrikası – Dublin

Fabrikanın içi ve Tadım Deneyimi

Fabrikaya giriş yaptıktan sonra ilk önce bira yapımı için arpanın ne tür aşamalardan geçtiğine birebir şahit olduğunuz bir yolu takip ediyorsunuz. Bu yolda arpanın türünden nasıl yetiştiğine kadar tüm detayları öğrenme şansınız var.  Sonrasında katları teker teker dolaşarak tüm aşamaları geçerek Guinness‘in şimdiye kadar yapmış olduğu tüm reklam faaliyetlerini topladıkları bir müzeye varıyorsunuz.

En heyecan verici nokta ise “The Perfect Pint” deneyiminin gerçekleştiği “Gravity Bar”. Biletinizle beraber kuyruğa girerek en fazla 10 kişilik gruplar halinde deneyime katılabilirsiniz. İçeriye girdiğinizde her grubun sürecini yöneten bir Guinness çalışanı tarafından karşılanıyorsunuz.

Küçük bir grup kaynaşması ve sohbet sonrasında, mükemmel bira nasıl konulur birebirde gösteriyorlar. Ardından sırayla herkes kendine birer bardak muhteşem bira Guinness birasından dolduruyor. Herkes kendi birasını aldıktan sonra da bu deneyimi başarıyla gerçekleştirmenin ödülü olarak bir de kendi adınıza sertifika veriyorlar.

Benim “The Perfect Pint” denememi izlemek isterseniz aşağıdaki posttan videoma ulaşabilirsiniz!

https://www.instagram.com/p/B8PAUW2BlVN/

Dublin Gezi Rehberi

Bira fabrikası Dublin seyahatinizde mutlaka zaman ayırmanız gereken bir deneyim. Ancak tabii ki Dublin‘in aslında başka bir çok tadını çıkarmanız gereken ve mutlaka görülmesi gereken yerleri de var.

Tüm bu müzeleri, tarihi yerleri, okulları, kütüphaneleri ve sürpriz bir kaç kafeyi Dublin Gezi Rehberi yazımda bulacaksınız.

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim üzerinden ulaşabilir veya yorum kısmından sorularına yanıt bulmayı deneyebilirsin! 

Umarım bu bilgiler seyahatini daha keyifli yapar ve planlamanda yardımcı olur.

Londra’daki favori fotoğraf mekanları için; Londra Instagram Lokasyonları

Sevgilerle!

Sera

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.