Koronada-Maske Kullanımı

Corona’dan Korunma Yöntemleri | Maske Kullanımı

Corona’dan Korunma Yöntemleri | Yüz Maskesini Nasıl Doğru Şekilde Kullanırız?

Dünya’da etkisini artıran ve her geçen gün vaka sayının arttığı bu günlerde yeni yasayla birlikte artık maske ve eldiven kullanmak zorundayız. Corona virüsüne karşı alınana tedbirlerin en başında maske kullanımı büyük önem arz etmekte.  Peki bu maskeleri doğru kullanıyor muyuz? Nasıl kullanmalıyız faydaları ve zararları nelerdir gelin birlikte bakalım. Karşınızda Corona’dan Korunma Yöntemleri ‘nden Maske Kullanımı yazımız…

Yüz Maskesi Ne İçin Kullanılır?

Yüz maskesinin amacı, mikropların yayılmasını sınırlamaya yardımcı olmaktır. Bir insan konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında, başkalarına bulaşabilecek havaya küçük damlalar bırakabilir. Bu damlacıkların karşınızdaki insana geçmemesi için en büyük önlemlerden biridir. Karşınızda ki kişi  hasta ise yüz maskeleri kullanıcının serbest bıraktığı mikrop sayısını azaltmaktadır. Bu da corona virüsü gibi hastalıkların yayılmasında büyük oranda etki sağlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi tavsiyesi açıktı. Sadece iki tip insan maske takmalıydı: hasta ve semptom gösteren kişiler ile corona virüs olduğundan şüphelenilen insanlara bakan kişiler. Ancak bu durum vaka sayılarının artması sebebiyle   toplu alanlarda herkesin takması zorunlu hale getirildi.

Öksürük veya hapşırma hastalığı (ateşli veya ateşsiz) ile hasta olduğunuzda ve başkalarının yanında olmayı beklediğinizde yüz maskesi takmamız zorunludur.

Yüz maskesi, hastalığınızı yakalamaya karşı korumaya ve bir başka kişiye bulaştırmamaya  yardımcı olacaktır.

ÖNEMLİ : Tek kullanımlık yüz maskeleri bir kez kullanılmalı ve daha sonra çöp kutusuna atılmalıdır. Ayrıca maskeleri nemli olduklarında çıkarmalı ve değiştirmelisiniz.

Maske Kullanımı
Corona’dan Korunma Yöntemleri – Maske Kullanımı

Yüz Maskesi Nasıl Takılır?

 1. Maskeye dokunmadan önce ellerinizi sabun ve su veya el dezenfektanı ile temizleyin.
 2. Bir maskeyi kutudan çıkarın ve maskenin her iki tarafında belirgin bir yırtık veya delik olmadığından emin olun.
 3. Maskenin hangi tarafının üst olduğunu belirleyin. Maskenin sert bükülebilir bir kenarı olan tarafı üsttür ve burnunuzun şekline göre şekillenmesi amaçlanmıştır.
 4. Maskenin hangi tarafının ön olduğunu belirleyin. Maskenin renkli tarafı genellikle öndür ve beyaz taraf yüzünüze dokunurken sizden uzak durmalıdır.
 5. Kullandığınız maske türü için aşağıdaki talimatları izleyin.
  • Kulak halkaları ile Yüz Maskesi: Maskeyi kulak halkalarından tutun. Her kulağın etrafına bir halka yerleştirin.
  • Bağları olan Yüz Maskesi: Maskeyi burun seviyenize getirin ve bağları başınızın tepesine yerleştirin ve bir yay ile sabitleyin.
  • Bantlı Yüz Maskesi: Maskeyi burunluk veya maskenin üst kısmı parmak uçlarınızda olacak şekilde elinizde tutun ve kafa bantlarının ellerin altına serbestçe asılmasına izin verin. Maskeyi burun seviyenize getirin ve üst kayışı kafanızın tepesine dayanacak şekilde başınızın üzerine çekin. Alt kayışı boynunuzun ense kısmında kalacak şekilde başınızın üzerine çekin.
  • Maske Kullanımı
   Corona’dan Korunma Yöntemleri – Maske Kullanımı
 6. Sert kenarı burnunuzun şekline göre kalıplayın veya sıkıştırın.
 7. Bağları olan bir yüz maskesi kullanıyorsanız: Daha sonra her iki elden biri olan alt bağları alın ve boynunuzun ense ucunda bir yay ile sabitleyin.
 8. Maskenin altını ağzınıza ve çenenize çekin.

Yüz Maskesi Nasıl Çıkartılır ? 

 1. Maskeye dokunmadan önce ellerinizi sabun ve su veya el dezenfektanı ile temizleyin. Maskenin önüne dokunmaktan kaçının. Maskenin önü kirlenmiştir. Sadece kulak halkalarına / bağlarına / bandına dokunun. Kullandığınız maske türü için aşağıdaki talimatları izleyin.

  Koronada Maske Kullanımı - Corona’dan Korunma Yöntemleri
  Corona’dan Korunma Yöntemleri – Maske Kullanımı
 2. Kulak halkalı Yüz Maskesi: Her iki kulak halkasını tutun ve maskeyi yavaşça kaldırın ve çıkarın.
 3. Bağları ile Yüz Maskesi: Önce alt yayı açın, sonra üst yayı çözün ve bağlar gevşettikçe maskeyi kendinizden uzağa çekin.
 4. Bantlı Yüz Maskesi: Önce alt kayışı başınızın üzerine kaldırın, sonra üst kayışı başınızın üzerine çekin.
 5. Maskeyi çöp kutusuna atın. Ellerinizi sabun ve su veya el dezenfektanı ile temizleyin.
Corona’dan Korunma Yöntemleri
Corona’dan Korunma Yöntemleri

Maske Haricinde Corona Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

 • Dışarı çıktığımızda veya bir şeylere dokunduğumuzda Ellerimizi sık sık bir dakika süreyle sabun-su ile yıkamalıyız.  Eğer yıkayabilecek durumda değilsek yanımızda mutlaka dezenfektan bulundurmalıyız ve  20 saniye süreyle alkol bazlı bir elimiz  dezenfekte etmeliyiz.
 • Toplu alanlardan bireylerden  az 1 metre uzakta olacak şekilde  durmalıyız.
 • Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.
 • Evde veya ofiste bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmalıyız. Pencere ve kapıları mümkün olduğunca açarak yaşam alanındaki hava akışını iyileştirmeliyiz.
 • Yüzeylerden bulaşmaması  için evinden dışarı çıktığımızda  herkesin ortak alanlarda yüzeylere dokunmamaya çalışılmalı eğer dokunduysak  sonrası  yüz, göz ve ağızlarına dokunmamaya özen göstermeliyiz.
 • Virüs dar alanda bulunmayı arttırdığı için mümkün olduğunca asansör yerine merdiven kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Ilık su ile boğaz gargarası yapılması ve bol ılık sıvı tüketilmesi virüsün yerleşmesini engelleyen unsurlardandır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengel ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanılmalıdır. Bununla ilgili de detaylı Esranın  yazısına  bu linkten ulaşabilirsiniz.

Karantina Günlerinde Sağlıklı Kalmak İçin Öneriler – Karantina Günlerinde Neler Yemeliyiz? / #evdekal

Ayrıca Korona Virüsü nedir? Nasıl korunulur? Diye soruyorsanız onun da yazısı burada…

Corona’dan Nasıl Korunulur? – Seyahat Sağlığı

Özellikle evlerimizde kalmamız gereken bu günlerde sağlıcakla Kalın Evde Kalın.

Instagram

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.