Dönem Dizileri Listesi | 7 Dönem Dizisiyle Geçmişe Yolculuk / #evdekal

2

Dönem Dizileri Listesi – 7 Dönem Dizisiyle Geçmişe Yolculuk | Karantinada Dizi

2020’den kimse memnun kalmadı. Öyle bir yıl ki içindeyiz ama yaşayamıyoruz. Bazen geçmişi yad edip gülümsüyoruz bazen de bütün bu sıkıntılı günlerin geçtiği gelecek zamanları hayal ediyoruz. Geçmişe gitmek mümkün değil, gelecek güzel ve özgür günler için ise biraz beklemek gerekecek. O halde bizi koltuğumuzdan başka zamanlara götüren dönem dizileri için tam sırası! Karantinada Film – Oturduğunuz Yerden Gezdiren Filmler yazımı geçen hafta paylaşmıştım, bu defa da Karantinada Dizi diyerek bizi zaman yolculuğuna çıkaran sevdiğim yapımları sıraladım 🙂

Peaky Blinders / IMDb: 8.8 – Karantinada Dizi

Kendi kategorisinde birinci sıramda olan Peaky Blinders; oyunculuklarıyla, senaryosuyla, kostümleriyle ve dizi boyunca hikayenin geçtiği mekanlarıyla eşsiz bir yapım.

Dönem Dizileri Listesi
Peaky Blinders – Karantinada Dizi – Dönem Dizileri – Kaynak

Konusuna gelecek olursak, dizi, I. Dünya Savaşı sonrasında Birmingham‘da faaliyet gösteren ve Thomas Shelby’nin elebaşı olduğu bir aile çetesinin at yarışları, bahis, yasa dışı girişimlerini ve o dönemde bu faaliyetleri teftiş etmek için şehre gönderilen müfettişin arasındaki gerilimleri anlatarak başlıyor.

5 sezon boyunca da bu olaylar örgüsü hem ülkenin, hem ailenin, hem ilişkilerin inişli çıkışlı temposuyla birlikte devam ediyor.  Aşk, entrika, aksiyon, siyaset ve ekonomi gibi geniş bir yelpazesi de olan harika bir dönem dizisi olarak da listelerde yerini alıyor. Winston Churchill gibi önemli aktörleri ve dönemle paralel giden işçi partilerinin kurulmasını, Hitler ideolojisinin İngiltere’deki tohumlarının yeşermesini ve siyasi-ekonomik gelişmeleri de konu ederek ortaya muhteşem bir iş çıkmış oluyor.

Yayınlanmış 5 sezonuyla Netflix‘ten ulaşabileceğiniz dizinin 6. sezonunu da heyecanla bekliyorum. Bonus olarak da her sezonda dönemin siyasi ve ekonomik yapısının yansıdığı ve şekillendirdiği İngiltere kentlerini en güzel şekilde görmüş oluyoruz.

Mad Man / IMDb: 8.6 – Karantinada Dizi

1960’lar Amerikası‘nda geçen dizi kurgusal Sterling Cooper reklam şirketinde geçen olayları ve şirketin yöneticisinin etrafında dönen olayları konu alıyor.

Dönem Dizileri Listesi | 7 Dönem Dizisiyle Geçmişe Yolculuk / #evdekal
Mad Man – Karantinada Dizi – Dönem Dizileri Listesi –  Kaynak

Şu an hayatımızda olan bazı kavramların aslında o yıllarda doğduğunu görmek veya nasıl bir değişime uğradığını izlemek için biçilmiş kaftan. Toplamda 7 sezonla ekranlara veda eden Mad Man, dönem olarak ise 10 yıllık bir süreci anlatmaktadır. Kadın erkek ilişkilerini, iş dünyasını ve karakterlerin değişimlerini keyifle izleyebileceğimiz Mad Man en iyi dönem dizileri arasında hakkıyla duruyor.

Başarılı bir dönem dizisi olmasında sadece konusu değil, kostümler, mekanlar ve cast oldukça etkili. Jon Hamm‘a Altın Küre kazandıran dizi, evde olduğumuz şu karantina günlerinde koskoca 7 sezonuyla birlikte hiç de fena bir seçenek değil.

Most Beautiful Thing / IMDb: 7.9

2. sezonunu heyecanla beklediğim Most Beautiful Thing, eski Brezilya dizilerinin günümüzdeki kitleye hitap edeceği türden bir yapım. Rio de Janeiro ve Sao Paola‘ya hayran kalacağınız, 1950‘lerde geçen dizi; ana karakter Maria Luiza‘nın ve diğer kadın karakterlerin bir anne, kadın ve eş olarak mücadelelerine odaklanıyor.

Dönem Dizileri Listesi | 7 Dönem Dizisiyle Geçmişe Yolculuk / #evdekal
Most Beautiful Thing – Karantinada Dizi – Dönem Dizileri Listesi – Kaynak

Dizi izleyenlere, terk edilişlerin ve yeni başlangıçların nasıl da hayatın birer parçası olduğunu bir kez daha hissettirirken, müzikler, kostümler ve oyunculuklarla beraber de ayrı bir enerji veriyor.

The Crown / IMDb: 8.7

Kraliçe II. Elizabeth‘in tahtın başına geçtiği yılları anlatan dizi tabii ki saray entrikalarını, aşkı, siyasi gelişmeleri ve İngiltere‘nin geleceğini şekillendiren olaylara yer veriyor. 1947 senesinde, savaştan yeni çıkmış bir İngiltere’yi ve Buckingam Sarayı‘nı görüyoruz. Sadece İngiltere’yi de değil aslında, dünyaya her zaman şekil veren bu ülkenin yine dünyaya etkilerini de izliyoruz.

Dizinin sezonlarının Londra’nın kuzeyindeki Hertfordshire bölgesinde, başbakanlık konutunun yer aldığı 10 Downing Street, Buckingham Sarayı ve  Elstree Stüdyoları‘nda çekildiğini biliyoruz. Haliyle bu önemli mekanları da gezme fırsatımız oluyor.

2 Haziran 1953‘te babasının ölmesiyle tahta geçen ve günümüzde neredeyse bir asrı geride bırakmış olan Kraliçe II. Elizabeth ve saray içindeki hayatı gerçekten merak uyandırıcı. Bu kadar korunaklı ve mahremiyete önem verilen bir aile ve saray yaşamı ilk kez dünyaya kapılarını böylesine global bir platform olan Netflix üzerinden açıyor. Bu şansı kaybetmeden izlemek lazım 🙂

Rome / IMDb: 8.7

Toplamda 2 sezondan oluşan ve Altın Küre ve Emmy Ödülleri gibi birçok ödüle aday gösterilen mini dizi, Julius Caesar yönetimindeki Roma İmparatorluğu dönemini işliyor. M.Ö. 49 yıllarında geçtiği için bizi diğer dönem dizilerine göre çok çok daha eskilere götürüyor. İlk sezonda Caesar yönetimini izlerken ikinci sezonda daha çok onun varisleri arasındaki mücadeleyi izliyoruz.

Rome dizisi ile birlikte güç simgesi olan bir Roma İmparatorluğu’nun aslında içindeki sorunları, çöküşüne doğru giden yolları da izlemiş olacağız.

Vikings / IMDb: 8.6

Karantinada Dizi
Vikings – Karantinada Dizi -Dönem Dizileri Listesi- Kaynak

8. ve 11. yüzyıl Viking dönemini inanılmaz başarılı bir şekilde seyirciye yansıtan dizi Vikinglerin, Kral Ragnar’ın ve  oğlu Bjørn‘un yaşadıklarını konu ederek başlıyor. Barbar bir yaşam tarzına sahip olduğunu bildiğimiz Vikinglerin, yaşam tarzlarını, inanışlarını, ilişkilerini ve hayatta kalma mücadelelerini gerçeğe yakın bir anlatımla izleyebilirsiniz.

6 sezondur devam eden Vikings, mitolojiye, destanlara, savaşçı toplumlara ve bunların tarihine özellikle ilgi duyanlar için doğru adres gibi görünüyor.

The English Game / IMDb: 7.7

Çiçeği burnunda bir dizi olan The English Game, 19. yy İngiltere’sinde geçiyor. Sınıf ayrımının çok net hissedildiği dönemde, iki farklı sınıfın ortak bir amaçta nasıl buluştuklarını, iş ve özel yaşam içindeki gelgitleri konu ediyor.

Şunu söyleyebilirim ki; İngiliz yapımı işler gerçekten fark yaratıyor ve izleyiciyi her açıdan tatmin ediyor. Yeni bir yapım olan The English Game de bu yolda ilerleyecek gibi duruyor. Futbolseverlerin özellikle ilgi duyacağını düşündüğüm dizi kostümleriyle dönemi tüm detayıyla yansıtmayı da başarıyor.

Bonus! Dönem Dizileri Listesi

Dönem dizileri her zaman ilgi çekici olduğundan bu liste uzar gider ancak ben kendi süzgecimden geçirdiklerimi şöyle bir yazmak istedim. Tüm bunlara ek olarak yine ses getiren ve benim de severek izlediğim bazı yapımları bonus olarak sadece isimleriyle ayrıca paylaşıyorum:

  • Rönesans İtalya’sında Da Vinci’ye bir kez daha hayran bırakan Da Vinci’s Demons / IMDb: 8.0
  • 19. yy Viyana‘sından Freud / IMDb: 6.6
  • John F. Kennedy suikastını konu alan ve seyirciyi dönem içinde farklı bir döneme götüren 11.22.63 / IMDb: 8.2
  • 80’li yıllarda Amerika’daki uyuşturu trafiğini gösteren ve Pablo Escobar‘ı konu alan Narcos / IMDb: 8.8
  • Roma İmparatorluğu‘nun liderleriyle birlikte anlatıldığı seri Roman Empire / IMDb: 6.9

Evde kal dediğimiz şu günlerde oturduğumuz yerden yapabileceğimiz birçok şey var. Bütün bunları yazdığımız yazılarımıza da mutlaka bakmanızı öneririm.

Karantinada Film Keyfi – Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film

Karantinada Mutfak – Hem Sağlıklı Hem Lezzetli Atıştırmalıklar

Karantinada Sanat – Müzik – Kültür Bizimle

Koronavirüs Riski Sürecinde Psikolojik Sağlamlığımızı Arttırıcı Öneriler

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz.

Yolunuz hep açık olsun, sağlıklı günler, sevgiler..

Ezgi

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here