Çocukla Tayland Seyahati | Tayland Çocukla da Özel

0

KİM DEMİŞ ÇOCUKLA GEZİLMEZ DİYE!

Çocukla seyahat gezmeyi seven tüm aileler için büyük bir soru işaretidir. Haftasonu bir AVM’ye bile giderken yaşanılan sıkıntıları düşünce uzak diyarlarda günlerce süren yolculuklar nasıl olacak diye düşünüp dururuz. Sonuçta ömür geçiyor ve çocuklarımızın büyümesini bekleyeceğiz diye ömrümüzün en güzel zamanlarında kendimizi tutkularımızdan mahrum bırakmak biraz adaletsiz olur. Bu yazımda en son yaptığım Güneydoğu Asya gezisininin ilk durağı olan Tayland’ı bu sefer çocukla seyahat başlığı altında yazmak istedim. İşte Çocukla Tayland Seyahati.

Çocukla Tayland Seyahati | Tayland Çocukla da Özel
Miraontheway – Çocukla Tayland Seyahati

Daha önceki yazılarda da bahsettiğim üzere, ailem ve arkadaşlarımla 20 günlük uzun bir Güneydoğu Asya seyahatine çıktım ve yanımızda kızım Mira da vardı. Son 2 yıldır kızım Mira hayatımıza girdiğinden beri bazı gezilerimizi beraber yapmaya başladık. Anne karnındaki yolculuğunda ileride ne kadar uyumlu olacağının sinyallerini veriyordu. İlk seyahatimizi 8 aylık iken İspanya akabinde Fas ile yaptık. Fas seyahatini de ayrıca yazacağım.

Devamında yurt içinde birçok seyahati beraber yaptık ve inanın sabit bir yerde tatil yapma alışkanlığımız olmadığı için o gezilerin de yurtdışı gezilerinden bir farkı yoktu. Son olarak da 20 gün süren KatarTaylandEndonezyaMalezya ve Singapur seyahatimizi sorunsuz bir şekilde tamamladık. İsterseniz ucuz biletleri nasıl bulduğumuz ve seyahati nasıl planladığımız ile ilgili yazıya da göz atabilirsiniz. Güneydoğu Asya Seyahati Planlamak Şimdi detaylara göz atalım.

Çocuklu Aileler için Uçak Bileti Satın Alma Bilgileri

Çoğumuzun bildiği üzere havayolu firmaları bebekler 2 yaşına gelinceye (0-24 ay) kadar bebek bileti kesiyor ve çok az ücret alıyor. 2 yaşından 12 yaşa kadar çocuklar için ise çocuk bileti düzenlenir. Bu biletin tam bilet ile arasında fazla bir farkı olmuyor maalesef.  12 yaştan sonraki tüm çocuklardan tam bilet ücreti kesilir. Ücret miktarları firmadan firmaya değişiyor. Bebekler için koltuk verilmezken diğer sınıfa giren çocuklara koltuk veriliyor. Eğer bebek için koltuk rezervasyonu yaptıysanız bebeklere uygun oto koltuğunu yanınızda getirmeniz gerekiyor. Ayrıca size bebek emniyet kemeri de veriyorlar.

Uçuş Öncesi Çocuklar için Yapılması Gereken Hazırlıklar

  • Gideceğiniz coğrafya genelde çok sıcak bir coğrafya bu yüzden mümkün olduğunca ince kıyafetler götürmeye özen gösterin. Sürekli terleyecekleri için biraz fazla kıyafet götürmenizde yarar var ya da orada yıkatabilirsiniz çok pahalı değil.
  • Çocuk bez fiyatları genelde ucuz ve aynen Türkiye‘deki gibi her ay ve yaşa göre ayrılmış durumda.Yani çok fazla götürmenize gerek yok.
  • Sürekli yağmur yağma olasılığı olduğu için şemsiye ya da çocuğunuz için yağmurluk alabilirsiniz.
  • Eğer Tayland’taki popüler turistik şehirlere gidiyorsanız kendiniz ya da çocuklarınız için herhangi bir aşı yaptırmanıza gerek yok. Yine de doktorunuza başvurabilir ya da Seyahat Sağlığı sitesine bakabilirsiniz. Ülke ülke ayrım bulunuyor.
  • Yemek genelde problem değil ama her ülkede olduğu gibi yanınızda kuru gıdalar ya da konserve götürebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yok.
  • Çocuğunuz ve kendiniz için MUTLAKA ama MUTLAKA seyahat sigortası yaptırın. 14 güne kadar firmaya göre 30-45 TL arası bir ücret tutuyor. Orada herhangi bir sıkıntı olduğunda ödeyip faturanızı alıp Türkiye‘ye dönünce paranızı geri alabiliyorsunuz.

Çocukla Uçak Yolculuğu – Çocukla Tayland Seyahati

Güneydoğu Asya gibi uzun destinasyonlarda yapılacak uçuşlarda bu kısım en çok korkulan konuların başında geliyor. Sonuçta aktarma yoksa eğer 10 saatten fazla süren bir yolculuktan bahsediyoruz. İlk önce koltuğunuzu mümkün mertebe en rahat koltuk aralığının olduğu yerlerden almaya özen gösterin ve özellikle emziren anneler için cam kenarını seçin. Büyük uçaklarda Business Sınıfı ve Ekonomi Sınıfı arasında bölmeler bulunuyor. Genelde bebekli ailelere bu bölmelerin önündeki koltukları veriyorlar.

Çocukla Tayland Seyahati | Tayland Çocukla da Özel
Katar Havayollarının Verdiği Bebek Yatağı – Çocukla Tayland Seyahati

Hem geniş olması hem de duvara sabitlenen bebek yatakları sayesinde aileler bir nebze daha rahat ediyor. Ayrıca bazı firmalar çocuklara özel oyuncaklar hediye ediyorlar. Verilen yemeklerde yine çocuklara ve bebeklere özel bazı ürünler de oluyor. Mesala Qatar Airways meyve püresi veriyor. Eğer kendiniz süt ya da mama getirmek isterseniz bununla ilgili bir yasak yok. Sıvı taşınması ne kadar yasak olsa da bebek mamasını kapsamıyor hatta çocuğunuz için 1 şişe su da götürebilirsiniz. Isıtmak için hostesler yardımcı oluyor.

Havaalanı İçi Hizmetler – Çocukla Tayland Seyahati

Tüm havayolu şirketleri bebek arabası için ekstra ücret almazlar. Kimisi körüğün girişinde,  kimisi bagaj teslimde, kimisi de körüksüz binişlerde uçak merdivenlerinin başında sizden bebek arabasını teslim alırlar. THY gibi bazı firmalar özel çuvallar vererek bebek arabanızın kirlenmemesi için hizmet sağlıyor. Katar Hamad Havaalanı’nı aktarma için kullanacaksanız bebek arabanızı son durağa kadar verebilirsiniz. Havaalanından birçok köşede ücretsiz bebek arabası hizmeti veriliyor. Havaalanının içinde dilediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz.

Bu gezimiz boyunca Türkiye dışında neredeyse tüm havaalanlarında bebekli ailelere bilet, pasaport kontrol gibi tüm sıralarda öncelik tanıyorlar. Maalesef kendi ülkemizde böyle bir öncelik yok ve gerçekten medeniyet yoksunu bir davranış sadece THY bilet kuyruğunda böyle bir hizmet veriyor.

Güneydoğu Asya‘da bulunan önemli birçok havaalanını kullanmıştık ve bu havaalanları ile ilgili kapsamlı bir yazı daha yazıyoruz. Kısaca belirtmek gerekirse tüm havaalanlarında wifi, ücretsiz içme suyu, dinlenme odaları imkanı var. Yemekler dışarıya göre az daha pahalı. Havaalanına ulaşım da birkaçı hariç çok kolay.

Çocukla Tayland Şehir Gezileri

Başta Bangkok ve Phuket olmak üzere Tayland‘ın turistik şehirleri ulaşım açısından fena sayılmaz. Tüm tapınaklar, gidilecek mekanlar, sahillere vs. taksi, tuktuk, UBER ya da GRAB ile gidebiliyorsunuz. Size tavsiyem tüm gün sizi araba ile gezdirecek turlarla anlaşmanız. Oraya gidince ya da internetten araştırma yaparak bulabilirsiniz. Aman Türklerden uzak durun kendi vatandaşınız olmasına rağmen ilk onlar sizi kazıklamaya çalışıyor. Eğer çok fazla gezmeyecekseniz belli başlı yerler varsa listenizde tuktuk veya taksilerle gezebilirsiniz. Ancak sıkı pazarlık yapın 3 kat fazla fiyat söyleyebiliyorlar. Son tercih bence en güzel yol. Tayland‘ta UBER benzeri GRAB kullanılıyor. GRAB

Çocukla Tayland Seyahati
Çocukla Tayland Seyahati

Uygulamayı indirip, telefonunuza yükleyip, kredi kartınızı girin (bazı şehirlerde nakit kabul etmiyor). Bu işlemi gitmeden yapın. Sonra uygulamayı açın (tabi internet lazım) gitmek istediğiniz yeri yazın. Size fiyat çıkacaktır, taksi ve tuktuka göre her zaman çok daha ucuz. Sonra sizi yakındaki bir şöförle eşleştirecektir. Şöforle yazışabiliyorsunuz kaç kişisiniz, tam olarak nerede bekliyorsunuz, kaç bavul var vs. ( biz her seferinde beklediğimiz yerin fotoğrafını çekip gönderdik ) size kaç dakika sonra geleceğini ve harita üzerinde nerede olduğunu uygulama gösteriyor. Ayrıca uygulama otomatik olarak kullanıcısının diline tercüme yapmakta. Yani siz telefona türkçe bile yazsanız şoför tayca görüntüleyecektir.  Gerçekten çok faydalandık. Özellikle 2 ve daha fazla kişiyseniz bulunmaz bir nimet.

Çocukla Ada Turlarına Katılmak

Özellikle Phuket‘e giden herkesin ilk yapmak istediği şey bir an önce başta James Bond ve Phi Phi olmak üzere ada turlarına katılmaktır. Bunlarla ilgili süper detaylı bir yazıyı daha önce yayınladım. Yine bu linkten ulaşabilirsiniz. Phuket Ada Turları

Çocukla Tayland Seyahati
Phuket Adaları – Çocukla Tayland Seyahati

Bu turlar genelde hızlı botlarla yapılıyor bu yüzden çocuklar için çok da elverişli bir ortam değil ancak bizim 19 aylık ve 1 dakika yerinde durmayan bir bebekle bu turları yaptığımızı düşünürseniz sizi bu keyifli zamanlardan alıkoyacak kadar bir sıkıntı olmayacaktır. Yine yaş aralığına göre cocuklardan ücret alınmıyor. Uçak biletleri ile benzer bir politika var. Sürekli su-kola servisi yapılıyor, öğle yemeği molaları gayet güzel ve en sonda da meyve ikramı var.

Çocuklar için Tayland’ta Ne Yenir?

Thai mutfağı pek çoğumuzun damak tadı için inanılmaz uzak bir mutfak. Yemeklerin birçoğunda keskin baharat tatları, tatlı-ekşi-acı sosların karışımı var. Ancak meyve-sebze anlamında inanılmaz güzel bir ülke. Her yerde taptaze meyveleri ve meyvesularını çok ucuza bulabilirsiniz. Tavuk ve balık eti ağırlıklı bir mutfağa sahip. En kötü kısmı kahvaltı. Maalesef kahvaltı kültürleri çok ama çok kötü. Kahvaltı diye normal öğün yemeklerini, noodle ya da pirinç yiyorlar. Süpermarketlerde fırın ürünleri, sandviç malzemeleri bulmak çok zor işte bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sürekli donut, marmaletlı çörek tarzı şeyler yemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden otellerinizi kahvaltılı seçmek en iyisi en azından birçoğu Avrupa kahvaltısı benzeri ürünler de servis ediyorlar.

Diğer öğünler için çeşitliliği bol bir ülke. Küreselleşme ile birlikte tüm fast food zincirlerini bulabiliyorsunuz. Bu yüzden eğer ben Thai mutfağı sevmem derseniz bu restoranları değerlendirebilirsiniz. Ya da size tavsiyem Vejetaryen ya da Vegan mutfağı servis eden restoranları tercih etmeniz. Bangkok, Phuket ve Pattaya‘da yer yer dönerciler görebilirsiniz.

Diğer ülkeleri de çocukla seyahat başlığı altında yazmaya devam edeceğim.

Şimdilik size iyi seyahatler

Önceki İçerikFotoğraf Uygulamaları – Sizi Ön Plana Çıkaracak 10 Uygulama
Sonraki İçerik2 Günde Phuket Adası Turu – Phuket Adası Gezi Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here