12 Adalar Tekne Turu – Fethiye Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 3

0

12 Adalar Tekne Turu – Fethiye Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 3

Ülkemizde mavi ile yeşilin bir araya geldiği en renkli bölgelerinden olan Muğla’da özellikle yaz aylarında yapılacak en keyifli aktivitelerden biri tekne turlarıdır. Muğla’da ki tekne turlarını sırayla deneyimleyip sizinle paylaşmaya devam ediyorum. Muğla Tekne turları Bölüm 1 de size Dalyan tekne turundan, Muğla tekne turları Bölüm 2 de size Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz tekne turundan bahsetmiştim. Bu yazımda size bu sefer Fethiye 12 adalar tekne turundan bahsedeceğim. Sizde bu 12 Adalar Tekne Turu – Fethiye Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 3 yazımın devamını okuyarak bulabilirsiniz.

12 Adalar Tekne Turu - Fethiye Tekne Turu
12 Adalar Tekne Turu – Fethiye Tekne Turu

12 Adalar Tekne Turu – Fethiye Tekne Turu

Yaz dönemi keyifli yapılacak aktivitelerden biri tekne turlarıdır. Ülkemizde ki en keyifli tekne turlarını deneyimleyip sizinle paylaşmaya devam ediyorum.

Fethiye bölgesinde 2 adet tekne turu yapılmaktadır. Biri Kelebekler vadisi – ölüdeniz tekne turu diğeri ise 12 adalar tekne turudur. Kelebekler vadisi ile ilgili tekne turu deneyimlerime bu linkten de ulaşabilirsiniz.

12 adalar tekne turu için başlangıç noktanız Fethiye Kordon oluyor.1 gün önceden tekneleri inceleyip konsept olarak bize uygun tekne turunda yerimizi ayarlıyoruz. Tekne turu fiyatları 2021 yılı itibariyle ortalama 125-150 tl olmaktadır.150 tl olan teknelerde içecek sınırsız konsepti olduğundan bir tık yüksek oluyor.Biz tura  Dip not olarak Göcekte konaklıyorsanız aynı tur için Göcek kordonda kalkan tekneler bulunmaktadır.

Turumuz sabah 10 da başlayıp akşam 18 bitiyor. 4 farklı koyda yüzme molası verecek şekilde ilerliyoruz.

İlk rotamız çığlık koyu oluyor. Turların farklı koylara uğradıklarıda oluyor. Ama bizim ilk rotamız çığlık koyu oluyor ve burada 45 dk yüzme molası veriyoruz. Sessiz, sakin yeşillikler içinde bu koyda yüzmek çok keyifli bir deneyim oluyor. Diğer teknelerin çok fazla tercih etmediğini fark ediyoruz ve nispeten daha sessiz bu koyda keyifli zaman geçirmiş oluyoruz. Çığlık koyu dışında diğer teknelerin şövalye adasına da uğradıkları oluyormuş. Şövalya adasında rivayetlere göre eskiden şövalyeler gelip yaşıyormuş bu sebeple ada da tarihi kalıntılarda olduğu bilgisi bulunmaktadır.

12 Adalar Tekne Turu - Fethiye Tekne Turu|Çığlık Koyu
12 Adalar Tekne Turu – Fethiye Tekne Turu|Çığlık Koyu

Çığlık koyundan sonra yassıca adalara doğru yol alıyoruz. Yemek molamızı yassıca adalarda veriyoruz. Öğle yemeği tekne seçimine göre çeşitlenebiliyor ama ana yemek yanında mezelerle güzel bir öğle yemeği önümüze geliyor.

Yassıca adalar yassı birkaç adadan oluştuğundan bu adı almıştır. Adada bulunan adalar çok küçük olduğundan bu isim verilmiştir. Diğer koyların aksine burada ada üstünde patikalarda yürüyüş yapabilir, fotoğraf çekinebilirsiniz. Ayrıca 1 -2 yerde köylü halkın el emeği ürünleri sattığını ve semaverde çay yapıp sattıklarını görebileceğiniz sıcak bir yer. Yüzme konusunda çocuklu ailelere ve yüzme bilmeyenlere uygun olarak kıyıdan denize giriş yapılabildiğinden çok tercih edilmektedir.

Yassıca adada yemek, yüzme ve gezi molası verdikten sonra sonraki rotamız Tersane Koyuna geçiyoruz. Tersane koyu Fethiye’den çok göceğe yakın bir konumdadır. Bizanslar döneminde tersane olarak kullanıldığından bu şekilde isimlendirilmektedir. Tersane adası içerisinde tarihi kalıntılarda bulunmaktadır. Yüzme için çok keyifli bu koyunda tadını çıkarıyoruz.

12 Adalar Tekne Turu - Fethiye Tekne Turu|Tersana Koyu
12 Adalar Tekne Turu – Fethiye Tekne Turu|Tersane Koyu

Tersane koyundan sonraki rotamız olan Kızıl adaya uğruyoruz. Kızıl ada da yüzme molası veriyoruz. Tekne turlarının mutlaka uğradıkları bu koy etrafı dağlarla çevrili olduğundan etrafında ki dalgalara kapalı ve yüzmeye çok uygundur. Güneşin doğuş ve batışının buraya kızıl olarak yansımasından dolayı Kızıl Ada olarak isimlendirilmektedir. Kızıl ada da keyifli bir yüzme molası gerçekleştiriyoruz.

12 Adalar Tekne Turu - Fethiye Tekne Turu| Kızıl Ada
12 Adalar Tekne Turu – Fethiye Tekne Turu| Kızıl Ada

12 adalar tekne turumuzun son rotasından sonra dönüş yoluna geçiyoruz. Gidiş ve dönüş 1 saatte yakın sürdüğünden diğer tekne turlarına nazaran biraz uzun süreli bir tekne turu oluyor. Koy seçimleri hava durumu, kalabalık vb. durumlara göre değişebiliyor.12 adalar tekne turunun uğradığı denizlerin çok temiz ve keyifli olduğunu söylemeliyim.12 Adalar teken turunda ortak olan bir nokta varsa Yassıca adalara muhakkak uğradığı ve burayı seveceğinizdir.

Muğla’da ki tekne turlarını deneyimleyip, deneyimlerimi yazmaya devam edeceğim.

Önceki Muğla Tekne Turları Bölüm 1 yazım ve Muğla Tekne Turları Bölüm 2 yazılarım için linklere tıklayabilirsiniz.

Bana soru ve yorumlarınız için instagramda buradayım; didemgeziyor

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here