Londra’nın En Ünlü Instagram Mekanları – Instagram için 10 Favori Nokta

1

Londra’nın En Ünlü Instagram Mekanları

Avrupa’nın en ilgi çeken 5 şehrini sorsam size, kesinlikle ilk 3’te Londra ‘yı söylersiniz diye tahmin ediyorum. Benim için sıralamanın başında geliyor orası ayrı tabii ki. Önce kısaca bir şehri tanıyalım, sonrasında sosyal medyadaki paylaşımlarımıza renk katacak İnstagram için Favori Noktalar ‘ı sizlerle paylaşacağım.

Londra - İnstagram için Favori Noktalar
Londra – İnstagram için Favori Noktalar

Londra ‘yı Tanıyalım | Londra’nın En Ünlü Instagram Mekanları  

  • Londra; İngiltere ve Birleşik Krallığın başkenti.
  • Adını her nekadar Romalılardan alsa da, aslında buraya ilk yerleşenlerin Keltler olduğu söylenir.
  • Ayrıca Avrupa’nın da en kalabalık 2.şehri.
  • Resmi dili ingilizce olmakla beraber aslında 300’den fazla farklı dil konuşulmakta.
  • Türkiye ile arasında 2 saat fark bulunuyor ve buna göre İngiltere Türkiye’yi 2 saat geriden takip ediyor.

Londra’da İnstagram için Favori Noktalar

1- Londra ‘nın Saat Kulesi için Fotoğraf Önerileri – Big Ben

İlk olarak favorimle başlamak istedim. Big Ben saat kulesi ile çok farklı açılardan fotoğraf karesi yakalamanız mümkün elbet. Ancak benim favorim Westminister metro istasyonu çıkışında bulunan telefon kulübelerinin olduğu nokta. Ayrıca bir de köprünün öbür tarafına geçip karşı kıyıdan da güzel bir açı yakalayabileceğinizi söylemeden geçemeyeceğim.

2-  Londra ‘nın Popüler Meydanları için Fotoğraf Önerileri – Trafalgar / Piccadilly

Ah bu Trafalgar Meydanı yok mu! Klasik bir benzetme olarak hemen bizim Taksim meydanına benziyor demeyeceğim merak etmeyin, ama yine de toplu etkinlikler ve tüm merkezi yerlere yakınlığı sebebi ile çoğu zaman oldukça kalabalık olduğu konusunda benzerliğini göz ardı edemeyiz. Özellikle National Gallery merdivenlerinde bir pozunuz olmazsa olmaz diyelim 🙂

Piccadilly ise Londra ‘nın ışıklı meydanı olarak adlandırılabilir. Londra ‘da çekilmiş bir çok filmde yer alan bu meydanı, özellikle geceleri New York – Times Meydanı’na çok benzetebiliriz.

Piccadilly Circus
Piccadilly Circus – İnstagram için Favori Noktalar

3- Londra ‘nın Yeraltı Metrosu için Fotoğraf Önerileri – İstasyonlar

Tabii ki en çok özendiğim durumlardan bir tanesi bukadar kaos dolu bir şehirde inanılmaz akıllıca tasarlanıp düzenlenmiş bir metro ağı olması. Bu kadar geniş bir ağa sahip olmasının yanı sıra yine ikonlaşmış istasyon isimleri de bence harika bir tasarım olmuş. Çoğu durağın adı aynı tasarımda olsa da Covent Garden durağı gibi kendine has tasarıma sahip duraklar da mevcut.

4- Londra ‘nın Otobüsleri için Fotoğraf Önerileri – Çift katlı Double-Deckers | Londra’nın En Ünlü Instagram Mekanları 

Şehrin rengini sorsalar bana kesinlikle zaten kırmızı derim. Bunun sebebi sadece kırmızı telefon kulübeleri veya çift katlı kırmızı otobüsler değil. Dikkat ederseniz yer altı metroları, istasyon durakları, binaların dış cepheleri yoğunlukla kırmızı renk içeriyor. Bu sebeple kırmızı ve tonlarını ben bu şehire çok yakıştırıyorum. İtirazı olan yoktur umarım 🙂

5- Londra ‘nın Kırmızı Kutuları için Fotoğraf Önerileri – Telefon Kulübeleri

Şehirde gezerken bir çok noktada bu ikonlaşmış kulübelere denk gelebilirsiniz. Londra‘nın Olimpiyatlara ev sahipliği yaptığı 2012 yılında Tarafalgar meydanında bu kulübelerin bir çok marka tarafından özelleştirildiği bir sergi açılmıştı. Ancak hala orijinal kırmızı kutular benim favorim.

6- Londra ‘nın Parkları için Fotoğraf Önerileri – Hyde Park / Green Park / Regent’s Park

Londra yine yemyeşil parkları ile gönlümü çalan bir şehir. Her nekadar kalabalık olsa da birazcık olsun kafa dinlemek, spor yapmak için her köşede bir park olması şahane. Benim favorim çoğunluğun aksine Green Park. Diğer favorilerimi başlığa ekledim. Bir müze edasına sahip Kensington Bahçelerini bu kulvar dışında bırakıyorum tabii ki 🙂

7- Londra ‘nın Renkli Sokakları Fotoğraf Önerileri – Neil’s Yard / Carnaby / Oxford 

Özellikle yılbaşı zamanı süslemeler ve ışıklarla daha da şenlense de normal zamanda da oldukça renkli binalara ve düzene sahip sokaklarında fotoğraf çekmek, poz vermek ayrı keyifli oluyor. Buradaki kafeler ve restoranlar da genelde popüler mekanlar olduğundan dolayı uğramadan geçme şansınız olmayacaktır zaten, bu sebeple renk şöleninin keyfini çıkarın!

8- Londra ‘nın Favori Atraksiyonu için Fotoğraf Önerileri – London Eye

Bir şehiri en güzel izleyeceğiniz yer tabiki yükseklerden olmalı. London Eye bunun için ideal ancak tabiki dışarıdan da çok tatlı olduğundan dolayı kendisiyle de bir fotoğrafınız olsun istemez misiniz? Mesela ben onu kucaklayıp eve götürmeyi çok istedim, ama dikkat edin biraz ağır 🙂 Bunun bir farklı versiyonunu gerçekleştirmek için Pisa’ya seyahat planlamalarım devam ediyor, beklemede kalın! ?

Bu sürede siz de Roma Gezi Rehberimizi okuyabilirsiniz bence ya da London Eye biletlerinizi alabilirsiniz.

9- Londra ‘nın İhtişamlı Sarayı için Fotoğraf Önerileri – Buckingham

Kraliyet ailesinin yaşadığı Buckingham Sarayı da tabiki listede yerini alıyor. Kraliçe Elisabeth‘in sarayda olduğu dönemde içeriye girilmese de önündeki meydanda asker değişimlerini izleyebilir ve fotoğraf çekilebilirsiniz.

10- Londra ‘nın En Meşhur Köprüsü için Fotoğraf Önerileri  – Tower Bridge

Tower Bridge aslında meşhur çocuk şarkısında geçen Londra köprüsü olarak bilinse de aslında Londra köprüsünden görsel açıdan daha gösterişli ve bir çok yerden birbirinden farklı pozlar çekmek mümkün!

Sahil tarafına indiğinizde yürüyüş parkuru kısmında fotoğraf çekilebileceğiniz gibi Hay’s Gallery tarafından da güzel bir açı yakalayabilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa tekne gezintisi yaparken köprünün tam altında da fotoğraf çekme şansınız var. Yürüyerek karşıya geçerken köprüde bisikletli vatandaşlara dikkat etme koşuluyla köprü üzerinde de farklı kareler çekebilirsiniz.

Londra - Tower Bridge - İnstagram için Favori Noktalar
Tower Bridge – Londra’nın En Ünlü Instagram Mekanları – Instagram için 10 Favori Nokta

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim üzerinden ulaşabilir veya yorum kısmından sorularına yanıt bulmayı deneyebilirsin! 

Umarım bu bilgiler seyahatini daha keyifli yapar ve planlamanda yardımcı olur.

Sevgilerle!

Londra’nın En Ünlü Instagram Mekanları

Sera

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here