2 Günde Phuket Adası Turu – Phuket Adası Gezi Rehberi

0

PHUKET’E HOŞGELDİNİZ

Tayland denince kuşkusuz akla ilk Phuket ve civarındaki adalar gelir. Phuket hem tarihi mekanlar hem doğal güzellikle hem de kültürel aktiviteler anlamında oldukça fazla çeşitlilik sunan bir ada. Civardaki adalara yapılacak günü birlik turlar hariç ada merkezini gezmek için 2 gün yeterli. Phuket Adası Gezi Rehberi yazımda bu 2 günde en verimli nasıl gezeriz onu anlatmaya çalışacağım.

2 Günde Phuket Adası Turu - Phuket Adası Gezi Rehberi
Karon Gözlem Terası ( Arka Planda: Karon Beach -Kata Beach – Kata Noi Beach ) – Phuket Adası Gezi Rehberi

Phuket Adasına Ne Zaman Gitmeli?

Tropikal bir iklime sahip olan Phuket genel olarak sıcak ve yağışlı bir yer. Asla aşırı soğuk olmaz. Yılın bir kaç ayı hariç aslında her mevsim gidilebilecek bir yer. Sonuçta yoğun sezonlar konaklama ve uçuş anlamında aşırı pahalı olabiliyor. Yine de en güzel sezon ne zaman diye merak ediyorsanız Kasım-Şubat ayları arasında gitmelisiniz. Mayıs-Ekim ayları arası Muson yağmurlarının sezonu olduğundan yağmur yağma riski çok fazla. Aslında yağmur çok rahatsız etmiyor ama mavinin ve yeşilin en güzel tonlarını bir arada görmek isteyenler için bu mevsimler biraz riskli. Çünkü yağmur yüzünden denize akan çamurlar denizin o hayal edilen renklerinden kahverengi tonlarına doğru kaymasına sebep oluyor.  Güneydoğu Asya Seyahat Planlaması

Phuket Adasına Nasıl Gidilir?

Bu konuyu daha önceki birçok yazıda belirtmiştim. Aşağıya linklerini bırakıyorum. Burada da kısaca bahsetmek gerekirse; THY, Katar Havayolları gibi birçok firma ile İstanbul’dan direk ulaşabildiğiniz gibi başta Bangkok olmak üzere birçok Güneydoğu Asya şehrinden Air Asia, Malaysia Airlines, Vietjet, Thai Lion gibi bölge havayolu firmaları ile iç hat fiyatlarına Phuket Havaalanına varmanız mümkün.

2 Günde Phuket Nasıl Gezilir?

Bu yazıda dinlenmeye ayıracağınız zaman ve ada turları dışında Phuket Adasının iç bölgesinde bulunan mekanları, etrafındaki kumsalları en verimli nasıl gezeceğinizi ve kalan zamanlarda neler yapabileceğinizi işleyelim. İşte Phuket Adası Gezi Rehberi için en can alıcı mekan önerileri. Sonrasında da rotayı harita üzerinde görebilirsiniz.

2 Günde Phuket Adası Turu - Phuket Adası Gezi Rehberi
Ra wai Beach – Phuket Adası Gezi Rehberi

Öncelikle adayı 2 kısma ayırmalısınız. İlk gün Phuket Old Town ve civarını yani adanın doğu tarafını diğer gün de Patong Beach civarı yani adanın batı tarafını gezebilirsiniz. Aslında en batıdan doğuya kuş uçuşu yaklaşık 20 km bir mesafe var ama genelde tüm mekanların bu iki kısımda aşağıdan yukarıya doğru gezilmesi gerektiğinden oldukça zaman alabiliyor. Mekanları gezmeye başlamadan önce bir diğer tavsiyem bu mekanları günlük rehber kiralayarak gezmeniz. İsterseniz gitmeden önce internetten ya da Phuket‘e vardıktan sonra her yerde karşınıza çıkan onlarca tur şirketinden rehberinizi ayarlayabilirsiniz. Tüm gün sizi araba ile gezdiriyorlar. Maksimum 4-5 kişi bir arabaya sığabiliyor ve aynı parayı ödüyorsunuz. Rotanıza ve şirkete göre 1500-2500 baht arası fiyatlar değişiyor ve tamamen pazarlık gücünüze kalmış. Rotanızı kendilerine de bırakabilirsiniz, kendiniz de liste verebilirsiniz. Maalesef birkaç Türk de orada bu işi yapmaya çalışıyor size tavsiyem yerel rehberlerle çalışmanız Türklerin bazıları hem kaçak çalışıyor hem de kendi vatandaşı demeden kazıklamaya çalışıyor.

1- Big Buddha – Phuket Adası Gezi Rehberi

Phuket Adasının sembolü olan devasa Buddha Heykeli. Malumunuz üzere Phuket adasının nüfusunun büyük bölümü Budist. Halkın bağışları ile 2004’te yapımına başlanan bu heyket tam 45 metre yüksekliğinde. Heykel tepenin de üzerinde bulunduğundan adanın birçok yerinden görmeniz mümkün. Yukarıdaki Phuket manzarası da ayrıca efsane. Buraya giriş ücretsiz civarda birçok hediyelik eşya satan yer var. Adanın tam ortasında yer almasından dolayı turunuzun herhangi bir kısmına koyabilirsiniz.

2 Günde Phuket Adası Turu - Phuket Adası Gezi Rehberi
Big Buddha ve Resho 🙂 – Phuket Adası Gezi Rehberi

2- Patong Beach – Phuket Adası Gezi Rehberi

Konaklama için eğlence hayatının çeşitliliği sayesinde Patong‘u öneririm. Bu sahil Phuket‘in un uzun sahil şeridi. Konaklama, alışveriş ve eğlence hayatı için en hareketli yer. Günbatımını izlemek için de en güzel sahillerden. Tek sıkıntısı aşırı yoğunluktan dolayı diğer sahillere göre oldukça kirli.

3- Kata Noi , Kata ve Karon Sahilleri – Phuket Adası Gezi Rehberi

Batı yakasının en güzel 3 sahili arka arkaya dizilmiş olduğundan aynı tur gününüzde gezebilirsiniz.  Bu 3’lü önce Karon Beach sonra Kata Beach sonrasında da Kata Noi Beach olarak sıralanmış. Deniz ve kumların rengi şahane. Sörf de yapabileceğiniz sörf tahtaları kiralanıyor. Patong diğerlerine göre biraz uzak. Ancak diğer 3 sahilin manzarasını yukarıdan görmek için mutlaka Karon View Point‘e ( Karon Gözlem Noktası) çıkmalısınız. Gerçekten efsane bir manzara sizi bekliyor.

4- Wat Chalong Tapınağı – Phuket Adası Gezi Rehberi

Phuket‘te bulunan en önemli, en çok ziyaret edilen ve en büyük Budist tapınağı. Bu tapınağı kesinlikle görmelisiniz. Budanın kemik kıymığının kutsal kalıntısı bu tapınakta bulunuyor.

2 Günde Phuket Adası Turu - Phuket Adası Gezi Rehberi
Wat Chalong Tapınağı – Phuket Adası Gezi Rehberi

5- Old Phuket Town – Phuket Adası Gezi Rehberi

Phuket her ne kadar çok eski bir yerleşim yeri olmamasına rağmen adanın en eski yapılarının bulunduğu bu kısmı da görmelisiniz. Sıra sıra rengarenk evler, Budist ve Çin tapınakları  ve alışveriş yapabileceğiniz onlarca mekanı burada bulabilirsiniz.

6- Freedom Beach – Phuket Adası Gezi Rehberi

Phuket‘te görülmeye değer onlarca sahil var. Ancak birçoğu turistlerin akınına uğramış durumda. Freedom Beach bu sahiller arasındaki en tenha ve el değmemiş sahillerden. Günbatımı için de şahane bir seçenek.

7- Surin Beach – Phuket Adası Gezi Rehberi

Adanın batı kıyılarının kuzeyindeki sahillerden. Gerçekten fotoğrafçılar için muazzam bir kumsal. Tertemiz sahili ve rengarenk denizi son derece davetkar. Patong‘un aksine sakin ve el değmemiş.

8- Phuket Elephant Sanctuary2 Günde Phuket Adası Turu - Phuket Adası Gezi Rehberi

Fil Tayland için çok önemli bir hayvan aslında ulusal hayvanı diyebiliriz. Durum böyle olmasına rağmen filler son derece kötü muameleye maruz kalıyor. Gösteri yapmaya zorlanıyorlar ve her gün onlarca turisti sırtlamak zorunda kalıyorlar. Neyse ki burası gibi mekanlar son zamanlarda kuruldu. Bu barınaklarda filler korunup, gelen misafirler fillerin maruz kaldığı kötü muamele konusunda eğitilerek onlarla keyifli bir zaman geçirmelerine, onları besleyip yıkamaları gibi imkanlara sahip olabiliyorlar.

Detaylı bilgi için Fil Barınağı

9- Jui Tui Shrine – Phuket Adası Gezi Rehberi

Burası Thai tapınaklarından farklı olarak Çin mimarisi ile inşa edilmiş bir ibadet bölgesi. Sadece Çin tanrılarının heykellerine ev sahipliği yapmakla kalmayıp önemli bir ibadet bölgesidir. Mimarisi ve ambiyansı şahane.

10- Promthep Cape – Phuket Adası Gezi Rehberi

Burası Phuket Adasının en güzel deniz ve gün batımı manzarasını sunan en güney uçtaki burun. Günün son saatlerinde yorgunluğunuzu atmak için buraya gelip, arkanıza yaslanıp manzaranın keyfini çıkarın.

11- Monkey Hill – Phuket Adası Gezi Rehberi

Phuket adasının en güzel manzarasını görmek  aynı zamanda manzaranın keyfini çıkarırken size yüzlerce Makak maymununu da eşlik etmesini isterseniz Toh Sae tepesi olarak da bilinen bu tepeye gitmelisiniz. Phuket‘in en popüler noktalarından biri.

12- Phuket Weekend Night Market – Phuket Adası Gezi Rehberi

Sokak lezzetleri sevenleri buraya alalım. Adına bakıp aldanmayın sadece hafta sonları değil turizmin etkisi ile her akşam açık olan bu pazarda en güzel thai lezzetlerini ve alış veriş yapabileceğiniz onlarca mekanı bir arada bulabilirsiniz.

13- Bangla Road – Phuket Adası Gezi Rehberi

Burası da Phuket‘te gece hayatı denince akla gelen cadde. Trafiğe kapalı olan bu mekanda akşam 6’dan sabahın ilk ışıklarına kadar durmak bilmeyen bir eğlence hakim. Her yerde barlar, gece kulüpleri, masaj salonları ve striptiz kulüpleri bulunuyor.

2 Günde Phuket Adası Turu - Phuket Adası Gezi Rehberi
Bangla Road – Phuket Adası Gezi Rehberi

14- Fantasea – Phuket Adası Gezi Rehberi

Phuket‘in hatta Dünya’nın en ünlü showlarından birine ev sahipliği yapan mekan. Phuket‘e gelip de buradaki gösterileri izlemeyen çok nadir insan vardır. Onlar da muhtemelen tatil bütçesini zar zor denkleştirip Phuket‘e gelen ziyaretçilerdir. Çünkü biletler oldukça pahalı. Fillerden kaplanlara, ladyboylardan Tayland kültürünün her bir figürüne inanılmaz bir gösteri sizi bekliyor. Biletler çok öncesinden tükendiği için ya da orada daha da pahalıya almamak için gitmeden online olarak biletinizi alın. Bilet için – Fantasea

15- Simon Cabaret Show – Phuket Adası Gezi Rehberi

Bir diğer ünlü gösteri merkezi. Buranın özelliği sadece Ladyboy adı verilen erkekten dönme kadınların gösterinin parçası olması. Parıldayan kıyafetleri ile izleyicilerin karşısına çıkan ladyboyların dans, şarkı performansları ile eğlenceli bir gece geçireceksiniz. Simon Cabaret

Vaktinize bağlı olarak diğer gezilebilecek yerler ve yapılabilecek aktiviteler
 • Phuket Zoo – Hayvanat Bahçesi meraklıları için
 • Phuket Aquarium – Harika bir akvaryum
 • Thai Boxing – Tayland’ın ulusal sporunu merak edenler için.
 • Phuket Dolphin Show – Yunusların şovlarını izlemek isteyenler için
 • Tiger Kingdom – Kaplanlarla heyecan ve korku dolu bir zaman geçirmek isteyenler için
 • Nai Harn Beach –  Promthep Cape’e yakın bir diğer muhteşem sahil
 • Wat Phranang Sang – Phuket’in en eski ancak mütevazı mimarili tapınağı
 • Wat Srisoonthorn – Devasa bir yatan Buda heykelinin bulunduğu tapınak
 • Wat Phra Thong – Bir diğer ünlü Budist tapınağı
 • Chalong Bay Rum Distillery – Fransızların kurduğu Rom üretim yeri
 • Phuket Seashell Museum – Dünya’nın tek deniz kabuğu müzesi

Gezilecek yerleri anlattık şimdi bunları 2 güne güne nasıl yaymanız gerektiğini harita üzerinde gösterme zamanı.

1.Gün – Batı Kıyıları – Phuket Adası Gezi Rehberi

Bu tur boyunca batı kıyısındaki tüm ünlü sahilleri gezebilirsiniz. Kaldığınız bölgeye göre başlangıç noktasını belirleyebilirsiniz. Hem Fantasea hem de Simon Cabaret Show bu tarafta olduğu için her bir gece için birini belirleyebilirsiniz. Ayrıca 2. günkü rota biraz daha zorlu olduğundan Big Buddha‘yı buraya dahil edebilirsiniz. Toplamda 38 km’lik bir rota.

2 Günde Phuket Adası Turu - Phuket Adası Gezi Rehberi
Daha çok Phuket’in En Güzel Sahillerini İçeren Rota

2. Gün – Phuket’in İç Kısımları ve Doğu – Güney Kıyıları

Bu rota daha çok kültür turizmi, tapınak, doğal oluşumlar gibi mekanları içeriyor. Biraz uzun ve yorucu bir rota. Ancak ilgi alanınıza göre bazılarını çıkarabilirsiniz. Eğer 2 günden fazla zamanınız varsa zaten çok daha rahat gezebilirsiniz. Güneydeki Ra Wai Sahilini ve Phrompthep Burnunu ilk günkü rotaya da dahil edip burayı daha rahat gezebilirsiniz. Bu rota 80 km’den fazla . Benim çok ilgimi çekmediği için Fil Barınağı, Akvaryum ve Hayvanat Bahçesini rotadan çıkarmıştım. Çünkü bu mekanları birçok yerde görmüştüm ve Hayvanat Bahçesi tarzı oluşumlardan haz etmiyorum.

2 Günde Phuket Adası Turu - Phuket Adası Gezi Rehberi
Doğal Oluşumlar ve Dini – Kültürel Mekanlar Rotası

Kaç gününüz olursa olsun bu rotadaki her bir mekanı görmelisiniz. Ben size gidilmesi gereken yerleri en hızlı nasıl gezebileceğinizi gösterdim. Gerisi tamamen sizin zamanlamanız ile alakalı.

İyi seyahatler.

#phuket #tayland #güneydoğuasya #gezirehberi # gezi #seyahat

Önceki İçerikÇocukla Tayland Seyahati | Tayland Çocukla da Özel
Sonraki İçerikBir Haftasonu Amsterdam Macerası – Amsterdam Gezi Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here