Benelüks Rotası

Benelüks Rotası – Amsterdam Çıkışlı Turlar

Avrupa’nın ilk Birliğinde Bir Tur

Benelüks: BelçikaHollanda ve Lüksemburg‘un coğrafî olarak birlikteliğini anlatan, politik ve resmi bir iş birliği temeline oturan birliktir. “Benelüks” adı da, bu üç ülkenin kendi dillerindeki adlarının ilk hecelerinin birleştirilmesiyle (BELGIË, NEDERLAND, LUXEMBURG) oluşur. İşbirliği 1944 yılında malların ve hizmetlerin, halklarının serbest dolaşımını sağlamak maksadıyla adı geçen üç ülkenin aralarındaki sınırları kaldırmaları sonucu başlamıştır. 3 Şubat 1958’de bu iş birliği Lahey kentinde imzalanan “Ekonomik Birlik” anlaşması ile daha da güçlenerek; Benelüks ülkeleri Avrupa’da güçlü bir oyuncu haline gelmiştir. 50 Yıllık bir süre için yapılan anlaşma 2008’de süresiz olarak yenilenmiş ve adı da ‘Benelüks Ekonomik Birliği‘nden ‘Benelüks Birliği‘ne çevrilmiştir. Benelüks Rotası

Benelüks‘ü keşfetmenize yardımcı olacak bir yazımı sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımda gittiğim coğrafyaları keşfetmek için en büyük kolaylık olan araba kiralayarak Benelüks‘te nerelere gidip görmeniz gerektiği konusunda bilgi vereceğim.

Benelüks Rotası

Benelüks Rotası
Benelüks Rotası

Benelüks, Avrupa’nın Kuzeyinde bulunmaktadır. 16. yüzyılda İspanya Krallığı‘ndan bağımsızlıklarını kazandıktan sonra birçok hanedanlık tarafından yönetilmişlerdir. Bundan dolayıdır ki çeşitli güçlü bir kültürel yapıları vardır. Bu bölgedeki ilk şehrimiz olan Amsterdam, Brüksel‘e 210 km’lik bir yolculuk mesafesinde bulunmaktadır. Ama bu yol üstünde ve çevresinde trenlerin veya uçakların uğramadığı büyük – küçük birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. İsimlerinin pek duyulmuş olmamasına rağmen içlerinde birçok önemli yapı bulunmaktadır. Bu güzelliklerin bir kısmını görebilmeniz için rotamı sizlerle paylaşacağım.

Nasıl Gitmeli?

İstanbul’dan hergün defalarca uçuş olan Amsterdam‘a gelerek buradan araba kiralayabilirsiniz. Bu sayede hem yol üstündeki güzellikleri keşfetme fırsatınız olur hem de daha uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsiniz.

Özellikle en az 2 en çok 6 kişi olan grupların böyle bir geziyi araba kiralayarak yapmasını öneririm. Ben ve arkadaşlarım arabamızı kurumsal bir firmadan kiralamıştık. Bu sayede vakit, para ve konfor kaybetmedik. Yani başımız ağrımadı. Yurtdışında araba kiralama konusundaki yazımdan nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgilere ulaşabilmeniz için linkini aşağıda paylaşıyorum.

Yurtdışında Araba Kiralama

Şimdi Benelüks rotamızı tanıyalım.

Benelüks Rotası

  • Güzergah Uzunluğu: 1000 Km
  • Durmadan Sürüş süresi: 13 Saat
  • Ortalama gezi süresi: 10-12 Gün

Amsterdam – Lahey – Rotterdam

Benelüks Rotası / Amsterdam – Lahey – Rotterdam

İstanbul’dan Amsterdam‘a yaptığımız uçuş sonucunda Amsterdam Schiphol Havalimanı’na iniyoruz. Önceden kurumsal bir firmadan rezerve ettiğimiz aracımızı kiralayıp navigasyonumuzu açıp yola Benelüks Rotası gezimizdeki ilk nokta olan Lahey şehrine varıyoruz. Güney Hollanda‘nın merkezi durumunda olan ve birçok tarihi  olaya ve antlaşmalara ev sahipliği yapan Lahey‘i gezdikten sonra Hollanda‘nın bir diğer en büyük şehri olan Rotterdam‘a doğru devam ediyoruz.

Amsterdam‘da ne yapılır nereler gezilir diye sorarsanız ilgili yazıların linkini aşağıya sizler için bırakıyorum.

Bir Haftasonu Amsterdam Macerası – Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam’da Yapılabilecek 10 Ücretsiz Aktivite – Serseri Ama Tatlı Şehir

Amsterdam Fotoğraf Önerileri – En Favori Fotoğraf Noktaları

Rotterdam‘da ne yapmalıyım diyorsanız onun da yazısı ve Youtube video’su burada 🙂

Rotterdam Gezi Rehberi – Avrupa’nın En Modern Şehri

Rotterdam – Anvers – Brugge

Benelüks Rotası / Rotterdam – Anvers – Brugge

Rotterdam‘dan çıkıp Belçika‘nın en güzel tarihi şehirlerinden birisi olan Brugge‘e gitmek üzere yola çıkıyoruz. Bu yolculuğumuzda Brugge‘e giderken Avrupa’nın en büyük liman şehirlerinden birisi olan Anvers‘e isteyenler ve vakti olanlar uğrayabilirler.

Masallardan çıkma bir güzellikte olan Brugge‘te ne yapalım diye sorarsanız, onun da yazısı ve videosu var dostlar 🙂

Brugge Gezi Rehberi – Çikolata Kokulu Sokakların, Masalsı Şehri

Brugge – Gent – Brüksel

Benelüks Rotası / Brugge - Gent - Bruksel
Benelüks Rotası / Brugge – Gent – Bruksel

Güzelim tarihi Brugge‘den çıkıp adeta bir ok gibi Belçika‘nın başkenti Brüksel‘e giderken yol üstünde bir başka güzellik mevcut. Neresi mi? Tabiki Gent. Bu derece sakin, tarihi ve güzel bir şehri burada anlatmak olmaz. Ondan ona özel yazımıza bir göz atın. Ama yazı kesmez beni diyorsanız o zaman da gezi videomuzu da bir izleyin derim.

Gent Gezi Rehberi – Orta Çağ’a Masalsı Bir Yolculuk

Brüksel – Lüksemburg – Maastricht

Benelüks Rotası / Bruksel - Luksemburg - Maastricht
Benelüks Rotası / Bruksel – Luksemburg – Maastricht

Sonunda o muhteşem meydana sahip olan Belçika‘nın başkenti olan Brüksel‘e geldik. Geldik gelmesine ama yok böyle bir yer. Zira tarih, huzur, eğlence ne ararsanız var bu şehirde. Ama buraya gittiğinizde patates kızartması yemeden dönerseniz pişman olursunuz. 🙂 Ama daha ayrıntılı bilgiyi nereden bulacağim derseniz, onun da kaynagı aşağıda 🙂

Avrupa Birliği Resmi Başkenti Brüksel – Brüksel Gezi Rehberi

Peki bunun videosu yok mu sizde diye sorarsanız, o zaman da sizlere aşağıdaki linkten olduğunu söyleyebilirim.

Maastricht – Eindhoven – Amsterdam

Benelüks Rotası / Maastricht – Eindhoven – Amsterdam

Lüksemburg‘tan sonra Hollanda‘ya geri dönüyoruz. İlk rotamız Hollanda‘nın en eski şehirlerinden birisi olan Maastricht. Şehir eski güzel binalara sahip fakat yol güzergahınızda değilse özellikle buraya gitmeye gerek yok bence. Ama tabiki buradan sonra gideceğimiz Eindhoven‘ı bilmeyenimiz yoktur. Özellikle futbolla ilgilenenler. Ayrıca burası Hollanda‘nın araştırma ve teknolojiye dayalı harcamalarının %50 sinin yapıldıgı kenttir. Bundan dolayı sanayi kentidir denebilir. Bu güzel Güney Hollanda Şehri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazımızı  okuyabilirsiniz.

Güney Hollanda’nın Havalı Şehri: Eindhoven – Eindhoven Gezi Rehberi

Ardından tilkinin dönüp dolaşacağı Hollanda‘nın başkenti Amsterdam‘a dönüyoruz.

Bu rota da bu şehirleri yazdık. Sadece buralar mı var derseniz, değil tabiki. Daha birçok irili ufaklı şehir mevcut. Hatta kimi zaman şehirdışında çok güzel doğa manzaraları var. Ama herkes araba ile gezemeyeceği için elimden geldiğince ulaşımın kolay olduğu ana şehirleri seçtim bu yazımda.

Sormak istediğiniz soruları bu yazının altına yorum yaparak yada Instagram profilimden sorabilirsiniz.

Her gezinizin bukadar etkileyici diyarlarda olması temennisi ile…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.